Je tu nějaká maminka, která měla těhotenskou cukrovkou?

natysnovec
9. črc 2018

Ahojky je tu nejaka mamina ktera mela tehotenskou cukrovku?Dekuju

hubertka
9. črc 2018

@natysnovec jojo, já, a pak je tu i skupina o těhotenské cukrovce a i nějaká jiná diskuse, tma to žije 😀

natysnovec
autor
9. črc 2018

@hubertka a je ti nejaka komplikace??

hubertka
9. črc 2018

@natysnovec tak nesmím spoustu věcí, měření taky nebylo zpočátku zrovna příjemné.. No a pak se fakt hlídat, ať tělo nemá hlad

hubertka
9. črc 2018

@natysnovec jinak jsem snad bez komplikací, tlak dobrý, měla jsem tedy atb kvůli nějakému zánětu, ale snad už dobrý

natysnovec
autor
9. črc 2018

@hubertka ja mela hodnotu 5.1.. jenon

werumka
9. črc 2018

@natysnovec Ahoj, procti si web www.tehotenskacukrovka.cz. Najdeš tam všechny důležité informace. Ve zkratce - pokud máš cukrovku, ví se o ni a jsi sledována, nehrozí nic. Pokud ji máš a nejsi sledována a kompenzována, tak kromě rychlejšího růstu hrozí nedozrálé orgány, potíže s dechem, poporodní hypoglykemie s možným poškozením mozku, předčasně stárnutí placenty. A u dítěte navíc vyšší pravděpodobnost výskytu diabetu 2. typu v dřívějším věku. Stejne, jako u matky. Co se týká limitů, jsou stanovené na základě studie, která sledovala vliv glykemie na miminko. Více zde 🙂 https://www.modrykonik.cz/blog/werumka/article/vysledky-studie-hapo-hyperglycemia-and-m6a7fw/

natysnovec
autor
9. črc 2018

Ja zatim nevim...zitra jdu...

natysnovec
autor
9. črc 2018

Ale prvni sem mela pouze 5.1

vita_
9. črc 2018

@natysnovec To není pouze, to je hraniční hodnota - posílá se domů, další den se udělá nový odběr, pokud opět vyjde tato nebo vyšší hodnota, máš cukrovku. Jinak u této cukrovky se nehraje na čísla, jestliže spadneš mimo limity, máš cukrovku a je jedno jestli si hodnotu překročila o 0,1 nebo 3 mmol/l, na to se ohled nebere.

natysnovec
autor
9. črc 2018

@vita_ Me rikala sestra ze to je hranicni...a nenj tk tak strasny.Nehlede na to,ze sem vecer pred tim mela chipsy a to mi rikala dr.ze se to nesmi.Ze se neni cemu divit...dodneska hlavne nechaou proc s 5.6 to snizily na 5.1

vita_
9. črc 2018

@natysnovec Proč to snížili na to ti neodpovím, ale je jasně daný, že 12 hodin před odběrem nemáš jíst. V odkazu, nade mnou, je i napsaná hodnota, kde je taky jasně napsaný, že 5,1 a více je cukrovka. Je už jen na tobě, jestli se na tyto hodnoty vykašleš nebo ne, to ti neporadím, já měla 4,3 tak jsem tohle řešit nemusela.

werumka
9. črc 2018

@natysnovec Odpoved, pric se hranice snížila je ve článku, který jsem Ti posílala 😉 limity jsou nastavené taky s ohledem na to, ze tehotenske cukrovka se každým týdnem může skokově zhoršovat. Takže když je jeden týden glykémie 5,1, za 14 dni už může litat na sest. Ten vývoj cukrovky je natolik individuální, ze nikdy nejde podle ogtt říct, jak budou vypadat nasledujici týdny.

werumka
9. črc 2018

@natysnovec jinak je opravdu jedno, co snis den před testem. Pokud by Tvé telo nezvládlo během 6 hodin zpracovat chipsy, tak už proto bys mela byt sledována 🙂 když něco sníš, tak vrchol glykemie nastává hodinu az dvě po jídle. To znamená, že osm hodin je dost na to, aby nebylo po jídle z předchozího dne v krvi ani pamatky. I kdyby sis dala před spaním tři koblihy 🙂 jinak naopak příliš dlouhé lacneni, hladovění den před testem, může zvednout lacnou glykemii. Je to dáno sebeobrannym mechanismem, ktery pouští z jater zásobní cukry.

natysnovec
autor
9. črc 2018

Je mi to jasny....u prvni dcery sem to nemela ale hoodne sem pribrala...pocitam s tim,ze ji budu mit...

werumka
9. črc 2018

@natysnovec Ono hlavně každé další těhotenství je z hlediska cukrovky vyšší riziko. V každém těhotenství musí slinivka zvednout produkci inzulinu o 50-100% oproti normálu. A co zvládne v prvním, ve druhem nebo ve třetím nemusí. Je lepší mít dohled. Zjistis, co Tvemu tělu dela dobre a co ne a to je fajn vedet i po porodu 🙂

natysnovec
autor
9. črc 2018

A jak to ze kdyz sem mela prijit nasledujici den....oni me obednaly az ted to je skoro po 3 tydnech.

liska01
9. črc 2018

@natysnovec Já měla 5,15 a poslali mě domů. 12 h před odběrem jsem povečeřela pořádnou porci koláčů. Šla jsem za dva dny. Výsledek 4,3 test proběhl a z výsledků je jasné, že cukrovku nemám. Dělám v akreditované laborce a ten výsledek byl samozřejmě 5,15 plus minus buhví kolik procent, to ví ta laborka, takže v reálu to bylo třeba 4, 9 až 5,4, ale z testu tě vyhodí. Naštvalo mě to, je to buzerace. Ale že tě vyhodili jednou nic neznamená. Ptala jsem se kamarádek a takhle už jich vyhodily a nakonec úplně v pohodě.

werumka
9. črc 2018

@natysnovec tak to jsou blbci. Ale takhle zpetne už to nemá smysl řešit. Melo by se opravdu chodit nasledujici den. Právě kvuli tomu možnému rychlému rozvoji diabetu.

werumka
9. črc 2018

@liska01 a právě proto se to musí potvrdit dvakrát. Některý laborky vůbec opakovaný odběr neřeší a pak zbytečně v diaporadne blokují místa těhotné bez gdm.

natysnovec
autor
9. črc 2018

@liska01 no ja doifam,ze to bude dobry...😭

natysnovec
autor
9. črc 2018

Muzu pit neochucenou vodu s bublinkama?
@natysnovec

natysnovec
autor
9. črc 2018

Muzu pit neochucenou vodu s bublinkama
@liska01

liska01
9. črc 2018

@werumka Jj, já se s nimi nehádala a potupně se odebrala k domovu. Ale myslím, že při hodnotě 5,15 ten test už jen z nejistoty laborky proběhnout mohl. Ale chápu, že to tam mají prostě bouchnuté a netrefili jsme se tak čau, přijď si zítra. Byla to pro mě hodinová ztráta času a ještě jsem seděla v čekárně s chorobama. Ale laborka, co by mě vyhodila a pak objednala za 3 týdny by si něco vyposlechla. To jsem ještě neslyšela...
Já šla pak do jiné, hned z kraje udělali alespoň test z prstu, aby se vidělo jestli má vůbec cenu brát krev. Není laborka jako laborka...

natysnovec
autor
9. črc 2018

@liska01 ja mela 5.1 a taky me vyhodily...3 tydny a jdu zitra v 6:45

werumka
9. črc 2018

@liska01 to je jasný... Já si říkám, ze se s nějakou chybovosti počítá, protože ty hodnoty, které se ukázaly jako rizikové, jsou od 5,0. Proto se mozna ta hranice posunula na 5,1, aby se podchytila i ta mozna odchylka.. Ale je to jen moje domněnka.

liska01
9. črc 2018

@natysnovec Já den před tím druhým testem jedla úplně normálně, jen jsem vynechala k večeři koláče a přes den si odpustila koblihy a čokoládu. 🙂
Držím palce, zatím nepropadej panice. A i kdyby, tak těhotenská cukrovka se dá zvládnout a je sakra dobré o ní vědět! 🙂
Já to četla s těmi 3 týdny, docela divné...

arevb
9. črc 2018

Já měla na gynde napřed 5,2, pak za 3 týdny kontrolní 4,9, takže už ve 12tt jsem šla na OGTT, bylo to v dobe, kdy mi bylo hrozně špatně a měla jsem pocit, že vůbec netravim. Takže hodnota na lačno 5,28 a v testu se už nemohlo pokračovat. V 18tt kontrola na gynekologii 4,8. Tak jsme se domluvili, že OGTT udělám v termínu, jak se má. Teď jdu na test v pondělí, tak jsem zvědavá, jak dopadnu

natysnovec
autor
9. črc 2018

@liska01 divny...nevim...mela sem kus dortu dneska. Dcera ma narozky...ale jen malej ssi pred hodinou Taky sem slysela ze spousta zenskych na tu cukrovku nejdou
@liska01
@werumka

natysnovec
autor
9. črc 2018

@arevb jj taky sem s toho nervozni

liska01
9. črc 2018

@natysnovec Nejít je hovadina!
Kus dortu teď určitě můžeš. 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru