Prvorodička v 36 letech. Z čeho mít a nemít strach a jaké mohou nastat problémy?

bara011984
26. lis 2019

Zdravím všechny maminky, nebo budoucí maminky. Jsem v 5tt těhotenství ( domácí testy jsou pozitivní a k lékaři jsem objednaná na 12.12.) . Je mi 35 a za dva měsíce mi bude 36. Proč vlastně píšu : poněvadž jsem těhotná poprvé a nejsem nejmladší, tak mám obavy z každého píchnutí atd. Mohu se zeptat jaké mohou nastat problémy? Z čeho mít a nemít strach, pocity, na co si dávat pozor atd. Předem děkuji za každou zkušenost

hankaviki
26. lis 2019

@bara011984 ahoj, já byla prvorodička ve 34 letech. Asi bych zmínila tripple testy , ty by ti mohly vyjít hůř kvůli věku. Kdyby se tak stalo, tak abys nepanikařila.

lenka_tom
26. lis 2019

@bara011984 Já budu prvorodička ve 40 letech. Před dvěma lety jsem prodělala zamlklé těhotenství, tentokrát už jsem na konci 15tt a všechno včetně prvotrimestrálního screeningu je v pořádku. Jen mě doktor poslal na genetickou konzultaci právě kvůli věku. Od začátku jsem na neschopence, ale to jen kvůli vysokému věku a tomu potratu. Kdyby mi bylo jako tobě, tak by nad tím určitě jen mávnul rukou. Myslím, že je spousta horších věcí, než vyšší věk. Hlavně buď v klidu, to je pro mimčo nejdůležitější 🙂

eloise02
26. lis 2019

Rodila jsem taky v 36 letech a problémy jsem až na těh. cukrovku neměla vůbec žádné. To přece takhle nejde říct, je to individuální. Mladá holka může mít kolikrát horší průběh těhotenství, není to jen o věku. U mě všechny screeningy dopadly dobře, nehnali mě na žádné odběry plodové vody, nic. Spíš jsem se dost stresovala zbytečně - např. necítila jsem pohyby (syn byl extrémně klidné nehýbací dítě) a já se pořád bála, jestli je v pořádku.

petulejan
26. lis 2019

Rodila jsem v 37 a také první dítě. Kromě toho,že mám Leidenskou mutaci jsem byla naprosto ok,screening vždy v pořádku,tak jsem nebyla hnana na jiné testy. Vůbec bych to být vámi neřešila. Horší je to shazovani kil 😁

bara011984
autor
26. lis 2019

Děkuji za uklidňující odpovědi. Mám prozatím asi vše ok. Bolesti prsou od konce 3 TT, (podle toho jsem poznala, že je něco jinak) , občas motání hlavy, nadýmání a tento týden teda silná únava.. Jen mě tento víkend píchalo v podbříšku a to hlavně na jedné straně, tak jsem se hned vyděsila, jestli to není mimoděložní, ale už to ustalo.. možná to bylo spojené s tím, že jsem měla mít plánovanou menstruaci. Těžko říct, prožívám to vše poprvé, tak jsem z toho víte co..😂..

bara011984
autor
26. lis 2019

@lenka_tom gratuluji a držím palce ať je nadále vše ok 😉

lenka_tom
26. lis 2019

@bara011984 děkuju, nápodobně 🙂

jituli84
26. lis 2019

Mě je 35, v dubnu spontanní potrat, v červnu se nám zadařilo, jsem téměř od začátku na neschopence. Cukrovku jsem měla v pořádku, na triple testy mě ani neposílaly, rej se stejně už moc nedělají, duležítý je 1. screening.Občas panika, protože z každé strany slyším, jak maj všichni kopající miminka a do mě si mimčo parkrát kopne akorát a to jen tak zlehka. Jinak já měla takovou unavu jako za celej život ne, spíš jsem byla akční, na začátku těhu spíš polomrtvá😀Unava, migreny, zvracení, totalní nechut k masu. Začínám 29tt a někdy zvracím ještě ted, přeji hodně sil a zdravé miminko 🙂

lenka_tom
26. lis 2019

@jituli84 taky jsem děsně unavená, ale z různých diskuzí vím, že tenhle problém mají i mnohem mladší maminky 🙂

jituli84
26. lis 2019

@lenka_tom jj to je jasný, já třeba vytuhla ve 4 , vzbudila se ráno a byla jsem vyřízená total 🙂

bara011984
autor
26. lis 2019

@jituli84 děkuji.. také přeji ať je vše v pořádku a zdravé miminko 😊

aneta15
26. lis 2019

@bara011984 mě je 36 a čekám třetí dítě. Bojím se víc jak při prvním. 1. Screening jsem měla v pořádku. Žádná jiná vyšetření jsem nemusela absolvovat. Na triple testy nepůjdu. Cukrovku mám hraniční. Hodně mě bolí vazy na děloze, když prudčeji vstanu píchá mě a trochu mě chytají křeče. Při prvním i druhém jsem furt litala na pohotovost. Teď vím, že je to normální, že to tak bolí. Já porad stresovala, že jsem stará a chci testy možný i nemožný a doktor na mě koukal jak na blázna. Uklidnila jsem se až po prvním trimestru. Teď jsem v 14 týdnů je mi už konečně trochu normálně.

jenda112211
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jituli84
26. lis 2019
lovemusicsun
26. lis 2019

Ahoj, já rodila první dítě v 35ti a ted ve skoro 37mi cekam druhe. Zadne problemy jsem nemela, dcera zdrava, narozena v terminu, porod v pohode. I to druhe tehotenstvi probiha ukazkove. Pracuju, staram se o malou, unavu si nepripoustim. Za to znam holku, ktera ma 24 let a uz 2 mesice lezi v nemocnici s rizikovym tehotenstvim. Je to hodne individualni, neda se to generalizovat na vsechny holky po urcitem veku. A uprimne - v porodnici se mnou lezela pani, ktere bylo uz 40 a rodila sve prvni miminko. Dneska je to jine, ani doktor mi nedal nikdy najevo, ze jsem treba starsi matka. Hlavni je byt v pohode, to opravdu dela hodne!

mi35
26. lis 2019

Své první a (zatím) jedno dítě jsem porodila ve 36. Těhotenství pro mě bylo náročné, protože mi hodně a často tvrdilo břicho, ale na to nemá věk vliv. Kromě těhotenské cukrovky jsem neměla žádné zdravotní potíže. Všechny testy v pořádku, akorát tripple jsem kvůli velké pravdepodnosti zkreslení kvůli věku odmítla. Také jsme byli s partnerem na konzultaci na genetice. Porod proběhl přirozeně, rekonvalescence po porodu také ok.

eviicka
26. lis 2019

Také jsem první rodila ve 36 letech a kromě toho, že u prvního screeningu mi doktorka řekla, že věk zvyšuje koeficient (ale i přesto testy dopadly dobře) se nikdo z lékařů ani slovem nezmínil. Komplikace v těhotenství a při porodu jsem neměla žádné.

mrav
26. lis 2019

Moje žena už tu nenapíše- ale také rodila dcerku v 36 letech. Není se čeho obávat, dcerka je zdravá, krásná, jsou jí už čtyři roky.🌝

bara011984
autor
26. lis 2019

@mrav krása, ať vám dělá radost dál 😊

bara011984
autor
26. lis 2019

@lovemusicsun děkuji, snažím se být více v klidu a nestresovat se. Obzvláště po přečtení všech příspěvků. Je hezké vědět, že opravdu na věku nezáleží. Držím palce ať je vše dál ukázkové jako doposud..😊

fatal_error
27. lis 2019

Kamaradka rodila poprve v 36 letech a den pred terminem se mnou litala po Vitkove jako kamzik, takze je to opravdu individualni. Kdezto mne je 35, za mesic cekam druhe a sotva uz se vlecu. 🙂
Urcite si dej zalezet, at se udrzujes v kondici, chod na prochazky, snaz se stravovat rozumne a niceho se neboj, 35/36 jeste neni zadny vek. 👍
Jak pisou holky, tak po 35. roce se chodi na genetickou konzultaci "z duvodu veku", ale pravdepodobne to bude jen rozhovor nad rodinnnou anamnezou, aby se nic nezanedbalo a to je cele. Tripple test muze vyjit hur, ale taky nemusi, to neni pravidlo.

mrav
27. lis 2019

@bara011984 Bohužel už jenom mně- moje žena zemřela...

bara011984
autor
28. lis 2019

@mrav to je mi velice líto, přeji hodně sil.

bara011984
autor
28. lis 2019

@fatal_error děkuji a přeji snadný porod a zdravé miminko

bonavoxa
28. lis 2019

@bara011984 Dceru jsem rodila, když mi bylo 27, syna, když mi bylo 33, druhé těhotenství bylo oproti prvnímu o hodně víc v pohodě, věk v tom nehrál roli. Čeho bych se bála, je ta změna po porodu, péče o mrně, fakt úplně vnímám, jak jsem před léty měla víc energie a nadhledu. Ale to prvorodičce asi nepůjde úplně vysvětlit. A také to nelze generalizovat.

bara011984
autor
29. lis 2019

Ahoj holky, dnes jsem se trochu vyděsila: včera večer mě bolelo v podbřišku, dočetla jsem se, že to může být tím jak se roztahuje děloha, ale dnes (konec 5 TT) mě přestala bolet prsa a začala jsem špinit ( bez křečí). Máte podobnou zkušenost? děkuji

lovemusicsun
29. lis 2019

@bara011984 Ahoj, mě taky píchalo v břiše, u obou těhotenství a je to roztahováním dělohy. Máš štěstí, že Tě přestala bolet prsa v 5tt, mě bolí doteď a jsem ve 24tt. Lehké špinění je asi taky normální v těch úplných začátcích těhotenství, s větším krvácením bych asi volala doktorce. Většina žen ještě ani neví, že je těhotná v 5tt..
Jinak vím, že se to blbě radí, ale přestala bych se tolik pozorovat být Tebou. Ono Tě bude píchat kde co a trápit se tím nebo se tím nechat hned vyděsit není dobré ani pro Tebe ani pro mimčo. Samozřejmě nemluvím o krvácení nebo křečích v břiše apod.. Buď v klidu a užívej si těhotenství. Rychle to uteče, tak ať máš hezké vzpomínky.

bara011984
autor
29. lis 2019

@lovemusicsun děkuji Ti, s pozorováním sebe sama si nemohu pomoct, ale chápu, že se asi zbytečně stresuju. Vypadá to, že špinění snad ustalo, tak uvidíme. 😊..

aneta15
29. lis 2019

@bara011984 já taky spinila. Byla jsem na pohotovosti a tam mi řekli že buď a nebo. Nejde nic dělat jen čekat

jituli84
29. lis 2019

@bara011984 věř, že pokud se neustále budeš pozorovat a tim padem si vytvářet stres, může to bejt horší..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru