Hellp syndrom, jak se vám projevil?

niky8787
20. led 2016

Setkali jste se někdy s nemocí Hellp syndrom, jak se vam projevila? Zvládli jste to?....

jani79
23. led 2016

Ahoj Niky, já jsem hellp syndrom prodělala v červnu letošního roku. Jsem tady, takže jsem to zvládla, ale měla jsem na mále. Miminko to bohužel nepřežilo. Rozvinul se u mě z preeklampsie. Začalo to krvácením z dásní při čištění zubů, silným pálením žáhy, únavou. V poslední fázi bolest nad žaludkem, rozostřené vidění, zmatenost...

lensta
23. led 2016

@jani79 to mě mrzí..
@niky8787 měla jsem hellp syndrom, příznaky déle ale přisuzovala jsem to k těhotenství, každopádně první den 38.týdne už jsem nemohla vydržet a pro jistotu jsme jeli do porodnice, kde na to přišli a hned následoval císař, syn je v pořádku já (asi) taky zhruba tři měsíce po porodu jsem užívala léky (teď už si nepamatuju jaké) a musela jsem pravidelně chodit k lékaři, hůř se mi dýchalo a divně mi bušilo srdce...
jinak první příznak byl pravděpodobně náhlý přírůstek na váze (během týdne jsem přibrala šest kilo) pak takové divné pálení žáhy, horší spaní, bolest nad žaludkem, poslední noc než jsme jeli jsem vůbec nemohla spát, zvracela jsem...

jani79
24. led 2016

@lensta mohu se zeptat, jak dlouho před porodem jste pociťovala příznaky? Dle lékařů je totiž hellp syndrom otázka několika hodin. Byla jsem na konzultaci za doc. Šimetkou, který se hellpem zabývá a ten mi řekl, že pokud jsem pociťovala příznaky dříve, jedná se o raritu. Když jsem ale pročítala celosvětové forum ohledně hellpu, tak většina žen popisuje nástup příznaků, již několik dnů, někdy i týdnů před propuknutím. Zajímá mě to z toho důvodu, že přemýšlím nad dalším těhotenstvím, ale vzhledem k tomu, že se jednalo těžký hellp s dicem a multiorgánovým selháním, tak mám velké obavy. Můj laický názor totiž je, že čím déle příznaky přetrvávají, tím je potom rozvoj horší. Dále jsem se chtěla zeptat, zda-li to mělo nějaké následky na dítě. U mě došlo navíc následkem hellpu k úplnému odloučení placenty, tudíž jsem bohužel porodila mrtvé miminko.

lensta
24. led 2016

@jani79 já s myslím, že problém je v tom, že ty příznaky můžou být potíže patřící k těhotenství ale i k Hellp syndromu, myslím, že tak kolem 35. týdne jsem čas od času měla tlaky, jakoby pálení žáky, pak vím, že v 37 týdnu mě fakt bolelo nad žaludkem, ale to jsem myslela, že se mimčo "tlačí nahoru", hůř se mi spalo i dýchalo (ale bylo horko, tak to jsem přisuzovala tomu), byla jsem na kontrole ve středu (druhý den ve čtvrtek mi začínal 38.tt) to jsem o těch bolestech říkala, doktor řekl, že to může být velikostí dítěte, jen se mu nezdály výsledky z monituru, nabral mi krev a právě říkal, ž kdyby se mi něco nezdálo, ať radši jedu do porodnice. A večer jsem právě vůbec nemohla spát, pořád jsem chodila na záchod, bolelo mě to víc a víc, takže ráno v šest jsem jeli do nemocnice a tak hodinu potom už přiběhl můj doktor, že mám hellp a že jsem dorazila za 5 min12. Myslím, že u mně se to nestihlo rozjet, syn je v pořádku, byl tedy hodně spavý, žloutenka, potřeboval vyhřívanou podložku, ale to nevím, jak by to dopadlo, kdyby nebyl CS. Zajímavé je, že v moči jsem neměla nikdy nic...
a vy (nebo Ty 🙂 , chápu správně, že vám diagnostikovali preeklamsii a z toho se vyvinul Hellp syndrom, jakoby z dne na den? Moc mě mrzí, že jste to měla tak vážné a těžké...
Každopádně, mně řekl doktor, že není prokázané, že by se v dalším těhotenství syndrom opakoval, také ale není jisté, že by se nemusel objevit, prostě žádná jistota, máte stejné informace?

jani79
24. led 2016

@lensta posílám zprávu

niky8787
autor
26. led 2016

@jani79 a v kolikatem tydnu jste porodila, že mimo neprezilo? Je mi to moc c lito, naše mala bojuje v nemocnici, zvládá to i když je to jak na houpačce.

jani79
26. led 2016

@niky8787 tak to moc moc držím všechny pěsti. Já jsem rodila ve 34. týdnu, ale následkem hellpu došlo k úplnému odloučení placenty, takže jsem rodila již mrtvé miminko. Já jsem měla ten hellp již hodně rozjetý, z nemocnice mě propustili den před tím, že je vše v naprostém pořádku... Je škoda, že se mezi zdravotníky ví o hellpu tak málo...

zrofka
7. únor 2016

Jestli můžu přispět..já teda začala asi týden před KO pociťovat hlavně v noci,že se mi špatně dýchá.. přirovnávala jsem to jak když mi někdo na hrudník položil tunu kamení.. když jsem volala k dr,tak mi sestčka řekla, že je to normální dítě je velké a utlačuje mi plíce..no, dítě mělo růstovou retardaci,takže velké nebylo...a byl to akorát fest rozjetý help syndrom s těžkou preeklampsií já i syn jsme to zvládli a na konci roku se budeme snažit o druhé

jitule31
11. únor 2016

Ahojky, jsou tomu přes 3 roky, měla jsem ho u třetího těhotenství. 5 dní před mě začal tlačit žaludek a musela jsem zvracet, aby se mi ulevilo. Hellp se rozjel, když jsem byla v nemocnici na monitorech, protože jsem necítila pohyby miminka. Začala mě šíleně bolet hlava, ledviny, tlak 200/100, začala jsem natikat. Vše začalo během čtvrť hodiny. Okamžitě po výsledcích z krve udělali císař. Miminko v pořádku nar. v 35+5. váha 2,100 kg. Já psychicky na dně, tlak 230/120. Na JIP 2 dny. V nemocnici 14 dní a v kojeňáku ještě týden. Nyní tlak v pořádku a s partnerem čekám druhé. Moje čtvrté. Jsem 22+3.

jita777
7. bře 2016

Zdravím, tak taky přispěju k tématu...V červenci minulého roku se mi narodil třetí chlapeček s hellp syndromem. První dvě těhotenství byly ukázkové, žádné problémy, spontánní porod. Třetí už bylo na začátku jiné, že jsem od počátku měla hodně sníženou imunitu a pořád jsem byla nemocná (což jsem normálně nikdy nebývala..). Potom v 6 měsíci se přidaly velké otoky na nohou, velká únava a potom v 7 měsíci svědění, které se postupně stupnovalo...Přečetla jsem si na internetu, že si mám nechat udělat jaterní testy, kde trombocity těsně vyšly pod normu, ale prý že je to normální... Svědění však neustávalo, naopak se stupnovalo...spoustu maminek mi řeklo, že to přejde... Nepřešlo..Asi dva týdny před porodem se přidala velká bolest v podhrudí, špatně se mi dýchalo...ale bylo horko, tak jsem to tak nechala být...samozřejmě poslední tři měsíce děsná únava, ale to jsem zase přičítala k mým menším dvěm dětem, kterém jsem se musela věnovat. V 34 týdnu jsem šla ráno na krev a už mě doktorka hnala do nemocnice, kde mi večer zjistili Hellp syndrom, a kde jsem potom za hodinu císařem porodila...naštěstí bez žádného vysokého tlaku, ale měla jsem hodně nízké krevní destičky, ale i tak jsem si užila pár dnů na Jipce.. Jen chci pro ostatní nastávající těhotné...nenechte se zmást běžnými těhotenskými problémy...příště bych tomu věnovala mnohem větší pozornost..

monalisa93
7. únor 2017

Dobrý den,

přispívám též mým příběhem s ukončeným těhotenstvím kvůli diagnóze HELLP SYNDROM. Je mi 30 let, "rodila" jsem v 5/2016 císařem v úplné anestezii, v 31+5 tt. Byl to můj první porod. O Hellp syndromu jsem nikdy předtím neslyšela, dozvěděla jsem se, že něco takového existuje až když mi tento syndrom diagnostikovali. Celé těhotenství jsem měla bezproblémové, kontroly i testy na genetiku všechny v pohodě, tak jsem neměla nejmenší tušení, že bude nějaký problém a že malá přijde na svět dříve. Jen jsem měla menší bříško než jiné ženy stejného týdne těhotenství, ale nevím, zda to s tím souviselo, Mudr. nic špatného neviděl. Chodila jsem do práce do poslední chvíle, protože mi nic nebylo. Jen posledních pár dní v práci mě trochu bolelo v oblasti žaludku nebo spíš jakoby pálilo, tlačilo, ale přisuzovala jsem to pálení žáhy, které mě trápilo i před těhotenstvím. To se ale zhoršovalo a už mě to pálilo někdy v noci až do zad, tak jsem vyhledala po pár dnech lékaře (obvodního) s tím, zda mi nemůže napsat nějaké léky na pálení žáhy. Ty ale nepomohly, tak jsem tam šla znovu po dvou dnech a vzali mi krev, druhý den jsem si šla pro výsledky, a to už začlo být zle. Dle krevních výsledků jsem měla hodně špatné jaterní enzymy, snad i bílkovinu v moči a špatné výsledky na krevní destičky. Mudr. mě poslala ihned ať jedu do nemocnice a ten večer přišla na svět malá. Tomu předcházela předporodní příprava, dávali mi nějaké kapačky + krevní plazmu na doplnění krevních destiček (měla jsem jich málo, tak abych při císaři nevykrvácela). V každé ruce jsem měla asi 2 kanyly, přišlo mi to hrozný včetně toho strachu jak to všechno se mnou i s mým nenarozeným dítětem bude nebo nebude. ....dcerka byla po porodu v inkubátoru, a až na problém s pneumotoraxem druhý den po porodu se jí vedlo moc dobře, hezky se zotavovala a přibírala na váze, z oddělení RES se dostala na JIP a pak na IMP, pak se mnou na pokoj pár dní před propuštěním a na konci června jsme jeli domů. Kojím doteď, malé je teď 8 měsíců (korigovaně cca 6 měsíců) a je ok. Ohledně mně, tak po porodu jsem byla umístěná na JIP, kde jsem byla dva dny. Pak jsem šla na normál pokoj a každý den mi brali krev a moč a cca 3 krát denně měřili tlak, zpočátku byl vysoký a tak mi dávali léky + léky na regeneraci jater. Jinak ještě k těm příznakům - pamatuju si, že jsem taky měla stavy, kdy se mi špatně dýchalo + tlačilo mě někde v oblasti nad žaludkem a pak jsem si musela lehnout, ale to nepomáhalo, To špatné dýchání si myslím, že bylo asi tím vysokým tlakem, který jsem určitě měla, ale vůbec jsem to netušila a ani mě to nenapadlo. Podceňovala jsem problémy a částečně přisuzovala k potížím v těhotenstvím, kdybych tušila o tomto problému (syndromu), který může v těhotenství nastat, hned bych šla k Mudr. Ráda bych přispěla k nějaké "osvětě", aby ženy věděli na co si dát pozor, ale zatím nevím, jak bych pomohla. Tak aspoň zatím snad tímto příspěvkem do diskuse 🙂

pusska
19. pro 2017

@jani79
Ahoj jestli se mohu přidat. Mě se to stalo letos koncem září. 😢 miminko po 10 dnech mi umřelo.Byla jsem 25+4tt a teď je ze mě troska co bojuje jít dál. Mohly by jsme si napsat?
🙂

pusska
19. pro 2017

Dobrý den , i já napíšu svůj příběh. Moje první těhotenství probíhalo v naprostém pořádku a bez jakéhokoliv problému z něhož mám dcerku , na kterou jsem zůstala sama.
Po nějakém čase jsem poznala svého manžela. S ním Mé druhé těhotenství po dlouhém snažení přes laparaskopii,zda jsem v pořádku a po návštěvě odborníků pro pomoc v početí, jsem otěhotněla bez jejich pomocí a zároveň o to na 9tt přišla.
Snaha dál a po dalších dlouhých měsícich třetí těhotenství , které od první chvíle bylo furt v obavách. Začaly mě dost pri každém čištění zubů krvácet dásně. Na 11tt jsem už byla hospitalizována na 10 dní kvůli krvácení ,které se zastavilo a musela jsem být v klidu a doma. Kromě dásní,na dekoltu vylezlých krevnich žilek a sloupnutí jednoho stroupku co jsem měla na těle a nechtělo se zastavit krvácení pak, jsem měla vsechny krevni testy i moč v pořádku. Každá kontrola jak jsem a jsme v pořádku. Do toho screening nám nevyšel a tak jsme si platili krevní testy, které vyšly v pořádku a tak jsem si začala konečně užívat těhotenství Jak bude všechno ok i když jsem pošpinovala sem tam . Stále podle lékařů, že vše v pořádku i když mě se to nezdálo. Na 24tt se ze mě vyvalila krev a okamžitě jsem jela do nemocnice. Po vyšetření zas vše ok jen začali řešit mé zvýšené jaterní testy,ale nechali si mě. Po týdnu ležení mi začali kontrakce a okamžitě mě převáželi 🚑 do Fakultky kde mě připravili na předčasný porod . Miminko v bříšku pořádku jen moje tělo vypovídalo a čekalo se jakémkoliv zhoršení stavu a hned ukončit těhotenství 25+4. Manžel ten jen čekal hodiny na porodnim než viděl v inkubatoru syna a mě jak odvážejí na JIP. Pak odjel domů. Na sále jsem jim asi udělala extra směnu.. Z JIP na které mě naposledy viděl manžel mě vezli zpět na sál,nemohli zastavit krvácení, lítal mi tlak a tak museli odebrat dělohu a jeden vaječník. Skončila jsem na ARU připojena hadičkami a snad na všem co šlo s prodělanými 2mi traumašoky. Tlak vysoký,hematom v břiše a tvorba krev.destiček špatná..., ale to ,že mám syna mě drželo ,že jsme to zvládli oba. Po 10 dnech syn chytl střevní bacil a odešel do nebíčka😢 . Byl moc malinký a já tu mám rodinu a musím bojovat, jít dál. 40dni v nemocnici a teď už doma u rodiny. Stále se zotavuji a beru spousty léků.
Kdokoliv máte v těhotenství problém neváhejte to řešit i prkotina může být příčina neštěstí.

jani79
19. pro 2017

@pusska Je mi líto, že jsi tím také prošla. Klidně mi můžeš napsat buď přes zprávy nebo na můj mail patikova@trexima.cz, nebo na fb..

kacka214
17. bře 2018

@pusska já rodila kvůli Hellp v srpnu a dcerka nám zemřela v šesti týdnech života. Kdybys chtěla, napiš.

pusska
18. bře 2018

@kacka214 to mi je moooc líto 😕 psát si muzeme

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru