Placenta praevia marginalis. Co bude dál?

thea71
2. kvě 2008

Zdravím všechny ze Šumavy, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nemáte podobné zkušenosti či spíše problémy jako já. Až doposud moje druhé těhotenství probíhalo naprosto normálně, byla jsem velice aktivní, ale při kontrole ve 24. týdnu mi moje doktorka s hrůzou v očích sdělila, že mám velmi závažnou komplikaci, která se jmenuje placenta praevia marginalis na zadní straně, tady že mám placentu velmi nízko, okrajem jen kousíček od děložního čípku. Prý to je indikace k hospitalizaci apod. Je určitá malinká naděje, že se placenta ještě povytáhne, ale na zadní straně se to moc nestává. Vzhledem k tomu, že moje první těhotenství bylo naprosto bezproblémové, tak mi zatím naordinovala jen to, že se mám zklidnit, nic těžkého nenosit, relaxovat a zákaz sexu. Dál se uvidí. Četla jsem si o tom na internetu, a dost jsem se vyděsila, protože kromě možnosti velkého krvácení tam psali o vlivu na miminko, že může být menší a dokonce se může kvůli nedostatku místa ve spodní části dělohy i udusit. Moc by mi pomohlo, pokud jste některá prodělala stejnou diagnozu, tak mi napište, jak se to vyvíjelo, jestli je to opravdu tak závažné, jak píší. Předem děkuji za odpovědi, hezký den všem T.

xxx123
1. zář 2012

@evakva neboj sa, vzdy ked zacnes spinit, tak si lahni na chrbat a pokrc kolena. Lez dovtedy pokial sa to neukludni, keby si spinila aj nadalej, tak chod hned do nemocnice. Vedia davat magnezium....a chvilku si tam polezis a budes aspon pod dohladom. Tiez dlho nesedavaj, skor taky polosed alebo pololah. Ja som tiez spinila v 15 tt a v 18tt, a v 25 tt.som krvacala. Hlavne sa nestresuj, cim vyssi termin to bude , bude to aj narocnejsie, nechcem strasit, len sama budes intuitivne pocitovat, ake polohy ti robia dobre a hlavne ako dlho v nich budes moct vydrzat, hlavne vela oddychuj a lez.

miskafl
1. zář 2012

@evakva tak ked nahnedo snad je to v poriadko, ale ak by sa ri to opakovalo, bez pre istotu k lekarke, predsa len mi vtedy hovorili ze aj pri malom krvacani hned do nemocnice kvoli tej placente.. Drzim palce nech sa placenta vytiahne ako mne este mas vela casu, len treba davat pozor a nechat sa obskakovat 😉

reni1512
3. led 2013

ahojte baby...som 10/6 a lekar mi uviedol ze chorion (asi placenta) toho casu prekryva oblast vnutornej branky...Je to zle???

romantika
4. led 2013

@reni1512 ahoj v tomto tydnu ne, jak roste brisko tak se placenta vytahuje smerem nahoru. nemas duvod to resit. jen kdyby si spinila tak na kontrolu jestli to nejde z placenty. Take jsem to tak mela a do porodu byla mimo cipek. Pokud se nevytahne tak se myslim rodi cisarem. Jinak to nevadi. Mne teda diky tomu dost tuhlo bricho jiz od casneho tehu diky tomu jak se placenta dole prokrvovala.🙂

reni1512
5. led 2013

@romantika jeeej dakujem krasne 🙂!

denka1
15. led 2013

Ahojte kocky.Tak mne v 13 tyz tiez Dr povedal,ze mam placenta previa marginalis☹mam 3 deti a toto som este nemala.Dufam,ze sa to vytiahne hore a bude to ok.Brucho mi sem tam tvrdne.Ked sa viac namaham,tak mam trosku vytok,nie krv,ja len dufam,ze to budem ok.Ziadne dieta neberiem na ruky a nenatahujem sa a viac oddychujem.Uz mi Dr dala magnecko,takze si ho davam,ked citim tuhnutie,aj 3 krat za den a mozem max 6.To som brala pri vsetkych detoch ,az skoro do konca.A davam si ascorutin 3 krat denne.Drzim palce reni1512,ja mam termin 18.7 🙂

ivana2209
7. únor 2013

Ahojte baby. Dnes na poradni mi Dr povedala, ze mam placenta preavia. A povedala m tie najhorsie konplikacie co mozu nastat ☹ Ani ich radsej nebudem hovorit... Pri manzelovi som spustila taky plac, ze chudak nevedel co sa deje... Prosim kocky, ktore mali taku diagnozu o nejake povzbudive slova... 😢

ivana2209
8. únor 2013

@denka1 Ahoj, vcera som sa dozvedela, ze tiez mam placenta preavia ☹ Doktorka mi povedala, ze mi prekryva cely krcok. Som z toho dost zufala... Chcem sa ta spytat ako si na tom ty? Posunula sa ti?

denka1
9. únor 2013

@ivana2209 Ahoj,ja mam placenta previa marginalis,to je ten prvy stupen.Ty mas sa mi zda ,ten treti stupen,je tu aj zvlast tema na placenta previa.Skus si to pozriet tam,ale ja na tvojom mieste by som nic necitala a mala kludovy rezim.Neznervoznuj sa citanim,lebo kazde telo a tehotenstvo je ine aj s rovnakou diagnozou.Nema kazda mamina rovnake problemy.Citala som,ze dievcata mali aj cely krcok prekryty a mali v pohode tehotenstvo,nesmies mat sexik a namahat sa.Ked mas vytok,tak je to v pohode,ked budes vidiet krvicku,treba ist do nemocnice,nie k svojej Dr a cakat.Davaj si na seba pozor a odpocivaj.Budes mat po porode cas vsetko dobehnut🙂

denka1
9. únor 2013

@ivana2209 A ked je to tvoje prve babatko,tak mozes odpocivat.Ja mam 3 deti a tiez si musim najst cas na seba a oddychovat.Drzim palceky,nozky hore a relax🙂

oblecenieavecicky
9. únor 2013

Aj ja som mala tento problém a mám zdravého syna, ktorého som donosila do 39.tt. Musela som oddychovať, ležať a nič nerobiť. Postupne sa placenta posunula vyššie, ale aj tak som nakoniec musela ísť CR... Ale ako píšem, vďakabohu všetko dobre dopadlo 🙂

ivana2209
9. únor 2013

@denka1 Dakujem pekne, ze si mi odpovedala. Ano je to moje prve babo a uz od zaciatku som na pn, lebo som mala hematom a kvoli nemu som krvacala. Ten sa nastastie vstrebal. Zatial nekrvacam, ani nemam ine tazkosti. Stale len lezim, manzel mi ani nedovoli nic robit. Citala som uz asi vsetky temy, ale uz radsej nebudem. Bola som este u jedneho doktora a ten mi povedal, ze to nevidi az tak hrozne. Takze dufam, ze mam sancu, aby sa to zlepsilo aj mne. Je mi jedno ci budem rodit CR, len nech je babo v poriadku a nech to dotiahneme do 9 mesiaca. Drzim prsteky aj tebe, nech sa to co najskor zlepsi a mozes si kludne uzivat tehotenstvo 🙂

ivana2209
9. únor 2013

@oblecenieavecicky A mala si tu placentu cez krcok alebo nie? Dufam, ze aj ja budem mat stastie a posunie sa.

oblecenieavecicky
9. únor 2013

@ivana2209 Myslím, že nie. Teda aspoň mi to lekári nepovedali. Ja som si poležala aj v nemocnici, veľmi som sa bála, ale potom som na 100% dodržiavala povinný oddych a upravilo sa to. Dokonca som mala ísť rodiť normálne, aj som mala kontrakcie, len tie bohužiaľ spustili opäť krvácanie, preto som musela ísť CR. Ale ako hovorím, všetko dobre dopadlo. Neboj, určite sa to upraví aj tebe, len musíš oddychovať a fakt sa nesnažiť nič robiť. Ja som mala povolené len ísť na WC, ani variť som nesmela, tak ma všetci obskakovali. Síce to po pár mesiacoch už liezlo na nervy, ale stálo to zato. Držím palce ;)

ivana2209
9. únor 2013

@oblecenieavecicky Dakujem velmi pekne za povzbudive slova 🙂 Oddnes myslim pozitivne a budem len lezat a oddychovat. Som rada, ze u teba to dopadlo dobre a verim, ze aj u mna 🙂 Este raz vdaka

mandre
9. únor 2013

Mně doktor říkal,že se placenta vytáhne a nevytáhla se, během těhotenství jsem ležela se špiněním a lehkým krvácením 4x v nemocnici, nakonec jsem porodila císařem v 35.tt kvůli poměrně velkému krvácení, placenta byla na utz 1cm od krčku a částečně i vrostlá dovnitř - to mi ale řekli až v porodnici, to nebylo z ukltrazvuku vidět...všechno dopadlo dobře, ale strach z předčasného porodu jsem měla, naštěstí, když se to stalo jsem už den ležela v porodnici kvůli lehkému krvácení. Placenta se hodnotí definitivně až po 30.tt, na začátku má nízko placentu poměrně hodně těhotných 😉
U mě ležení nemělo žádný velký význam, to poslední veliké krvácení začlo v noci a to jsem ležela.

denka1
26. únor 2013

Tak Vam davam na znamost,ze moja placenta sa vytiahla.Som stastna,prestastna🙂Sice ma stale trapia vytoky,ale dufam,ze aj to casom zmizne...Prajem vam,aby sa aj vase placenty co najskor vytiahli a uzivali ste si v pohode toto krasne obdobie🙂

misa.patrik
30. čer 2013

Ahoj děvčátka moje placenta se nevytáhla ☹ rodila jsem 26+2tt Adámek měl 790g a 35cm po dlouhém boji už mám svého broučka konečně doma takže naštěstí vše dobře dopadlo

monik32
17. črc 2013

Ahojte,ja som predvčerom bola na 3D ultrazvuku kvoli nizko položenej placente.momentalne som v 21 tt.no a zaver je:Grav.m.I.VI.insertio placentae profunda.neviete mi niekto poradit,co to znamena??je to moje uz 4 tehotenstvo.s nizko polozenou placentou zatial nemam.dakujem

piacere
20. črc 2013

@monik32 myslím, že môžeš byť kľudná 🙂 pozri: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Soubor:Pato...

čiže ju máš síce nízko, ale nezasahuje ti vôbec vnútornú bránku (čo je nebezpečné, ak zasahuje). Ja mám marginalis, nedvíha sa, takže mám nariadený kľudový režim, lebo je tu riziko opätovného krvácania... Ale u teba by to malo byť ok 🙂

monik32
20. črc 2013

Dakujem.06.08.idem na kontrolny ultrazvuk,tak dufam,ze to bude lespie.no ja mam tiez nariadeny kludovy rezim,nic tazke nedvihat,ziadny sex atd.dufam,ze to dobre dopadne

monik32
25. črc 2013

@piacere držím palce,nech ti všetko dobre dopadne 🙂 .

ined77
31. říj 2013

@monik32 @misa.patrik @denka1 @mandre @ivana2209 @oblecenieavecicky @romantika @reni1512 ..a další 🙂

Dobrý večer milé maminky 🙂 ,

právě vznikl v naší Wiki knihovničce nový článek s názvem
https://www.modrykonik.cz/placenta-praevia/.

Bylo by od vás zasvěcených v tomto téma velice pěkné, pokud by jste byly ochotné podělit se o své zážitky a zkušenosti s touto těhotenskou problematikou i s ostatními maminkami.
Psát můžete přímo pod článek, do okénka Má zkušenost s....
Vaše zkušenosti a rady jistě ocení maminky, které potkal podobný osud.

Děkuji a přeji všem krásný večer 🙂.

misa.patrik
1. lis 2013

Byla mi zjištěna placenta previa centralis ve 20tt kde mi gynekolog řekl že tím jak bříško poroste tak se ještě muže placenta vytáhnout.
Já jsem byla bohužel z těch komu se placenta nevytáhla ale naštěstí se štastným koncem.Od toho 20 tt jsem špinila obšas slaboulince zakrvácela pokaždé jsem jela do nemocnice a pokaždé mě poslali domu že to nic není (což mě dneska mrzí že jsem nejela rovnou do Poruby tam by si mě nechali) bohužěl ve 25tt jsem začala krvácet masivně tak mě transportovali RZ do Porubské nemocnice ještě 2v1 v případě že by se muselo rodit že by měl Adámekvětší šance přežít protože tam jsou na to připravení. Tam mě udrželi ještě týden a bohužel 26+3tt jsem začala zase masivně krvácet a to už jsem byla v ohrožení života i já proto se lékaři rozhodni těhotenství ukončit. Adámek měl 790g 35cm. Je to muj bojovník zvládli jsme to 🙂
Každopádně pokud mužu poradit minimální stres,hodně odpočívat ,nenechat se odbýt lékařem pokud se opravdu necítíte dobře máte právo být hospitalizovaná.

monik32
5. lis 2013

Ahoj,v 21tt mi bola zistená nízko položená placenta profunda.lekár mi nariadil kludový režim,žiadny pohlavný styk s manželom.bola som opatovne objednaná na ultrazvuk kvôli placente a jej uloženia.asi po dvoch týždňoch som bola na kontrole a bolo mi povedané,že placenta je už na tom mieste,kde má byť.no naďalej mi bolo nariadené telesné šetrenie a pri akomkoľvek krvácaní utekať do nemocnice.našťastie placenta je v poriadku a každým dňom očakávam narodenie synčeka Dominika.Prajem všetkým maminkám,ktoré majú s týmto tiež problém,nech hlavne oddychujú,nič ťažké nedvíhajú a nech sa im narodia zdravé babatka

petka2710
27. črc 2014

Ahoj holky, neni tu nejaka budouci maminka, nebo maminka, ktera by chtela tuhle diskusi obnovit?

sim22
28. črc 2014

Ahoj,já mám taky placentu marginalis,mám klidový režim už od začátku března kdy jsem na střídačku krvácela nebo špinila.Kolem 22tt přesahovala 6mm přes branku,teď už je 1cm nad brankou,ale mam pod ní hematom,ktery se sice vstřebává,ale každým dalším krvácením dorůstá.Zajímalo by mě co vám to krvácení vyvolává,mě se totiž objeví vždycky jen když jdu na wc.jinak ne.

larina
2. srp 2014

@sim22
@petka2710
Ahoj holky, diskusi bych obnovila rada, mam placenta praevia kompletne prekryvajici hrdlo, mam strach. V 20+3 jsem skoncila v nemocnici s krvacenim, byla jsem tam tyden, ted jsem doma a snazim se lezet. A co Vy?

petka2710
2. srp 2014

@sim22 Ahoj, ja nejak nevim ty mm, cekame dvojcatka po ivf, takze vytouzena a vymodlena. Kdyz jsem na kontrole u dr.jsem schopna vnimat jen informaci, ze plody jsou zive a ze mam lezet. Takze se snazim v ramci moznosti polehavat, i kdyz ne vzdy se postesti, ale zvolnila jsem hodne. Ze me cca tyden po propusteni z nemocnice vylitla denne 1-2srazeniny a vzdy jen na wc. Ted musim zaklepat, ze je uz vice nrz tyden klid 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru