VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

natama
10. bře 2011

@esmaralda @miranda77 moc vam obema drzim pesti, at najdete vhodnou porodnici a vsechno dobre dopadne! obdivuju, ze do toho chcete jit, ja se vzdycky necham od doktoru totalne vystihovat ☹ z jakeho duvodu jste mely toho druheho cisare?

esmaralda
10. bře 2011

@natama já jsem 2 týdny přenášela,tak vyvolávali porod a když už jsem byla otevřená na 8 cm,tak mimčo ztratilo ozvy a rychle akutní císař.

miranda77
autor
10. bře 2011

@natama já měla 3 dny před termínem odhad 4080g a dolní segment 2,5. Primářka (zastánkyně vaginálního porodu) mne pak ještě na přijmu prohmátla, že by to opravdu neprošlo bez řezání ... nakonec měl Toník 3770g a 50cm.

miranda77
autor
10. bře 2011

@esmaralda to je dobre, ze te nechali prenaset ... ted te take pripadne nechaji prenaset?

esmaralda
10. bře 2011

@miranda77 tentokrát mě nechtějí nechat přenášet.Doktor se přiznal,že to přenášení mu dělá největší obavy.Budu doufat,že k tomu nedojde.V pondělí mířím do porodnice a už se budeme domlouvat na podrobnějších věcech,tak potom napíšu jak to vše vypadá.

natama
10. bře 2011

@esmaralda tak to je super, ze ses zacala pri tom druhem otvirat, to je pro ten dalsi urcite vyhoda.
@miranda77 no jo, vzdyt ja uz se te na to asi nekde ptala 🙂 a nezrazovali te od dalsiho tehotenstvi, pri takhle tenkym DDS a byl ve skutecnosti opravdu tak tenky, jak namerili?
ja mela zmereny 2mm a ve skutecnosti tak opravdu byl a operujici dr. pak rikala, ze by si dalsi tehu hooodne rozmyslela. no jiny dr. co ale nebyl u operace, zas pak rikal, ze by se toho nebal, ze se to dneska hodne precenuje, ale ze by se ukoncovalo urcite zase CS a v 38tt. no a i v mem pripade by to byval zkousel normalne i s tak tenkym DDS, ale pry jen do terminu, coz ja uz jsem byla.

natama
10. bře 2011

@esmaralda a u druheho porodu a ted pred tim dalsim ti zjistovali a budou zjistovat stav jizvy nebo maji a meli nazor, ze na tloustce nezalezi?
no a nevite, jaky vliv ma na ztenseni DDS po sekci fyzicka aktivita? jestli treba kdyz je zenska v klidu, vic se setri, nezveda starsi ditko 😅 nebo ma/nema drazdivou delohu, tak je vetsi pravdepodobnost, ze se tolik neztensi?

esmaralda
10. bře 2011

@natama jizvu neměřili.Když jsem se zeptala jak to s jizvou vypadá,tak mudr.řekl,že na děloze nejde poznat že nějaké císařské řezy byly a to je porodník,tak snad má pravdu.Jinak u druhého dítěte jsem několikrát zkoušela nápoj k vyvolání porodu,několikrát denně zvedala 15-ti kilového syna a denně nutila manžela k sexu.A po termínu skákala ze schodů,jen aby už to bylo.Nijak mi to neublížilo,ale mimču to na svět taky nepomohlo.Ale osobně si nemyslím,že by ztenčení jizvy záleželo na fyzické aktivitě.

miranda77
autor
10. bře 2011

@natama taky mám pocit, že už jsme se setkaly 🙂
zmerili to akorat pred terminem, ale primarka tomu vahu nedala-spis ten odhad a prohmat 🙂 rozhodly. Myslim, ze DDS souvisi s velikosti plodu ... cim vetsi, tim je deloha napjatejsi. Ja jeste mela placentu na predni strane a puvodne zasahovala do "jizvy". Takze se domnivam-nikde jsem to jeste necetla-ze kdyz bude mensi mimi, bude DDS silnejsi ...A s tou fyzickou aktivitou take nevim, take jsem zvedala dcerku (12kg), slapala schody ...byla silna zena. Pro jistotu bych to ted s tretim tehu uz nedelala ☹
Zrazovani od dalsiho mimca jsem se take bala, ale na rocni prohlidce jsem se ptala-a doktor to rovnou posvetil (ze uz klidne muzem 😀 )
@esmaralda to je skoda ☹ ☹ ☹ ..... s jednou maminkou jsem se take"setkala"-myslim, ze rodila v Krnově. Nenechali ji prenaset, takze sekce ...

miranda77
autor
10. bře 2011

@esmaralda a co masaz bradavek??? jestli budu tehotna tak se od 37tt budu masirovat nekolikrat denne - s tim mi urcite manza pomuze 😀

natama
10. bře 2011

@miranda77 a co tedy tim prohmatem zjistila? a s to dietou, fakt zalezi na tom, kolik toho zenska sni? spis mi prijde, ze je to dane geneticky a ze bys fakt uz musela stradat, aby si mimco nemelo odkud brat a pak by bylo mensi. ale nevim.
ja se fyzicke aktivite taky nevyhybala, i nejake tezsi, jednak mi to nedelalo zadny problem a navic jsem se bala prenaseni. ted si zpetne rikam, jestli to nemelo vliv na to ztenseni. no a pak i drazdiva deloha, jestli kdybych treba brala magnezko a deloha byla vic v klidu, jestli by jizva nebyla vic ok. ikdyz ono zas by mohlo magnezko zpusobit jiny veci a to je furt zacarovanej kruh 🙄 navic podle moji PA se uz ani v zahranici vetsinou nepredepisuje, ze je to blbost.

miranda77
autor
11. bře 2011

@natama no koukla na odhad (ten delala jinej doktor,mmch 3x) a pak na bricho - prohmatla ho jakoby od stydky kosti k pupku - ten prechod ... no nevim, doktor nejsem, ale pote napsala do zpravy "nepomer" ...

jo zalezi, co snis ... proto zensky s tehotenskou cukrovkou maji dietu, aby mimco nepribiralo ...

taky jsem brala magnesium :o - ale v souvislosti se ztencenim jizvy jsem tomu vubec neprikladala zadne souvislosti 🙄

ted nebudu brat nic .... proste to necham na prirode 🤐

esmaralda
11. bře 2011

@miranda77 nevěřím tomu,že by masáž bradavek uspíšila porod.V druhém těhotenství jsem vyzkoušela snad vše a stejně k ničemu,tak ted už to nechám volně plynout.
Já myslím že více než na tlouštce jizvy záleží na tom, jak je děloha elastická,protože u jedné maminky praskne třeba po jednom císaři a u druhé vydrží i tři císaře a je schopna porodit.
No a v druhém těhotenství jsem přibrala jen 5kg,nepřejídala se a stejně malá měla 3,8kg.Ale zase je pravda že v den termínu byl váhový odhad necelé 3kg,takže za ty 2 týdny co jsem přenášela přibrala téměř 1kg.Proto asi nechtějí nechat přenášet.

miranda77
autor
11. bře 2011

@esmaralda masáže není nikdy dost ... 😀

já se taky kloním k elasticitě ...někdo může prostě mít 2mm někdo 3,5mm, co se s tí děje při porodu nevědí ... ale prostě elasticitu nezměří, tak měří a fotí DS ... to je empirický důvod k CS

já měla odhad 3 týdny před termínem 2,9kg - o tří týdny později přes 4kg - a za tuhle dobu jsem nic nepřibrala ... o to právě jde - při cikrovce přibírá jen mimčo a mamina skoro vůbec 🙄

natama
11. bře 2011

@miranda77 ja to prave ted nechavala vsechno na prirode a rikam si ted zpetne, jestli jsem neudelala chybu, ze kdybych to magnezko treba brala, byla by deloha vic v klidu atd.
s tou cukrovkou bych rekla, ze to je neco jineho, ale asi to mit souvislost to jidlo bude no. no taky sem mela jist sdrimeji 🙄
a co se jizvy tyka, taky cim dal vic verim tomu, ze zalezi vic na elasticite a ne na tloustce. ja byla nejdriv v motole, tam se jizvou nikdo nezabyva, pak v podoli, tam to zas bylo temer to jediny, co je zajimalo (namerili 3mm) a nakonec v jsem mela sekci v Pribrami a tam ji sice merili (namerili 2mm, coz odpovidalo skutecnosti), ale zaroven i zkoumali na utz kvalitu te tkane, ktera pry vypadala dobre. ale byla jsem uz v terminu, snura byla v miste jizvy a kolem krku, tak ze pry to bude bezpecnejsi a myslim, ze bych po tom, co jsem si vyslechla v podoli uz ani normalne neporodila, jak me vystihovali :/ kdybych ale byvala nebyla tak vystrasena z toho podoli a stala si za tim, myslim, ze by na normalni porod pristoupili. jeste mi taky PA volala do Vrchlabi, jaky na to maj naroz tam a pry pri 3mm je riziko ruptury 10%, tedy podle knizky od Mudr, Caldy myslim.

miranda77
autor
11. bře 2011

@natama no ja jsem ho (magnesko) tedy brala ... a zase si rikam, kdybych nebrala, treba bych se rozrodila drive ...
zkoumali kvalitu tkane??? Ty jo...tak o tom jsem ještě neslyšela ... jako jaká je hustota svalových vláken?

No ja mam problemy s krevnim cukrem ... v prvnim tehu mi vysla i spatny OGT, byla jsem dvakrat ... pak to bylo dobre a pred sekci mi museli dat glukozu, protoze jsem byla na omdleni (2,8) ... jednou jsem s tim skoncila v nemocnici (u doktorky jsem se nalacno malem slozila 😝 ), ale cukrovku mi nikdo nepotvrdil 😠

Ja se ted snazim uz neresit, co bylo ... proste jsem se rozhodla, tak jak jsem v danou chvili myslela, ze ot je nejlepsi (na doporuceni lekaru) ... hledam ted, co muzu udelat jinak, abych se uz takhle rozhodovat nemusela 🙄 . Jinak je dobre, ze jste to takhle konzultovali ... u mne to byla docela rychlovka, v patek mi to rekli a v pondeli rano rizli (dle primarky mela uz voda primes...)

A ty jsi mela PA? Dulu?

natama
11. bře 2011

@miranda77 jj, koukal na kvalitu, myslim, ze rikal, ze kdyz je na tom utz bila, tak byla mela byt kvalitativne v poradku.
ja spis se tim ted zpetne zabyvam kvuli tomu, abych priste, doufam, ze nejaky bude 😅 se vyhnula stejnym chybam. ja mela jit taky hnedle rano po kontrole na sekci, ale nakonec jsem jim podepsala po porade s PA revers, pac se mi pristup dost nelibil, poslechla si cosi o mrtvolach a jela jinam, kde to hnedle bylo o necem uplne jinem. bohuzel uz ale totalne vystihovana, co vsechno se muze stat a uz sem se toho normalniho i dost bala.
ja mela domluvenou svoji PA, ze kdyz by to slo normalne, prijela by nejdriv domu a pak az by se jelo do porodnice, aby to pripadne nehnali zas na sekci, ze uz to treba trva moc dlouho nebo abych se pripadne nenechala zase do neceho natlacit, pac se necham vynervovat dost jednoduse. no a ikdyz to nakonec nevyslo, tak to bylo super, ze se ji dalo kdykoli zavolat a poradit se...

miranda77
autor
13. bře 2011

@natama hmm ...mne asi kvalitu tkane nekontrolovali :(

no ja myslim, ze se na konci tehu nechame "vystihovat" vsechny ... proste jsme k obavam nachylnejsi ... a u druheho tehu jsem se bala vice nez u prvniho :o
hlavne, ze jsme vsichni v poradku ...
ja jdu i v dubnu na terapii, abych si to urovnala ... treba mi rekne, proc se mi to stalo :(. Treba mam nekde v podvedomi ulozene nejake strasne vzpominky na svuj porod a tak moje telo nespolupracovalo 😖

esmaralda
15. bře 2011

Včera jsem byla v porodnici na monitoru a konzultaci,naštěstí nic nebrání pokusu o normální porod.Doktor se mnou prošel všechny rizika,zkontroloval mimčo,placentu i dělohu a je to ok.Prý nejsem první maminka,která to chce zkusit normální cestou,už jich tam několik měli.Nejčastější příčinou pro SC je prý to,že děloha přestane pracovat tak jak by měla a pak se dělá císař.Z ruptury ani tolik obavy neměli.No tak uvidíme.

miranda77
autor
15. bře 2011

@esmaralda tak to jsou výborné zprávy!!!!! Mám ohromnou radost a samozřejmě stále držím palce ... !!!!

klarves
17. bře 2011

Ahoj holky,
přečetla jsem si začátek Vaší diskuze a chci Vám jen říct, že Vám hrozně fandím a doufám, že se Vám podaří třetí miminko přivést na svět přirozenou cestou. Já sama mám za sebou tedy jen jednu sekci, ale druhé dítě bych si strašně přála porodit normálně a protože už pomalinku začínáme zvažovat, že bysme druhé mimi začli plánovat, tak zjišťuju informace, kde se dá. Někde jsem viděla video, možná jste ho sem už některá dávala, jak mamča po dvou sekcích porodila přirozeně, dokonce doma do vody jen s porodní asistentkou. Zkrátka to jde, to riziko ruptury tam sice je, ale není nijak vysoké a je to spíš o tom, že se doktoři bojí případných žalob, než že by to riziko bylo tak velké. Já měla po císaři hrozné deprese, pocit selhání, nikdo to sice nechápal, věděla jsem, že za to nemůžu (nepostupující porod a špatné ozvy miminka, do toho já hodně vysoký tlak), ale zkrátka jsem se s tím nemohla smířit. Vlastně do teď, dva roky po císaři, to ve mně pořád je. Asi to znáte. O tom, že manžel byl ochuzen o porod, nemáme fotky těsně po porodu a já strávila dva dny na jipce (tvrdili mi, že kvůli tomu mému tlaku, ale pak z nich vypadlo, že ozařujou pokoje tím světlem, co ničí bakterie a nemaj volno), kam mi malou přinesli pouze třikrát za celou dobu a tím jsme měly i hrozné problémy s kojením, které nakonec stejně skončilo umělou výživou ani nemluvím. Sice jsem jí tedy hned viděla, protože jsem měla spinál, ale stejně, jen mi ji ukázali a pak odvezli na novorozenecké. Kdo tu psal, že můžete po sekci, pokud máte spinál, hned kojit, tak mu k tomu blahopřeji, protože mě malou teda rozhodně hned nepřiložili a to jsem rodila v "baby friendly" porodnici. Přinesli mi ji až odpoledne, narodila se v osm ráno. Proto si také (pokud nebudou opravdu vážné důvody) budu do poslední chvíle stát za přirozeným porodem. Sekcí se cítím ochuzená o spoustu věcí, byl to nejen nápor na psychiku, ale i fyzický nápor, ještě po šestinedělí byl problém sdrncat s kočárkem schody, jak to bolelo. První dny po sekci máte dělat co samy se sebou. Ty, co Vám tu psaly, že by do toho v žádném případě nešly, podle mě císařem nikdy nerodily, porodily normálně a vůbec nemají tušení, jaké to je a jak Vás to užírá a jak moc si přejete porodit normálně. Také předpokládám, že jste rozumné a pokud by byl závažný důvod, bránit se sekci nebudete, ale když důvod nebude, tak proč to nezkusit a nechápu, proč by Vás od toho měl někdo zrazovat, zvlášt holky, co nejsou lékaři a ví o tom jen to, co si přečetly v jednom článku nebo někde slyšely. Proto moc držím palce a přeji Vám, ať najdete rozumného doktora, který bude brát ohled na Vaše přání a nebude to zavrhovat jen ze strachu, že kdyby něco, má na krku žalobu. Když nebudou žádné komplikace a problémy a nebude důvod (a tím nemyslím to, že po dvou císařích se to u nás tak zkrátka dělá, to není důvod!!!), proč dělat třetího císaře, nevidím v tom problém. Snad tak budou přemýšlet i Vaši lékaři, kteří povedou Váš porod. Hodně štěstí a stůjte si za svým, máte na to právo. Držím palce!!!
Mějte se moc hezky, Klára.

miranda77
autor
17. bře 2011

@klarves moc děkujeme za podporu ...... děkuji i za ostatní, snad mohu 😉
za mne můžu řici, že jsi to napsala přesně ...
mám dvě děti bez jediné kontrakce...a po druhé sekci jsem měla pocit, že všecho hezké končí ... 😔

zatím jsem na internetu setkala s třemi maminkami, které se o toto pokoušely ... ani jedna maminka mi nepřišla nerozumná ... naopak to jsou ženy, které jsou o problematice informované, vědí do čeho jdou, jaká jsou rizika"obou verzí"porodu - nikdo (ani jejich lékař) by zbytečně neriskoval zdraví svoje ani miminka!

Palce jsou určitě potřeba ... 2 z těchto 3 pokusů o VBA2C skončily sekcí (což odpovídá uváděné úspěšnosti 50-85%), ale všechny mají ze svého třetího porodu dobrý pocit - žádné deprese :o ... mají pocit, že vše bylo tak jak mělo ...

I já ti držím palce... a ještě jednou děkuji!!!!!

esmaralda
18. bře 2011

@klarves moc děkujeme,napsala jsi to opravdu hezky.Jako by jsi mi mluvila z duše,protože po císařích jsem na tom byla psychicky opravdu špatně,o kojení ani nemluvím to byla přímo katastrofa.Dodnes to nikdo nechápe a diví se, jak můžu riskovat svůj život a život dítěte i když jsem s lékařem domluvená,že kdyby se mu cokoliv nezdálo souhlasím s okamžitou sekcí.Přeji ti,at druhý porod dopadne přesně podle tvých představ.

esmaralda
20. bře 2011

@miranda77 já už bych to příliš neřešila a neptala se.Jelikož u nás se třetí císař dělá automaticky,tak téměř každý lékař ti řekne,že riziko ruptury je veliké.Já bych se spíše spoléhala na sebe,jak to cítím a oslovila lékaře v blízkých porodnicích,jak to vidí oni.A pracujete s manželem na miminku?

natama
21. bře 2011

@miranda77 urcite dobry napad s tou terapii, at ti to pomuze
k tem dotazum na poradnach... ja myslim, ze se k tomu nekdo z dr. tezko jeste takhle verejne pozitivne vyjadri, ikdyz by ten pozitivni nahled na to mel, pochybuju, ze by to verejne nejak ventiloval.

@esmaralda to jsou super zpravy, tak at se to spusti vcas a vsechno jde jak po masle 😵 jak to u tech, co tam uz meli dopadlo pri tech pokusech o vaginalni porod?

@klarves to jsi napsala krasne, presne tak to taky citim. moc ti preju, at ti ten dalsi porod dopadne podle tvych predstav!

miranda77
autor
22. bře 2011

@esmaralda no já jsem se ptala, protože mne zajímalo z jakých"statistik" vycházejí čeští doktoři - nikde jsem se nemohla dopátrat čísel ... takže proto ty otázky 😉,
@natama pozitivní vyjádření jsem ani nečekala ... chtěla jsem fakt jen ty čísla, abych nevycházela z nějakých mylných představ ... už se to tu několikrát nakouslo ... tak teď tu máme, alespoň nějaká česká čísla, teď si můžeme pod pojmem"velké riziko"něco představit 😲
jak jsem psala pokusy o VBA2C dopadly- jedna maminka přenášela a poté porodila přirozeně, druhá měla čas do termínu a pak jí udělali sekci a jedné mamince miminko nesestupovalo -zřejmě pupeční šňůra, kde neměla být, tak sekce ... ale jak jsem psala, všechny jsou"s výsledkem" moc spokejené...vědí, že udělaly vše proto, aby to bylo, tak jak má být ...

na miminku začneme pracovat až teď v létě ... chtěla bych ho na jaro nebo léto-tak uvidime, jak se zadaří 😉 ...

esmaralda
23. bře 2011

@natama jen 4 maminky tam odrodily vaginálně,možná i proto k tomu mají celkem pozitivní přístup.Rupturou dělohy a le neskončil žádný porod,takže to je dobrá zpráva.

@miranda77 trošičku závidím.Já se vždy na těhotenství těšila a ted vím,že tohle je už poslední a žádné další miminko nebude.Je to dost zvláštní pocit,tak se snažím užít si těch posledních pár dní,i když s velkým břichem a 2 dětma se to moc nedá.

miranda77
autor
23. bře 2011

@esmaralda 🙂 no to já spíš závidím Tobě ... za chvilku budeš mít doma tři zdravé a krásné děti ...
a kdeže to budeš rodit? asi jsem to někde přehlédla ...

esmaralda
23. bře 2011

@miranda77 rodit budu ve Fakultní nemocnici v Ostravě.Kdyby náhodou došlo ke komplikacím,jsou tam na to dobře vybaveni a připraveni.Z našich porodnic to mám sice nejdál,ale nadchnul mě jejich přístup a ochota.Ostatní lékaři z porodnic už tak vstřícní nebyli.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru