Jak probíhá těhotenství s ulcerózní kolitidou?

oliras
25. srp 2009

ahoj zjistili mi UC a zajímalo by mě jak probíhá těhotenství s UC kontroly lečb a atd

oliras
autor
27. srp 2009

opravdu tu tuhle nemoc nikdo nemá ☹

fiallinka
28. srp 2009

Ahoj Oli, píšu IP 🙂

mischus
12. říj 2010

Ahoj, taky by mě zajímalo, jak probíhá těhotenství s ulcerózní kolitidou.. Začínáme s partnerem o miminku uvažovat, ale trochu se obávám, jak to bude probíhat.. A jaká je pravděpodobnost toho, že to dítě zdědí? Díky moc za odpověď.. Jak říkám, zatím se s touto nemocí seznamuju, tak sháním nějaké informace a zkušenosti..

gabibart
22. říj 2010

Já mám UC již 11 let. O první mimi jsem přišla v 9.týdnu, druho těhotenství probíhalo naprosto v pořádku a jen díky zánětu ledvin jsem rodila o 3 týdny dřív, ale zdravého chlapečka, který nemusel ani do inkubátoru 🙂 včera mi vyšel pozitivní těhu test, tak uvidíme. Nemoc mám totiž v akutní fázi momentálně, tak snad vydržíme...🙂

mischus
27. říj 2010

@gabibart - Tak to jsi me trochu uklidnila a dala mi nadeji, ze i s takovou nemoci lze mit zdrave dite.. Ja mam jeste ke vsemu trombozu, takze dalsi problem.. Ale tak snad to vyjde.. Ted jsem bohuzel na kortikoidech, takze tehu zakazane, ale tak za 3 mesice by to mozna slo.. Uvidime.. A jak tu UK vlastne lecis?? Beres jen prasky?? A co v te akutni fazi??? To by me jeste zajimalo, protoze me v akutni fazi ted zabraly akorat kapacky v nemocnici a ty kortikoidy.. A to si s tehotenstvim moc nerozumi.. Tak nevim.. Diky moc za info a preju hodne stesti pri druhem tehotenstvi!

lenkablondyn
7. pro 2010

Zdravím všechny 🙂 ...Mám UK od 22let, nyní mi je 28. Mám UK v klidovém stádiu, beru asacol a imuran, tedy měla bych to brát 🤐 ... Od vysazení antikoncepce sem měla problémy s měsíčky, nepravidelné a dost, asi rok. Teď poslední půl rok je mývám aji pravidelné a plánujem s přítelem miminko. Dnes sem si dělala těh.test a vyšel pozitivně, budu si zkoušet ještě další a navštívím gyndu. Bojím se těhotenství s touto nemocí... Mějte se a hezký den 🙂

mischus
9. pro 2010

@lenkablondyn - Jéé, tak to ti držím pěsti, ať je všechno v pořádku.. Já mám UK od února a od té doby jsem střídavě na salofalku, asacolu, apod. Teď přišlo zhoršení, takže jsem už druhý měsíc na kortikoidech a otěhotnět bych dle doporučení lékařů neměla, že prý mám počkat, až budu v klidové fázi. Jenže tahle nemoc je tak nevyzpytatelná, že můžu klidně nějakou dobu počkat, pak se to třeba na měsíc uklidní a zase vrátí.. Takže se tím snažím nestresovat a uvidíme..

blanka.k
9. pro 2010

@lenkablondyn Mám diagnostikovanou UC+ alergii na lepek a mléko od roku 1996, do roku 2000 jsem brala hromady léků, pak jsem byla prohlášená za zdravou , UC i alergie mám od té doby v klidovém stádiu, jen jednou za 3 roky musím na kontorolu hlavně kvůl téi alergii na lepek. V Prvním trimetrsu jsem měla šílené bolesit břicha jak u UC, musela jsem jíst třeba jen třetinu rohlíku, za půl hodiny znovu, jak bych snědla celý, tak strašné křeče, žádné ovoce, zelenina, fakt šetřící dieta , ale během pár týdnů se mi to srovnalo a mohla jsem jíst normálně (zánět nebyl potvrzený, prostě ty střeva byly nějaké citlivější), teď po porodu mě bolívá častěji břicho a mívám křeče a stř.problémy a přisuzuju to nervům s malým (asi tak jak na škole před zkouškama 😅 ), příští rok (až dokojím), mě čeká další návštěva gastra, tak jsem zvědavá, jeslti to bude ok 😉 Jinak v 25, 26.tt jsem ležela v porodnici (pro podezření na předčasný porod, ale s UC to nemělo nic společného), byli jsme tam 3 - já s UC, druhá s Crohnovou chorobou a třetí s celiakií (obě byly tak 30.tt) a obě říkaly, že se jim spíš v těhu ulevilo, také je trápily problémy nesouvisející se zažíváním 😅
Akorát mě hrozně štvalo, když se mě doktor v té nemocnic na vizitě ptal, jak si můžu být jistá, že mě bolí podbřišek jako na menzes a že to nejsou střeva...no jak vysvětlit chlapovi, že po několik letech s UC a nějakých 18 let, co už menstruuju, bych ten rozdíl asi poznat mohla 😝 To mě štvalo, že kdykoliv něco bylo a koukli do papírů, že mám UC v remisi, tak hned, že to bude ono 😝

@mischus UC je běh na dlouhou trať, fakt je lepší nějakou dobu počkat, já měla štěstí , že jsem pěkných pár let po vyléčení o dítěti vůbec neuvažovala, takže jsem měla čas tělo otestovat, že je to fakt pryč (prozatíma a doufejme navždy) taky mi až asi za rok po ukončení léčby říkali, že by dítěti nic nebránilo...Jinak můj otec měl UC diagnostikovanou tak před 20 lety určitě, posteupně to změnili na Crohna a bojuje s tím dodnes ☹ Já bcyh počkala po "vyléčení" min. půl roku, rok než bych si troufla otěhotnět, jak píšeš, mesíc je klid, pak zase bum.... 😅
A otázka ohledně dědičnosti - je větší šance, že i naše děti budou mít problémy :( bohužel... Já doufám, že syn bude po manželovi, suměvavý pohodář, a ne nervák po mě a že bude ok 🙂

Holky, držím palce, ať vám vše dobře dopadne! Jak těhu, tak UC! Jo a vlastně moje spolubydlící na kolejii měla taky Crohna a má 2 krásné děti!

lenkablondyn
10. pro 2010

Zdravím všechen babinec 😀 😀 😀 Tak se včera potvrdilo, že sem těhotná. Naši brečeli, že konečně budou bábou a dědkem 😅 Taťkovi zjistili Crohnovu nemoc asi před třemi roky, v 52letech. Já sem to musela vyžrat už od tak mlada...A myslím si, že sem tak v jednom měsíci, v pondělí jdu na gyndu pro těh.knížku nebo co se to dostává, ha ha...A chtěla sem se zeptat, doktorka z interního mi říkala, pokud budu těhotná, okamžitě jdu na rizikový. Teď mám od 29.11. do 27.12. dovču, k doktorce na kontrolu střev jdu 22.12., je možný, že bych šla už teď na rizikový nebo třeba od páátýho nebo šestýho měsíce??? A na kontroly s UK chodím každý tři měsíce. Holky, valím, hezký víkend, pa páááčko 😉 😀 😅

blanka.k
10. pro 2010

@lenkablondyn gratuluji moc k těhu. Já byla od 8tt na neschopence, protože jsem začal špinit a začaly mi ty bolesti břicha a vzhledem k psych. náročné práci + přes 2 hodiny cestování MHD (jako brňačka asi víš, jak vypadá cestování ráno tram.1 + trolejem 26 od Pionýrské 😝 ) jsem tak nějak zůstala už na PN pořád 😅 Ale do riz.poradny jsem nechodila, i na gastru jsem byla naposledy před 3 lety, ale už léky dlouho neberu, tak po mě doktoři netouží 😉 Určo se dá dolmuvit, jak se cítíš, jak nastoupit na PN, mě se nechtělo nic riskovat, tak jsem šla hned. 😉 Nechodíš taky na GE do Bohunic?

lenkablondyn
10. pro 2010

Já pocházím z Vranova nad Dyjí, mám tu rodiče, jezdím do Znojma k doktorce, ale bydlím asi 6let v Brně, Komárov. Ptalo se mi už pěkných pár lidí proč nechodím v Brně, ale myslím si, když sem začala chodit ve Znojmě, tak měnit lékaře s takovou nemocí, by třeba nebylo dobrý. Mám i kontakt na osobní mobil paní doktorky, kdyby bylo zle. Nechám si radši od začátku napsat rizikový, zahrávat si se zdravím nechci a prožila sem si už svoje... První rok nemoci sem zhubla za dva měsíce 19 kg. Skončila sem v nemocnici na kapačkách. A do roka a do dne sem tam ležela zas na umělý výživě, 18dní bez jídla, to byly muka 😠 😝 Jakoby ta nemoc vypukla pokaždé v podzimních měsících... Občas teď v poslední době mě taky bolí v podbřišku, jakoby při měsíčkách, střeva mě bolí jinak, za ty léta to poznám, nejen já, viď 🙂 a děkuji moc ke gratulaci 🙂 ... Jezdím do práce šalinou jen na nádr a pak na Šilingrovo náměstí, do práce. V práci tahám těžký věci. Tak uvidím, čauky 🙂

blanka.k
10. pro 2010

@lenkablondyn tak to si opravdu nech napsat neschopenku, neriskuj s taháním 😉 Já jsem zhubla z 65 na 43kg, na gymplu mě pomlouvali, že mám anorexii, protože jsem nejedla ani pečivo (alergie na lepek), atd. 😅 Za 5 let se mi podařilo přibrat plných 7kg, to byla malá oslava každé to kilo 😀 Já jsem naposledy chodila na GE v Praze, takže jsem změnu potřebovala a jsem max.spokojená, akorát ty čekací doby na objednání (když to není akutní) jsou děs, ale to je nejen na GE 😒 Tak ještě jednou gratulace, nech si hned napsat PN, a pěkně odpočívej (nebo spíš odpočívejte oba!), po porodu budeš na ten klid v těhu vzpomínat 😀 😝

lenkablondyn
10. pro 2010

🙂 😀 A na tuto stránku sem přišla náhodou, zadala sem ulcer.kolit. a vyjeli mi různý stránky a klikla sem na tuto a zaregistrovala sem se a sem tu, jen pár dní, tak budu muset omrknout co a jak, příchozí zprávy... A Blani, dívala sem se na Tvoji a hezoučký mimčo, supr, čupr 😅 😅 ... U mě si taky mysleli, že sem anorek. a bulimička, v naší rodině to teda nehrozí 😝 sme všichni takový správně uplácaní, pořádná česká krev 😉 ... Mně zezačátku nemoci dělalo problémy přibrat, ale jak sem zhubla těch 19kg, tak pak sem během pár let nabrala dvojnásob a zastavila se váha na 85kg. To sem pěkná bachyňka, ha ha, ale hlavně že chutná jíst a sem zdravá, teda, že sem v klidovým stádiu 🙂 Říkala sem příteli, že si na auto nechám nalepit, DÍTĚ V AUTĚ 😀 😅

lenkablondyn
13. pro 2010

Avojky holky, tak sem v šestým týdnu 😲 za tři týdny první ultrazvuk. Tak se i tatínek těší 😀

blanka.k
15. pro 2010

@lenkablondyn Leni, gratuluji a přeji halvně hodně zdraví, to je nejdůležitější! 😉 A bacha na pády, venku to zase klouže... 😒

lenkablondyn
23. pro 2010

Zdravím holky 😀 Tak mi doktor (někdy je tam doktorka, někdy doktor) na střevech včera jedině doporučil pracovní neschopnost a klidný režim a nadále užívat imuran a asacol, tak to zkusím brát poctivě. Skákla sem k obvodnímu a od 22.12. marodím 😉 😝 Asi měsíc budu pod obvodním a řekl mi, že pak mi pracovní neschopnost musí doporučit na gyndě jako rizikový.
A zítra Vánoce 😅 přeji všem moc, moc, moc, mocinky zdravíčka, štěstíčka, přátelé, moc dárečků pod stromečkem a hladkou večeři bez kostí 😉
Jestli nehty Ti slezly od mytí nádobí,
jestli štvou Tě už vánoční ozdoby,
jestli prošla jsi vše od Billy přes Tesco,
pak nech se zapsat do seznamu UNESCO...
Bo jsi asi jediná, co v Česku má pelíšek
a ještě neví, že starat se má Ježíšek!
Šťastné a veselé.

pajik83
3. led 2011

Ahojky holky jsem ráda, že jsem tohle vlákno objevila. Sama mám UC už 5 let... a stále pořádně nevím jak na ní. Přesně jak jste tu psaly i moje období relapsů je podzim, zatím se mi vždy UC pravidelně každý rok vrací. 🙄 Občas se objevila i na jaře, ale to většinou bylo následkem nějakého stresu, ať už fyzického nebo psychického. 😝 Můj gastro mi těhotenství dost dlouho nedoporučoval, loni na podzim jsem šla k jinému doktorovi, abych taky slyšela názor někoho jiného a ten mi řekl, že v těhotenství nevidí problém, zaléčili jsme relaps a od prosince se s manželem snažíme... tak snad se nám brzy zadaří. 😉

Lenko moc ti gratuluji k těhotenství!!!! 😉

lenkablondyn
4. led 2011

Zdravím, včera, 3.1. sem byla na prvním ultrazvuku, 9-tý týden a diagnóza je taková, že se vajíčko úspěšně oplodnilo, ale nadále se nevyvíjí. Doktor mi na monitoru ukázal pouze černou, asi 3cm velkou černou bublinku ☹ Ve středu, 5.1.jdu na potrat, že "to" musí jít z těla ven, vyčistit dělohu, pokud by to tam zůstalo, tak by to nedělalo dobrotu a dají mi i antibiotika. V nemocnici budu prý 24hodin. Doktor povídal, že toto se stává mnoha ženám, že se nic hrozného neděje, že je úspěch, že sem přišla do jiného stavu, že už tento krok je úspěšný a o další otěhotnění se můžem pokoušet za tři měsíce po zákroku.
Je to lepší zjistit vcas a udělat zákrok, než abych byla třeba v pátým měsíci a třeba nastaly komplikace a tak podobně. Sem aji v pohodě, obrečela sem to, sme smutní, ale sem mladá a budeme to zkoušet dál. Držím všem pěstičky, Pajik83, Tobě taky 😉 🙂

pajik83
9. led 2011

@lenkablondyn Lenko to mě hrozně moc mrzí... ☹ ☹ ☹ Dej se co nejdřív dohromady, hlavně se nenech moc rozhodit, ať se ti ještě nerozjede střevo! Budu držet palce, ať vám to co nejdřív vyjde!!!

lenkablondyn
6. bře 2011

Avoj ženský, zdraví v pohodičce... A teď se zabýváme jen a jen příjemnýma věcma, svatbou 😀 termín se pooomaličku blíží, tak se zařizuje muzika, ubytování a ták... To bude mumraj... hezký den, pa páčko 😉

pajik83
16. bře 2011

@lenkablondyn Ahoj, tak to je dobře, že je zdraví ok!!! Jééé a kdy máte termín svatby? To je hezký, že zařizujete, já si to užívala loni a musím říct, že to nakonec hrozně rychle uteklo. Ale byl to opravdu super skvělej den!!!

nasekuratko
26. kvě 2011

Ahoj holky, muzu se zeptat na priznaky?? Ja uz mam totiz delsi dobu silne bolesti briska, obcas jen pichani, obcas bolest jako pri MS, obcas je to pres den, nekdy me to hodne budi i v noci. nekdy se nemuzu bolestma ani pohnout.... Jsem tehotna ve 20tt a tyto bolesti uz mam cca 3 tydny a rekla bych,ze se to stupnuje. Na gynde vsechny vysetreni jsou ok, vcetne steru, krve, moci, vnitrniho i vnejsiho ultrazvuku, ultrazvuku ledvin apod. Doktor uz nevi, co se mnou... Predepsal mi Buscopan 3x2 tabletky a to mi trosku zabira. Jsou dny, kdy to jen poboliva a pak je den, kdy to poboliva cely den a vecer prijdou krece a silne bolesti.
Vcera vecer me ty bolesti chytly opet (asi po 2-3dnech) a opravdu hodne, bylo mi i na zvraceni, motala se mi hlava a bolestma jsem se nemohla poradne ani pohnout. Ale byla to takova tupa bolest a obcas pichlava. Nevim, jak to popsat.
Je pravda, ze jsem vcera snedla hodne ovoce a celkove jsem se ladovala kdecim-nejak me chytly chute.
Mela jsem uz i dvakrat krev ve stolici, ale to jsem prisuzovala tehotenstvi-to se pry stava apod.
Ale pak me napadlo, ze pokud mam ledviny ok a z gynekologickeho hlediska taky vsechno vporadku, ze by to mohly byt streva.... Jakou mate dietu? Chci to zkusit vyzkouset, jestli bolesti ustanou.

pajik83
31. kvě 2011

@nasekuratko Ahoj...no příznaky jsou časté průjmy, občas jen krvavé nitky, při aktivní nemoci už jen krev s příměsí stolice, někdy je ve stolici i jakoby takový šlem. Stále pocit jakoby nafouklého břicha a pocit neustálého nucení na stolici. Bolestivost břicha už moc nevnímám. Každopádně si vzpomínám, když mi UC začínala, že jsem měla pocit, že mám nějaký gynekologický problém, takže jsem taky lítala po gynekologických vyšetření a nic.
Dieta se drží bezezbytková...nic co nadýmá..takže žádná syrová zelenina ani ovoce, nic co obsahuje zrníčka a slupky, maso spíše drůbeží, žádné uzeniny, nic kořeněného, sladkosti by měly být taky tabu, někomu vadí mléčné výrobky, nic smaženého,. Takže já třeba vařím v parním hrnci, Z příloh můžeš brambor, těstoviny, rýži. Zeleninu vařím mrkev, celer, petržel. Z moučníků spíš piškotové buchty. A samozřejmě pokud jsou časté průjmy tak dostatečně pít. To je opravdu jen takový přehled letem světem. On to má každý paient s uc trošku jinak, někdo si dá v klidu jahody a jinému pacientovi by se z nich přitížilo...takže to si člověk už pak sám vysleduje...
Každopádně hned nemysli na nejhroší, třeba máš "jen" dráždivý trakčník nebo tak něco. Nebo jsou to jen střevní komplikace způsobené těhotenstvím. každopádně jestli se ti objevuje krev ve stolici, tak bych to raději řešila dál... a hlavně pokud máš takové křeče...zajdi k obvodnímu..popř aby tě poslal na gastro.... uvidíte jestli něco vykoumáte.. Jinak v těhu by se neměla provádět kolonoskopie,čímž se vlastně zjišťuje jak na tom to střevo je... tak ani nevím jak by se to řešilo, každopádně na gastru by si měli nějak poradit... Kdybys měla ještě nějaké otázky, tak se klidně ptej. Přeji příjemné těhulkování a ať je ti co nejdříve líp!!!!!!!!!! 😉

elischka
31. kvě 2011

ahoj holky, taky jsem ráda, že jsem objevila tohle vlákno. Před 2 roky mi byla diagnostikována také UC, ale po vyléčení se zatím (naštěstí) nevrátila. Teď také čekáme miminko, tak doufám, že to tomu tak zůstane, i když asi v 8tt jsem měla hodně velký strach, že se to opět rozjíždí, možná to bylo ale jen psychosomatické, protože asi po týdnu se vše zklidnilo...

@pajik83
koukám, že jsme ve stejném tt, svatbu nám fotila Zuzka Sch. a máme i stejnou nemoc....téda.o)

pajik83
31. kvě 2011

@elischka 😀 😀 😀 😀 tak to je dobrá shoda náhod!!! Moc gratuluju k těhotenství a přeji ať miminko jen sílí a roste... 😉

Jinak mě UC zjistili před 5 lety, ale to už jsem tu někde psala a každý rok se mrcha vrací... :( Teď mám nového gastro lékaře, co mi změnil léčbu a tak nějak se držím... Musím říct, že na začátku těhu jsem taky měla lehčí zhoršení, ale to může být i tou hormonální změnou v těle... 😉 Teď jsem tedy trochu klidnější po ukončení 1. trimestru a zprávě z Gennetu, že je vše s mimčem ok... tak snad to tak bude i nadále...

elischka
31. kvě 2011

@pajik83 děkuji, děkuji. Doufám, že v pátek mi dr. potvrdí sílící a rostoucí štěstí, stejně jako Tobě - tak ať takhle pěkně pokračujete i nadále!

Jinak, když jsem se v mé akutní fázi UC ptala doktorky na případné těhotenství, tak mi řikala, že je dobré počkat až to bude v klidové fázi a potom, že u někoho se to rozjede, ale že má víc případů, kdy je to naopak více v klidu než obvykle, ale že případných léků atp. v průběhu těhotenství se nemám bát

pajik83
31. kvě 2011

@elischka Děkujeme 😉 Určitě bude vše v pořádku, uvidíš!

Jj to mi taky doktor říkal, že i kdyby ta akutní fáze přišla, tak se nemám ničeho bát. Léky beru i v těhotneství, ikdyž přiznám se, že jsem měla chutě je vysadit. Nakonec mě doktor přesvědčil, že vysazením bych ublížila spíš sobě a třeba i mimču, tak mě to z toho vyléčilo. Naštěstí beru jen Salofalk 2x 4 denně a obden Asacol klysmata... ani jedno prý nemá vliv na mimčo...trošku bych se bála kortikoidů, ale zatím je brát nemusím, tak se tím nestresuju.
Co ty užíváš něco nebo jsi úplně bez léků?

fiallinka
31. kvě 2011

Tak já mám Crohnovu chorobu (je to podobné, asi víte) a těhotenství sice s problémy, ale rozhodně nikdy nesouvisely s tou nemocí 🙂. Naopak, bylo mi prostě normálně, dobře (i když já mám nemoc dlouhodobě na udržovací léčbě a ok). A takových znám víc 🙂

elischka
31. kvě 2011

@pajik83 naštěstí zatím bez léků, lehké krvácení ze začátku těhu přestalo než jsem to začala nějak víc řešit, možná to byly "jen" hemoroidy. No ale jsem docela zvědavá co s tím udělá ve finále porod....
Dřív jsem taky brala Salofalk, ten mi zabíral dobře, ale je potřeba ho brát i nějakou dobu po tom, co příznaky odezní - to jsem napoprvé podcenila a během chvilky se mi to vrátilo.o(

@fiallinka
jestliže Ti je fajn, tak to potvrzuje to, že v těhu se nemoc zklidní, což je fajn!

fiallinka
31. kvě 2011

@elischka ona se nezklidnila, protože už klidná byla - ale prostě vše ok, tak jen takové povzbuzení 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru