Dopegyt na tlak + tardyferon (železo) + těhotenská cukrovka

lastovenka
5. dub 2019

Tak holky, doktor mi dal železo (Tardyferon), protože zjistil, že jsem chudokrevná, což je prý v 35tt naprosto normální.......... Navíc k tomu mám teda těhotenskou cukrovku a vysokej tlak. To železo mám prý brát s lehkou večeří, né samostatně, aby mi nebylo zle, jenže! - k tý večeři nesmím nic celozrnného ani žádné mléčné výrobky a ani vejce, což je mi teda k prdu, protože tohle k večeři jako cukrovkářka jim skoro denně! Takže jsem pěkně nasr........ jako cukrovkářka dost často večeřím kousek chlebíku s lučinou nebo nějakým jiným sýrem, nebo právě vejcem, a to ted teda nemůžu a vůbec nevim co mam jako jíst, aby to bylo "lehký", protože když to zase bude lehký až moc, tak to budu mít za chvíli hlad, že jo, a glykémie mi pak určo bude lítat jako prase.....A když zase počkám třeba dvě hodiny po železu a pak se najim víc, tak zase nebudu moct pak Dopegyt, kterej se má taky brát tak 2-3 hodiny po jídlle.........................., Já už jsem z toho všeho tak otrávená!!! Co mam teda jako večer jíst? Mám chut se na to železo vykašlat....

zrzeckas
5. dub 2019

Zavolej nebo zajdi na konzultaci tam, kde chodis na cukr... By ti mohli poradit a meli by znat i ucinky tech prasku. To je prvni co bych udelala nez bych se stresovala, co delat

merope
5. dub 2019

@lastovenka Dopegyt se má brát 2-3 hodiny po jídle, ale taky půl hodiny před jídlem. Dej si ho klidně před večeří nebo si to nějak vhodně načasuj. Má se brát sice po 12 hodinách, ale lepší ho vzít po 11 či 14 než po jídle.

A když už budeš mít pocit, že nevíš, jak na to, tak jen perlička - v nemocnici mi tvrdili, že u dopegytu je to úplně jedno a před jídlem či po jídle, to si jen farmaceuti vymýšlí blbosti (chodila jsem každé ráno "prudit" jak mi upravili daný den léky a kolik že těch dopegytů si mám vzít a co případně jiného - typicky mi to přišli oznámit 5 minut před snídaní). To je teda samozřejmě blbost, ale zase nic se nemá přehánět. A hlavně - stres ti zvyšuje tlak, takže se nestresuj tím, že bys to mohla vzít špatně a vezmi to prostě nějak přiměřeně.

A zase - pokud máš brát železo s lehkou večeří, aby ti nebylo špatně, tak ho zkus brát třeba i bez té večeře. Já u kupy prášků skončila na tom, že ty, co se mají brát u jídla, jsem brala mimo a vůbec mi to nevadilo. Přečti si pečlivě příbalový leták - zda to je nutnost nebo doporučení.

j.a.n.i
5. dub 2019

@lastovenka Tak asi nejjednodušší je zkusit ho vzít samostatně, ne? Když je to jen, aby ti nebylo špatně

lastovenka
autor
5. dub 2019

@merope Já beru dopegyt 3x denně, takže musím každých osm hodin a už jsem vypozorovala, že když opravdu nedodržím tu hodinu před jídlem nebo dvě po jídle, tak mi moc nezabírá. To už mám ověřený ☹ Já to železo zkusím brát třeba v pět. Ve tři dám svačinu, pak dvě hodiny nic, pak prášek a pak po 1 nebo 1,5 večeři, co myslíš?

lastovenka
autor
5. dub 2019

@j.a.n.i jo vezmu,mě teda sestra řikala, a i v lékárně farmaceutka, at ho beru s jídlem, ale zkusim bez jídla teda

merope
5. dub 2019

@lastovenka Nejsem farmaceut - doporučuji přečíst příbalový leták, co tam je napsané (a případně na webu SUKLu jsou i přesnější poznámky). Pokud to je opravdu "s jídlem" jenom kvůli zvracení, tak se to dá zkusit i mimo nebo třeba s malou svačinou. Pokud si nebudeš jistá, vezmi ten příbalový leták a zkus se poptat v lékárně, proč přesně to je - zda kvůli účinku nebo nežádoucím účinkům v podobě zvracení.

A co se týče dopegytu, tak 3x denně ti řekli každých 8 hodin? Mě totiž řekli ráno - v poledne - večer a tuším přímo že po 6 - 6 - 12 (jako v noci pauza). A ano, kolem toho jída se to hodí dodržet. Podle příbalového letáku stačí i půl hodiny. Spíše bych opravdu plus-minus posouvala tím časem a nedodržela přesně těch 8 hodin.

j.a.n.i
5. dub 2019

@lastovenka Já ho brala hned rano a pak za pul hodiny snidane.

lastovenka
autor
5. dub 2019

@merope řekli mi po osmi hodinách a snažit se to dodržet. To železo mi řekli že si mám dávat večer, s lehkou večeři, že z mého nebývá moc dobře když se nebere s jídlem, ale zkusím to prostě bez jídla zatím a uvidím. S jídlem se železo brát nemá protože se hůř vstřebává....... To mi bylo řečeno.....

lastovenka
autor
5. dub 2019

@j.a.n.i já to železo mám brát večer.......

dura175
7. dub 2019

@lastovenka Tak si nech napsat Maltofer. Ten bývá nejlépe snášen a nemá omezení co se týče potravin. Já brala taky Tardyferon a bylo mně po něm zle, po Maltoferu nic. Ale železo beru ráno před jídlem. Jediná nevýhoda maltoferu je, že se doplácí cca 200 Kč za krabičku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru