Cytomegalovirus v 1. trimestru - máte zkušenosti?

b_luci
25. zář 2018

Máte někdo zkušenosti s infekcí cytomegalovirem v 1. trimestru? Jsem aktuálně v 9tt a vyšetření na genetice mě teprve čeká. Hodně jsem o CMV četla a všude píšou strašidelný věci. Jsou tu nějaké maminky, které se nakazily v 1. trimestru a přesto to dopadlo dobře? Je tu i někdo, kdo si teď prochází stejnou situací?

merope
25. zář 2018

Tak mě na něj dneska dělali testy, ale pokud to je o nakažení se v 1. trimestru, tak tento problém mít zaručeně nebudu, protože já už se nakazila tak asi před 20ti lety a možná i dříve. Naštěstí jsem o něm nečetla žádné strašidelné věci, jenom že je dobré to nahlásit, tak jsem nahlásila 🙂. Asi to raději nebudu zkoumat 🙂.

b_luci
autor
25. zář 2018

@merope problem je prave, pokud se nakazis v prvnim trimestru. U CMV je totiz velka sance, ze se prenese na plod. A zbusobuje pak velky postizeni jako hluchotu, slepotu, mentalni retardaci...mas stesti, ze uz ho mas prodelany davno. Ja ho bohuzel chytla od nevlastniho syna ted. O jedno miminko uz jsme prisli v kvetnu, tak ted vubec nevim, co delat 😔

merope
27. zář 2018

@b_luci Koukám na nějaký článek: "Podle údajů žurnálu Rev Med Virol z roku 2010 prodělá primární infekci v těhotenství 1 až 7 % všech těhotných žen, u 30 až 40 % z nich dojde i k jejímu přenosu na plod. Ta se pak podle odhadů lékařů projeví asi u 10 až 15 % nakažených novorozenců. Zdroj: https://ona.idnes.cz/cytomegalovirus-infekce-cm...

Toto by znamenalo, že pokud už máš CMV, tak máš asi 4%, že se u dítěte projeví nějaký problém. Jo, není to úplně málo a může to být problém, ale mimochodem je to pouze 4 násobek rizika potratu po amniocentéze. Ale není to zase až tak moc.

merope
27. zář 2018

@b_luci Jak čtu pár příběhů, napadá mě jedno - CMV se v těhotenství běžně nesleduje a zpravidla se pozná podle velké únavy, kterou ale ženu těhotenství provází tak jako tak. Tzn. co jsem četla příběhy, tak spíše to diagnostikovali zpětně poté, co se narodilo dítě, kde se projevily problémy a pak si žena vzpomněla, že ...

Co je asi hlavní je, zda se dá nějak zjistit, že je dítě nakažené - a pokud se nakazí, zda se dá nějak zjistit, že bude opravdu nemocné. Protože mimochodem pravděpodobnost 4% odpovídá např. tomu, že žena ve věku 44 let bude mít dítě s genetickou poruchou (jako obecně, už jenom tím, že čeká dítě).

b_luci
autor
26. říj 2018

Ahojte, napisu sem mensi update pro maminky, ktere by jednou hledaly informace, jako predtim ja. Co vam vsem muzu rict je, ze si urcite nectete clanky na internetu. Hrozne vas to vystresuje. A zda se, ze ani nejsou pravdive. Jsem momentalne 13+1tt. Mam za sebou vsechny tehu odbery, opakovane odbery na CMV, screening v 1. trimestru a konzultace s prednostou kliniky genetiky, panem profesorem Prochazkou, v Olomouci. Informace k CMV jsou nasledujici: pokud nakaza probehne 3 a vice tydnu pred pocetim, je sance prenosu na plod 5%, pokud je to mene nez tri tydny a uplne na zacatku tehu, je sance prenosu 16%. Toto stoupa postupne az do druheho trimestru, kdy je pak sance na prenost 40% a pak zase tato sance smerem k porodu klesa. Vzhledem k tomu, ze ja jsem se nakazila dva tydny pred pocetim, je tedy sance na prenos 16% a pokud se virus do plodove vody dostane, vada se muze projevit u jednoho z triceti. To uz je samo o sobe dobry vysledek. Bylo mi receno, ze pokud by se vir do plodove vody hned na zacatku dostal, plod by sam odumrel. Nabizeji se ruzna vysetreni jako odber plodove vody a nebo odber z choriovych klku. Vzhledem k tomu, ze od me nakazy uz to jsou skoro ctyri mesice, doporucil mi pan profesor tyto vysetreni nepodstupovat, protoze by v plodove vode uz nemusel byt zjistitelny a byl by to vetsi risk pro mimi. Kazdy tyden jsem chodila na kontrolu a utz ke svemu lekari. Miminko krasne roste a presne odpovida, cemu ma. Prvotrimestralni screening nam taky vysel na jednicku. Nikde zadne znamky cehokoliv, co by melo byt spatne. Rozhodujici bude screening ve 20. tydnu. Tam uz definitivne vylouci jakekoliv vady miminka. My jsme se rozhodli s manzelem byt pozitivni a verime, ze vsechno dobre dopadne 🙏🏼

b_luci
autor
26. říj 2018

Jeste vam tu nasi (vypada to na holku) ukazu 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru