Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

lakshmi
24. lis 2010

@sussanah Ahoj, no jednoduše porod bez medikace s co nejmenším počtem zásahů lékařů 🙂 mě stačí i ženy, co se na takový porod připravovaly a nepovedlo se 🙂

sussanah
24. lis 2010

@lakshmi tak mela jsem porod bez medikace, po porodu jsem dostala oxitocit na porod placenty. Nastrih jsem bohuzel mela, chtela jsem bez, ale dle PA to opravdu nevypadalo dobre (masirovala jsem hraz snad od 36tt). Plodovku mi praskli tesne pred tlacenim, aby to na ne nesplouchlo 😀 Priste mam predstavu jeste s mensimi zasahy, treba tu plodovku si asi pichnout nenecham vubec a nastriu se snad vyhnu uplne (chci pouzivat epi-no, driv jsem o nem nevedela). Kazdopadne zkus se jeste podivat do diskuze latkove plenky, co vim, jsou tam dve, co rodily primo doma (jedna ma ted 2tydeni holcicku) a myslim, ze tam bude povic holek, co mely prirozeny porod. Tak co, prosla jsem? 😀

lakshmi
24. lis 2010

@sussanah bezvadný, tebe hledám 🙂 můžeš mi napsat ip a domluvíme se. a děkuji za tip, zkusím to i v látkovkách 🙂

zdeniii
28. lis 2010

@lakshmi Ahojky, já jsem rodila také přirozeně, tedy dle možností 🙂 PA i dr my vyšli oba dva vstříct. Rodina trochu ze začátku nechápala a okolí také ne, ale povedlo se a všichni mi to pak "záviděli" 🙂

pola2
29. pro 2010

Zdravim, to je asi cast pro me usita. Strucne to popisu. Porod byl do vody, jak sla mala ven tak ji muj partner ve vode chytil, podal mi ji mezi koleny, vzala jsem si ji na sebe a cekali jsme na dotepani pupecni snury, pak ji muj muz s PA strihal, nasledne si vzal malou k sobe , zabalil ji a zahrival telo na telo, ja jsem si mezitim v klidu porodila placentu, vylezla jsem z vody, zabalila jsem se, sedla si, sla si caj a jidlo a malou jsem prilozila k prsu, 4 kila dite, bez natrzeni, bez medikace, bez sahani na malou po porodu, bylo to doma v obyvaku, ale ne u nas v Cesku, tady se doma rodit neda, neni tady na to nic vybaveno. mela jsem tri porodni asistentky a byly uzasne. Ted budu rodit v cesku, mam 10 dnu po terminu, ale statecne odolavam jakekoliv lekarsek intervenci, do nemocnice nenastoupim , a vyvolavt porod nechci, ostatne mala se mi narodila 14 den po terminu. Ten porod bude probihat stejne ikdyz budeme v nemocnic. zadna banda lidi, muj muz a dula. mam sebou nachystany , svoje deky, rucniky, osusky, sladkosti, piti a vsechno jaky bych byla doma. Tesne pred porodem tam bude jen omezene mnozstvi lidi. Porod neni nemoc a ja si to povedu tak jak potrebuji ja a ne nikdo tam. a vubec me nezajima kdo kam specha nebo kdo co chce. Navic jsem si vyridila jen nejnutnejsi kontrolu po porodu, kdy miminko vysetri u me v naruci a par hodin po porodu jdeme domu. Radim vsem at si vse zjisti. vsechno je mozne, kdyz vime presne co chceme. Po tretim diteti uz opravdu nemusim lezet v nemocnici nesmyslne 4 dny , aby mi nekdo rikal kdy mam curat, kdy vazit dite, jak a kdy kojit, kdy se sprchovat....... copak jsme male deti? Tak asi tak

petuli80
11. led 2011

@pola2 Ahoj, jak to dopadlo? Tvůj sebevědomý postoj se mi moc líbí, ráda bych si to naplánovala stejně, ale záleží to na malé, jestli se otočí, nebo ne. Jak sis domlouvala předem nejnutnější kontrolu? Mám z okolí zkušenost s tím, že předem personál vše odsouhlasí, ale v danou chvíli aby člověk vše opakoval třikrát, protože to tak "není zvykem"... Díky!

ivicek1
29. led 2011

Ahojky holky,mám nějak podobný názor na přirozený porod,můžete mi některá poradit,kde je možné takto rodit? Nevíte prosím jak je to s Krnovskou porodnicí v současné době? Slyšela jsem samou chválu,ale nevím,jak je to nyní,má se prý slučovat s tou Opavskou? Rodil tam teď někdo z vás? Moc díky za info 🙂 I.
Pola2: Jak jsi prosím dopadla?

demoisellem
27. únor 2011

Přirozený porod - informace pro podporu názoru, že přirozený porod je normální zde: www.smart-web.cz/porodnictvi
Shrnutí nejčastějších intervencí v průběhu porodu a jejich vhodnosti či nevhodnosti zde: http://www.smart-web.cz/porodnictvi/index.php?n...

katchi
27. únor 2011

Ahoj, neprocitala jsem celou diskuzi, ale pridam svou zkusenost. Rodit jsem chtela co nejprirozeneji to pujde, bez lekarskych zasahu, bez oxytocinu, bez nastrihu a pod. Cely porod byl celkem pohodovy, kontrakce jsem zvladala bud ve sprse nebo zavesena za manzeluv krk, v leze na posteli to bylo mnohem horsi. Bohuzel jsem musela vydrzet pri nataceni monitoru. Otevirala jsem se krasne, tze i kdybych nakonec chtela epidural, tak by mi ho ani nestihli pichnout. Na porodnim pokoji byla tma, mohla jsem si pustit muziku, zapalit aromalampu - coz mi dost pomahalo, PA me masirovala vonnymi oleji, manzel byl celou dobu se mnou.
Bohuzel konec nebyl podle mych predstav, protoze malej nesestupoval a kontrakce ho netlacily do porodnich cest, tze nakonec jsem souhlasila s oxytocinem, ktery ale nezabral a nakonec to skoncilo cisarem. Nastesti jsem mela jen castecnou narkozu, tze jsem maleho hned mohla videt a dali mi ho po sesiti prisat k prsu.
Rodila jsem v Havlickove Brode a chvalim je, kudy chodim. Pristup a personal opravdu perfektni a kdybych mohla, rodim zase tam...

sussanah
27. únor 2011

@katchi ahoj, chtela jsem se zeptat, probirala jsi to potom s tou PA? Jestli vis, co byl za problem, jestli se maly spatne narotoval nebo proc prestal sestupovat?
Ja uz se chystam na druhe, tentokrat se uz fakt nedam a i kdyz byl prvni porod relativne ok, u druheho uz to chci vsechno opravdu jen podle sebe. Ale v nedavne dobe jsem slysela povic takovych pribehu, kdy proste najednou mimco prestalo sestupovat, vyskytl se problem a koncilo to bud cisarem nebo klestema 😒 Coz ale clovek zase nikde necte, kdyz si najde neco o prirozenych porodech, to je jen same, jak to jde samo od sebe a prirozene, ale realita jakoby byla potom jinde 😕
Kazdopadne je fajn, ze nakonec vsechno dopadlo dobre a ze jste oba spokojeni 🙂
@lakshmi Ahoj, prosim te, nemas nejake kontakty na dobrou PA, ktera by mi pomohla s abmul. porodem? Dik 🙂 Jak jde jinak priprava na domaci? Uz jste stopro rozhodnuti?

katchi
27. únor 2011

@sussanah ahoj, probiraly jsme to i s dr., ktera me rodila. Jara byl velkej a stahy nestacily na to, aby ho posouvaly dostatecne dolu, navic pry jak se tam tlacil, tak si v jednu chvili blbe natocil hlavicku celem dopredu a uz to neslo vubec 😒 Mozna, kdyby mi hupsly na bricho a vzaly kleste, tak by ho vytahli, ale to primar samozrejme nechtel, tak me kuchli 😀 nastesti mel malej celolu dobu ukazkovy ozvy, tze jsem se nemusela bat., ze se mu neco stane.

demoisellem
27. únor 2011

@katchi Píšeš, že měl malý celou dobu ukázkové ozvy, myslíš, že kdyby se trochu nepočkalo, že by se to nemohlo zase "rozchodit"? Dost často slýchávám, že někdy se porod prostě zastaví a je dobré nespěchat a chvíli vyčkat... Ale těžko hodnotit.

katchi
27. únor 2011

@demoisellem ja prave chtela pockat a vstat z postele, pripadne jit na porodni kreslo, abych se mohla poradne zaprit a tlacit jakoby dolu, ale primar rikal, ze jak se tam sprajcnul celem, tak ze uz by to neslo a ze nechce riskovat kleste...s cimz jsem souhlasila...ale to vis, doted ve me hloda otazka, co kdyby...ale taky co kdyby to najednou bylo spatne a malej by pak mel zbytecny komplikace...

sussanah
27. únor 2011

@katchi a mela jsi prasklou vodu, praskla ti sama nebo jsi mela vak blan neporuseny? Ono to spatne natoceni hlavy je na prd, takhle skoncila i kamaradka s klestema, protoze se tam maly vzpricil 😒 A byla jsi vetsinu casu na nohach a v leze jen na monitoru? Jak dlouho trval ten monitor? A jak byl maly velky?
Ja mela stesti, me plodovka vubec nepraskla, tak ji teda pa pichla az tesne pred tlacenim, ale priste prave nechci ani to.

Jo a nevite nekdo, jak je to s prestrizenim pupecniku az po porodu placenty? Vcera jsem tak po ruznu studovala a nacetla jsem, ze i kdyz se treba zda, ze uz dotepal (3-5min po porodu), tak i tak je dobre ho nechat az po porodu placenty, ze to neni nic proti nicemu a udajne to ma velmi pozitivni vliv na pozdejsi hladiny zeleza v krvi mimca 😕

sussanah
27. únor 2011

@katchi no jasne, hlavne ze je maly ok, prosim te, neber ty nase otazky jako rypani 🙂 Ono se opravdu velmi spatne hodnoti zpetne, fakt clovek nevi, co by kdyby..

majdula
27. únor 2011

@katchi Ahojky, jen te chci uklidnit, ze jsi v danou chvili asi udelala co bylo nejlepsi, tedy souhlasila s akutnim cisarem... totiz, ja mela naprosto to same, prcek se taky sprajcnul oblicejem dolu a jak mi rekli v porodnici a vycetla jsem i pozdeji, tak oblicejova poloha je v podstate neporoditelna, dalsim tlacenim by se miminku zlomil vaz 😒 takze sel honem ven, jako u tebe...
Je fakt zbytecne si to nejak vycitat nebo premyslet, jestli to mohlo byt jinak 😉

demoisellem
27. únor 2011

@katchi No právě, člověk raději kývne, když mu to řekne "kapacita" a ani neřeší, jestli to byla pravda, nebo jen čirá manipulace. Protože žádná matka přece dobrovolně neohrozí své dítě - bohužel tohle je dost častá manipulativní technika v českém porodnictví (a nejen tady). ☹ A člověk pak neví a pořád nad tím přemýšlí a ptá se, šlo by to, nešlo by to, šlo by to, a nebo fakt nešlo? A pořád dokola a pravdu se nikdy nedozví.
Víš, mě osobně na těchhle věcech nejvíc štve to, že nemůžeš 100% věřit lékařům. Tedy aspoň já jim nemohu 100% věřit, protože dost často slyším, že většinu věcí dělají jen tak, aby se to urychlilo, aby se jim to ulehčilo... A právě na toto narážím při svém "bádání po vědeckých studiích" , kde zjišťuji, že většinou si věci jen ulehčují a zrychlují ne kvůi zdraví rodičky či mimča, ale kvůli své vlastní pohodlnosti. Jak jinak si vysvětlit ty hrůzně vysoká procenta různých úkonů apod... či nebrání ohledů na nařízení různých "kapacit" jakou je např. WHO či Cochrane databáze...

katchi
27. únor 2011

@sussanah neboj, jako rypani to v zadnem pripade neberu 😉
@demoisellem chapu, jak to myslis...a musim rict, ze verim tomu, ze v tuhle chvili o urychleni rozhodne neslo. Verim, ze to nutne bylo, protoze v Havl. Brode jsou na porody machri a snazi se nechavat vse na rodicce, pokud to jde...kez by to tak bylo vsude...

demoisellem
27. únor 2011

Jinak ještě k problému špatně natočeného mimča... Říká se, že je to dost často způsobeno různým urychlováním porodu, že prostě mimo nestačí správně dorotovat. Ono se řekne - urychlování. Není to jen oxytocin, ale často to je způsobeno píchnutím vody. ☹

demoisellem
27. únor 2011

@katchi Škoda, že je H. Brod tak daleko 😒 Ono se řekne - vyberte si porodnici, která vám vyjde vstříc apod. Ale když taková je skoro na druhém konci republiky? To se pak není čemu divit, že když chce žena porodit absolutně bez zásahů (samozřejmě nemluvím o případech, kdy je to nutné!), že začne uvažovat nad porodem doma. Jak mě tu u nás chybí porodní domy! A to ani nemluvím, že jeden už tu byl takříkajích na spadnutí, ale naši milí poslanci tomu všemimožnými způsoby brání.

majdula
27. únor 2011

@demoisellem S tim souhlasim, mne porod vyvolavali (prostaglandinove tabletky), ovsem protoze se stale nerozjizdel a ja blokovala box 🙄 tak me vysoupli cekat na chodbu 😔 kde se naopak behem chvilky rozjel silene rychle, praskla voda a malej udajne diky tomu hrknul oblicejem dolu a zasprajcoval se, misto aby sestoupil dolu pomalu...
Verim, ze nebyt vyvolavani tohle nenastane... 😢
Ale taky je fakt, ze v tu chvili pak uz opravdu neslo nic jineho delat nez tu sekci... kterou vlastne ale zapricinili sami doktori 😔

katchi
27. únor 2011

@demoisellem ja uz mela po TP a taky jsem se bla vyvolavani, nastesti v Brode jsou celkem vstricni a moc to nezenou. V nedeli, kdy se mi porod rozjel, jsem byla 41+5tt a ve stredu jsem mela nastup. Ale kdybych na tom trvala, tak by cekali az do patku, jen bych byla hospitalizovana preventivne, kdyby neco. Ale samo ze jsem byla rada, ze to slo samo.
Jinak ja si porod, resp. jeho prubeh v podstate uzivala, i kdyz to bolelo. Brala jsem to tak, ze bolest je cesta, na jejimz konci dostanu to nejkrasnejsi prekvapeni (nevedeli jsme pohlavi). Behem porodu jsem myslela jen na mimco, na to, co se mi deje v brise, jak se klube ven a mluvila jsem na nej, ze at se neboji prijit, ze se na nej moc tesime a ze se nemusi bat... a diky manzelove opore to fakt byl krasny zazitek, i kdyz jsem prdolku nemela hned na brise a nemohla jsem si sahnout na hlavicku behem porodu, na coz jsem se moc tesila...

sussanah
27. únor 2011

@katchi tyjo, tak to jsou fakt dobri, ze te nechali tak dlouho prenaset. Ja jsem se taky trochu pripravovala, protoze mi podle mych vypoctu vychazel termin o 5-6 dni pozdeji nez jim podle utz, ale maly se nakonec vyklubal sam a v podstate skoo presne na termin 🙂
A jak to teda bylo s tou plodovkou a lezenim u tebe? viz muj prispevek 13:03 😉
Kazdopadne je fajn, ze i presto vse ma na porod dobre vzpominky. Ja jsem taky asi cvok, ale ja uz se na porod vylozene tesim 😀 Sice to bolelo jak cert a ve vane jsem myslela, ze me snad roztrhne ( a to jsme byli jeste doma) a u kazde kontrakce jsem si rikala, ze tohle prece bez epiduralu nepreziju... A po kazde kontrakci jsem si rikala, ze to vlastne jde a zas jsem o jednu kontra bliz a takhle to slo nakonec celou dobu 🙂

lakshmi
27. únor 2011

@sussanah Ahoj, naposledy jsem dělala rozhovor s Janou Růžičkovou, rodí na obilňáku a byla jsem z ní úplně nadšená, v porodnici bych rodila určitě s ní! Pokud bys chtěla, pošlu email a číslo do IP. Rozhodnutí jsme, přípravy pokračují dobře, hlavní je, že máme PA, teď už jen udržovat sebe a miminko v dobré psychické a fyzické kondici 🙂

sussanah
27. únor 2011

@lakshmi a myslis, ze kdybych ji kontaktovala, neni jeste moc brzy? Precejen, porod az za nekolik mesicu 😅 Nebo lepe domluvit predem, at se mnou pripadne pocita?

sussanah
27. únor 2011

@lakshmi jeee, ted jsem si vyhledala to jmeno a pracuje mimo jine i v mamicentru 🙂 Tam chci chodit na predporodni kurz a predbezne jsem se domlouvala s pani Rysavou, co to tam vede, ze bych nekde v jejich radach nejakou vhodnou PA rada nasla. Tak to je super, tak ja se budu snazit dostat k ni 🙂

lakshmi
27. únor 2011

@sussanah já myslím, že je dobré domluvit se co nejdřív, PA je málo a je o ně zájem, tak ať jí máš jistou, ony taky nemůžou vzít všechny, aby se jim porody nekryly 🙂 jojo spolupracují s Laďkou R.

petkula
27. únor 2011

ahoj, nepročítala jsem všechno ale taky bych chtěla, aby příští porod probíhal co nejpřirozeněji - bez zbytečných lékařských zásahů, snad mi to teď vyjde...vy si vybíráte vlastní porodní asistentky? Tzn., že se můžete domluvit s nějakou PA a ta vás pak bude rodit v porodnici? Nebo tam bude jen s vámi a hlavní slovo bude mít PA z nemocnice?? Nevíte, jak to funguje?

lakshmi
27. únor 2011

@petkula Nětkeré PA, pracující v porodnici, to dělají tak, že se s nima můžeš domluvit, abyste rodily spolu. Jsou i soukromé, které doprovází do porodnice, ale kdo má hlavní slovo, to nevím... nejlépe bys to asi zjistila na www.unipa.cz, kde ti i doporučí PA z tvého města

katchi
27. únor 2011

@sussanah voda mi praskla doma, cestou do porodky nic neteklo, az pak zase v nemocnici, hlavne po klystyru se to uvolnilo. Bolesti nastesti nastoupily samy, po klystyru uz byly po 2-3 minutach a intervaly se rychle zkracovaly. Na posteli jsem byla jen na monitoru a pak ke konci na boku, aby malej spravne dorotoval, jinak jsem byla ve sprse neboi ve stoje u manzela. Zkousela jsem balon nebo jine polohy a neslo to, nemohla jsem se uvolnit.
Delky monitoru si nepamatuju, to vis, pro me to trvalo dlouho, ale mohla to byt chvile.
Jara mel 4,03kg a 52cm.

Jinak s tim prestrizenim pupecniku - ja bych nenechavala dotepat, resila jsem to v tehu a zjistovala jsem si ruzne informace i od odborniku a neni zatim nijak dokazano, ze by to melo pozitivni vliv. Navic je tam treba vyssi riziko novorozenecke zloutenky. A lotosovy porod uz vubec nechapu, ale tak je to nakonec kazdeho vec, ze?
Ja jsem se tesila, ze manzel bude moct pupecnik prestrihnout, az budu mit mimco na brise, coz nakonec nedopadlo.
Ale presto jsem uz na sale se smichem rikala, ze se tesim, az budu zas tehotna a budu rodit 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru