Vyvolávání porodu - vaše zkušenosti

luciferkaklaris
28. črc 2016

Ahoj maminky.
Omlouvám se, jestli tu taková diskuze už je, ale moc se tu v tom neorientuju, tak zakládám novou...
Jsem na zač. 39tt a dnes jsem se dozvěděla, že náš "malý" už má 3,8 kg a příští týden nastupuju na vyvolávačku (jsem prvorodička a nechtějí mě nechat rodit dítě kolem 4,5kg - což jsem ráda!).
Prosím, kdo máte zkušenosti s vyvolávaným porodem - ráda bych se zeptala, kolik hodin po vyvolávačce vám začaly kontrakce a jak dlouho od kontrakcí jste porodily? Kdyby vás ještě napadl nějaký postřeh, budu moc ráda.
Díky předem, Klára

yagga
28. črc 2016

Ja dostala první tabletu ve středu ráno druhou ve čtvrtek ráno kolem šesté začaly silné kontrakce a v 10 večer byl malý na světě. Ale od středy jsem měla dost nepříjemné celkem pravidelné poličky. Takže tak, a byla jsem druhorodicka. Ale každé tělo je jiné a reaguje odlišně.

yagga
28. črc 2016

V šest večer takže za 4-hodiny byl na světě, ale ty poličky od středy byly docela vyčerpávající.

aselinka
28. črc 2016

Mně vyvolávali druhý porod ve 40t.a teď už vím, že potřebovali volné místo.Byl to druhý porod, a protože byl první plánovaný císař, tak mě s datem porodu hospitalizovali s nulovým nálezem. Nebyla jsem vůbec připravená , dcerka v pohodě.A po třech zbytečných dnech na hekárně, kde odrodilo x žen a já pořád nic- tak se rozhodl pan doktor, že bude vyvolávat.Teď už vím, že bych se ozvala.Protože pokud není dole nic připraveno, tak je to pro organizmus dost šok. Po necelé hodině začaly dost silné kontrakce a dole nic- hrozná kombinace.I doktoři si moc nevěděli rady, že to nečekali.Celé dopoledne po dvou minutách kontrakce, já úplně hotová , v poledne mi praskla voda a asi se teprve začalo dole něco dít, protože ve dvanáct dole úplně uzavřená a ve 13.09 byla malá venku.Manžel to skoro nestihl, protože jsem stále říkala, to, co mi říkali doktoři- to nebude dřív jako večer.Ale zase mohu říct, že jak se narodila, tak mi zázrakem bylo dobře. NECHÁPU DOSUD, JAK TO JE MOŽNÉ.Ale můj příběh samozřejmě nemusí být stejný jako Tvůj.Neboj- ten pocit po porodu je nepopsatelný.Držím palce.

eldrag
28. črc 2016

dostala jsem ctvrt tablety a za 4 hodiny byl kluk na svete...

muschka007
28. črc 2016

tak to mne vyvolavali, protože uz jsrm dlouho prenasela. Prvni den zkouseli nic, druhy den nic a treti den, kdyz se nedelo vubec nic, ani kontrakce, tak uz jsme se dohodli na cisari. Ted budu rodit znovu v srpnu, tak jsem zvedava, jak to bude probihat.

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

Holky, moc vám děkuju za odpovědi. Koukám, že je to opravdu individuální a teda lituju @muschka007 i @aselinka, že to bylo u vás tak dlouhé ☹ Za to @eldrag to měla super 🙂

naxii
28. črc 2016

Já se toho bála jak čert kříže a nechala jsem to do 41+1 a pak už se šlo na věc, dostala jsem 1/4 tabletky, od první pořádný bolesti byl malý venku za 2hodiny.. Luxus. Byl to ale třetí porod a myslím že kdyby mě nutili dřív, tak to tak rychlé nebude. Měla jsem cukrovku a byla jsem vděčná za komunikaci a že mě do ničeho netlacili..

englerova14
28. črc 2016

S dovolením budu diskusi sledovat. Me 4,5kg dite rodit nechali a nedopadlo to dobre. Pokud ted bude vyssi odhad, ceka mne to, co Vas. Dekujj

andynka2
28. črc 2016

Ahoj, u mě první den čtvrt tablety v 8 ráno, další čtvrtka za dvě hodiny ale nedělo se nic. Druhý den čtvrt tablety v půl sedmý, v osm začly kontrakce po 3 minutách, volala jsem manželovi ať dojede. V půl devátý vyšetření, otevřená na 2 prsty, PA mi šoupla další čtvrtku tablety prý aby se kontrakce nezastavily. Ihned kontrakce po minutě, 9.15 dojel manžel, v půl desátý otevřená na 10 prstů, za pět minut byla malá na světě. Takže hodina a půl bolestí ale delší nástup.

vermon
28. črc 2016

Nikdy už bych na vyvolávačku nešla, i kdybych měla rodit 6kg dítě! Navíc váhový odhad je jen orientační, 500g sem 500g tam, takže miminko se může narodit klidně 3kg....Nechápu, proč takhle pořád doktoři prvorodičky straší...

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@englerova14 To mě moc mrzí, že to nedopadlo dobře ☹ Držím pěsti, aby tento porod byl rychlý a v pořádku 🙂 Dám pak vědět, jak to s námi dopadlo.

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@vermon 3 kg by asi nebyl...pokud by to bylo tak, jak říkáte, tak teď by mohl mít 3,3 kg (ale taky 4,1 kg), nejméně bude tedy mít kolem 3,5 kg a bude to ve 40. týdnu, tak snad bude v pořádku.

eficenka
28. črc 2016

@luciferkaklaris
a proč řeší váhu - odhad je +/- 400g, navíc žena, pokud rodí přirozeně - bez vyvolání a dopřejete si polohu v kelku, dřepu, porodit bez poranění se dá i 4 nebo 5 kg dítě.
moje kamarádka porodila 2 děti - jedno 4,4 druhé 4,6 a bez poranění...

majisska
28. črc 2016

A od kdy dite pribere za tyden 700g? Pockala bych, vzdyt mimco ma jeste cas...;)

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@majisska Psala jsem, že nyní je odhad 3,8 kg (+- 500g kvůli nepřesnosti utz = může mít tedy v tuto chvíli 3,3 kg, ale i 4,3 kg - to jsem se sekla, psala jsem 4,1kg)...

sisstin
28. črc 2016

Ja se nechala dotlacit do vyvolavani v 41+3, dostala jsem pripravnou tabletu na noc, rano pry nic pri kontrole. Do hodiny mi tacly bolesti a za 8h dcera byla na svete. Bez medikace, nastrihu atd. Uz bych se donutit nenechala, verim svymu telu, mala nenesla zadny znamky prenaseni. Kvuli vahovymu odhadu bych nikdy nesla na vyvolavani, neverim tomu, ze priroda necha narust dite tak, ze by ho matka nebyla schopna porodit, to by byla evolucni sebevrazda. Hodne CS je kvuli nasilnymu vyvolavani a zasahu do tela.

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@eficenka Tak to ráda slyším. Třeba ten náš drobek bude mít nakonec 4,5 kg, právě kvůli nepřesnosti ultrazvuku.

ale85
28. črc 2016

Já dostala půl tablety v 8 ráno, kolem půlnoci jsem začala pociťovat bolest jako při ms, v 5 ráno začaly psycho bolesti a malý vylezl v 9:05...nebyla to žádná hrůza, klidně bych zopakovala 🙂

operetka
28. črc 2016

@luciferkaklaris Já jsem byla na vyvolání, protože jsem přenášela. Tabletu jsem dostala v osm ráno, kontrakce začaly během chvilky, byly po pěti minutách, ale vůbec jsem se neotvírala. Po poledni jsem měla kontrakce po 2-3 minutách, ale pořád jsem se skoro neotvírala. V půl páté mi pro urychlení píchli vodu, do osmi večer jsem byla na sále, ale syn prostě nešel ven a to už jsem byla dost vyčerpaná. pak začaly být špatné srdeční ozvy a v půl deváté se syn narodil akutním císařem. jako bonus mi anesteziolog špatně píchl injekci, při císaři jsem byla přidušená, lehce modrá v obličeji, rukama jsem začala vládnout brzy ráno, na nohy se postavila druhý den kolem poledne. hrozný zážitek. snad to bude teď lepší. ale zase když mi řekli, že placenta je už špatná, na vyvolání jsem kývla a asi bych kývla zas.

vermon
28. črc 2016

@luciferkaklaris No tak pořád je to jen odhad a tabulky...Příroda ví, co dělá a nenechala bych se do toho ukecat, vyvolání ať už jakékoliv je totálně proti přírodě a většinou to dopadá katastrofálně, velké poranění, né-li akutní CS, přece nemůžou dát vyvolávačku jen kvůli odhadu, když porodní cesty nebudou připraveny...To mi i sám primář tehdy říkal, že by mohli způsobit víc škody, než užitku,takže se stejně čekalo, až se dole bude ,,něco,, dít....A i tak to bylo strašné, kontrakce 15 hodin v kuse po 2 minutách...Atd atd...vše špatně....Teď navštěvuji svou PA a jsem naprosto v klidu,ani nevím,co se dole děje a možná je to tak lepší... 🙂

sisstin
28. črc 2016

Jinak normo delka tehu je od 38-42tt, prenasi se az od 43tt. Mne rekli v porodnici, ze vse je ok, ale "proste to tady tak delame a taky je drahe delat uzv, kontrolovat prutoky atd". Pokud bych chtela cekat do 42+0, musela bych jim podepsat papir, no mela jsem vyckat, dle me bych o ten den dyl porodila tak jako tak, presne mi to vychazelo na termin porodu dle ovulace.

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@operetka To je mi moc líto, jaký jste měla porod ☹ Hlavně, že jste to oba zvládli! Každopádně děkuju za reakci!

@ale85 Děkuju 🙂

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@vermon Porodní cesty připravené jsou...dnes mi řekli na kontrole, že se otevírám (konkrétně jsem se neptala). V pondělí jdu na další monitor, tak se ještě zeptám, jak je to s tím otevřením (pokud neporodím sama dřív - což doktor připustil).

ale85
28. črc 2016

Sama se musíš rozhodnout, kdo má blbou zkušenost bude proti a naopak...já třeba doktorům věřím. Ale každý ať se zařídí sám podle sebe. Hlavně ať je prcek zdravý a ty taky 😉

eficenka
28. črc 2016

@luciferkaklaris
hodně vyvolání a uspěchávání porodu končí císařem...
je běžné, že těhotenství trvá +/- 2týdny 40týdnů, takže je normální rodit i ve 42tt - jen se častěji žena sleduje -stav placenty, vody, průtoků atd...

odhad je jen odhad, moje prvnorozená měla odhad 3,6kg a narodila se 2740g :D
zkuste začít cvičit s epinem - ženy po cvičení porodí koncem pánevním i 4kg dítě atd,, je tu i na koníkovi skupinka aniball a epino... fakt doporučuji

sisstin
28. črc 2016

@luciferkaklaris ja byla zavrena jak u prvniho, tak druhyho a porodila jsem v ten den z niceho nic, ten stav se muze zmenit z minuty na minutu. Opravdu bych nesla do vyvolani jen kvuli nejakymu odhadu, ty rizika jsou velky :/ pokud ti neni jedno, jak se miminko narodi a aspon trosku veris, ze my zensky proste rodit umime, nepristup na to ;)

operetka
28. črc 2016

@vermon když já bohužel znám případ, kdy maminka odmítla vyvolání (doporučovali kvůli špatné placentě při přenášení) a narodilo se jí mrtvé dítě. takže je to opravdu na zvážení vzít na sebe tu zodpovědnost...
@luciferkaklaris no,aspoň mám naději, že druhý bude lepší 🙂 Držím palce, ať máte co nejpohodovější porod, ať už vyvolaný nebo ne. Oba dva mohou být komplikované stejně jako úplně v pohodě, tak si s tím nedělejte starosti 🙂

eficenka
28. črc 2016

@operetka
ale tady nejde dle tazatelky o špatnou placentu 🙂
vyvolat ano -ale ne při odhadu váhy...

sisstin
28. črc 2016

@luciferkaklaris mne dokonce ted neverili, ze rodim, vzdyt prece pred hodinou nic nebylo pripraveny :p ja jsem si ted umela vydupat to, ze klid, zadnej monitor, vnitrni vysetrivani u porodu atd. Porodila jsem sama s chlapem, pa tam byla asi 2x se jen zeptat, jak mi je a dr prisel na zaverecnych 5 minut. Nemela jsem nastrih, zadnej oblbovak, umelej oxytocin atd. Verila jsem si, po porodu 2h bonding, okamzite jsem fungovala, mela malou u sebe. Doted (8,5m) plne kojim, proste super. S porovnanim s prvnim porodem, kdy jsem si nechala udelat vse rutinne (oxytocin, nastroh, oblbovak, skakani po brise atd) nebe a dudy. Je to hodne o priprave, psychice atd. Skoda, ze se o tom tak malo mluvi :/

luciferkaklaris
autor
28. črc 2016

@ale85 Ano, máš pravdu. Chtěla jsem jen vědět, jak rychle to šlo u ostatních...chápu, že kdo s tím má špatnou zkušenost, tak mi to bude vymlouvat, ale v tomhle taky věřím doktorům. Proč by si přidělávali práci, kdyby většina vyvolávaných porodů končila komplikacemi a císařem?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru