Jak se rodí na "nové" Bulovce?

tesmoody
24. črc 2019

Ahoj! Máte někdo zkušenost s porodem na Bulovce v tomto roce? Konkrétně v novém centru pro rodinu? Jak to tam vypadá? Fungují služby jako předplacení účasti porodní asistentky nebo bonding? Jak se dá do CPA dostat? Dá se to nějak rezervovat?

A jak se rodí jinak, mimo CPA? Jsou tam na pokojích toalety a sprchy? Může tam být manžel celou dobu se mnou, nebo jste na nějaké společné hekárně a přesouvají vás až na finále?

Hledám zkušenosti z CPA a moc jich zatím není na netu.
Díky

korneliusa
26. črc 2019

@beatty Kanyla, její napíchnutí a přítomnost je prostě rušivý element. Pro někoho úplně v pohodě, pro někoho, začátek konce. Tak to prostě je. Někdo se s ní cítí lépe a bezpečněji, někdo kvůli kanyle skončí pod kudlou. Já se s ní dobře necítím a tak pro mě porod s kanylou nikdy nebude bezzásahový, tedy přirozený.

laton
27. črc 2019

@tesmoody Ja rodila v CPA ted v dubnu. Jak uz nekdo psal,poprve jdes normalne k doktorce,tam se zeptas na CPA a pokud je vse ok,da ti tam doporuceni.Potom chodis na kontroly vzdy v patek,jsi objednana na danou hodinu,nikdy jsem necekala.Muzes si za poplatek urcit,s jakou PA budes rodit,ja toho nevyuzila.Co se tyce porodu manzel byl se mnou od zacatku do konce,bonding probehl,celou dobu za mnou chodila jedna PA,ta byla i u porodu (takze zadny dr gynekolog porodnik).Za me to byl naprosto perfektni porod😁 Otazka je,jaky je rozdil rodit v CPA a normalne Na Bulovce...myslela jsem,ze treba to,ze za tebou chodi jedna PA,ale zas nektere holky tvrdily,ze to tak taky mely,tak nevim.Znacny rozdil bude asi az tehdy,az dodelaji ty porodni pokoje (i kdyz mne ten pokoj,kde jsem byla,taky prisel v pohode-vlastni wc,sprcha,co vic si prat).

merope
27. črc 2019

Já rodila letos, bohužel císařem a bez bondingu ☹ (ale i tak mi dítě aspoň ukázali a dost se snažili aspoň co to šlo - pak už s ním utíkali do inkubátoru). Ale jak jsem pochopila, tak bonding je na Bulovce zcela automatický, pokud máš poučený doprovod, můžeš ho mít dokonce celé 2 hodiny (ale většinou chtějí ženy jen chvíli po porodu a potom se dítě dá buď tatínkovi nebo do postýlky - čistě proto, že žena v tu chvíli prostě není schopná zajistit bezpečí dítěte). Vůbec mi přijde, že prostě na Bulovce berou, že porod je záležitost, k níž typicky doktor není potřeba - dokud není nějaký průšvih a pak je fajn, že je za dveřmi. Místní primář se opravdu dost snaží.

teckadvojtecka
28. črc 2019

@korneliusa Kanyla, vv, monitor... rušivé elementy. To nechci, tamto nechci. Některé věci přece jenom slouží k záchraně života. U mého druhého porodu miminku začaly klesat ozvy... takže kdybych v tu dobu neměla monitor a čekala na to, až se mi bude chtít tlačit (a třeba byla ve sprše), tak porodím mrtvé dítě.

tesmoody
autor
28. črc 2019

@merope Děkuju za krasnou zpravu. To je v principu vsechno, co potrebuju. Prvni dite mi po porodu vzali cca na 4 hodiny a musela jsem byt uz dost neprijemna, aby mi ho privezli. Sestricka mela argumenty typu ... tak se v klidu najezte, tak si odpocinte :( Jinak uz jsem zaregistrovana od soboty, ted planuju se tam jit podivat 🙂

korneliusa
28. črc 2019

@teckadvojtecka A nebo naopak komplikují celý proces tak, že pak lékaři "zachraňují" něco, co by jinak nebylo třeba nijak zachraňovat. To je samozřejmě na každé z nás, pro jaký způsob se rozhodne.

korneliusa
28. črc 2019

@teckadvojtecka Jinak, k těm monitorům. Ze mě taky vytlačovali vší silou "umírající" dítě. Nakonec měl syn agpar 10 10 10. Když ten záznam později viděli jiní zdravotníci, tak si ťukali na čelo. Doktorka i PA jen špatně vyhodnotili zápis. Ve skutečnosti krásný porod, který se schyloval ke konci a měli nás nechat na pokoji. Tohle je ostatně celkem běžná věc, že se porodník neorientuje ve fyziologii porodu a z přirozených reakcí těla udělá blížící se katastrofu.

merope
28. črc 2019

@teckadvojtecka Tak já tipuji, že kanyla se musí dát odmítnout - možná by stačilo říct, že nemám ideální žíly. Mě napíchly kanylu večer před císařem a pak už jsem nesměla ohýbat ruku, aby ráno fungovala (jako že to si moc nevymysleli oni, ale to byla prostě realita mých žil - aby mi to ráno nemuseli napichovat znovu). Ale měla jsem celé ruce rozpíchané z odběrů a předchozích kanyl (a přemítám, že pak až na poJIP oddělení jsem šla večer za sestrou, že kanyla už je ucpaná a ona že to vyřeší ráno... takže do rána totálně oteklé... ale já už tam byla celkově za potížistu 🙂 nějak mi to poJIP oddělení nesedlo - ale tam většina holek neskončí, to jen pokud máte dítě v inkubátoru).

bonulinka
28. črc 2019

@korneliusa Pro mne také. Mám za sebou 4 porody, pouze u jednoho zavedena kanyla a hodně mi vadila, špatně se mi opíralo o ruku, sebeobsluha byla horší, hůř se mi drželo miminko po porodu..., poté jsem jí chtěla vyndat a sestra neměla čas, takže jsem jí měla ještě dalších 12 h a při každém ohnutí ruky při péči o dítě mi vadila a bodala mě. Pokud to není nezbytně nutné, tak za mne také ne.

ceriii
28. črc 2019

Holky, víte, jaké je vybavení na pokojích (standard ii nadstandard)? Je tam infralampa u přebalováku? Je v koupelně bidet/sprcha u toalety? Jsou nemocniční oblečky volně nebo se pro ně chodí k sestrám?

astyna88
28. črc 2019

@korneliusa

V tom případě radím rodit doma.

korneliusa
28. črc 2019

@astyna88 To mám také v plánu 😉

harcu_le
28. črc 2019

@ceriii Bidet neni, sprcha je spolu s wc, pro oblecky musis k sestram na novorozenecke, infra tam nad prebalakem na nadstandardu byla ..

harcu_le
28. črc 2019

@ceriii Ale u wc vlastne byla hadice na oplachnuti, ted si to uvedomuji, sla z umyvadla, ale nebyl tam vubec prostor pro manipulaci s tim ..

sudylichozrout
28. črc 2019

@korneliusa no, tak at to dobre dopadne. Doufam, ze si tuto volbu nebudes nikdy muset vycitat.

ceriii
28. črc 2019

@harcu_le Díky 🙂

korneliusa
28. črc 2019

@sudylichozrout Už si vyčítám první porod v nemocnici, člověk nikdy neví.

beatty
28. črc 2019

@korneliusa na jednu stranu tuhle odvahu zavidim. Vim, ze kdyz je vsechno v poradku a nic se nepodceni, je porod doma bezpecnejsi.
Byla jsem ted na Bulovce kvuli registraci k porodu, a samo nemocnicni prostredi ve me vyvolalo mirnou nervozitu, i kdyz byli vsichni moc mili.
Proste bez duvodu, a to o nic neslo.
A presne jsem si rikala, ze doma bych byla vnitrne vic v klidu.
Takze preju jen to dobre a at jste i s miminkem v poradku. 🙂🍀

merope
28. črc 2019

@beatty Jako to nemocniční prostředí je prostě divoké a je to nemocnice a nic se s tím nenadělá. Ale zase má zkušenost, že i když tam člověk dorazí v čase, kdy mají kupu práce, tak se věnují, co to jde (jako jo, před první hospitalizací mě tam nechali čekat asi hodinu a půl, protože doktorka byla na sále - ale nejdřív mě vyšetřili, natočili monitor a až když věděli, že průšvih to není, jenom že to potřebují dovyšetřit, tak doktorka zmizela na sály, kde jim zrovna holky rodily - a ještě tam průběžně chodila sestřička za mnou a moc se mi omlouvala, ale já chápu, že pokud mají 3 porody současně, tak s tím prostě nic nenadělají a já už v tu chvíli byla v klidu, protože jsem věděla, že dítě je v pořádku).

Já byla pak na neonatologickém dvojlůžáku a tam byly na jedné straně skříně na věci, noční stolek, polička nad postelí a postele a celá druhá strana byla umyvadlo, vanička na koupání dítěte, přebalovák, stůl nad ledničkou a ještě jídelní stůl + 2 židle (nebyla tam jídelna). Fakt luxusní pokoj. Základní koupací kosmetika byla na pokoji. Plenky, perlany a látkové plíny jsme si mohly nabrat ve společné místnosti a donést. Přebalovací kosmetika a některé léky byly vždy dítěte, takže to jsme měly u sebe / ve vozíčku. Jenom o oblečení jsme si říkaly sestřičkám.

kristynasa
1. lis 2019

Ahoj. Nevíte některá jestli je v CPA vana? Vím, že porod do vody (vany) tady neumožňují ale vana jen na relexaci během l. doby porodní k dispozici je?

merope
1. lis 2019

@kristynasa Pokud vím, tak z hygienických důvodů je jen sprcha - museli by pořád dezinfikovat.

korneliusa
1. lis 2019

@merope Hygienické důvody jsou idiotská výmluva.

merope
1. lis 2019

@korneliusa Nechtějí dezinfikovat.

korneliusa
2. lis 2019

@merope Blbost. Tu vanu stejně musí po každém použití pořádně vydrbat.

kristynasa
3. lis 2019

Ach jo, při prvním porodu (Neratovice) jsem byla hodinu ve vaně a byla to naprostá nádhera. Po čtrnácti hodinách jsem se konečně tak uvolnila, že jsem šla z vany rovnou na sál rodit. Tentokrát jsem nechtěla jezdit tak daleko, bydlím pod Bulovkou, ale ta vana je pro mě tak důležitá...

astyna88
3. lis 2019

@kristynasa

Ja bych treba z vany asi nevylezla, me stacila sprcha a balon a madlo a i tak jsem by rada,ze me pa pri 8cm podpirala. Kamaradka jela rodit 180km schvalne kvuli va v porodnici a pak tam nevydrzela. Pry nejaky davny pud nam veli vylezt na breh a porodit tam. Za me je lepsi sprcha a uprimne,ja byla natolik ve svem svete,ze jsem okoli nevnimala....asi bych se spis cvachtala doma,kdyz to neni jeste tak divoky, ale to je jen za me.

kristynasa
3. lis 2019

@astyna88 Tak to já jsem naopak nevydržela ani pár minut ve sprše, to mi strašně vadilo. A balón? Jezismarja, ten mi ani nesměl na oči 🙂 Já se vydržím koupat hrozně dlouho v hodně teplý vodě, miluju to. Jak jsem psala, mám to vyzkoušené i u porodu, takže ten dávný pud u mě už vymizel 🙂

leymea
3. lis 2019

@kristynasa to jsme mely stejne. Sprcha a ani mic mi nijak nepomohlo. Mic byla hruza a sprcha bez efektu 😀 Ja teda nemela vanu tak nemam odzkouseno 🙂

astyna88
4. lis 2019

@kristynasa

Vidis,to by ta porodnice musela.byt nafukovaci,aby vysla vsem 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru