Jak se rodí na "nové" Bulovce?

tesmoody
24. črc 2019

Ahoj! Máte někdo zkušenost s porodem na Bulovce v tomto roce? Konkrétně v novém centru pro rodinu? Jak to tam vypadá? Fungují služby jako předplacení účasti porodní asistentky nebo bonding? Jak se dá do CPA dostat? Dá se to nějak rezervovat?

A jak se rodí jinak, mimo CPA? Jsou tam na pokojích toalety a sprchy? Může tam být manžel celou dobu se mnou, nebo jste na nějaké společné hekárně a přesouvají vás až na finále?

Hledám zkušenosti z CPA a moc jich zatím není na netu.
Díky

sudylichozrout
24. črc 2019

@tesmoody Ahoja, rodila jsem v letech 2016 a 2018 na klasicke Bulovce a naprosta pecka. Bonding a rooming samozrejmosti, soc. zarizeni je na pokojich a je spojene pro dva pokoje (vetsinou pro 4 rodicky, pokoje jsou pro 6, ale nebylo nikdy plno). K dispozici jsou erarni nocni kosile, plenky pro miminka, podlozky pro tebe i miminka, poporodni vlozky, erar obleceni pro mimi. Personal uplne bozi, na boxu muzes rodit v jake chces poloze, jsou tam prostorne a ciste sprchy. Na sestinedeli sestricky uci trpelive kojit. Budu ram rodit i ted. Jinam bych v Praze nesla.

tesmoody
autor
24. črc 2019

@sudylichozrout Dekuju! To je krasny 🙂 O bonding mi jde taky. U prvniho porodu mi dite vzali. Pry, abych si odpocinula. Bullshit :( Ted si to chci vynahradit.

harcu_le
25. črc 2019

Rodila jsem ted v kvetnu 🙂 Ve 37tt kontrola v klasicke poradne, utz, u sestry minitor, tlak, moc, vaha, u doktorky jen rozhovor a presunuli me do Centra porodni asistence (CPA funguje od unora, musite splnit urcita kriteria, abyste zde byly registrovany, najdete vse na webu - fyziologicky prubeh, donosene mimi, aj), zde kontroly probihaji vzdy v patek, takze u me 38+2 a 39+2, vzdy s porodni asistentkou, nevysetruji, pokud nechcete, monitor az od 39tt, obe PA, ktere jsem potkala, prijemne. Muzete si za 7000,- myslim predplatit konkretni PA. Porod se mi rozbehl po kontrole vecer, prijali me na cekatelsky pokoj, myslela jsem, ze nektera PA uvedena na seznamu CPA se mi bude venovat, na to, ze jsem rodila sama! za mnou byla 3x PA, ktera na seznamu neni, merit ozvy, jen s radou, ze mam jit do sprchy a pak lezet na boku, aby miminko dorotovalo .. Manzela poslali domu, porod malem nestihl, prijel ve 2:20 a maly je narozen 2:30 .. Nejak jsem si proste myslela, ze se mi budou vic venovat, ulevovat od bolesti, kdyz uz mi nic nechteli dat apod. Ale chovaly se slusne, doktorka prisla udelat zaverecny kosmeticky steh.. Probehl bonding, pote prevoz na sestinedeli.. Mela jsem dvouluzkovy nadstandard za 450,- Kc/noc, koupelna je ale spolecna pro 4 .. Sestry a doktorky ochotne, nemela jsem problem s nikym, prece jen u druheho ditete si uz vse tak neberete .. Obcas si protirecily, jako mate ho moc/malo prikryteho, kojte ho tak/tak, dudlik ano/ne, no co sestra, to nazor .. Kazdy si to stejne udela doma po svem, tak se nenechte rozhodit .. Mela jsem trochu smulu na spolubydlici, sice fajn holky, ale miminka jim dost plakala, takze jsem se nevyspala, ackoli me mimco spalo .. Domu jsme byli propusteni 5 den, kvuli zloutence maly musel na fototerapii .. Uklid denne, k dispozici vlozky, ciste kosile, prosteradla, plenky pro mimi .. Jeste zminim jidlo, k snidani cerstve pecivo, jogurt/lucina/marmelada/med, k svacine jablko/banan, obedy polevky vyvary a omacky, vecere nekdy tepla ryba/kase nebo opet pecivo .. Nejsem vybirava, jist se to nechalo, ale vse chutna stejne a vhodnost pro kojici, no nevim 😉 Vsem preji prijemny porod a pobyt v porodnici, davam 3,5 hvezdicky z 5 .. 👍🏻

korneliusa
25. črc 2019

@harcu_le Tomu říkají nadstandard? Co je na tom proboha nadstandardního, aby to ospravedlnilo ty peníze?

harcu_le
25. črc 2019

@korneliusa No, to taky nevim 😃 A jednoluzkovy nadstandard se lisi v tom, ze mas vlastni koupelnu a navstevy mohou neomezene .. cena byla neco pres 1000,- myslim ..

korneliusa
25. črc 2019

@harcu_le Tak by ale nadstandard měl vypadat. Ten pokoj za 450,- to je krádež za bílého dne. Měli by se stydět, ale vím, že nestydí 🙄

tristizia
25. črc 2019

@korneliusa nadstandard je tam pouze ta lednička 😉

korneliusa
25. črc 2019

@tristizia Je alespoň pozlacená, za ty prachy?

evelinda
25. črc 2019

@harcu_le Prosím, muselas mít při porodu napíchnutou kanylu? Byla možná volba polohy celou dobu? A po jaké době střihli pupečník?
Díky za odpovědi.

harcu_le
25. črc 2019

@evelinda Kanylu jsem mela napichnutou jeste 24 hodin po porodu, nikdo se neptal, zda ji chci .. Klystyr jsem odmitla .. V prvni dobe porodni byl k dispozici mic, sprcha, po presunu na sal jsem byla do posledni chvile na ctyrech, na tlaceni jsem se musela klasicky otocit do pololehu .. Maleho dali hned na me .. Pupecnik dotepal, pak manzel prestrihl sniru, lekar prohlednul a prinesl ho manzel hned zpet a maly se krasne prisal, 2 hodiny jsme meli soukromi. V poradne davaji nove papir - porodni prani, tam jsou zakladni veci - zda si prejete partnera u porodu, epidural, bonding atd.

evelinda
25. črc 2019

@harcu_le Díky moc. Koukám, že teda to s tou přirozeností tak žhavé není jak slibovali. ☹

harcu_le
25. črc 2019

@evelinda Tezko rict, nemela jsem vlastni porodni plan, netusim, zda by kanylu nepichli, kdybych nechtela .. Ale asi si nebudou komplikovat praci, kdyz nemusi 😉 A kdyz jsem chtela neco na bolest, tak nic nebylo, v noci se anesteziolog a doktori neradi budi 😂 Ale to je jina kapitola ..

teckadvojtecka
25. črc 2019

@evelinda Co je podle vás "přirozený porod"?

leymea
25. črc 2019

@korneliusa ten nadstandard je fakt zajmavej, u nas v porodnici jsou pokoje jen po dvou. A posledni den jsem byla dokonce sama na pokoji a ani jsem nepotrebovala nadstandard 😀 nadstandard s tim, ze tam ani nebudu sama bych si teda neplatila.

sudylichozrout
25. črc 2019

@leymea na Bulovce jsou 2 typy nadstandardu. Dalo by se to brat jako polo a plno nadstandard. Ten polo je dvouluzak, plno je jednoluzak plus vybaveni, moznost partnera na pokoji a pod. Stoni to 1600 Kc na noc.

sudylichozrout
25. črc 2019

@evelinda ja bych rekla, ze je. I pri tlaceni jsem byla na boku, kanylu jsem mela, ale to melo napristo logicky duvod - kdyby bylo nutne me fofrem uspat, aby to mohlo byt opravdu fofrem. Nemela jsem zadna analgetika, ani oxytocin, jen mi davali kyslik, abych se mohla dobre nadechnout do tlaceni. S miminkem jsem pak byla 2 hodiny primo na boxu a mohla uzivat a prozivat emoce.

beatty
25. črc 2019

Ja teda popravde nevim, co tu nektere hroti.
Jsem priznivce prirozenych porodu a za vznik noveho centra jsem uprimne rada.
Ale berte to taky trochu rozumove. Proc si nekdo zvoli porod v CPA? Asi proto, ze chce porodit jinak, nez v klasicke porodnici na zadech.
To znamena mene zasahu, vice klidu a soukromi, coz samo o sobe porod muze usnadnit, volny pohyb, volna poloha, bez medikace, bez rutinnich cinnosti, ktere rodicka nechce. Zkratka co nejprirozenejsi porod.
Na druhou stranu zavedena kanyla je to nejmensi. V pripade akutniho stavu muze personal okamzite zasahnout. A od toho zeny prece nerodi doma, ale prave v CPA. Kdyby se neco delo, je tu lekarska pomoc.

sudylichozrout
25. črc 2019

@beatty Ja jsem zvedava, jake to bude v tom CPA, pujdu se tam podivat. Protoze zatim hovorim jen o klasicke Bulovce a tam ten pristup byl naprosto paradni. Takze tam to bude podle me jeste o kousek lepsi 🙂 Ale jinak by mi stacila i ta obyc Bulovka, jsem presvedcena o tom, ze v Praze je to uplny top.

leymea
26. črc 2019

@sudylichozrout taky jsem mela od zacatku kanylu, urcite je to tim kdyby se neco pos*alo tak at se tim nezdrzujou.

harcu_le
26. črc 2019

@beatty Souhlasim, a v tom pripade mimo kontrol, ktere byly mnohem prijemnejsi v CPA, bez cekani, v klidu, vysetreni na prani, pak byl rozdil ten, ze za mnou nikdo nechodil, coz ale nebylo plus, kdyz muze poslali domu a musela jsem na ne zvonit, ze uz se mi chce tlacit, ze mi nedali nic na bolest, ano, o to to bylo prirozenejsi .. Rodila jsem tam 2x .. 2017 a 2019

kristyn.g
26. črc 2019

Rodila jsem v prosinci a nové centrum neposoidim. Byla js na hekarne celý den, je tam záchod a sprcha a dvě postele. Na box jsem šla když jsem byla na 4 cm. Takže ne na finále. Miminko hned odnesli protože jsem měla špatnou vodu. Šestinedělí nadstandard pro dva navíc má vlastní skříňku, a sprcha a záchod pro dva pokoje. Byla jsem dvě noci v jednoluzak za 1500 na noc +500 za manžela který tam na pristylce byl se mnou. A stalo mi to za to. Lednice skříně , šuplíky, koupelna a supr servis, jídlo s donaskou, sestra přijde na zavolani, všichni milý úslužný. Postel pohodlná.

evelinda
26. črc 2019

@teckadvojtecka Pro mě porod bez rutinních zásahů. Povinné otočení na záda je pro mě dost velký zásah a nevidím na tom nic přirozeného.

korneliusa
26. črc 2019

Pro mě už by porod s kanylou nebyl vůbec přirozený. Je to pro mou osobu příliš rušivý element. To samé vv, monitor, atd...

beatty
26. črc 2019

@korneliusa je to pro kazdeho individualni, co je pro nej rusive, prirozene, nebo proste jenom pres caru.
Zavedeni kanyly chapu, vnimam to jako zachrannou pojistku pro matku i dite. Ale verim, ze i toto se da zahrnout do porodniho prani.
Jsou ruzne zeny, nektere chteji rodit hlavne co nejvic pod kontrolou a vedenim doktora, jine se nemocnici vyhnou uplne.
A budme rady, ze si muzeme v dnesni dobe vybrat.

sudylichozrout
26. črc 2019

@korneliusa mno, ja nechci byt zla, ale predpokladam ze takto nahlizis i na porodni a poporodni komplikace. Prirozeny porod je totiz bez zasahu lekare, a to plati pro tebe i miminko. Ja jen, jestli to mas takto, nebo jsi pro prirozeny porod, ale v pripade komplikaci okamzite vyzadujes spickovou lekarskou peci...

korneliusa
26. črc 2019

@sudylichozrout Byla to odpověď na otázku "Co je podle vás přirozený porod". Pro mě je přirozený porod prostě situace, kdy porodím svoje dítě sama, bez zbytečných a rutinních intervencí. Pokud jsou nějaké intervence nutné, k zachování života a zdraví, to už je zas jiná otázka.

korneliusa
26. črc 2019

@beatty Ano, pokud si můžeme vybrat (bohužel, není všechno zlato, co se třpytí) tak je to ideální.

beatty
26. črc 2019

@korneliusa me jenom udivuje, ze tu zavedeni kanyly davame mezi "zlou a neprirozenou" rutinu.
V podstate se tak kanyla dostava na uroven cinnosti jako je aplikace oxytocinu, prasknuti vody, nalehavani na bricho, nucena poloha na zadech....
To mi prijde absurdni. A jak tu o par komentaru vys psala @leymea, neni to proto, aby se tim potom nezdrzovali. Pri prusvihu je sice kazda vterina dobra, ale co kdyz proste jenom upadne rodicka do takoveho stavu, ze ji kanyla nepujde napichnout?
Zkratka je to takova malickost, ktera urcite nestoji za zminovani mezi neprirozenymi zasahy.
Cimz bych debatu o kanylach ukoncila a radsi bych uvitala dalsi prakticke zkusenosti z CPA, na co se ptala autorka.

leymea
26. črc 2019

@beatty uprimne me to prekvapilo kdyz mi ji davali hned na prijmu (mimochodem, behem porodu mi vypadla a ani jsem o tom nevedela 😀 ), ale rikala jsem si, ze je to bezny postup a neptala jsem se proc to delaji.

kristyn.g
26. črc 2019

@beatty kanila je v pohodě, zvykne se na ni. Já ji dostala až když jsem šla na box

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru