VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

tangerine
8. dub 2013

@miranda77 Tam myslím nemají neonatologii a také už to tam prý není jak bývalo (stejně jako v Neratovicích). Navíc dle dotazníku (pravda z roku 2008) tam nedělají ani VBAC natož pak VBA2C:
http://aperio.cz/109/porodnice-horovice
Nevím přesně proč, ale já Hořovice subjektivně vnímám jako příjemné a klidné místo pro porod u naprosto bezproblémových matek a nekomplikovaných těhu i porodů. Nevnímám tu porodnici jako ideální pro tzv. "problematické matky", např. s nějakým zdravotním omezením, nebo právě matky po předchozích císařích (nedej bože kombinaci), apod. Vždyť tam dle dotazníku v roce 2008 neumožňovali ani vaginální porod KP. Co je tedy na Hořovicích tak pokrokového? Snad jen to, že tam do ženský automaticky neperou všechny ty oxitociny, prostaglandiny, nenutí jim protrhávání plodových blan, ani nástřihy hrází a nehysterčí hned, co se porod pozastaví, nebo trvá o něco déle. To by mělo být naprosto automatické úplně všude! I když uznávám, že vztaženo na běžné podmínky v našich porodnicích je i toto malý zázrak, bohužel. :(

natama
8. dub 2013

@tangerine co Pribram? Zda se, ze jsou alternativam docela nakoloneni, bonding po cisari atd. s VBAC zadny problem nemaji s 2 netusim, ale za optani to tam urcite stoji

natama
8. dub 2013

@tangerine podle tech dotazniku se moc nerid, jsou opravdu dost mimo. treba zrovna prave s tim KP. Kamaradka rodila KP v Horovicich, zrovna v te dobe, co pises.

miranda77
autor
9. dub 2013

@tangerine no ono právě jde o to , aby po sekci, popř. sekcích probíhal porod co nejpřirozeněji ... a co já vím, tak to zas tak moc obvyklé v porodnicích není ... a když to tak poslouchám, tak se zkazili všude - snad o všech porodnicích se říká, že se zkazily ... 😒 (Vrchabí, Neratovice, Hořovice ... )

miranda77
autor
9. dub 2013

@januska555 koukla jsem na video ... pro paní to bylo 6 dítě - už měla jeden vaginální porod (ten první indukcí), ale i tak je to odvaha 😀

tangerine
9. dub 2013

@natama No tak podle informací, co se mi podařilo nalézt na netu, by Příbram také nemusela být tak špatná. Dokonce bych to měla blíž než do Mělníka a nemusela bych cestou přes Prahu, takže by mi nehrozilo ev. zdržení v dopravní špičce. Dokonce tam v minulém roce proběhla nějaká rekonstrukce, takže ani to 6tinedělí by už nemuselo být tak špatné jako dřív (tedy dle vyhledaných zkušeností jiných žen). Jako nevýhodu oproti Mělníku však beru to, že primářem je tam chlap. Ženská spíš pochopí moji touhu rodit přirozeně a dá mi požehnání k tomu, abych se o to u nich pokusila, než chlap. No uvidíme, jak to všechno dopadne.

tangerine
9. dub 2013

@miranda77 No právě. Myslím, že úplně stačí, když ženskou nechají naprosto v klidu a čím méně si ji budou všímat, tím lépe. A zasáhnou jen, když uvidí, že je něco opravdu špatně. Jenže to moc doktorů nedokáže, nechat to jen na ženské. ☹

tangerine
9. dub 2013

Domlouval si někdo z maminek VBA2C po telefonu nebo mailu, nebo všechny poctivě objížděly všechny možné porodnice a domlouvaly se osobně? Je mi jasné, že osobní setkání má větší šanci na úspěch, ale ne každý primář má na osobní schůzku dost času a také mně se nechce trávit tolik času na cestách (kam dát děti), když už i tak toho máme tolik, jen proto, aby mne nějaký nabubřelý pán poslal někam. :( Do Mělníku jedu osobně, ale do Příbramy už se mi nechce, když ani nemám žádné konkrétní reference, že by to tam mohlo projít.

natama
9. dub 2013

@tangerine ja tam byla tesne pred rekontrukci a i tak si to tam nemuzu vynychvalit, za cely 7 denni pobytu jsem nepotkala jedinou neprijemnou osobu, na vsem se dalo domluvit, byla jsem ale na nadstandartu, kde mohl byt manzel a starat se tak o malyho, nez jsem mohla chodit, vyhodou je, ze nedavaji na JIP, takze pokud mas nekoho k ruce tak muzes mit miminko hned u sebe i po pripadne sekci... dalsi kamaradka po rekontrukci a byla nadsena.
no a co se tyka toho, ze je chlap, tak zrovna tenhle je tedy fakt profik s obrovskym respektem, do niceho me netlacil, jen mi rekl pro a proti a jsem si jista, ze kdybych se nakonec rozhodla zkusit to prirozene, tak s tim nebude mit problem. stejne tak dr. Sabol, ketry tam tedy ted uz nedela (mimochodem od toho jsem nasla nekde i clanek, kde se nevyjadroval k VBA2C uplne zamitave)
v Podoli, kde jsem byla pred tim, byla zenska a ta byla proti vag. porodu radikalne. obecne tedy mam zrovna v gynekologii zkusenost, ze pokud je to dr., tak obvykle vetsi respekt ma chlap, prekvapive.
esmeralda, co porodila VBA2C rodila taky s chlapem, v te dobe jednim z mala, kdo do toho byl ochotny jit a mam pocit, ze i sykorka s chlapem. takze tim to urcite nebude.

natama
9. dub 2013

@natama zkusila bych poslat primari mail

natama
9. dub 2013

vsak Michael Odent je taky chlap 🙂

tangerine
9. dub 2013

@natama Já obecně proti chlapům porodníkům také nic nemám, zvláště když na ně mám od někoho dobré reference. Myslela jsem to spíš tak, že když mám jít úplně naslepo k někomu "žebtat" o VBA2C, tak je vyšší pravděpodobnost, že uspěji u ženské, která má osobní zkušenost s tím, co porod pro ženu znamená, než u chlapa, který má tuto zkušenost jen zprostředkovaně. Zkusím tedy napsat i do Příbrami. 🙂 Bylo by to blíž a pohodlnější. Jen tu neonatologii tam myslím nemají.

miranda77
autor
10. dub 2013

@tangerine já jsem zatím psala jedné PA,jestli mě vezme - předpokládám v nemocnici, protože na domácí porod tohle asi není 😀 ... psala, že se domluvíme (i s primářem) až v 35tt ... takže mě to teprve čeká.

natama
10. dub 2013

@miranda77 uz ty vstavas uz v pul paty? 😕

miranda77
autor
10. dub 2013

@natama 😀 ne to jsem ještě pořádně neusnula ... Toníka v noci bolelo ucho a měl horečku a pak jsem nemohla usnout. No a dnes mu ucho píchli ... 😝

tangerine
10. dub 2013

Tak jsem začala psát mail Příbramskému primáři, ale nevím, zda to vůbec dopíšu a odešlu.. Nějak se mi při tom vrací zážitky z prvního porodu a ty jednotlivé maličkosti, které jsem třeba měla šanci ještě na poslední chvíli ovlivnit a které by nakonec mohly i všechno změnit. :( A právě teď to asi nechci prožívat znovu a být zase na dně. Ach jo.

miranda77
autor
10. dub 2013

@tangerine ... no zas není špatné ... jen si je dobré říkat, že se stalo to nejlepší (v tu danou chvíli) pro mě a moje dítě ... a nešlo to jinak ... stejně to zpětně nezměníme. 😠 Jinak držím palce... já přemýšlím, že budu spíš kontaktovat PA a přes ně (připadně jejich doporučení doktora)

natama
10. dub 2013

jak pise miranda, tak k primari Pribramske porodnice jsem byla odeslana prave od hooodne alternativni PA, kdyz jsem se v Podoli nesetkala s pochopenim, ze bych rada prirozene 🙂

natama
10. dub 2013

@miranda77 hmm a podle te vety to zas vypada, ze ja se jeste poradne neprobudila :D
chudak, snad se mu aspon ulevilo

lovebaby
10. dub 2013

@tangerine Ahoj vítám tě a přeji hodně štěstí at najdeš dobrou porodnici, já když tady u nás žádnou neseženu, tak pojedu klidně i do toho Brna 😉 Teda jestli ještě budu někdy těhule

lovebaby
10. dub 2013

@miranda77 koukám že už jsi v 28tt, to to letí. Jak máš mimíska uloženýho v bříšku? myslim tim i postavení?

lovebaby
10. dub 2013

@miranda77 Myslím na tebe i když kolikrát nemam čas napsat, moc držim palečky at je vše OK a věřim že je a bude 🙂

tangerine
10. dub 2013

@miranda77 Bohužel si nemůžu říkat, že se v danou chvíli stalo to nejlepší. Já a ani mimi jsme žádné komplikace neměli, to jen jeden pan namyšlený doktor měl problém s tím, že bych si mohla dovolit v "jeho" porodnici rodit přirozeně dítě v poloze koncem pánevním, když jsem ta prvorodička. On totiž na rozdíl ode mne už rodil milionkrát, že?!

miranda77
autor
11. dub 2013

@lovebaby ... no já uvidím ... pořád nějak tajně doufám, že porodím dříve 🙂. Postavení zatím nevím, je ještě brzo ... na kontrolu jdu až 22.a jak to tak cítím, tak se tam pořád pěkně otáčí - jednou kope do močáku a pak zas do břicha 😅 ...

@tangerine ... no ale stejně se z nějakého důvodu stalo to nejlepší ... prostě někde nějaký problém byl a "universum"to zařídilo takto 😉

tangerine
11. dub 2013

@miranda77 Tak tomu se říká drsná demagogie! A to naprosto odmítám. To je to samé jako bys tvrdila, že 2. světová a všechna ta zvěrstva, co Hitler páchal, byla také z nějakého důvodu to nejlepší, co se mohlo stát. Židé by se ti asi nepoděkovali. Vím, že to myslíš dobře, ale tvůj přístup dle mého názoru není správný. Je mnohem "zdravější" vyrovnat se s něčím, i když víš, že to bylo špatně, než se s něčím špatným snažit vyrovmat tím, že budeš přesvědčovat sama sebe, že to tak bylo správně, že to tak mělo být a že za to může vyšší moc. Jsem zralá dospělá žena, která je za svůj život zodpovědná, a odmítám se nechat kýmkoliv a čímkoliv vláčet životem s pocitem, že já stejně nemohu nic ovlivnit a můj osud jde zcela mimo mne.

miranda77
autor
11. dub 2013

😀 ... to je jen černobílé vidění světa ... stejně zjistíš, že jsou věci, které neovlivníš, věci mezi "nebem a zemí" a vláčet se s pocitem viny za to, co nevyšlo (prostě třeba jen smůla) je dost náročné (nicméně může to být životní volba). Není jen správně nebo špatně ... Stalo se to tak, jak se to stalo, nejde to vrátit, ale nikdo za to nenese vinu ... Nelze nikoho obviňovat.

Já se ze své "zodpovědnosti" léčím už roky ... 😉

tangerine
11. dub 2013

@miranda77 Ale s tím, co píšeš teď já také souhlasím. Nejsem a nehodlám být zodpovědná za veškeré dění světa a dokonce ani za vše, co se stalo mne osobně. A ani neříkám, že nevěřím a že neexistují věci "mezi nebem a zemí". To by byl zase druhý extrém. Ale to, co jsi psala předtím je prostě také nesmyslné. Stalo se mi něco špatného, už s tím nic nenadělám a je potřeba to přijmout a jít dál - v tom s tebou naprosto souhlasím. Ale určitě není potřeba to překrucovat tak, že se to stát mělo a bylo dobře, že se to stalo. To nebylo. Stalo se spousta chyb a dokonce ty chyby mají i své viníky. Jediné pozitivní na tom celém je poučení a zkušenost do budoucna. (Stejně jako na všech jiných negativních věcech, co se kdy komu staly.)

mufinka26
11. dub 2013

Ahoj holky, zatím mimčo nečekám, ale už se snžíme, takže sonduji dopředu, nevíte náhodou, kde v Praze na mě nebudou koukat, jak na z jinýho světa, když bych chtěla po dvou císařích rodit přirozeně?

miranda77
autor
11. dub 2013

@tangerine no já si ale myslím, že "jsi podstoupila"sekci je špatné (nebo dobré)... Jsi zdravá, dítě je zdravé ... Stalo se to a v ten moment se stalo to nejlepší ...

tangerine
11. dub 2013

@miranda77 Promiň, ale s tím prostě nemohu souhlasit. Zda jsou děti zdravé a do jaké míry jejich zdravotní stav ovlivnila nebo ještě ovlivní prodělaná sekce je otázkou, na kterou mi samozřejmě nikdo nikdy jasnou odpověď nedá a já se tím raději také nebudu trápit, ale to ještě neznamená, že by to nebýt sekce třeba nebylo jinak. Statistiky hovoří jasně - po sekci bývají horší novorozenecké žloutenky (dcera ji měla měsíc), většina rodiček do půlroku po sekci končí s kojením (já měla potíže u obou dětí - kojila jsem necelé 4 a necelé 2 měsíce), bývají častější alergie a sklony k astma (dcera trpí atopickým exémem a syn má také citlivější pleť). Co se týká mne, tak sekce ovlivnila můj sexuální život; podbřišek mám stále méně citlivý a ta jizva žádná krása; měla jsem dlouhé poporodní deprese; když si někde dovolím postěžovat, že císař je horší než přirozený porod, tak na mě přítomné matky rodící přirozeně koukají jak na blázna - jak to přeci já mohu vědět, když jsem nikdy nerodila, navíc ženskejch, co jsou s císařem spokojené je přeci spousta, ale vaginální porod je vždy bolestivý, takže na co si ta pomatená holka stěžuje. Já bych tohle všechno (a možná i další věci a důsledky nechtěné sekce) rozhodně slovy "jsi zdravá, dítě je zdravé" a "v ten moment se stalo to nejlepší" nepopsala, protože by to bylo jen popírání skutečnosti. A já nejsem žádný slaboch, abych se nedokázala podívat na věci v pravém světle. To, co se stalo, se prostě stát nemělo. Tečka a víc o tom nebudu debatovat. Já nejlíp vím, jaké byly tehdy podmínky, jak to probíhalo, apod. Také nejlíp vím, jak na tom jsem já a mé děti. A navíc mi zbytečnou sekci potvrdili i jiní porodníci, kteří před mým druhým porodem byli přesvědčení, že první sekce mi byla provedena na mé přaní a z mého strachu před vaginálním porodem KP, což ale nebyla pravda.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru