Měla jsem klíště, poradíte? První trimestr

ajina10
20. dub 2015

Ahoj holky, tak jsem s přítelem vyrazila na procházku. Dva dny před tím mi brali krev, tak se mi udelala modřina a na tu modřinu se to hnusný klíště přisálo. Mýdlem jsem ho vykroužila ven. Bylo maličky mohla jsem ho mít na sobě tak 3-4 hodiny. Mám strach aby to něco neudělalo tomu drobečkovi mému :( stalo se to nějaké z Vás? Mám to pořád na ty modřině tak moc nevidím jestli to mění barvy. Děkuju

lv
20. dub 2015

No nezbývá než počkat, kdyby jsi cítila něco jako virozu, po týdnů az dvou, tak zajdi k lékaři na odběry.

mysonek
20. dub 2015

@ajina10 nijak ses tím nestresuj, pravděpodobně se nestane nic. Pozoruj místo, kde klíště bylo, pokud by se tam udělal červený flek s vybledlým středem tak se může jednat o boreliozu. Nemá cenu nabírat krev, dávají se na ATB (některé z nich mohou i těhotné, ale ne ty co se dávají jako první, takže pokud se něco takového udělá tak hlavně nahlaš, že jsi těhotná). Další co se může stát je encefalitida (pokud nejsi očkovaná), ta se nejprv projeví jako viroza a ve většině případů tak i skončí. U malé části lidí po pár dnech klidu dojde k zánětu mozku a mozkových blan. Léčba je symptomatická. Určitě nic nehrozí miminku, jedině vysoké teploty ho mohou ohrozit. Určitě nemá cenu chodit na odběry po týdnu či dvou jak píše @lv. Fakt nevím co by tam zjistili.

saurian
20. dub 2015

nestresuj sa prilis. ked nas maly mal v 1 roku behom mesiaca 6xkliesta, tak som sa tiez bala, a zistila som ze realne ohniska nakazy chorobami ktore prenasaju klieste su male a choroby chytene od kliestov su velmi zriedkave. kazdopadne pozoruj ranku a jej okolie, ak mas pochybnosti tak chod aj k mudr nech ti na to pozrie a upozorni ta ake by mohli byt pripadne priznaky choroby, ktore si budes sledovat. v pripade, co vsak nie je pravdepodobne, ak by aj doslo k nakaze a bola by odhalena na zaciatku, davaju sa na to ATB.
zelam vela zdravia babetku.

marketuska
20. dub 2015

@ajina10 klíště už asi nemáš, že? nechci strašit, ale jakmile se jednou objeví flek, do konce života máš boreliózu - tak jsem na tom já - chytla jsem ji 6týdnů před porodem ☹ Bohužel o tom, že se dá poslat klíště do laboratoře na rozbor jsem se dozvěděla až asi 2dny po vyjmutí klíštěte. No, takže jak se udělal flek, byla jsem 8týdnů na atb, sice vždy přznaky a hodnoty utlumí, ale když budeš hledat dál, zjistíš, že 100% vyléčená už nebudeš nikdy. Synovi jsme vytáhli, poslali na rozbor, no a za 2 dny výsledky, klíště infikované, okamžitě dostal atb a ťuk ťuk, uchránili jsme ho, dostal atb dřív než se objevily první příznaky. Spousta lidí i lékařů to bagatelizuje, ale ti co se tím opravdu zabívají ví co klíště může způsobit ☹

hanulka.zb
20. dub 2015

Myslím, že můžete být v klidu, ten flek po klíštěti by musel hodně zčervenat. Pokud máte strach běžte k lékaři ať udělají testy a vy jste v klidu. Hezké těhulkování 🙂

ajina10
autor
20. dub 2015

Děkuju děvčata 🙂 ted mi ani tak nejde o mě jako o to malicke aby bylo v pořádku 😵

mysonek
20. dub 2015

@marketuska tak myslím, že teď zakladatelku zbytečně strašíš. Borelioza v prvním stadiu (ten flek) je dobře léčitelná. ATB se dávají na 3 týdny. Nevím jaké máš příznaky, ale pozitivní protilátky můžeš mít do konce života i když jsi zdravá. Navíc jejich pozitivita může být i falešně pozitivní. Nechci boreliozu bagatelizovat, nicméně vím, že se na ní svádí spousta potíží, které ve skutečnosti nezpůsobuje. Druhé a třetí stadium už je obtížně léčitelné, to je pravda. Takže vlastně nejhůř jsou na tom lidé, kteří si prvního stadia nevšimnou, nebo se jim ten flek třeba neudělá i když jsou infikovaní.

mysonek
20. dub 2015

@ajina10 pokud by ses rozhodla jít na krev kvůli borelioze, tak to má smysl nejdřív za 3, ideálně za 6 týdnů. Dříve to bude negativní i pokud bys byla nakažená. I lidé s typickým flekem mají v počátku protilátky negativní. Jinak známá takhle měla boreliozu ve 3. trimestru, měla flek a doktorka jí udělala jen krevní testy, ty byly negativní tak to neřešila. Měla štěstí, že má dobrého gynekologa, který to po 6 týdnech nabral znovu a pak už byly pozitivní, takže se stihla přeléčit. Dítě je naprosto v pořádku.

peroli
20. dub 2015

@ajina10 jestli můžu tak do budoucna radím Ixoderm 😉 používám ho, zvlášť na kluky, už asi 3 roky a nedám na něj dopustit.. 😉 to je taková tekutina kterou kápneš na přisáté klíště a v tu chvíli to klíště paralizuješ takže do tebe nepustí žádný ty sra*dy.. je to sice pokaždý jen na jednu sezonu (nové bývají v prodeji vždycky tak okolo dubna a expiračka je do března/dubna dalšího roku), stojí to okolo 230,- ale za sebe říkám že to jsou dobře utracený 2 stovky.. 😉
nevím jestli sem můžu dát odkaz tak si to buď najdi na netu nebo ti můžu adresu hodit do IP.. 😉
a držím pěsti ať jste oba v pořádku.. 😉

marketuska
20. dub 2015

@peroli to je super, ale než ta pinzeta tam (která je na ...) je ještě dobré pořídit si to "vytahovátko"
@mysonek myslíš, že ji "zbytečně" straším? Chtěla názor, ne poplácáni po rameni, že to bude dobré, to tady dělá spousta holek - "bagatelizují" problém. Možná vzhledem k tomu, že boreliózu řešila tchýně než zemřela, řeší ji manžel, já, několik známých, nemyslím si, že se jedná o bagatelizování. Navíc ne všem sednou hned první atb.

peroli
20. dub 2015

@marketuska nám/mně ta pinzeta vyhovuje.. 😉

lindaaax
20. dub 2015

@ajina10 Řešili jsme něco podobného. Říkala mi mudra, že klíště potřebuje minimálně 4 hodiny přisátí, aby tam přešla ta nákaza. Ale nevím, je to názor jedné mudry. Jinak existuje laborka, do které můžeš mrtvé klíště poslat a za poplatek (nevim kolik) udělají rozbor toho klíštěte. S tím výsledkem můžeš jít za mudrou, která to případně může řešit. Tady ovšem nastává ta otázka, zda do člověka případná nákaza z toho klíštěte "stihla" za dobu přisátí přejít. Zde je potřeba zvážit všechna pro a proti - zda nasadit něco preventivně nebo jen pozorovat apod. Nakonec jsme se rozhodli nic preventivně nedělat, klíště schovat a čekat. Naštěstí bylo vše ok. Přeji také takový konec 😉

mysonek
21. dub 2015

@marketuska ano myslím, že zbytečně strašíš. Borelioza v prvním stadiu je léčitelná. Ale to je jen názor doktorky, která dle Tebe problém jen bagatelizuje. Možná jsi na boreliozu přišla pozdě, nebo tvé potíže s ní vůbec nesouvisí. Jak jsem psala výše, svádí se na ní mnoho věcí, např. únava, nevýkonnost, poruchy soustředění, bolesti hlavy a podobné potíže. 2. a 3. stadium je blbé a blbě léčitelné, ale vždy se jedná o nějaké konkrétní potíže (otoky kloubů, neurologický nález a pod.)

mysonek
21. dub 2015

@lindaaax No jsou i názory, že musí být klíště přisáté 24 hodin aby někoho nakazilo. Nicméně opakovaně jsem viděla případy, kdy lidé onemocněli encefalitidou jen když po nich klíště lezlo. Nebo jedna paní říkala, že jen sundavala několik klíšťat psovi. Hlavně je problém, že ty nemoci přenáší i larvy a nymfy, které nemusí být vidět, nebo se klíště může samo pustit a člověk ho ani nezpozoruje. Takže na to, že se klíště hned vyndá bych bohužel nespoléhala. Ale samozřejmě ne každé klíště je nakažené a ne vždy se nemoc přenese.

ajina10
autor
21. dub 2015

Dekuju vsem za názor, kdybych tam nemela modrinu a viděla jestli to je cervene tak bych byla asi víc v obraze, ale každopádně to oznámím. Moje sestra ma boreliózu uz bohuzel druhy stupeň našli ji to v krvi. A zatim po roce z toho neni venku jen ji tlumej příznaky. Ja se bojím aby se to nepreneslo na miminko. Mam potřebu to místo škrábat. Jinak nejdřív jde ho vykapala joidem přímo na klistata a pak uchostourem na mýdlo dostala ven. Holky buďte opatrné... 🙂 dekuju vsem

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru