Kdy může puberťák po horečce ven?
Ahoj holky, jak zní úvod, kdy může pubertak po horečce ven? Jde mi o to, že dcera má od dnešního dne horečky k 39 C zatím,a to ještě není večer, a je na víkend u svého otce. Ten a paní co s ním žije prohlásili, že když v neděli nebude mít horečku, půjdou do restaurace.i s dcerou. Vře ve mě vztek, ex si plánuje dělat co chce, bez ohledu na zdraví dcery. Dříve platilo, že po horečce nejdříve 3. Den ven. Je to tak? A mužů něco udělat pro dceru, aby v případě, že poslední horečky budou zitra, aby ji nechali ještě vylezet a nabrat sil? Diky moc vsem za radu, ex me poradne s.re!
Stručné shrnutí
- Některé zdroje a rodiče v diskusi uváděli doporučení počkat po ústupu horečky tři dny před návratem dítěte do kolektivu nebo na fyzickou zátěž; jiní rodiče a zkušenosti z praxe uvádějí, že den po ustoupení horečky může být dítě již v pořádku a vrátit se do běžného režimu.
- Pokud je styk mezi rodiči soudně stanoven, jde o závazné rozhodnutí a soud může za maření tohoto rozhodnutí uložit pokutu až do výše 50 000 Kč; pokutu uděluje soud, nikoli Policie.
- OSPOD a soudní řízení řeší spory o styku a péči o dítě; v praxi podle diskuse opakované konflikty a nesplňování povinností mohou vést k návrhu ke změně péče nebo jiným soudním krokům, ale běžné odebrání dítěte pouze kvůli nedomluvě o návštěvě není standardní praxí.
Nejčastější otázky
Q: Kdy může dítě po horečce jít ven nebo do kolektivu?
A: V diskusi byly zmíněny dvě praxe: některé rady od lékařů doporučují počkat tři dny po ústupu horečky, zatímco jiní rodiče a zkušenosti z praxe uvádějí, že pokud je dítě den po horečce bez příznaků, může se vrátit; u chřipky nebo angíny a při nasazení ATB je vhodné řídit se doporučením pediatra.
Q: Co znamená soudně stanovený styk a jaké jsou sankce při jeho maření?
A: Soudně stanovený styk je právně závazný a podle vyhledaných informací v diskuzi může soud uložit pokutu až 50 000 Kč za maření styku (v diskuzi označeno jako „mařenka“); pokutu uděluje soud, nikoli Policie.
Q: Může matka odmítnout předat nemocné dítě druhému rodiči?
A: V praxi je doporučeno předat informace o zdravotním stavu dítěte druhému rodiči a případně OSPOD; pokud je dítě prokazatelně nezpůsobilé k cestě nebo je vážně nemocné, někteří diskutující uvádějí, že dítě předávat není nutné, ale v případě soudem stanoveného styku může nastat právní spor, který řeší soud.
Q: Jaká je role pediatra při rozhodnutí, kdy může dítě jít ven?
A: Pediatr má v diskuzi zmíněnou autoritu v rozhodování o zdravotním stavu dítěte; jedna účastnice uvedla, že pediatr má děti v péči do 18 let a může až do 19 let, a doporučuje se konzultovat návrat do kolektivu s pediatrem.
Q: Jak velké je riziko, že banální horečka skrývá závažné onemocnění?
A: V diskuzi bylo upozorněno, že horečka je příznak, nikoli nemoc, a že u oslabeného organismu může znamenat vážné komplikace; byl zmíněn případ pneumokokové meningitidy, která byla původně považována za chřipku.
Q: Co dělat, když druhý rodič nesplňuje základní potřeby dítěte (např. hygienické potřeby)?
A: Diskuse uváděla, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnost zajistit potřeby dítěte (např. vložky) a že v praxi rodič, který o dítě pečuje, musí zajistit, co druhý rodič nesplní; v konfliktu lze zvážit mediaci, podání návrhu k soudu nebo kontaktování OSPOD.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí o tom, zda dát dítě po horečce mezi lidi, má záviset na aktuálním zdravotním stavu dítěte a na doporučení pediatra.
- Soudně stanovený styk je závazný a jeho maření může vést k soudním sankcím.
- OSPOD a soud jsou orgány, které mohou zasáhnout při dlouhodobých sporech o péči, běžné odebrání dítěte pouze kvůli neshodě o návštěvě není standard.
Sporné názory
- Někteří zastávají pravidlo „až třetí den po horečce“ jako bezpečnější postup, zatímco jiní rodiče věří, že den po ustoupení horečky je návrat v pořádku.
- Jedna skupina tvrdí, že OSPOD a policie obvykle nepřijímají tvrdé kroky při sporech o návštěvy, jiní se obávají, že porušení soudního styku může vést k pokutám nebo dalším právním následkům.
Otevřené otázky
- Kdy přesně je bezpečné považovat dítě za dostatečně zotavené po horečce pro návrat do kolektivu bez zvýšeného rizika komplikací?
- Jak soud v konkrétních případech vyhodnotí situace, kdy rodič odmítne předat nemocné dítě druhému rodiči?
- Do jaké míry a kdy je vhodné žádat o změnu soudně stanoveného styku z důvodu opakovaných zdravotních problémů dítěte?
Zmíněné značky a firmy
OSPOD, soud, Policie, pediatrie, pohotovost, PCR, kardiologie, sociálka
Zmíněné produkty a metody
horečka, chřipka, angína, pneumokoková meningitida, ATB, náhradní návštěvy, styk stanovený soudem, rodičovská odpovědnost, mediace, pokuta až 50 000 Kč, „mařenka“, vložky, nenočkovaný kojenec
Místa a osoby
žádné
Já bych to nehrotila. Pokud ji bude blbě tak to jednak řekne a jednak ani oni nebudou zvědaví sedět tam s vyrizenou holkou.
Ospod bych neřešila - čím víc budete tahat přes ospod tím víc bude dělat naschvaly atd
Přešla bych to.
Ve 13 pokud ji bude blbě tak je schopna minto říct ... a třeba se z toho dostane a bude ok.
@ivuska1986 Taky jsem toho názoru, že ospod děti neodebírá jen proto, že jsou u jiného rodiče, než mají být. Pokuta se týká toho, kdyby otec řešil toto s policií, nejsem si jistá výši pokuty, ale zajímá mě to, zkusim to vyhledat. Pokud sociálka uvažuje o odebrání dítěte, myslím si, že tam bude spíš jiný důvod. Např. tahání se o dítě, velké spory kvůli péči, které dítě špatně snasi. Prostě nějaká hodně vyhrocená situace. Nebo možná použito pracovníci že zoufalství jako páka na rodiče, aby se začali konečně snažit se dohodnout, než opravdový záměr. Ale je to samozřejmě jen můj odhad.
@ivuska1986 Tak co se policie týče, tak jsem nic k pokutám nenašla. Našla jsem, že otec může podat návrh k soudu a druhý rodič může dostat pokutu až do výše 50000 Kč.
@sahrazad1 Tak to je pěkná blbost. I když je dítě v péči jen jednoho z rodičů, tak rodičovskou odpovědnost mají oba rodiče, takze oba mají práva i povinnosti.
@mili_ilim_ilmi jestli je to blbost nevim, ale tak mi to bylo tento týden receno! On muze vse, ja nic. On nemusi prat po 14 dnech u nej veci, nemusi pro jeho domov zajistovat vlozky, obleceni, nemusi se zajimat o skolu, chodit na schuzky nemusi vychazet vstric me, kdyz nechce 🙂. Musi jen platit. Ja musim zbytek. A kdyz to porusim, bude sankce🙂 slova Ospodu 🙂
@mili_ilim_ilmi on si pozadal. Jenze se moc nestara, ma obe dcery "pro zabavu", a takovy ten normální rytmus a veci vyrizuji jen ja.
@mili_ilim_ilmi No to ale asi není případ zakladatelky - tam otec zjevně zájem má.
@sahrazad1 Pokutu nedává policie, tu Ti dá soud - tzv. "mařenka".
@ivular To není o tom, jestli má nebo nemá otec zájem o dítě. Je to o tom, jestli se rodiče (a děti) dokážou dohodnout na styku, aniž by jim ho musel někdo soud jasne přikazovat. Ale pravda je, že tady se mi to zdá, že by dohoda nebyla možná a soudni stanovení je asi na místě.
@mili_ilim_ilmi Z mých zkušeností plyne, že pokud má otec zájem se s dítětem stýkat, tak dříve nebo později je nutné stanovit to soudně. Hodně mamin je ze soudů vystresovaných a snaží se v podstatě přesvědčit samy sebe, že dohoda podepsaná na OSPOD, bude stačit. Nicméně snad ani nevím o případu, kde by nakonec k tomu soudu nedošlo, protože dohoda zkrátka není vymahatelná a v praxi nefunguje.
@sahrazad1 Tak to je spíš o tom, že otec neplní povinnosti, než že by je neměl. Pokud dcera dostane menstruaci a není schopen zajistit vložky, tak to mě osobně přijde už na hranici týrání. Toto zajistit musí. To jak kdyby dceři nedal najíst s tím, že si měla dovézt jidlo z domova.
@ivular Já znám případy, kdy to funguje v pohodě. Ale musí chtít oba. A musí to být páry, které jsou spolu schopné i po rozchodu komunikovat.
@mili_ilim_ilmi já nevím já bych jako třeba vložky raději řešila s mamkou než s tátou ...
@shine2015 Já taky. Ale když už by se stalo, tak pořád lepší řešit s tátou, než nemít žádné vložky.
@mili_ilim_ilmi já to nikde od ni nevidím... napsaný... a navíc tak snad ví ze jede k tátovi a kdy má MS... mě to přijde trosku vyhrocené i když chápu... ono když lak jsi v ze situaci ze se ex chová jak blbec.. tak proste nadhled který mam teď bych nejspis neměla
@shine2015 Píše, že má povinnost mít doma vložky a otec tu ne. Já si pod tím představila, že musela nastat situace, kdy otec odmítl vložky pořídit, jinak nevím, proč by to mělo být vůbec sdělováno.Ve třinácti zřejmě ještě nebude mít pravidelnou MS... Mě to taky přijde vyhrocene. Nedovedu si představit. Myslím si, že pro holcinu to musí být docela těžké, musí mít v hlavě zmatek, když rodiče netáhnou za jeden provaz.
@sahrazad1 Hele, nechcete si s otcem sednout a normalne se pokusit domluvit? Prijde mi, ze si delate vzajemne naschvaly. Samozrejme ve vasi situaci nejsem, tak nemuzu rict, ze ti rozumim, ale co se zkusit od vsech."krivd" oprostit, uvedomit si, ze nejde o vas dva, ale o deti a ty by mely videt, ze i kdyz rodice nejsou spolu, jsou schopni spolu normalne se domluvit atd....
@betelgeuzz Já taky neřeším každou rýmičku, ale on je trochu rozdíl rýma a horečka, ty sice vidíš zdravé dítě, ale den po horečce určitě zdravé není, minimálně je oslabený organismus. Nemusí přece ležet, ale postavit ho zrovna na brusle...Ale tvé dítě, tvá věc..
@mili_ilim_ilmi taky jsem si to myslela, Ospod je ale názoru opačného. Prý je musím pro ni k němu koupit.
@mili_ilim_ilmi ano, odmítl je jí pořídit, dceru samozřejmě nenechám bez nich
A restaurace z úvodního příspěvku je vyřešena. Dnes ráno onemocněla i druhá dcera, a protože i první má pořád horečky, vzal je ex na pohotovost. A pak už prý nemá cenu, aby marodily holky u něj ( stěžoval si prý i lekarce na pohotovosti, že jsem mu jednu z nich předala nemocnou) , a tak mi je přivezl dnes večer. Takže mohou s paní zítra do restaurace 🙂. Takže když mu je nepredam, byť nemocné, může si stěžovat, když mu je předám nemocné, stěžuje si.🙂 asi se zeptám za měsíc u soudu, jak to má vlastně být
@sahrazad1 Tak pokud je pro ni nekoupi, tak jasně je lepší je dceři koupit a brát je s sebou preventivně pokaždé. Ale normální by bylo, že ji je koupi, ta povinnost vyplývá z rodičovské odpovednosti... Působí to na mě, že je situace vyhrocená, že byste potřebovali nějakou pomoc, např. mediaci. Jsi si jistá, že se s ospodem dobře chápete? To, co popisujes, mi přijde dost zvláštní. Jako svým způsobem to je prostě tak, že když otec není schopný něco zajistit, tak to musíš zajistit, protože přece se na dceru nevykasles. Ale určitě to není tak, že otec nemá povinnosti. Když je dcera u něj, tak by se o ní měl postarat se vším všudy.
@sahrazad1 Pripadas mi z toho ospodu strašně vystrašená. Z pokut, odebrání dítěte... Důležitější je zdraví dítěte. Pokud je dítě ve stavu, že není možné, aby jelo k otci (horečka), tak by neměl být problém nechat ho doma, ale je potřeba o tom komunikovat s otcem. Jinak má ale styk s otcem přednost prakticky skoro před vším. Opravdu není možné s otcem děti nějak rozumně komunikovat? Protože takhle mi to přijde strašně náročné a vyčerpávající.
@sahrazad1 zkus to zkousnout a nebrat to tak ze z tebe děla blba ale ze to holt děláš pro dceru... je ji 13 dlouho to trvat nebude - i kdyby jsi měla pravdu... hlavně žádné naschvaly a hádky to vždycky celou situaci jenom zhorší... chce je chce tak je má a nechce tak nechce... zkus to přehlížet - vložky ji nákup zaručeně má i telefon když bude třeba - dělej vše pro ni a neber to jako ze to je pro nej...
@mili_ilim_ilmi s ospodem se chápeme výborně, několikrát jsem se ujistovala, že rozumim spravne. Mediace by pomohla v případě spolupráce obou stran, coz u nas asi nehrozi. :/ a ano, mam z ospodu hodne vitr. Protože nikdy totiz nevim, co meho ex zase napadne. Nekdy mi pripada, i kdyz ma jiny vztah, ze porad nezkousnul, ze jsem ho opustila. K tomu mi soud deti dal, pak jsem mela a mam novy vztah, ze ktereho se mi narodilo dite - syn, ktereho on (ex) vzdycky chtel. Proste on mi porad hazi klacky pod nohy. Na konci těhotenství jsem ho jednou po dlouhe dobe pozadala o laskavost, a to aby sel vystat frontu holkam na tabory . Mela jsem kolapsove stavy v těhotenství. No a on me jako vzdycky odmitl, pry když mam deti v peci, on nic delat za me nebude a ani nemuze. Nic jsem po nem platit nechtela. Jen vystat tu frontu. A to je jen jeden priklad.

@ivular Styk s rodičem, který nepečuje, není vůbec nutné nechávat soudně stanovovat. Ani u malých dětí. Bývá obvykle stanoven, protože o něj jeden z rodičů zažádal.