Vyvolávaný porod

llenka32
8. črc 2016

Zdravím všechny maminky! Potřebovala bych radu od holek, co jim byl vyvoláván porod - nejlépe v NMB Brno.
Jsem právě 41+1tt, druhé dítě, je mi 32. Termín jsem měla minulý týden, stahy i kontrakce (á5min celou noc z 6.na7.) jsou na denním pořádku a zesilují - klasika křížové bolesti plus tlak do podbříšku, křeče, tlak "dolů" na konečník. Klasika. Jen se mi to vždycky na 4 minutách sekne. Na monitorech jsou kontrakce krásně viditelné a pravidelné. Jenže - podle nálezu se neotevírám - spíš naopak - minulý týden cca 1,5-2cm, včera ani ne na špičku prstu. Hlenová zátka neodešla a pokud nejsem alespoň na prst a něco otevřená, nejde provést Hamiltona. V sobotu mě čeká další monitor a pravděpodobné domlouvání vyvolání. A z toho jsem trošku na jehlách. Potřebovala bych trošku víc informací od maminek, kterým bylo druhé mimčo vyvoláváno, jak to probíhalo, jak dlouho, do kdy se čeká na otevírání porodních cest než se přistupuje k sekci...
Pokud se neotevírám do teď, oxytocin pomůže? Není lepší rovnou císař? A s analgezií nebo anestezií?
Jinak zkoušeli jsme k vyvolání opravdu všechno - sex, piju odvar z maliníku, masáž bradavek, kořeněná jídla, plavání cca 0,5-1km denně, procházky, včera dokonce i 2dcl červeného vína, horké vany a sprchy, ... Budu vděčná za jakoukoliv zkušenost.
Nechci hlavně stresovat malá ven musí, jen jsem se těšila na přirozený porod (s prvním to bylo v pohodě a docela rychlé - 4hodiny od příjmu) a teď si to asi užiju se vším všudy. Já to vydržím, musím, jen se bojím o mimčo - mám strach, že ji vyvolání s popřípadě následnou sekcí nějak negativně ovlivní" ☹

babanci
8. črc 2016

Moje dcera rodila před dvěma měsíci,41+3, domluvena na vyvolání. Ráno v 7.00 nástup,2 x tableta,malá se narodila za 9 hodin s váhou 4 120 g a mírou 55 cm.

lichtakova
8. črc 2016

@llenka32 neovlivni,neboj,hele v porodnici (se 3.-ten byl vyvolavany) mi rikali,ze druhy porod je nejlepsi 😉 a za sebe to muzu jen potvrdit.Mne vyvolavali 3.ditko,ale myslim,ze jsme si za to trochu mohla sama,ze jsem mela prestat jist Mg drive.Asi v 11 mi zavedli kousek tablety (teda fakt nevim,zda 1 celou nebo to nejak delili),pak se nic nedelo,ruzne do me stourali jeste aspon 3x,cca v pul 2 dalsi davku,porad tak nic,ale pak se to rozjelo a v 5 byl syn venku.

siiia
8. črc 2016

@alcar pane jo ☹ tak to sis tedy užila ☹ hlavně, že to dobře dopadlo a zvládla jsi to bez kuchání 🙂 a jste zdravé obě 🙂

siiia
8. črc 2016

@lady_giraffe to naprosto chápu, se mnou hormony taky šíleně cloumaly, hlavně, když mi řekli, zítra ráno jdeme na to.... držím ti palečky, ať ti vše výjde jak si přeješ, ať je to co nejrychlejší, bez zásahu doktorů a hlavně, ať jste oba zdraví 🙂 drž se, za chvíli se dočkáš svého malého uzlíčku a ty hormony budou ještě horší 🙂 😀

alcar
8. črc 2016

@lady_giraffe jj, cas od hospitalizace az do konce porodu. Ale bolesti jen ty 2,5hod. Jinak jsem si chodila do buface na zakusky. 😀

@lichtakova no nejak mi museli snizit a udrzet tlak. Plus jsem dostavala samozrejme Dopegyt a Vasocardin. Proste cele na prdlacku. Ale u preeklampsie je tohle pry bezny postup.

lady_giraffe
8. črc 2016

@siiia díky moc za podporu... Kéž by jsi měla pravdu a zítra touhle dobou tu budu bulet, ať už tolik nebulí on 😀

lady_giraffe
8. črc 2016

@alcar sakryš, už vím, co dělám špatně... Jsem hospitalizovaná od včera(na pozorování) a ještě jsem nehledala bufáč 😀

lichtakova
8. črc 2016

@alcar asi jo,nejsem porodnik,ja to verim,ze to tak bylo...tezko rict,zda by nebyla jednodussi sekce-nebo to je kvuli tomu taky lepsi prirozene?

babanci
8. črc 2016

@lady_giraffe Držím palce,to bude dobré.. Dobře si pamatuji,jak jsme byli všichni už nervózní. Ale... dnes máme nádhernou zdravou holčičku.

lichtakova
8. črc 2016

@lady_giraffe taky drzim pesti a dej si neco dobryho,at mas silu 😉

krystalka
8. črc 2016

@llenka32 - měla jsem vyvolávaný porod týden před termínem kvůli vysokému tlaku....bylo to tedy první dítě....ráno v 9h mi zavedli tabletu, asi za hodinu jsem cítila bolest, asi tak jako když mám dostat menstruaci....v poledne jsem pocítila silnější bolesti a pak jsem se během krátké doby otevřela, že už jsme nestihli ani takovou tu přípravu a v 15h byl syn na světě 🙂

alcar
8. črc 2016

@lady_giraffe taky preju hodne stesti a hlavne rychly porod! Bezbolestny asi nebude, co si budem nalhavat. 😀 Hlavne, at se v tobe moc nestouraj. 😉 Miminko bude ta nejkrasnejsi odmena. 🙂

krystalka
8. črc 2016

@alcar - přesně tyhle dva léky jsem dostávala týden před porodem taky....

alcar
8. črc 2016

@lichtakova i u preeklampsie to zkousi nejprve vyvolat, tedy pokud neni tlak pres 200, to uz myslim berou rovnou na sal. Ja mela tlak hranicni (160/110), ale bilkovinu v moci, takze me vyhodnotili jako preeklampsii. Prvni den jsem mela infuze s magneskem, pak se ten tlak umoudril, tak uz jsem infuze nemela. Ale vrtali se ve mne radne. Nekolikrat mi delali hamiltona a na tablety jsem nereagovala. Akorat nevim proc, ale dostavala jsem jen dve tablety denne (jednu rano a druhou vecer), pry to je max. denni davka.

@krystalka u me se taky nestihla zadna priprava. Akorat me PA stihla oholit a jednou me pustila na wc, kde jsem diky bohu vykonala i velkou potrebu. 😅 Ani atb na streptokoka mi nestihly vykapat.

nikaboos
8. črc 2016

Měla jsem vyvolávaný druhý porod 3 dny po termínu kvůli trombofilii. V pondělí nástup na příjem otevřená na 2 cm a hlenová zátka mi odešla už tři týdny zpátky. Udělali mi hamiltona a přijali mně na oddělení šestineděli, tam mi ještě doporučili chodit po schodech. Do večera se ale nic nedělo tak mi udělali hamil. hmat znovu a že se snad v noci porod rozjede jinak ráno mi zavedou tabletu. Tak jsem se celou noc připravovala a v duchu domlovala dceři aby se narodila, bohužel jsem celou noc prospala bez přiznaků🙂 Ráno přijem na porodnické oddělení tam mi zavedli o půl 9 hod tabletu a že musím 2 hod ležet po hodině jsem už měla bolesti v podbřišku po dvou hod mi začali kontrakce,následovalo vyšetření otevřená na 5 cm udělali mi monitor a pak klystyr. To už jsem měla kontrakce po 5 min. Tak jsem volala manželovi, že může přijet do nemocnice. Nasledovalo masírování a sprchovàní a kontrakce sílily. Po 12 hod už kontrakce po dvoum min a silnè bolesti v kříži a stříleli mi do boků a zadku☹ Ve 12; 40 jsem už volala na sestry, že nemúžu vydržet a rodím. Prohlídka a rychlý přesun na z pokoje na porodnícký sál kde mě svlékli a na 2 zatlačení byla dcera venku přesně v 13hod s váhou

alcar
16. črc 2016

@lady_giraffe tak koukam, ze uz to mas za sebou. 🙂 A vyvolavali... 😒 Tak hlavne, ze jste to s malym zvladli. Moc gratuluji. 😉

@llenka32 a co ty? Vsechno ok? 🙂

ladyhacek
16. črc 2016

bylo to u prvního dítěte a né v Brně > https://www.modrykonik.cz/blog/ladyhacek/article/muj-porod-z3aw83/

Přímo o porodu jsem neuvažovala jakože musím rodit přirozeně a když malému na chvíli pokles tlak tak mi halvou jen blesko udělejte císaře. Ale vzpamatoval se 🙂

llenka32
autor
6. srp 2016

Moc děkuji za rady a zkušenosti. Moc mi to pomohlo.
9.7. jsem byla na plánovaném monitoru, kde byly opět pravidelné kontrakce (jako už cca 10dní) ale jiný doktor. A ten začal řešit, proč když podle monitoru rodím, mimčo nepostupuje a jako první (mě to taky nenapadlo) vyhodnotil, že za všechno může můj zjizvený čípek - konizace před třemi lety. Jizva na čípku je moc velká a nedovolí klasické "změknutí" a zaniknutí/zkrácení. Tudíž malá je jak ve výtahu, ale jezdí jakoby hlavou proti zdi. Proto se mi podle všeho vždycky kontrakce stoply na 3 minutách, a neotevírala jsem se - čípek nepustil.
Takže ještě ten den vyvolání. 15hodin hodně silné kontrakce á 3min, po půlnoci mě narvali injekcemi na utlumení a spaní, které mě akorát dost oblbly - takže bolesti sílily ale jak sem se motala, nebyla jsem schopná ani se zvednout na posteli, natož jít se uvolnit do sprchy... Ráno - totálně vyčerpaná po dvou dnech beze spánku jsem už na monitoru prosila o císaře. Neměla jsem sílu ani chodit, natož rodit. No nepochodila jsem. Takže další tableta v 7:30. Kontrakce jsem měla pořád, ale začaly hrozně rychle nastupovat takové ty tlaky k tlačení - á1minutu. Hnus.
Na sál jsem šla - lezla zavěšená na mužově tričku- s pocitem hlavičky mezi nohama. Nikdo neposlouchal, že už cítím hlavičku až moc dole a že už "nejde netlačit", až sem se málem sesypala, tak se setra se slovy, že ještě je čas a že mi natočí monitor naklonila, jukla mi mezi nohy, zahučela jééé hlavička tak hopky na křeslo. Muž mě tam doslova vytáhl - byly to tři kroky, ale prostě to nešlo dojít. Za dvě minuty byla naše holčička venku. Kompletně omotaná v pupečníku jako dáreček se mi kroutila na břiše 🙂. Zdravá a uškytaná. Neplakala, jenom škytala. Taky asi měla dost. 3400g a 50cm (špatně změřená - za deset dní měla +5cm, tak byla při narození asi delší).
Až malou očistili a prohlédli, dali ji tatínkovi, který nechtěl být u samotného vypuzení, ale nestihl utéct 🙂 - posadili ho s Kačenkou do křesla, ze kterého byl jenom jediný výhled - na mě na křesle s nohama v luftě, jak jde ven placenta, šití, čištění a další chuťovky. Po návratu domů mi řekl, že to byly strašný jatka. No, chlap 🙂
Každopádně jsme to přežili. Kačka je poklad a roste jako z vody.
Ale vyvolávaný porod už nikdy! Když se to už "opravdu" rozjede, je to něco tak strašně nepřirozeného a vyčerpávajícího! Vzpomínám na první přirozený porod - malý měl skoro 4kg a bylo to v klidu a pohodě. Není nad to mezi jednotlivými kontrakcemi vydechnout a připravit se na další. Tohle byl hodinový sešup jedné kontrakce - za deset minut jsem se otevřela s 1cm na deset, takže fičák. A už nikdy více!
Jen mě pořád nejde do hlavy, proč mě nikdy nikdo neupozornil, jak může konizace zkomplikovat porod.
Sestra na novorozeneckém jsou kapitola sama pro sebe. Na sále se mě zeptala jestli je to první dítě. Řekla jsem, že ne, že po pěti letech druhé. "No vidíte, tak až si lehnete, tak každých pět minut přikládejte, to si pamatujete, ne?" A odešla. Sprchování malé mi předváděli s imaginárním mimčem nad postýlkou - jakože takhle TO jako chytnete, takhle TO jako otočíte.... Jo jasně. Pamatuju si jak se to dělalo tenkrát s prvním, ale chtěla jsem mít jistotu, že si to pamatuju dobře - nebyla šance.
Při stříhání pupíku mi nadali a malé taky, že jí ten pahýlek hrozně smrdí. Aha, za to může matka 🙂.
Byla jsem ráda, že už nejsem vyjuklá prvorodička. U druhých miminek, je to tak nějak jiný a víc v klidu, tak sme to s malou zvládly sami a v klidu a na všechny sme se jenom lehce usmívaly, jak je máme na háku 🙂
Přeju všem zdravá miminka a pohodové mateřství!!! 😉

nugetka20
6. srp 2016

@llenka32 Tak to je síla :( Kde jsi rodila? Bych se snad nechala převézt jinam. Rodit 15 hodin s vyvolávačkou ...mě stačily 2 hodiny s kontrakcema po minutě a byla jsem na provaz. 15 hodin bych asi chcípla :( Máš můj obdiv

llenka32
autor
11. srp 2016

@nugetka20 Rodila jsem u Milosrdných v Brně. A už vážně nikdy. Hlavně, že je malá v pořádku 🙂

marcicek84
11. srp 2016

@llenka32 - jj, vyvolávačky jsou masakr, já 14 h kontrakce od 5 min. první 3 hodinky a pak zbytek po minutě, dvojitý vrchol kontrakcí, nepřirozený bolestivý tlak na konečník, aniž bych byla otevřená, nakonec císař, u druhého na vyvolávaný porod rozhodně nepřistoupím...

zutinka
24. srp 2016

Oba porody vyvolavany.prvni oxytocinem a druhy tabletkou(a to byl hukot)tabletka dana v 10dopoledne.kontrakce zacaly 11:30.voda mi praskla ve 12.a mala se narodila 12:23.(prekotny porod).tak rychle to necekal dr.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru