Přirozený porod. Vaše zkušenosti a tipy?

terrestriss
10. zář 2008

Ráda bych znala Vaše zkušenosti a tipy na přirozené porody v porodnických zařízeních v ČR.

Já sama se chystám na porod prvního dítěte a porod vnímám jako zázrak zrození, přirozený akt, který zdravá žena ve většině případů je schopna zvládnout sama. Nicméně bych si první dítě zatím asi netroufla rodit doma a proto mi zatím vychází jako nejlepší metoda "přirozený porod v porodnici" předpokládající poučenou rodičku a porodní plán, případně dulu (já sama zatím s žádnou v kontaktu nejsem, mám nějak pocit, že to zvládnu sama 🙂

Za základy přirozeného porodu považuji:
- intimní prostředí
- neurychlování průběhu porodu, žádné invazivní zásahy lékařů
- volný pohyb matky
- jemné přivítání novorozence: přítmí, ticho, položení na břicho a ponechání alespoň 2 hodin v klidu s rodiči, dotepání pupečníku před přestřižením

Prosím tedy maminky, které již takový porod prožily nebo mají zajímavé tipy k tématu, aby se o ně se mnou podělili, případně svůj prožitek popsaly.

sussanah
28. únor 2011

@jasekd ajo takhle, tak to chudak mamina, domluvi si to s dr a pak si tam prijde nejaka rodicka a zacne rodit v nespravny cas 😀
Jo deti jsou ruzne, to je jasne. Maly byl od toho druheho dne taky docela spavy (krome po kojeni, dostal prikrm a pak rval, jakoby ho na noze brali..), ale jak se mi po tydnu udelalo mliko, tak to obratil o 180 a zacal se precpavat uplne silene. Kdyz jsme odchazeli z nemocnice, tak mel maly hodnoty taky tesne pod hranici, ale nasse dr nam rekla,at nic neresime, at ho davame na slunicko a kojim a kdyby zacal zloutnout vic, at prijdem. Ono je to fakt indi vindi, kdybych mela takovou zkusenost jako ty, asi bych taky volila jinak, ale holt kazdeho ovlivnuji ty jeho zkusenosti a ty jsou neprenositelne 😉

sussanah
28. únor 2011

@betelgeuzz byt tebou, tak se zkusim znovu na Zlinsku poptat, jestli to nekdo nedela. Precdejen uz to budou 2 roky a tohle se ted hodne rychle meni, treba nekoho najdes 🙂 I kdyz teda na UNIPA neni nikdo registrovany 😒

jasekd
28. únor 2011

@sussanah No ja tam byla daleko driv nez ona, uz od rana, ona prijela po obede, akorat jsme s Martinkem zdrzovali, no 😀 U nas se to kojeni nedarilo, na porodni vahu lezl skoro 4 tydny, prirustek treba 50 - 80 gramu tydne... Proste jsme se se vsim prdeli.
Chci se zeptat na homeopatika, mozna poridim Arnicu jako predporodni, ale neco je i primo k porodu, mate nekdo zkusenost?

delfi
28. únor 2011

@sussanah ahojky tak koukám, že se chystáš rodit doma jo? ad žloutenka to mě nenapadlo, že to má spojení s kojením. Já jsem ho teda kojila hned od začátku a celkem v poho, ale žlutej byl teda taky dost. I když pod lampu nemusel a ty hodnoty z odběru mi ani nesdělovali takže byly asi v poho.....
@jasekd já jsem měla nějaký homeopatika při porodu (rodila jsem ve Vrchlabí a tam je norm. dávaj), nevím teda jaký, ale co vím tak prd pomohly - bolesti pořád stejný a neotvírala jsem se taky pořád stejně....

sussanah
28. únor 2011

@delfi nee, ja se na porod doma fakt necitim, navic do nejblizsi porodnice je to minimalne 30km po dalnici, takze opravdu ne. Chci ale ambulatni porod, pokud to pujde, nejak nevidim duvod setrvavat v nemocnici dele, kdyz budeme oba v poradku 🙂

delfi
28. únor 2011

@sussanah no já nad tím ambulantním taky uvažovala, jenže když si představím, že bych po porodu se hned musela starat o malýho (jako o toho většího 😀 ), o jídlo, hned uklízet apod. tak to mě odradilo. Ve Vrchlabí na nadstandartu je to v pohodě, tam se o tebe staraj a vlastně nemáš nic jinýho na práci než sebe a mimčo, kdežto doma bych se chtě nechtě starala jak o sebe tak o malýho. On jako s manžou je taky samostatná jednotka, ale když ví že jsem doma, tak radši vyžaduje mě. Takže objektivní důvod proč zůstávat v porodnici asi není, ale subjektivně si chci užít chvilku "pohodlí" 😀

jasekd
28. únor 2011

@delfi Prave jsem myslela na lepsi otvirani, jestli s tim mate zkusenosti, protoze to u me i pres silne kontrakce slo spatne. Zloutenka a kojeni... Caste kojeni urychluje vylouceni smolky. Kdyz je smolka dlouho ve streve, bilirubin se znova vstrebava a je ho v krvi o to vic, proto to souvisi.

sussanah
28. únor 2011

@delfi a ja prave to pohodli budu mit doma 🙂 U nas je to spis tak, ze kdyz je doma tata, tak maly visi na tatovi a mam je mu jedno 😀 Jen kdyz dojde na kojeni, tak teda jeste po me touzi, ale jinak jsem jen na pripravu jidla 🙂 Navic vim, ze ja se urcite o uklid a vareni po porodu starat rozhodne nebudu, to zaridi muz, takze prave proto, abych si odpocinula, potrebuju jit ja domu 🙂

betelgeuzz
28. únor 2011

@jasekd homeopatika máš třeba tady http://www.vseprozdravi.cz/homeopatika-monokomp... a ve svých poznámkách jsem našla toto

určitě Arnicu,buď v 9CH (a podávat hned po porodu po hodině první den,pak 5xD,4xD a snižovat na nulu),nebo 30CH a pak by měla stačit jedna dávka hned po porodu...

Cantharis v 15CH,kdyby se neuvolňovala placenta,po 15minutách 2kuličky

Chamomilla na nesnesitelnou bolest (je ideální při vyvolávání porodu a chemických kontrakcích) a vztek ;) ale i na velmi silné zavinování dělohy (vyzkoušeno) (taky v 15CH,při porodu po 20min,po něm sestupnou řadu jako u Arnici)

Lycopodium na novoroz. žloutenku,15ch a sestupná řada...

betelgeuzz
28. únor 2011

@delfi ve Vrchlabí je to jiná. Ale u mě v porodnici se neustále střídaly vizity, uklízečky, sanitářky atd. když člověk usnul, nebo usnulo dítě, už tu byla vizita, že chce něco zkontrolovat. Já jsem si teda pobyt v porodnici nijak neužila. Pokud bude všechno v pořádku, taky bych radši ambulantní porod.

betelgeuzz
28. únor 2011

@sussanah určitě budu pátrat, uvidím, co zjistím.

sussanah
28. únor 2011

@betelgeuzz budes rodit primo ve zlinske porodnici, jo? je to fakt, ze je to jeste navic takova nic moc oblast, ze se neda ani nikam moc prejet, kdyby treba pa byla v jine porodnici.. Tak snad se ti podari nekoho najit 🙂 Ja bych teda eventuelne zkusila obmailovat vsechny PA, ktere v te nemocnici pracuji a domluvit se treba nejak zvlast 😀

betelgeuzz
28. únor 2011

@sussanah na 90% ve zlínské. Je to sice nejvzdálenější ze 3 okolních porodnic, ale z mého pohledu nejlepší. Takový obmailovávání a pokoutný shánění není nic pro mě 😝

demoisellem
2. bře 2011

http://www.facebook.com/pages/Přirozený-porod-n... Přidejte se do skupiny o přirozeném porodu 🙂

delfi
2. bře 2011

@jasekd Já bych teda řekla, že mě ta homeopatika na otvírání nepomohla, rozhodně to nešlo nijak rychle - otvírala jsem se v dost hrozných bolestech tak cca 10 hodin.. (to počítám jen ty hrozný bolesti, celkově mi trval porod skoro 20 hodin)
@sussanah tak to se máš že budeš mít doma to pohodlí, mě by to asi nedalo a vstala bych z tý postele 😀 ty ještě kojíš? se máš....není ti to už nepříjemný? mě to totiž od začátku těhu dost bolelo a malej to chudáček asi vycítil tak se odstavil sám 😢
@betelgeuzz jasně že když jseš v porodnici na pokoji s dalšíma maminkama a ještě tě rušej doktoři a sestřičky tak si to moc nemůžeš užít 😒

sussanah
4. bře 2011

@delfi no me z postele prvni 3 dny nikdo nedostane 😀 Manzel s tim ale pocita, takze si myslim, ze to bude ok. No kojim porad, ale ted asi posledni tyden se maly zacal nejak rozkojovat a chce casteji a to uz mi teda prijemne neni.. Takze to vidim, ze pockam, az mi poklesne mliko (pry kolem 4-5m) a asi ho odstavim..

sussanah
8. bře 2011

Tak pozitivni zpravy, s moji pediatrickou jsem predbezne domluvena na ambulantni porod 🙂 Ze pry pokud bude vse ok, tak mi maleho v pohode prevezme hnedka a prvni 3 dny bude navstevovat. Teda ale sestra byla nejak mimo, vubec nechtela verit tomu, ze nepropusti jen me ale i mimco 😝 No ale mam z toho radost, myslela jsem si, ze to bude ok, ale i tak me topotesilo. Takze uz se jen setkat s tou PA a zakladni veci budou zarizene 🙂

delfi
8. bře 2011

@sussanah tak to jo. jinak s tím mlíkem to je asi pravda, malej se mi odstavit ve 4-5 měsíci...

demoisellem
8. bře 2011

http://www.smart-web.cz/porodnictvi/index.php?n... Něco o bondingu, proč je důležitý okamžitý kontakt matky s dítětem atd.

betelgeuzz
8. bře 2011

@sussanah ty ses teda na to vrhla. Já byla u dětské dneska, ale nenapadlo mě se na to už ptát. Minulý týden jsme to teprv prozradili rodině 🙂 A vidím, že už máš potvrzené pohlaví, tak gratuluji.

sussanah
8. bře 2011

@betelgeuzz no potvrzene je to tak na 70%, takze vlastne ani moc ne 😀 U dr jsem dneska byla s mladym a nejak na to prisla rec, tak jsem se rovnou zeptala 🙂

nevestinka2010
2. dub 2011

nas porod...

Po vedomem poceti a velmi pozehnanem tehotenstvi bez komplikaci az do sameho zaveru se nase miminko rozhodlo prijit na svet 16. brezna 2011. Asi 2 dny pred porodem uz se mi tak nejak instinktivne nechtelo opoustet nase mestecko i kdyz jsem byla pozvana ke kamaradce, ale drzela jsem se jen okolo komina… Den pred porodem jsem vytrela v loznici kazdy koutek a uklidila hnizdecko, odpoledne jsem si sla zaplavat a citila jsem se fajn. Vecer jsme s manzelem dali kratkou prochazku, byla jasna hvezdna obloha a pak jsme zalezli do postele a pustili si pres net jeden dil Krausovy talkshow. Usinala jsem s lehkymi jakoby menstruacnimi bolestmi, ale vytuhla jsem bez problemu. Ve 2.30 rano jsem, jako obvykle, rozespana, vstala na wc a po utreni koukam, ze je na papire skvrnka od krve. Aha – asi zatka, rekla jsem si a zalehla zpet do postele, pricemz jsem zacala pocitovat zvlastni pocit dole v podbrisku a casem zjistila, ze je to pravidelne, ale asi jen co 15 – 20 minut, tak jsem si toho moc nevsimala a lezela klidne dal, spat uz jsem ale nemohla. Po seste rano sem vstala a sla si dat do kuchyne neco do zaludku a zaroven se mi zacala vyprazdnovat streva. Ty pocity stale trvaly, ale vedela jsem ze to muzou byt jen poslicci a ze nebudu nic hrotit. Zalehla jsem zpet a kolem osme se zacal probouzet manzel, tak sem mu oznamila, ze se neco asi deje, ale ze jsem v pohode a ze to mozna bude trvat hodne dlouho. Jeste jsem ten den nutne potrebovala do banky, tak jsme tam v pul jedenacte rychle zajeli a ja si to vyridila. V bance jsem mela jednu kontrakci, ale jeste celkem slabou. Po jedenacte odjel manzel do prace a ja zustala lezet v posteli a cekala, jestli to prejde, nebo co a jak. Napsala jsem sms dule a porodni asistentce, ze se neco chysta a aby byly radeji v pohotovosti. Kolem dvanacte jsem se rozhodla zapisovat casy a merit trochu intervaly mezi stahy. Prodychavala jsem je hlubokym nadechem a vydechem a mezi tim byla uvolnena a poslouchala relaxacni hudbu. Take jsem se chodila jeste vyprazdnovat a chvilkama mi to pripominalo stare pubertalni casy, kdy jsem travivala prvni den menstruace v posteli s bolestma a take behala na zachod kazdou chvili. Kdyz sem potom sesla po schodech dolu do kuchne pro caj a jogurt tak se to malinko pohlo a intervaly se zkratily, tak mi doslo, ze kdyz bych se zacala hybat, tak se to zrychli a zintenzivni, tak sem zavolala dulu, ze to zkusime spolu. To bylo neco malo pred ctvrtou odpoledni a dula dorazila tesne pred patou (jeste se totiz vracela, aby privezla navic jednu varnou kovnici, aby bylo rychlejsi ohrivani vody do porodniho bazenu). Z jejiho pohledu a jednani jsem usoudila, ze to asi vidi jeste na celkem dlouho, ale to mi tak nejak bylo jasne, protoze doposavad to byla celkem zvladacka. Venku bylo krasne odpoledne a dula navrhla, ze bychom mohly zajet autem do parku na prochazku. To se mi teda ale vubec nechtelo. Rekla sem ji, ze jeste chodim casto na zachod a ze to na park nevidim… Ale cerstvy vzduch me lakal a pohyb sem stejne chtela zkusit, tak sem se oblikla a ze pujdem jen kolem baraku a uvidime… Po par metrech prisel stah a ja si instinktivne drepla az dolu, dotkla se rukou zeme a prodychavala to hlubokym dechem, pak jsem se zvedla a pokracovaly jsme v ceste. Timto zpusobem sem mela asi 10 drepicich zastavek nez jsme udelaly prvni kolecko a ja si zasla do domu zase na zachod. Rekla jsem, ze dame jeste druhe kolo, celkem se mi libilo, ze se to dalo vice do pohybu. Druhe kolo to same, drepici zastavky na prodychani stahu, ale ke konci uz byly nejak silnejsi. Sotva jsme dosli domu, sla jsem zase na wc a tam mela silnou kontrakci, minutu nato zase dalsi a to uz sem musela stenat “aaaaaah” a pamatuji se ze sem se drzela ramu dveri do obyvaku. Chtela jsem jit nahoru do loznice, na konci schodu me chytla dalsi vlna a smetla na kolena na schodech a stenala jsem “aaaaaah bozeeeeee”. Pak sem dosedla na postel v loznici a rikam dule “volej Emmu” (PA). Dalsi vlnu jsem prostenala na posteli, mezitim dula vyridila PA a pak volala jeste manzelovi, aby prijel. Pri dalsim stahu sem pocitila tlak na wc, prekonala jsem nejak gravitaci a v predklonu udelala 3 kroky na wc, ktere sousedi s nasi loznici. Dula mi stahla teplaky a kalhotky a ani nevim jestli jsem se i vycurala, ale kazdopadne mi odesla predni voda a hlavicka nalehla na branku. Dalsi instrukce pro dulu “dej na postel igelit nebo podlozky” (nastesti jsem ji pri jeji posledni navsteve ukazala krabici s pripravenymi vecmi) Jakmile byla postel pokryta, zvedla jsem se z wc a stahla ze sebe svetr, triko a podprdu, citila jsem jak horim, a hodila jsem se na postel na levy bok do polohy leziciho strelce… Zavrela jsem oci a bylo mi jasne, ze jsem ve druhe fazi porodu a ze se miminko tlaci na svet. Dalsi instrukce pro dulu ”ujisti se, ze je Emma na ceste a rekni ji, ze praskla voda” V hlave jsem totiz mela myslenku, ze Emma jeste nekde v klidu dopiji caj a pomalu vyrazi k prvorodicce… (Nastesti uz byla na ceste, ale nezvedla mobil a dula ji nechala vzkaz na schrance. Pozdeji potom Emma rikala, ze kdyz zpravu slysela a v pozadi moje rychle dychani, tak ze uz tusila, ze to nestihne…) Taky jsem jeste po dule chtela vedet, zda byla plodova voda, co odesla, cista… ujistila me, ze ano. Stahy ktere me na posteli pohlcovaly chodily asi tak co 2 minuty. Dula mi rikala at se snazim netlacit a ze Emma tu bude brzy, ale ja vedela, ze to nestihne (cesta ji jtrva minimalne 30 minut). Stahy nesly nijak ovladat, uz nic nebolelo, ale tlak to byl mocny. Pamatuji si, ze sem dule drtila ruku a ona mi prilozila na celo mokrou studenou zinku. Citila jsem jak miminko postupuje a vzdy se zase kousek vraci. Nevim kolik tech stahu bylo, ale jeste jsem se stihla napit a rict si o dextrozovy bonbon mezi temi intenzivnimi pocity… Pak jsem najednou citila, ze se hlavicka nezadrzitelne blizi k hrazi a rekla jsem dule, ze miminko prichazi, ta nakoukla, ale jeste nic nevidela. Ja jsem opet citila jak se hlavicka posunuje ven a zase trochu zpet, uplne tam mekkce klouzala jako na klouzacce. Citila jsem jak mi dula dava pusu na ruku, kterou sem ji drzela. Pri dalsim stahu prorazila hlavicka pres hraz, citila jsem trosku paleni, ale jen chvilicku. Dula privitala hlavicku a oznamila mi, ze ma vlasky a zeptala se mne, jestli si chci sahnout, ale ja jsem byla porad se zavrenyma ocima v takovem tranzu a celkem soku, ze jsem nemela na to nejak odvahu… Dula mi pak rekla, ze s dalsim stahem pujdou raminka a telicko a tak bylo, s dalsim navalem vysplouchlo cele miminko a dula ho ihned prilozila k memu brichu a miminko okamzite zacalo kricet. Ja sem vydychavala ten silny prozitek, hladila vlhke a hebounke miminko a nemohla uverit, ze je uz tady. Dula nas mezitim prikryla zupanem a perinou a za chvili jsme slysely prijizdet auto, Emma dorazila. “Ty me vubec nepotrebujes!” byla prvni veta Emmy, kdyz vesla do loznice. Rychle si nanosila vybavu, oblozily me dekama a dule jsem rekla at jde zapnout topeni. Bylo 19.15, venku uz byla tma, miminko se narodilo za soumraku. Za dalsich pet minut dorazil manzel, celkem v soku a pak cely dojaty, ze takove malinke miminko nikdy nevidel… S odhalenim pohlavi jsme cekaly na manzela, tak jsme pak s radosti objevili pindika (coz sem tusila od zacatku tehu, ale nechtela sem se na to upinat). Malicky (jmeno jsme vybrali az za par hodin) byl asi 20 minut stale na pupecni snure, kterou jsme pak pro snadnejsi manipulaci prestrihli a brzy na to jsem dvakrat zatlacila a vypudila placentu, tu mi pak Emma ukazala a zkontrolovala. Po rychle kontrole a zvazeni se maly prisal a taky pustil prvniho hovnouse. Emma me zkontrolovala, vse v poradku a kolem desate se rozloucila. Dula jeste zustala, sama cela celkem v soku, uvarila caj a prinesla neco na zub, zatimco my jsme s manzelem nemohli odtrhnout oci od toho maleho clovicka v mem naruci. Myslim, ze dokonce do rana byl maly bez plenky, ja sem samozrejme ani na chvili nemohla usnout a uzivala si to vonave miminko. Pak jeste dva dny byl Filipek nahatej jen v plence a my zalezli v posteli jsme si uzivali kuzi na kuzi. Emma prisla na druhy den na kontrolu a pak chodila obden a dnes ve dvou tydnech Filipka prijde na posledni navstevu…
Takze takove to tedy bylo… K prekvapeni vsech jsem nestihla vyuzit v podstate niceho z pripravenych pomucek – balon, porodni bazen, TENS, aromaterapii, masazni pomucky… Pro dulu to bylo jeji prvni odrozene miminko, takze verim, ze na nas porod dlouho nezapomene. S odstupem casu mi chvilkama prislo trosku lito, ze to bylo takove prekotne a ze jsem si to nemohla vice “uzit” a ze nemohl byt manzel pritomny u samotneho prichodu na svet, ale Filip se asi prave takto narodit chtel, vlastne od samotneho poceti s nim jde vse velmi rychle a primocare… Tak kez se mu ta rychlost a nezdrahavost v zivote vyplati…

miranda77
2. dub 2011

@nevestinka2010 krásnééé ...
ať se Vám všem moc daří a přeji samou lásku a radost na společné cestě!

ivicek1
8. dub 2011

@nevestinka2010 Moc krásný porod 😉 ,ovšem asi ne u nás v Čechách 😀

zdeniii
9. dub 2011

@nevestinka2010 nádhera! moc gratuluji k velikému štěstí!!! a ke krásnému porodu 😵

sussanah
15. kvě 2011

Ahoj holky, rada bych znala Vas nazor. Mela jsem domluvenou PA na ambul porod v nemocnici, ale nakonec vest porod nebude, muze byt pouze jako doprovod k porodu. U porodu bych se tentokrat urcite chtela vyhnout nastrihu, rizenemu tlaceni, proste nechat vsemu volny prubeh. Porod bych rada zakoncila bondingem a po 4-6h po porodu bych rada jela domu. Co myslite, bude dostatecne mit svou PA pouze jako doprovod nebo se mam radeji domluvit s jinou primo na vedeni porodu? Docela se treba obavam toho, jak by reagovala nemocnicni PA na to, ze mi tam prijde jina PA, ktera je v podstate schopna kontrolovat jeji praci, bude ji koukat pod ruce apod. Samoze nechci, aby nemocnicni PA mela pocit, ze ji neduveruju, ale mohlo by to tak pusobit. Jaky je Vas nazor? Porad nad tim vaham 😕

konsa
22. kvě 2011

@sussanah já bych se toho trochu bála, a to přesně z důvodů, které popisuješ. Co jsem slyšela, tak většinou se na soukromé duly a PA nedívají dobře, jelikož jim "fušují" do práce a přitom nenesou vlastně žádnou zodpovědnost. Spíš bych zkusila domluvit se s nějakou PA, která pracuje přímo v té porodnici (nebo hledat porodnici podle konkrétní PA 🙂 ) Kde se vůbec chystáš rodit?
Já tohle také stále řešila a nakonec jsem to nechala osudu - tedy nedomluvila jsem se s nikým. Měla jsem ohromné štěstí na úžasnou PA a u dalšího porodu plánuji jít také do Neratovic, s tím, že se ale tentokrát pokusím domluvit s tou PA, co mě rodila minule.

sussanah
22. kvě 2011

@konsa budu rodit pravdepodobne v Brne na obilnaku. Tady moc tech PA, co primo pracuji v porodce teda fakt neni. Kruci, fakt me zacina stvat, ze u nas je obrovsky problem neco, co je naprosto bezne v jinych zemich evropy 😖 Diky za nazor. Mam se ted sejit s jednou PA, ktera v porodce dela a uvidim. Ale te puvodni PA se mi fakt nehce vzdavat, je moc prijemna, chtel bych ji mit s sebou 😅

konsa
22. kvě 2011

@sussanah porodice v Brně neznám, tak neporadím. Ale uvidíš, co ta PA z obilňáku - můžeš se jí na to i zeptat, jak se tam k tomu staví, kdyby sis vzala svojí PA. Myslím, že z její reakce poznáš hodně. Tak dej pak vědět, jak jsi dopadla. Tohle mě taky dost zajímá (a štve) - přesně, jak píšeš 😒

erinka83
22. kvě 2011

@sussanah jestli mluvíš o JR, tak ta mi právě říkala, že tím, že ji v obou porodkách znají - Obilňák i Bohunice, ví o ní, tak snad by to neměl být takový problém? Jako že je to něco jiného, než s ní dojet do porodky, kde o ní nikdo nikdy neslyšel, jak to bude nejspíš u mě 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru