Soukromí při porodu i po něm - vyhoví mi personál?

dante_alighieri
12. únor 2019

Ahoj všem, projížděla jsem si staré diskuze na tohle téma, ale připadá mi, že nikdo neřeší téma soukromí v porodnici až tak moc jako já 🙂 Proto si dovoluju založit další téma.

Znepokojuje mě, že spousta z vás, ačkoli jste podepsaly nesouhlas se studenty u porodu, i tak tam přišli a někdy i ve větší skupině. To se děje běžně? Ohradily jste se?

Je možné si říct, že studentky-holky v nejhorším můžou u porodu být, ale nějaké kluky tam nechci v žádným případě?

Opravdu tu není nikdo, komu by vadilo, že při vizitě na vás kouká celý personál a vy musíte přede všemi ukázat, jak se hojíte? Prý se to tak dělá... Budu jediná, kdo si požádá, aby všichni kromě doktora z pokoje odešli? Nebo že jednoduše odmítnu roztáhnout nohy před tolika lidmi?

Nejsem žádná fiflena, jenom se opravdu stydím, mám obecně problém se u doktorů svlíkat, nechodím vůbec k doktorům-mužům... Bojím se, že jednou budu v porodnici těm zdravotníkům úplně napospas a kdokoli se mi bude moct přijít podívat mezi nohy bez toho, že bych se mohla jakkoli bránit (i když já bych asi byla schopná seskočit z lehátka a šmátnout po prvním ručníku v okolí, abych se zakryla).

Prosím, nepište mi, že u porodu mi to v těch bolestech bude jedno 🙂 Myslím, že nebude... A díky za pochopení, píšu sem opravdu z čistých obav, nejde o manýry.. :(

Případně bych uvítala zkušenosti v českobudějovický porodnice.

gruyerre
14. únor 2019

@lastovenka tvoje výlevy zase nezajímají mě, pěkný večer

vendes
15. únor 2019

Myslím, že to, kam se diskuse stočila zase nezajímá zakladatelku.

ejmate
15. únor 2019

@dante_alighieri Já teda u porodu chci jen PA, lékař ať přijde až po porodu, zkontrolovat a případně zašít. Nemyslím si, že by to bylo jedno, kdo je u porodu. Pro mě čím míň lidí, tím líp, takže na tom si budu trvat. A ty poporodní kontroly to mě vůbec nenapadlo, ale teda taky nechci, aby na mě koukalo sto padesát lidí...nemyslím si, že by byl takový problém poslat všechny pryč a nechat jen jednoho doktora a třeba sestru. Ať se podívají na ty, kterým to nevadí 😉

bamak
15. únor 2019

@dante_alighieri samozřejmě máš možnost odmítnout přítomnost studentů, stydis se, OK. Nikdo ti hlavu neutrhne. Na druhou stranu, někde ti doktoři praxi a znalosti získat musí, včetně gynekologie a porodnictví, kdyby to odmítl každý, v ordinacích budou sedět lidé, kteří v životě neviděli porod, ránu, stehy.... A pacienti od nich budou stejně očekávat 100% výkon.

zuzineckah
15. únor 2019

@bamak tohle se tu řeší už od první stránky... prostě evidentně jsou a asi vždycky budou dva názorové tábory. Nic jiného z této diskuze nevyplynulo 😀

puhelin
15. únor 2019

Ja jsem u revize studenty povolila. Jedna studentka mi mela napichnout zilu pro anestetikum. Prvni, ani ruhy pokus se nepovedl, strasne se to vleklo a ja byla nervama na pokraji. Pak to dokoncila jeji nadrizena, ruku jsem mela uplne modrou. K porodu jsem potom povolila studenty jen na podivani, nikdo na me nesmel sahat nebo delat zavery. Nekde se to naucit musi... Nastesti tam nikdo neprisel.

dante_alighieri
autor
21. únor 2019

Ahoj, jsem zakladatelka a až teď jsem se dostala k tomu, abych pročetla diskuzi. Děkuju všem za relevantní informace a konkrétní zkušenosti z porodnic!

Chci reagovat na protinázor "na kom se to ty medici naučí, když VŠICHNI pacienti odmítnou?" - ano, to je právě to, všichni pacienti určitě neodmítnou, takže já můžu být v klidu, že na mně osobně to nestojí. Jsem ochotná nechat studenta-muže udělat mi jakékoli vyšetření nebo přihlížet, pokud při tom budu mít podprsenku a kalhotky. Studentka-holka pak ke mně může, i když budu nahá, ale čím míň lidí, tím líp. Intimní vyšetření před mladými kluky přenechám k podstoupení těm, kteří nějakou nahotu vůbec neřeší.

A ano, nejradši bych si nějakým zůsobem zajistila, aby se u mýho porodu pohybovaly jen ženy včetně lékařek. Jenže nevím, jestli si takhle můžu někde diktovat... Dotyčná by kvůli mně musela být stále v pohotovosti, nesměla by odjet na dovolenou... a tak. Zase nejsem ten typ, co by chtěl druhé až takhle obtěžovat. Máte někdo zkušenosti s vyžádáním porodníka-ženy namísto muže?

Jinak já ještě nejsem těhotná, ale tyhlety věci mě zúzkostňují předem, a proto je řeším. I když se to někomu bude zdát hloupý, stejně to řeknu - strach z porodu, nedostatku soukromí a mužů u porodu je pro mě tak zásadní problém, že je na mým seznamu důvodů, proč by bylo lepší dítě nemít. Bojím se i takových detailů, jako třeba že při epidurálu se leží na boku a kolena si přitáhneš ke břichu (je to na webu ČB porodnice) - můžu u toho mít kalhotky nebo tam budu v takové potupné pozici nahá? Před muži bych se taky víc styděla, kdybych nevydržela nevyvádět (kvůli bolesti a strachu). Přijde mi, že před ženou bych se mohla víc uvolnit, co se týče emocí, před mužem bych se snažila krotit = další stres.

Řešila jsem tenhle strach a enormní stud i s psycholožkou a svojí gynekoložkou, obě to naštěstí na rozdíl od některých zdejších diskutujících pochopily a snažily se pomoct, navrhovat řešení... I ambulantní porod je u mě věc, o které bych rozhodně vážně uvažovala.

misicka1988
21. únor 2019

@dante_alighieri Pokud se týče toho epidurálu, tak ho nemusíš mít.... Neměla jsem ani u jednoho ze tří porodů. Upřímně u posledních dvou jsem ho "v těžkých chvilkách" žádala, ale stejně nedostala. Dnes jsem za to ráda, že jsem zvládla všechny tři bez tišících přípravků. Víš, ono stejně tak nějak při porodu jde plno věcí stranou.... Taky bych se normálně studem propadla kdybych měla hekat nahlas, a nakonec jsem řvala a hulákala jako tur 😁 Strašně mi to pomáhalo.

misicka1988
21. únor 2019

@dante_alighieri Hlavně taky možná až budeš těhotná, tak se tolik přestaneš bát. Budeš těšit na miminko které už budeš mít v bříšku, a dost možná strach potlačíš už jen tím, že se tělo a mysl 9 měsíců připravuje na příchod miminka. 😊

hankaviki
21. únor 2019

@dante_alighieri Já tě hodně chápu, chodím ke gynekoložce, protože je to žena. U porodu jsem měla ale lékaře-muže, člověk se musí od toho oprostit, neřešit to. Ani můj partner nebyl u porodu, nechtěla jsem, aby tam byl.
Asi těžko zajistíš, aby byla ve službě zrovna doktorka, prostě kdo tam bude, tam bude.
A nechci tě strašit, ale ta poloha skrčence tě čeká především u klistýru 🙂

gruyerre
21. únor 2019

@hankaviki No to jí zbytečně nestras, ať nemá chudák holka pocit, že klistyr je něco povinného, co musí zákonitě podstoupit. Takový mučení jsem si s díky nechala při obou porodech odepřít a udělala bych tak znovu😀

hankaviki
21. únor 2019

@gruyerre Bych se bála, že se ještě u porodu pokakám, takže klistýr radši jo 🙂

misicka1988
21. únor 2019

Asi budu za exota, ale já se u druhých porodů na klistýr naopak těšila 😁 Protože jsem už věděla, že jsem blízko 2 fáze porodní, že už to nebude dlouho trvat a budu moci tlačit miminko na svět 😊 Vždy jsem se snažila raději vnímat určité fáze jako pozitivum.

hanih
21. únor 2019

@dante_alighieri Ahoj, negativní komentáře tady neřeš. Každý jsme jiný a každý máme problém s něčím jiným, jen si to tu některé neuvědomují. Určitě je super, že tenhle svůj problém řešíš i s psycholožkou, to totiž asi může pomoci nejvíc. Napadlo mě, že by sis mohla nechat napsat od té psycholožky posudek a s ním pak do porodnice a domluvit se osobně na možnostech. Obešla bych takhle víc porodnic a podle toho bych pak i vybírala. A určitě bych si v tvém případě k porodu vzala nějakou jinou ženu, nejlépe třeba dulu nebo vlastní porodní asistentku, která ti pomůže při samotném porodu a bude za tebe řešit s personálem, co bude potřeba, třeba ty studenty, kteří by Dr i přes tvůj nesouhlas chtěli být přítomni. Jinak já třeba taky preferuji ženy v takovýchto situacích, ale zas když není zbytí, tak toho chlapa taky zvládnu. Naštěstí se mi v porodnici ani u jednoho porodu nebo u vyšetření nestalo, že by přišel muž. Byla to tam samá žena a to vím, že tam několik doktorů mužů je. Co se týká epidurálu, je možné, že bys to zvládla i bez něj. Já ho neměla ani u jednoho porodu a dalo se to. Ale to je taky individuální. No a již zmíněný klistýr taky není nutnost. Před prvním porodem mi ho udělali, ale několikrát se ptali, jestli s tím souhlasím, u druhého porodu se nestihl a taky se nic nestalo. 🙂 Držím ti palce!

hankaviki
21. únor 2019

Epidurál jsem taky neměla. Mluvilo se o tom, ale nakonec k tomu nedošlo, rozjelo se to nakonec tak rychle, že se nestihl. Ale nic bych proti němu neměla. Já přirozený porod bez léků nechtěla. Naopak. Chtěla jsem at do mě naperou oxytocin, léky proti bolesti, pak klidně, že i na císařský řez pujdu, když mi to přišlo už dlouhý 🙂

merope
21. únor 2019

@dante_alighieri V Praze na Bulovce můžeš při nekomplikovaném porodu rodit pouze s porodní asistentkou, za kterou docházíš do poradny v průběhu těhotenství případně si můžeš přivést i vlastní asistentku a rodit s ní. Bohužel podrobnosti moc nevím, sama jsem už na rizikovém a tam se mě to netýká (momentální stav je, že se bojím, zda mě vůbec doktoři nechají rodit přirozeně). Epidurál mít nemusíš, existují i alternativy (rajský plyn a podobně), klystýr si můžeš udělat doma, oholit se můžeš taky doma (a teoreticky ani klystýr ani holení není nutné, ale co vím, tak to je lepší). Problém může nastat při akutním císaři, ale tam už bys asi byla spíše ráda, že bude miminko v pohodě než řešila věci kolem.

mialagia
21. únor 2019

@dante_alighieri přesně tak, taky mám pocit, že na mě to nestojí, tak proč to nepřenechat jiným..k tomu tvému bloku jen chci poznamenat, že pokud by to u tebe stálo tak, že opravdu radši nemít děti, pak bych být tebou klidně i v případě těhotenství požadovala císařský řez z psychických důvodů, protože tím se vyhneš opravdu hodně věcem, co tě stresují jak píšeš, samozřejmě je lepší přirozený porod, ale pokud by tě ta představa vyloženě odrazovala od dítěte, které jinak chceš, tak při císaři se neodhaluješ, narkozu můžeš chtít celkovou, klistyr mě tedy nedělali a potom v porodnici ti kontrolují případně jen jizvu na podbřišku.. 😉

dante_alighieri
autor
4. bře 2019

Děkuju všem za vaše komentáře, ještě se jednotlivě vyjádřim:

@mialagia Moje gynekoložka mi císaře nabízela, to prej z psychických důvodů není problém (myslím pro ni, aby mi to napsala). Blbý je, že takový operace se bojim víceméně stejnou měrou jako porodu 😀 Ale nahá u toho musim bejt taky, ne? Jako téměř při každý operaci... A taky dávají cévku, je to tak?

@misicka1988 Epidurál mít nemusim, ale chci ho za každou cenu 🙂 Akorát si chci při aplikaci nechat nebo oblíct kalhotky a nevim, jestli je to možný... Ptám se jak idiot, ale mě tyhle situace, kdykoli bych měla bejt dole "zbytečně" nahá, znepokojujou nejvíc. Jinak myslim, že já asi nebudu řvát, spíš využiju znalost veškerých vulgarismů. Tim bych mohla personál spíš pobavit, že jo 😇 No a že se přestanu bát, jakmile budu těhotná, to si tajně přeju! Jako úzkostnej člověk mám se sebou zkušenost, že se všeho bojím dopředu, ale jakmile už obávaná věc probíhá, najednou to zvládám.

@hankaviki Ani já nechci partnera u porodu, resp. u doby, kdy už mi budou chtít dát nohy nahoru. Vnímám jako ponižující tam takhle ležet, nechat si TAM čumět a "hospodařit" cizí osoby, zatímco on by to viděl. Jsem asi švihlá, já vím. Ale zase se divim, že to těm ženským vůbec nevadí, neřeší to... Klistýr bych si rozhodně udělala doma, to v nemocnici neexistuje! Ale spíš myslim, že nebude potřeba, ve stresu se vyprázdnim dřív, než je potřeba 😅

@hanih Negativní komentáře jsou mi naprosto jedno 🙂 Mám dost starostí se sebou a ještě si je dělat s někým, kdo neztrácí ani vteřinu tím, aby se pokusil pochopit druhý. Posudek od psycholožky mě nenapadl, to je dobrej nápad, beru na vědomí jako možnost. Ale předpokládám, že to snad bude stačit říct ústně... to bych si zjistila. A na vlastní porodní asistentku jsem asi taky typickej adept. Určitě by mi pomohlo, že jdu k porodu někam, kde budu znát aspoň jednu osobu! (kromě partnera) A víš co, možná blbej dotaz, ale v tý porodnici mají čas na nějaký osobní domluvy? Že si tam nakráčím, dobrý den, já jdu na konzultaci? 😅 Představuju si, že tam všichni lítají sem tam a na tohle nemají čas.

@merope Tak ta Bulovka je zajímavá 🙂 O rajským plynu vím, ale on potlačí bolesti? Nějak výrazně?

malanoha
4. bře 2019

To aby jsi jedine rodila doma s nejakou dulou... Muzes si napsat do porodniho planu, ze si prejes rodit s lekarkou a kdyz to bude mozne, tak ti vyhovi. Ale nemuzes s tim bezpodmínečně pocitat. V porodnici te muze potkat x situaci, u kterych se muze objevit lekar - muz a nebude navybranou.. Ja jsem sice zacala rodit s lekarkou a porodni asistentkou, ale zacaly se rojit komplikace a anesteziolog byl muz a kdyz slo opravdu do tuheho, tak zacali schanet primare - muze. V tu ranu byl plny sal lidi. A nikdo se me fakt na muj nazor neptal. A i kdyby, tak uz jsem byla strachy a bolesti tak mimo, ze by mi nevadilo ani sto chlapu kolem, hlavne kdyz uz bude dite v poradku venku. Promin, ale ja to moc nechapu a tvoje obavy mi prijdou prehnane, jeste kdyz nejsi ani tehotna.

hankaviki
4. bře 2019

"v tý porodnici mají čas na nějaký osobní domluvy? Že si tam nakráčím, dobrý den, já jdu na konzultaci?" Na konci těhotenství chodíš do vybrané porodnice na kontroly a před termínem porodu se sepisuje s porodní asistentkou nějaký protokol - nemoci, alergie,.. ale i to jestli chceš/nechceš mediky u porodu atd., takže tam by byl i čas na tu konzultaci a doptat se na konkrétní věci, jak to v dané porodnici funguje.

ah1234
4. bře 2019

Pri tejto diskusií som si spomenula na svoj pôrod - celý čas pre vlastné pohodlie nahá (to odtekanie plodovky,klystír, monitoring.. by som sa furt preziekala 😁) a zrazu okolo mňa 10 medikov, pediater, doktor.. 😂😂

mialagia
4. bře 2019

@dante_alighieri já už si přesně nevybavuju, vím že jsem měla andělíčka na sobě a přikrytá prostěradlem, a pak jsem usnula, páč jsem měla celkovou narkozu a vzbudila se na jip pod peřinou..ano cevku dávají, ale to je chvilka..ja tam vidím rozdíl v tý době a intenzitě, u porodu tam fakt roztahuješ ty nohy hodiny a X lidí ti tam X krát sahá..

caverina
4. bře 2019

Zlobte se na me nebo ne,ale tohle mi prijde uz trosku jako diagnoza....ja samozrejme chapu ze clovek by chtel mit u porodu co nejvice soukromi a ze je nekdo stydlivy mene a nekdo vice....ale tohle?Silne pochybuju,ze v ceskych porodnicich se da porodit za takovych podminek jake zakladatelka pozaduje...prijde mi to uz trosku pres caru....

jenny91
4. bře 2019

@ah1234 Měla jsem to úplně stejně. Kromě manžela byly tedy celou dobu přítomny jen ženy (zdravotnice a dula), ale slyšela jsem z několika stran udivené: "Klidně se můžete oblíknout, jestli chcete." :D

jenny91
4. bře 2019

@dante_alighieri K těm nohám nahoru - mívala jsem vždycky naprosto stejný pocit. Ta pozice na zádech s roztaženýma nohama se mi zdála ponižující a děsilo mě, že bych se do ní kdy mohla dostat a někdo by mě takhle dole "obstarával". No a potom až v těhotenství jsem zjistila, že se jedná ve skutečnosti snad o nejhorší možnou pozici, při které se nevyužívá gravitace, porod je těžší, zvyšuje se riziko poporodních zranění... A dnes snad už většina zdravotníků do oné pozice ženu ani nenutí. (Občas jo, protože je to pro ně hold pohodlnější a mají lepší rozhled.) U mě nikoho ani nenapadlo mi ji nabízet. Je to samožřejmě každého věc, nakonec nejbezpečnější je pro ženu poloha, do které ji v dané chvíli vede její tělo samo. Jen abys věděla, že těch možností je víc a nenechala se zbytečně tlačit do něčeho, co sama nechceš a není to nutné ;)

hanih
5. bře 2019

@dante_alighieri Tak jak už tu psala @hankaviki - ke konci těhotenství se tam chodí často a je i prostor pro domluvu. Ovšem v tvém případě by sis klidně mohla tohle všechno začít domlouvat i dřív. Já bych postupovala asi tak, že bych si tam nejdřív zavolala, popsala problém a poprosila o konzultaci s tím, že by ses chtěla domluvit ohledně porodu. Myslím, že pokud to budeš mít i od psycholožky, tak tě neodmítnou (snad nejsem naivní).

hanih
5. bře 2019

@caverina Vždyť zakladatelka psala, že s tím chodí i k psychologovi a snaží se s tím něco dělat.

merope
7. bře 2019

@dante_alighieri bohužel jak moc netuším, já skončrila císařem s epidurálem

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru