Partner chce cestovat do Kolumbie. Hrozí mi riziko nákazy od něj v těhotenství?

blackfox
29. pro 2019

Zajímal by mě váš názor, zda jsem přehnaně paranoidní. Parner se rozhodl pro 14denní dovolenou s kamarádem v Kolumbii (on je takový cestovatel-dobrodruh a nalákal ho). Já budu v té době začínat třetí trimestr těhotenství. No a až teď po zaplacení letenek zjistil, že bude potřebovat narychlo naočkovat kvůli nemocem, které se tam vyskytují. V tu chvíli mě napadlo, že by mohl také něco domů dotáhnout a ohrozit nákazou i mě a plod. Jako první mi tedy při googlení vyskočí virus zika, který je u kolumbie vysoký risk, a to s tím, že je nutné až do konce těhotenství používat kondom, jelikož přenos je možný i spermatem (=riziko postižení dítěte). Takže první chuťovka. Ale když se dívám na seznam nemocí, bakterií a parazitů, co je možné tam chytit, tak si právě říkám, co ještě by teoreticky mohlo vadit a ani nevím, zda na to někdo umí uspokojiv odpovědět (ambasáda apod.?). Ale prostě se mi to nelíbí :/ Uvažovaly byste i vy o takovém riziku a řešily byste to nějak?

jjasmina
29. pro 2019

@blackfox Přemýšlím o každem riziku, asi si tu cestu mohl odpustit, když ste v tak pokročilém stadiu těhu, No ted bych se informovala teda u lékaře no, na netu mohou bejt informace i zavádějící a lekař vám nejlepe podá rizika no..

martt
29. pro 2019

@blackfox Já osobně bych si zkusila zavolat na kliniku cestovní medicíny. A zjistila bch si co a jak a seznámila s tím svého partnera

takyjedna
29. pro 2019

Spis nez teoreticke nakazy by mi vadilo, ze si jede na 14dni na dovcu s kamaradem a me nechava s bubnem doma.. No nic. A myslim, ze s temi nemocemi prehanis. Základní ockovani na cestu je urcite fajn, ale jinak bych to nehrotila..

blackfox
autor
29. pro 2019

@martt Zítra chci zkusit zavolat do nemocnice na kliniku infekčních, parazitárních a tropických onemocnění, jestli by neuměli poradit, tak uvidím...

blackfox
autor
29. pro 2019

@takyjedna Tak to mi zrovna neva. On rád jezdí do destinací, kam já prostě nechci, tak jsem zvyklá, že některé dovolené jezdí beze mě. A radši ať letí teď, než v prvních náročných měsících s prckem... S těmi nemocemi nevím právě. Minimálně zika riziko u kolumbie je, ale tak to se dá ještě "ošetřit" prevencí pak. Nebýt těhotná, tak mě takové věci ani nenapadnou, nejsem v tomhle jinak paranoidní.

jjasmina
29. pro 2019

@takyjedna No jeje já bych s nim vyběhla, kor když jsem taky svou dovolenou odložila avšechno jsem uzpusobila svému stavu 😀

1772
29. pro 2019

Dotaz byl položený kvůli jinému problému než odcestování manžela. Dobrému vztahu tohle neublíží, ale snad by mohla pomocí hygienická stanice, která by poradila kontakty, kam se nejlépe s touto otázkou obrátit.

lenka_tom
29. pro 2019

@blackfox procestovala jsem toho dost a nikdy jsem nic nechytla, natož abych něco přivezla. Jistě, nějaké malé procento rizika tu je, ale zbytečně bych se tím nestresovala.

mariegroth
30. pro 2019

Muj muz behem meho tehotenstvi musel cestovat do Karibiku, kde je Zika aktivni. Symptom ziky se ukazi behem 2-7 dni. Neni to tak, ze byste museli mit styk s kondomem po celou dobu tehotenstvi. To jen pokud se ta Zika prokaze. A to si pis, ze clovek se zikou to pozna. Jako prevence je dobre pouzivat opravdu silny repelent. Nejlepsi koupit na miste - lokalni produkty funguji nejlepe.

prezdivka
30. pro 2019

Ziky bych se taky bála, ale jak píše @mariegroth - místní repelent a po dobu inkubace bych raději bez sexu. Sichr je sichr 🙂 A z těch řečí že by manžel neměl nikam jezdit apod. si nic nedělej ;) Máte to mezi sebou vyřešený skvěle.

mariegroth
30. pro 2019

@prezdivka Jo, to jsem taky chtela dodat. Predpokladam, ze partner “netranda” kazdy vikend a kazdy mesic nejezdi na dovolenou bez pani. Jsou vylety na kterych ja bych ani nechci haha.

leilinka1234
30. pro 2019

@takyjedna teda ty jsi semetrika 😀 když nemůžu já, tak ty taky ne... jen seď na zadku hezky se mnou 🙈😀

mimco
30. pro 2019

@blackfox absolutně bych se nebála jakékoliv nákazy a co se týká ziky - není to úplně tak, jak se straší....zkusím sem hodit odkaz na rozhovor s jednim odborníkem, musím ho najít.
Jinak mě pobavily některé zde - vybehla bych s ním, když nemůžu já bude i on sedět na zadku atd. .... chudáci chlapi

odula
30. pro 2019

@mariegroth zika může probehnout i asymptomaticky. Sis jestli se pak nedaji udělat nějaké testy jestli ji člověk prodělal?

marcicek84
30. pro 2019

@mimco tak hlavně to je o nastavení vztahu, přece si autorka ten buben neudělala sama... ale mně osobně by vadilo spíš to, že tady nebude se mnou, kdyby se něco významného dělo, nejde o samotnou cestu, ale o to gesto, čekáme spolu dítě, těhotenství je pro každou ženu náročné a to, že by můj partner nikam v tomto období necestoval a pečoval o mne mi přijde, že už v bříšku jej vnímá jako naši společnou věc, ne jen můj problém...taky doma nemáme vztah, že si jezdí každý na své dovolené, jezdíme společně a třeba zase já nechápu vztahy, kde to funguje tak, že každý sám, to už pak nevím proč ti lidé jsou spolu, když ani na společné dovolné se nedomluví...

@blackfox co se týče dotazu, asi bych se zeptala, zda jde ještě cesta zrušit...třeba ta zika je poměrně reálná hrozba, jsou i nakažení, kteří příznaky mají jako rýmu a pak jsou právě přenašeči, takže bych opravu nenechala nic náhodě a chránila se, možná to je přitažné za vlasy, ale 3 měsíční nepohodlí s kondomem oproti třeba doživotně postiženému dítěti a náhoda je blbec, tak raději volím to drobné nepohodlí...no a ty ostatní nemoci, ať se naočkuje, taky zvažte to, zda je v zemi výskyt TBC, v porodnici dostaneš dotazník, zda jsi ty nebo blízký rodinný člen v posledních 3 měsícich necestoval do rizkových zemí a díky tomu ti už to malinké miminko naočkují (na každý s očkováním dětí souhlasí), takže i toto je na zvážení a zda raději cestu neodložit...

caverina
30. pro 2019

@marcicek84 ted je ale otazka na kdy ji odlozit...pak budou mit male miminko a nepujde to uz vubec🙂 driv...za " mlada" bych taky byla hotova z toho,ze chce jet partner pryc a me tu " nechat"...ted s vekem a hlavne s pribyvajicimi zkusenostmi to vidim trochu jinak...

mariegroth
30. pro 2019

@odula Jde. Bud z moci nebo krve.

@marcicek84 Tak treba to neni jejich jedina dovolena 😀.

blackfox
autor
30. pro 2019

@marcicek84 Děkuji, to s tou TBC jsem netušila a to jsi mě tedy nepotěšila :( Kolumbie je zařazená jako TBC riziková... a sice nejsem odpůrce všeho očkování, ale u prcka budu chtít očkovat i některá očkování později, abych trochu zmírnila ten nápor na organismus, takže toto se mi fakt nelíbí. Cesta by zrušit ještě šla, co se týká financí, tak si to nějak ošetřili, aby při případném zrušení moc netratili. Jenže to musím právě dořešit co nejdříve, už se chlapi těší a začínají konkrétně plánovat a já teď budu za tu "zlou". Ale raději to, než ohrozit dítě. U ziky vycházím z ofiko zdroje, kde doporučují právě ochranu po celý zbytek těhotenství (https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/zika-information)...

blackfox
autor
30. pro 2019

@marcicek84 teď čtu, že by u té TBC musel jeden z členů domácnosti souvisle pobývat déle než 3 měsíce nebo se narodit v rizikové zemi, tak 14denní cesta vypadá, že je ok naštěstí...

marcicek84
30. pro 2019

@blackfox no to TBC me napadlo spis nez ZIKA...kdyby to bylo jen o tom kondomu,ale bohuzel tim obvlivni treba i to dite po narozeni...jinak ja taky nejsem neockovac,ale odkladam na pozdeji,proto by to ockovani na TBC ditete bylo pro me rozhodujici...

marcicek84
30. pro 2019

@blackfox my meli v dotazniku v porodnici jen,zda nekdo nebyl v rizikove zemi....pak dalsi dotazy o case...nevim jak by to kde vyhodnotili lekari,ale z okoli vim o pripadu,kdy se ockovalo i za zaklade toho,ze tam byl kratkodobe dedecek ditete ktery zil s manzeli ve spolecne domacnosti,ale lekar nejsem,mozna se poptej primo ve vybrane porodnici,jak by k tomu pristupovali,at mas jistotu...

blackfox
autor
30. pro 2019

@marcicek84 Díky, ono to asi bude hodně na vyhodnocení konkrétním lékařem po vyplnění dotazníku :/ Zkusím se poptat v porodnicích, které mám jako varianty k porodu.

mourovatakocka
30. pro 2019

@blackfox Na tvém místě bych se nemocí bála. Není to úplně standartní destinace. Určitě ať se naočkuje na vše možné i nemožné a to říkám jako nefanoušek očkování. Repelent samozřejmostí. Konzultace s lékaři super nápad!
A ty si užívej klidu před bouří (porodem) 🍀

marcicek84
30. pro 2019

@blackfox možná taky ještě než se budeš ptát v porodnici, bude záležet asi taky na tom, jak dlouho před porodem se vrátí (možná inkubační doba) a jelikož se mimi může narodit někdy i 2 měsíce dřív a člověk nikdy neví, tak záleží i na tom, jak se budou k tomu stavět lékaři pak...
A jinak já bych se také bála jak píše @mourovatakocka i ziky i tbc a i přípaně jiných věcí, na vše ať se naočkuje, pokud tam nutně musí jet před porodem...
Jinak jak tady holky psaly, že i nikdy nic nedovezly, tak ja zase z okolí vím o případech lidí, co si něco dovezli a pak se 1-2 měsíce léčili, to je taky na zvážení, případná nakažlivost a jestli b případné léčení mohlo spadat i do porodu, s novorozencem nic moc situace...Jinak t případy z okolí nějaké střevní problémy, baktrie i v močovém měchyři, pak nevysvětlitelné horečky, než se z krve přišlo po dlouhém pátrání co to je (málárie to nebyla), sousedům zemřelo dítě po návratu z cizích krajů na meningokoka, z tohoto důvodu radím vysokou obezřetnost a odklad takovéto cesty

drep
30. pro 2019

Asi bych neházela do jednoho pytle všechny destinace a všechny nemoci. Mykobakteriální nemoci - tubera, lepra - se obecně vyznačují tím, že jsou mimořádně málo nakažlivé. A pro normálního imunokompetentniho jedince je skoro nemožné se nakazit. Předpokládám, že partner nemá závažné chronické onemocnění, není extrémně podvyživený ani neužívá kortikoid, takže tubery bych se fakt nebála.

blackfox
autor
30. pro 2019

@marcicek84 Děkuji za podněty k zamyšlení... Bohužel tím, jak nejsem žádný cestovatel, nenapadlo mne toto zprvu řešit, když jsme doma diskutovali o tom, zda může jet a zaplatit si letenky :( Z Kolumbie by se chlap vracel 2 měsíce před přibližným termínem porodu. Volala jsme teď na pražskou Bulovku a dnes tam prý nikdo, kdo by se tématu cestovních rizik věnoval není a mám si zavolat na konzultaci ve čtvrtek, tak pak budeme snad moudřejší.

marcicek84
30. pro 2019

@blackfox no,inkubační doba TBC je právě 6-8 týdnů, tedy i když by mělo být riziko nákazy nízké, nikdo nikdo nic nemůže vyloučit, ale to asi nebude jen o TBC, jsou i jiné nemoci a ty mají taky své inkubační doby, můžou to být blbé neštovice, spalničky, zarděnky či příušnice, ne každému jedinci ještě očkování v dětském věku posktuje ochranu, pro novorozence taková nemoc asi nic moc....a nechci domýšlet nákazu tebe jako těhotné, opět malá pravděpodobnost, ale nikdy neříkej nikdy...

pathan
30. pro 2019

@marcicek84 Co mají pak dělat maminky se staršími dětmi? Zavřít tříletý dítě na 3 měsíce do věže, protože neprodělalo neštovice? Jsem hodně paranoidní, ale tohle už je docela přehnané...

marcicek84
30. pro 2019

@pathan...ale nejde jen o ty nestovice prece...spis o ty splanicky,zardenky a priusnice a tam prece 3 lete dite snad ma uz prvni davku ockovani proti temto nemocem za sebou,jinak by nemohlo do skolky...
Ale dospelym to ockovani mnohy vycpi ti nesou nejvetsi riziko...

drep
30. pro 2019

@marcicek84 nejsem plicař, ale myslím, že po dvoutýdenním pobytu imunokompetentního mladého muže v kolumbii lze tbc vyloučit. Je dobré být opatrný, není dobré být iracionální. A to říkám z pozice někoho, kdo se tubery fakt bojí, protože nemá protilátky ani po očkování a kdo se o lidi s tuberou stará často, často nevědomě.
Jednou jsem to i s plicaři konzultovala (taková služba, kde jsem se fakt intenzivně věnovala pacientovi s aktivní tbc, byl druhý den na pětikombinaci antituberkulotik a já se od něj jednak skoro nehnula a navíc jsem ho intubovala, u čehož na mě fakt hodně kašlal) a primář se mi fakt hodně smál, že pokud si pána tak na rok nenastěhuju domů, tak se bát nemusím.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru