Porodnice Apolinář. Jaké máte zkušenosti?

sheherazada
11. říj 2007

S největší pravděpodobností budu rodit u apolináře a chtěla bych nasbírat co nejvíc zkušeností. Zajímá mě, zda je možné být již od začátku s manželem, to znamená i během první doby porodní. Pokud to nejde, jak se řeší to, že se tatínek někam pošle a pak se dostaví až na samotný porod?? Jak to jako stihne?? Lze rodit na tom lůžku i téměř v sedě? V podstatě bych nejradši rodila na porodní stoličce asi, ale to mi tam neumožní, tak aby ta poloha tomu byla co nejblíže. Mám obavy z těch boxů co jsou odděleny jenom závěsem. To musí být hrozný slyšet rodit maminu třeba naproti ne? Za všechny užitečné rady budu moc vděčná, díky.

akankeo
25. led 2017

@kamila297 a co maji poporodni komplikace spolecneho s nemocnici, ty muzou nastat v jakekoliv a rozhodne to nemusi byt zanedbani lekaru, tahle recenze fakt neni na miste. Lekari nejsou bozi a s urcitou mirou rizika snad kazdy clovek pocita. Jinak zanet zevnich rodidel se stane opravdu, ale opravdu velmi snadno, staci nedostatecny klistryr, nizsi imunita, leniva nebo spis rozbolavela zenska, co se nechodi s kazdym curanim vysprchovat a je citlivejsi na infekce dole, zacinajici infekce tam mohla byt jeste pred porodem apod. Vzdyt driv se zrovna na tohle umiralo a koncivalo to celkovou sepsi organismu, nechaly to horovice dojit tak daleko, ze je tady na ne takova recenze?

kamila297
25. led 2017

@akankeo Ok, stát se může cokoliv, ale když tam ta rodička přijela s tímto problémem, aby jí to ošetřili, tak se k ní chovali velmi neurvale. V té době měla týdenní dítě. Chtěli si ji tam nechat, ale jedině bez dítěte (samozřejmě plně kojila), které si měla její máma (která ještě pracuje) odvézt domů. No hrůza. Nakonec jí to s velkou nechutí ošetřili a mohla odjet pryč.

akankeo
25. led 2017

@kamila297 vy si to zdravotnictvi take predstavujete jako hurvinek valku, kdyz se zena necha z sestinedeli propustit, tak nasledne uz nastupuje bez ditete, to neni o vuli porododnice, ale o tom, ze pobyt dite jim tam nikdo nezaplati a ze stim nemocnice muze mit tak maximalne dalsi komplikace. To mate jako kdyz si zavolate sanitku, myslite, ze Vas nalozi s celou familii, pokud bude mit jedno dite uraz a vy jich budete mit doma vic a nebudete je mit kam dat? Pokud ano, dela to dany pracovnik proti predpisum a na vlastni riziko.Pokud sanitka naboura, skonci v lochu

kamila297
26. led 2017

@akankeo A jak by se to líbilo vám, kdyby vám v nemocnici řekli, že týdenního kojence si odveze babička a vy tam zůstanete? Anebo když byste měla úraz a přijela sanitka, tak klidně necháte doma třeba 3 leté dítě samotné? Chtěla bych vás vidět... Ne každý má na povel babičky, které fungují on-line ve dne v noci. Silácké řeči může mít každý, dokud se sám nedostane do podobné situace, že.

karlajasmine
26. led 2017

@kamila297 souhlas.. Pokud má žena malého kojence, dítě by mělo do nemocnice s matkou. Dvě moje kamaradky onemocněly, a obě byly normálně přijaté i s dítětem, co je to za nesmysl, kojene dítě dat někomu jinému než matce.

akankeo
26. led 2017

@kamila297 to neni o tom, co se mi libi, ale vy davate negativni hodnoceni porodnici za to, jak je nastaveny system a za to porodnice prece nemuze. To by se ji stalo kdekoliv a pokud ne, tak by to znamenalo, ze nekdo svindluje nehlede na to, ze pokud nejsem zcela vporadku, tak nemusim chvatat domu a opoustet oddeleni sestinedeli, kde jako rodicka naiopak po porodu mam narok byt i s ditetem, kdyz se necham jednou propustit, tak ten narok uz proste neni, to si prece musi kazda zvazit. Ja se treba vzdycky hrnu domu co nejdriv, ale jsem si vedoma toho, zep okud se muj zdravotni stav zhorsi, tak se presne toto stane, ale mame odsavacku, auto, takze ot neni zadna tragedie...

kamila297
26. led 2017

@akankeo Dala jsem negativní hodnocení především za špatnou komunikaci, neurvalost, neempatičnost a řekla bych, že právě umění jednat s lidmi by mělo být ve zdravotnických zařízeních prioritou. Ale někdo třeba auto nemá, aby několikrát za den nebo denně jezdil do špitálu s odsávačkou, někdo (např. stále zaměstnaná babička) třeba na to vůbec není vybavený, že z hodiny na hodinu má na starosti kojence apod., pokud maminka vůbec někomu toho kojence může svěřit (vdova, samoživitelka, bez příbuzných apod.). Obávám se, že vy si to trochu představujete jako Hurvínek válku. Je vidět, že jste dodnes nemusela řešit žádné vážné životní situace a zřejmě máte veškerý komfort jak hmotný, tak nehmotný.

akankeo
26. led 2017

@kamila297 tak si rikam, jestli byla vubec jejich pacientkou a rodila tam. Horovice maj vseobecne velmi dobre reference i co se personalu tyce... Jinak stezovat si jak to funguje je pekne, ale doporucuju se odjet podivat do sveta, mame tady zdravotni peci dostupnou vsem a na velmi dobre urovni, ona mozna nema auto nebo odsavacku, jinde by ji zdarma vubec neosetrili, nebo v nejmensim moznem rozsahu napriklad v USA (tam brzy bez pojisteni opet vubec). Kdo si pro sebe urve nadstandart v ramci pece hrazene ze systemu, napriklad to zdrave miminko v nemocnici s mamou, bere jinemu diteti narok na lazne nebo zabirajici medikaci a na ty se pak verejnost sklada sbiranim vicek - to Vam prijde vporadku?

kamila297
27. led 2017

@akankeo 1. ano, rodila tam týden předtím, 2. nikdo tady nepolemizuje o vysoké úrovní českého zdravotnictví (tedy až na ten příšernej administrativní systém), 3. zase to tolik nedramatizujte: co spotřebuje týdenní kojenec, který je v nemocnici s nemocnou matkou? Možná trocha vody na umytí, pár plen v odpadkovém koši. Tak to nesrovnávejte, jakože takovéhle mimino svým pobytem s matkou sebere někomu finance na lázně nebo léky. Je to směšné.

astyna
27. led 2017

ono na ty hořovice taky slýchám čím dál víc spíš stížností...

karlajasmine
27. led 2017

@akankeo Nekolikadenni kojene dite potrebuje hlavne materske mleko od mamy. Vam prijde v poradku, ze kvuli hospitalizaci matky dite prijde o materske mleko a muze se tim zkazit matce i diteti cele kojeni? Neni to skoda? Jedine, co dite potrebuje v nemocnici, je postylku, zbytek si snad muze matka dovezt sama. Nemyslim si, ze kvuli jedne postylce nekdo prijde o lazenskou peci, to je totalni nesmysl.

akankeo
28. led 2017

@karlajasmine @kamila297 fakt je, ze porodnice nesmi prijmout propustene miminko, to muze byt tak maximalne na detskem oddeleni. Zena je po propusteni z sestinedeli prijimana na oddeleni sestinedeli vyjimecne / pouze pokud maji misto a udelaji na vlastni riziko vyjimku, jinak jde na normalni gynekologicke oddeleni, ktere ma zcela jiny rezim a dite tam nema co delat. Jinak nevim, zda to domyslite do konce, ale pokud nemocnice povoli pobyt novorozence, pak je za nej zodpovedna a samozrejme to stoji penize ze zdravotniho pojisteni a zaroven je pobyt novorozence v nemocnici zdravotni riziko pro nej. Kojila jsem vsechny sve deti, ale nezlobte se na me, ale kojeni neni stredobod sveta. Zbytecnou hospitalizaci ditete ho vystavujete moznosti, ze chyti nekterou z nemocnicnich infekci, coz ho muze ohrozit i na zivote. Plus ono mozna nic nepotrebuje, ale hlidat ho bude kdo, kdyz bude zena na zakroku nebo vysetreni? Pokud se pacientky zdravotni stav zhorsi, pak co? Vsadim se, ze behem sestinedeli si domu nikoho nemocneho nepustite, ale novorozence tahat do nemocnice Vam prijde normalni ☹

karlajasmine
28. led 2017

@akankeo ja moc nevim, jak to funguje, akorat jsem se nad tim pozastavila, protoze kamaradka kdyz byla v nemocnici, tak tam s ni byla jeji dcera pres noc (kojila ji) a pres den ji vozili na kojeni v dobe, kdy nemela kamaradka zadne vysetreni. Mela tam normalne postylku a podle situace tam proste byla s moji kamaradkou. Znam vic lidi, kteri to meli podobne... tak mi to proste pripada divny, aby tam to dite nesmelo byt u matky. Je to I primo napsany v Ustave Ceske Republiky, ze pokud matka ci dite nejsou ve stavu bezprostredneho ohrozeni na zivote, tak od sebe nesmi byt odlouceni proti sve vuli (to plati samozrejme I pro otce).

karlajasmine
28. led 2017

Tohle je o hospitalizaci deti, ale plati to I naopak. Luzko pro miminko nemocnice poskytnout nemusi, ale musi umoznit diteti byt u matky, tzn. pokud by dite nekdo vozil na kojeni, I v noci, nebo otec s ditetem chtel sedet na zemi vedle matky, tak proste muze.

''Právo dítěte a rodičů na bezprostřední nepřetržitý kontakt je zakotveno v Listině základních práv a svobod a rodiče je možné oddělit od dítěte jen na základě rozhodnutí soudu. V praxi však zdravotníci často říkají, že přítomnost rodičů "není možná". Takový přístup je jistě odůvodněný z hlediska objektivních medicínských důvodů (např. závažné infekční onemocnění a nutnost karantény), ale nikoliv z pouhých provozních důvodů. I když rodičům nevznikne nárok na lůžko a stravu jakožto doprovodu dítěte, přesto mají právo na to být nepřetržitě s ním.
Víme o případech, kdy zdravotníci rovněž argumentovali tím, že rodič zůstat u dítěte nemůže, ale rodič to jednoduše ignoroval, přes den seděl na židli vedle dítěte a přes noc si lehl na zem vedle dítěte ve spacím pytli. Zdravotníci to nakonec byli nuceni vzdát a se situací se smířit. Pokud rodič odmítne odejít, zdravotníci nemají prostředek, jak rodiče přinutit k odchodu, jelikož jde o jeho právo a právo dítěte. Pokud by jej chtěli násilím vyprovodit, pak by podle našeho názoru mohl rodič s úspěchem žalovat nemocnici za zásah do osobnostních a rodičovských práv, a to obzvláště v případě malého kojeného dítěte. V praxi jde tedy o to "kdo s koho" a pokud to rodič nevzdá a nenechá se přesvědčit argumenty zdravotníků o tom, že s dítětem "nemůže" zůstat, pak si rodič dokáže prosadit svou.''

Je jen jedna situace, kdy legitimně může personál zamezit přístupu rodiče a to je aktuální stav rodiče:
1- Pokud je rodič zfetovaný či opilý a to prokazatelně.
2- Pokud je infekčně nemocný, například má horečku, je malátný, silně kašle.. ( o epidemii níže)
3- Pokud má soudní zákaz.
4- Pokud by byl hysterický (nikoliv neústupný ke svým právům), ale opravdu řádil jako smyslů zbavený, agresivní a opravdu ohrožoval někoho na zdraví či životě.

karlajasmine
28. led 2017

@akankeo A uprimne na gynekologii dite asi tezko neco chytne, kdyz tam budou lide bud na rizikovem tehotenstvi nebo s nejakou sexualne prenosnou chorobou nebo poporodnimi komplikacemi.

akankeo
28. led 2017

@karlajasmine jsou urcite regule, dite se za techto okolnosti opravdu dava na detske a jinak je to nemocnice od nemocnice, podle toho, kde uz byl nejaky prusvih, tam uz se tolik vstric nevychazi. Ja se prave uplne jezim, kdyz to jenom ctu, chtit mit zdraveho novorozence v nemocnici, tech negativ je tam mnohem vic, nez to pozitivni / kontakt s mamou a kojeni, kdyz teda nebudeme mluvit o tom ,ze to i neco stoji, prevalence nosokomialnich infekci je pomerne vysoka 7 procent, to je sakra hodne, kdyz jde alespon o moje dite. S dcerou jsem byla jako s novorozencem na drobnem zakroku 2 dny v motole, bohuzel na to musela jit, hygiena vsude perfektni, z pokoje vyjela jen na operaci a nazpatek, s nikym neprisla do styku krome me, manzela a personalu a stejne chytla zlateho stafylokoka, my sme meli zpekla stesti, nastesti mela jen bacil v nosu, do tela se ji to nedostalo, ale i tak nas to potrapilo, kdyby byla slabsi jedinec, mela horsi imunitu, tak ji to vpohode mohlo zabit, na antibiotika to nereagovalo, na jakousi vakcinu co ji na to udelali pak ve 4 letech taky ne, ona z toho mela obycejne rymy a kdyz ji to slezlo na uzliny tak sem tam 40tky aniz by ji cokoliv jineho bylo, ale kdyby ji to slezlo dolu na plice, tak by ji lekari nemeli jak pomoct, budto by telo infekci samo porazilo nebo ne a za to me osobne teda kojeni nestoji, navic kdo chce kojit, ten o to mleko zas tak snadno neprijde pokud neni nervak.

akankeo
28. led 2017

@karlajasmine doporucuji se tedy dovzdelat ohledne nemocnicnich infekci, ty jsou vsudypritomne a nemaji nic spolecneho s tim, kdo na jakem oddeleni s cim lezi a bohuzel je opravdu lze chytit i na blbe gynekologii a dokonce i na sestinedeli. Proc si myslite, ze na sestinedeli nas nuti myt denne novorozence, i kdyz se to v domacim prostredi davno nedoporucuje? Novorozenec to samozrejme nepotrebuje a vysusuje to jeho kuzi, ale snizuje to riziko prenosu nosokomialni infekce a proto se to i nadale vyzaduje...

karlajasmine
28. led 2017

@akankeo je určitě fajn číst názor i z druhé strany 🙂 doufám, že každého z nás tyhle hospitalizace potkají minimálně, protože je to stres pro všechny... Jinak práci zdravotníků velmi oceňuji a vím, že to musí být neskutečně náročný, sama bych na to neměla. Pouze si myslím, že pokud to situace umožňuje, je lepší když je dítě s matkou.

astyna
31. led 2017

ahoj holky, čerstvá zkušenost s touto porodnicí? ve čtvrtek se budu registrovat, a ikdyž jsem byla přesvědčená pro Krč, tak mě Apolinář zvyklal tím, že je blíž a lepší dostupnost.

karlajasmine
31. led 2017

@astyna A kde jsi rodila poprve? Ja jsem u Apolinare rodila pred rokem, personal byl az na vyjimky mily, porodni asistentka byla velice mila a hodna, jediny, co mi hodne vadilo, bylo to, ze jsem si tam vubec neodpocinula - Vsude je hluk, hodne lidi, svetla, tikajici hodiny... zkratka nemocnicni prostredi, ale tim, jak je to ''tovarna na deti'', tak je tam proste neustale plno. Navstevy na chodbe byly dost stresujici, prave kvuli tomu poctu lidi, kteri se tam pohybovali.. Proste ten ''poporodni klid'' vubec nebyl.. To neni chyba personalu, je to proste tim, ze je to stara budova, neda se moc zrekonstruovat, tak se tam lide tesni na malem prostoru. Jeste se priznam, ze mi vadila tma.. opet tim, jak je to stara budova, mi pripadalo, ze tam neslo moc svetla pres den. Tentokrat zvolim Krc prave proto, ze doufam v trosku vetsi klid 🙂

astyna
31. led 2017

@karlajasmine

Právě v Krči, ale to jsme bydleli u Ikemu, tak jsem si tam došla 🙂 ted jsme u zoologické, takže vážně z ruky. Já jsem předtím chtěla u Apolináře, ale nevešla jsem se, v Krči bylo volno. V Krči zase pořád někdo chodil na pokoj - měřit teplotu, vizity od lékaře/pediatra, uklízečka, na to věčné světlo na pokoji mi manžel donesl škrabošku přes oči 😀 Ale jinak jako dobrý, jen ta vzdálenost mě odrazuje - skoro 20 km přes Prahu.

karlajasmine
31. led 2017

@astyna U Apolinare jsou zase vecne tikajici hodiny na pokoji a to velice hlasite... my jsme je s holkama daly do koupelny, a pak nas ''mila'' sestra servala, ze ''nebudeme vedet, kolik je hodin''.... protoze v dnesni dobe nikdo nema mobil ani hodinky, ze :D

karlajasmine
31. led 2017

@astyna Takze bych ti vlastne moc doporucila si vzit spunty do usi - az se miminko narodi, tak je sice uz nevyuzijes, ale kdybys byla jako ja 2 dny predtim na hekarne, tak tam je opravdu ocenis.. jedna holka tam hodne chrapala a nedalo se tam vubec spat.. + zvuky z chodby..

astyna
31. led 2017

@karlajasmine

To já jsem byla celou dobu sama na pokoji 🙂 od 5.cm na balonech ve sprše (má to apolinář taky?), od 9.cm na koze. Mají tam i porodní stoličku, kdybys chtěla využít.

karlajasmine
31. led 2017

@astyna Mic ve sprse meli, porodni stolicka je u Apolinare taky 🙂 Ale byt sama na pokoji se ti asi nepostesti.. my jsme byly na 4 luzkove hekarne 4, a pak v sestinedeli na 3 luzkovem 3.. Jedine kdyby ses dostala na nadstandart 🙂

astyna
31. led 2017

Holky, ještě mě napadá. Vy pražské, jak jste řešili odvoz do porodnice, když auto nemáte? Slyšela jsem, že mě při odvozu sanitkou nepřevezou na tu, kde jsem registrovaná, ale na nejbližší. Což by u nás byla Bulovka... Vlastní doprava jiná nepřipadá v úvahu, to bych musela 5 min busem, poté 35 min metrem a poté 20 min busem 😀

karlajasmine
31. led 2017

@astyna pokud nemáte auto tak jedině taxík

astyna
31. led 2017

@karlajasmine

Co jsem se ptala o víkendu - tak tick tock taxi a praque taxi, tedy, co znám, neberou rodící. Obecně je právě nemají rádi. Ted mi napsala kamarádka, že jela dopravní převozovou službou, stačí, aby gyndař vystavil příkaz a je to zdarma do nemocnice, kam chci.

barusenicka
1. únor 2017

Když si zavoláš normální rychlou tak tě odvezou do nejbližší spádové nemocnice, z ní Tě pak mohou nechat převézt do té tvé, kde jsi registrovaná když nebude porod akutní a stihl by se převoz. Mě takhle převáželi 120 km. Nebo když budeš mít vystavenou převozku od gynekologa, tak by tě tam měli dovézt. Ale nevím jak je to s tou převozkou v noci.

werumka
1. únor 2017

@astyna Moje info je takové, že po Praze se vozí do té, kde jsi registrovaná. Právě proto, aby v tom nebyl binec 🙂 Zeptají se Tě, kam máš registraci a tam Tě dopraví. Informují se před tím, jestli tam není stop stav, to by Tě pak vezli do spádovky nebo tam, kde je místo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru