Těhotenská cukrovka - hodnoty. Může občasné zvýšení ohrozit mimčo?

martinatd
15. led 2021

Ahojte všem 😊 zajímaly by mě vaše zkušenosti s tehotenskou cukrovkou. Mela jsem vyssi výsledky tak jsem byla poslána k diabetologovi a musím si merit hladinu cukru v krvi. Nebyla mi dana žádná dieta jen doporuceno omezit cukry a sacharidy. Což jsem taky udělala jednou za čas ujedu malou čokoládou ale hodnoty se vždy drží nizko, navic dr rekl ze obcas můžu. Problém je v tom ze mi hodnoty občas vyletí az na 9tku a to hlavně po obědě,, tento týden jsem přišla na to , že to dělají nejspíš brambory.. může občasné zvýšení nějak ohrozit mimco? Jsem 31+3 . Hodnoty si mam.merit jen občas podle rozpisu ale já si je merim raději po každém jidle I před. Ale pořád jim něco jiného a nikdy nevím jak se cukr zachová proto občas hodnoty vyletí 😏 doporucuje se mit před jídlem hodnoty max 5 ale ja od oběda furt jim takže mi to malo kdy klesne pod 5 , ale zase nepresahuju hranici. Ranni hodnoty na lačno mam kolem 4,5. Tak nevím jestli to moc nehrotim 🙄

michaela666
15. led 2021

Ahoj zkus si prosím najít nedávné diskuze o těhotenské cukrovce tady na MK. Určitě tam najdeš odpovědi na otázky. Už si připadám jak kolovrátek a stejně to v mnoha ohledech nemá ani smysl, protože nemám odpověď, kterou chtějí holky slyšet....Hodně informací ti dá web tehotenskacukrovka.cz....To jak se stravuješ není vhodná úprava jídelníčku při těhotenské cukrovce. ☹

michaela666
15. led 2021

Tady si dovolím zkopírovat text na toto téma od jedné porodní asistentky z instagramu. Často se tu objevuje, že diabetolog řekne, že čokoláda, dortík, trochu cukru do čaje nevadí, ale už neřekne jak to ovlivňuje mimino a tím pádem holky nechápou proč tu dietu opravdu poctivě dodržovat.

Odchylky od normálního vývoje plodu, které vznikají u těhotných žen s CUKROVKOU, pokud NENÍ cukrovka dostatečně
Nejčastěji se tomu podařilo ve 2. a 3. trimestru.

Krevní oběh plodu je spojen s krví matky pomocí placenty. Do placenty přitékejte krev matky, která s sebou provádí kyslík a další živiny, včetně glukózy (jednoduchý cukr). V placentě přestupují všechny tyto látky do krevního oběhu plodu, díky tomu plod roste a postupně se vyvíjí.
Glukóza, která jde do krve plodu, působí jeho glykémii (koncentrace glukózy v krvi). Plod si tvoří svůj vlastní spotřebič, internetový filtr ovlivňuje hladinu glukózy v krvi, takže jeho vlastní spotřeba pomáhá plodu hlídat jeho vlastní glykémii.

NEBUDE-LI cukrovka u matky KOMPENZOVANÁ (vyvážená), bude-li mít matka VYSOKOU glykémii, např. 10-15mmol / la více, půjde přes placentu k plodu VÍCE glukózy a bude STOUPAT glykémie plodu. Začněte u plodu začít inovovat, aby se snížila hladina glukózy v krvi, ale NADBYTEČNÁ glukóza se ULOŽÍ do zásob, hlavně do zásobního TUKU.
Plod bude tedy ABNORMÁLNĚ přibít na váze, bude přibývat tuková tkáň. Tento boj pro něj bude NEPŘIROZENÝ, orgány budou méně zralé, hlavně plíce.

DĚTI matek, které mají nekompenzovanou cukrovku, se rodí s vodní váhou 4500-5000 g, dítě je ve skutečnosti nezralé, může mít sníženou funkci plic, může mít zhoršené dýchání, v prvních dnech života bude trpět hypoglykémií (snížená hladina cukru v krvi), protože už jednou dostávat určité množství, jako od maminky. Děti mohou trpět novorozeneckou žloutenkou, může dojít ke zvětšení orgánů, např. 🖤, to pak vede k poruchám srdečního rytmu.
Větší plod zvyšuje a pravděpodobně zvyšuje porodní poranění. V pozdějším věku může dítě trpět cukrovkou 2. typu.

mona91
15. led 2021

@martinatd vyborne doporučení opravdu. U tehotenske cukrovky i výkyvy jsou spatne. Čokoláda jsou rychle cukry takze je mala šance ze zvýšenou hodnotu naměřili kor treba po hodině uz nemas sanci. Standardní je ze se dela glykemicky profil 2-3x tydne, ranní lacna a hodinu po jídle myšleno snídaně, obed,vecere. Procti si tehotenskacukrovka.cz tam mas vzorový jídelníček plus veci co jsou vhodné a co ne. Od oběda furt jis... mela by jsi jist 5x nejvic 6x denni klasika snídaně, svačina, obed, svačina, vecere popřípadě edruha vecere dojíždět se mezi jidly není vůbec dobry. Hlavne mysli na to ze to není jen o tom ze mimco bude vetsi ! S GDM mas zvýšené riziko praktocky vseho, proto treba se odebira / ma se odebirat jednou za měsíc kontrolní biochemie krevní obraz včetně glykovaneho hemoglobinu.

emillyhk
15. led 2021

@martinatd Jak už radily holky přede mnou - projdi si především web tehotenskacukrovka.cz a začni dodržovat dietu. Je potřeba jíst opravdu po 2-4 hod., rozhodně se mezi jídly nedojídej. Je potřeba vysadit veškeré cukry i umělá sladidla. Hlídat si množství příloh (mě např. dobře prochází brambory, ale téměř mi neprochází těstoviny). A určitě si dělej glykemický profil častěji, klidně denně! Ať víš, co s tebou které jídlo udělá. Jako těhotná máš nárok na 2500 ks proužků, takže se nenech odbýt a nech si je předepsat. To co praktikuješ teď není dieta, natož dieta při GDM 🙄
To, že si můžeš dát občas čokoládu - ano, při DOBŘE kompenzované cukrovce si můžeš dát kostičku vysoceprocentní kvalitní čokolády (např.80%), např. v rámci dopolední svačiny, ale je potřeba to započíst do množství sacharidů, které jsi snědla. A jenom výjimečně!

michaela666
15. led 2021

@michaela666 Teď koukám, že je v článku dost slov upravených mým mobilem. Snad pro tebe budu význam textu srozumitelný. Omlouvám se, už to bohužel nejde upravit.

mona91
15. led 2021

@emillyhk trochu odbočíme. Ono je množství prouzku omezené? To čumím ja myslela ze te těhotné mají neomezene. Ja teda uz končím mam to za par, druhe tehu s GDM a vždycky jsem mela prouzku mraky nikdy mi nacházely vždycky mi je napsala na každé kontrole hned sama se slovy radši se měřit vic nez min. Jen ze ta informace je pro mě nová 😉

werumka
15. led 2021

@martinatd Pochopila jsem, že se léčíš v nemecku, tak nevím, jak to tam je s úhradou prouzku do glukometru a celkově edukaci.
První důležitá věc- před jídlem se měřit nemusíš. Pouze ráno na lacno. Glykemie před jídlem nemusí být pod pět. Ale zároveň ti tahle hodnota nic neřekne. Důležitá je hodnota glykemie hodinu po jídle (měřeno od začátku jidla).
V tuhle chvíli jsi v období, kdy glykemie zlobí nejvíc a další měsíc to tak bude dál. Zkus najet na jídelníček, který je doporučený na výše uvedených stránkách. Kdyby něco, klidně piš IP 😉

werumka
15. led 2021

@mona91 žádný diabetik nemá neomezený počet prouzku. Dřív to dokonce bylo max 100 prouzku na rok pro těhotné s gdm. To se naštěstí už změnilo. Ale ani já jako diabetiky na inzulinove pumpě nemám neomezené množství prouzku 🙂

mona91
15. led 2021

@werumka to vim ze klasicky diabetik ma.omezene množství a musi kolikrát dokupovat. Ale nevím proč jsem mela za to ze těhotné to mají plne hrazené bez omezení jak leky tak proužky. Možná proto ze mi to množství vždycky vystacilo a nemusela jsem řešit nedostatek. Ono s edukační v Německu bych si nedelala iluze, naše zdravotnictví je lepší... mam v Německu rodinu, sestra tam ted žila 4 roky a řešila tamní zdravotnictví dost intenzivně a je to masakr.... ale bohužel i napříč ČR poslední dobou narazim na totalni zmatene informace konkrétně o GDM které podávají lékaři a je to dost skandál... 🤦‍♀️

martinatd
autor
15. led 2021

Moc děkuji za rozsáhlé informace, určitě na vse mrknu a ohlídam to víc než doposud. O tom, ze by měly být lístky na měření omezené nevím, zatím mi nikdo nic neřekl tak uvidíme ještě časem, zatim mam spotrebovanych nějakých 150 ks. Moc děkuji 😊

mona91
15. led 2021

@martinatd jeste bych dodala jednu podstatnou věc a to je pohyb! Ten dela strasne moc. Priklad das si obed který splni 50g sacharidů a jdes si na hodinu lehnout, probudil se změřit se a mas glymcu trwba tech 9, za to kdyz si das uplne stejne jídlo stejného množství a jdes se po obede projít na hodinu můžeš mít pak glymcu treba 6. Pohyb opravdu dela hrozne moc.
Pro lepší orientaci přikládám foto takového tahaku co jsem dostala v dia poradne. Omlouvám se ze je špinavý je to proste tahák který mam denne při ruce a i ted při druhém tehu s cukrovkou po něm kolikrát sahnu

emillyhk
15. led 2021

@mona91 K tomu množství proužků - mě se v dia poradně sestra trochu cukala, když jsem ze začátku chtěla víc proužků (než jsem se naučila správně píchnout a než jsem vychytala dietu, tak jsem měla větší spotřebu). Tak jsem se trochu pídila, na co mám nárok a někde jsem vyčetla, že je to těch 2500 ks - takže na celé těhotenství je v podstatě neomezené množství 😄

mona91
15. led 2021

@emillyhk koukala jsem prave na krabičku kolik jich tam je 🤣 tak to já si odnesla minimálně 3x po 5 balení jen co si pamatuju a vždycky bud uz je měli vypsané nebo prvni otázka byla mate dost prouzku? Jako nemůžu říct pul slova leky proužky celková pece... taky bych řekla ze to podle toho vypada cukrovku mam fakt skvele kompenzovanou i když na PADech na nejvyšší dávce to jsem.mela u prvního i ted. Syn se narodil 39+3 vaha 3130g, mala je celou dobu bud v prumerne vaze nebo na nižší hranici podle toho jak se to podaří změřit. Ano je to s lékama a drsnou dietou a to mam problém ,,pouze,, s ranní lacnou, k večeři prumerne 10-15g sacharidů a to pouze v zelenine ted uz mi to tělo mesic před termínem bere cca 7g ale u prvního mi tohle udělalo tri měsíce před terminem🤦‍♀️

martinatd
autor
15. led 2021

@mona91 super, to se může hodit děkuji 😊 s tím pohybem to je těžší, zaprvé je zima venku takže na procházky jen když počasí dovolí navic me ted začaly bolet kyčle takže toho moc nezvládnu , občas zkouším trošku pohybu na eliptickém trenažéru ale nejsem moc zvyklá takže vydrzim max 15 minut.. snad ty poslední 2 měsíce doklepu nějak a bude vše v pořádku 😊 děkuji

emillyhk
15. led 2021

@mona91 Já to naštěstí držím jenom dietou, ale začátek bylo peklo 🙄 GDM už od 14.tt, nevolnosti ještě v 6. měsíci, teď cca týden se ve tři v noci vzbudím a zvracení (dilema: sníst něco málo sacharidů a znovu usnout nebo nejíst, dodržet dietu, ale nespat?)... Naštěstí už to mám za pár 😄😂

emillyhk
15. led 2021

@martinatd K tomu pohybu - ono pomůže i to, že třeba trochu poklidíš, pocouráš po bytě, apod. Prostě opravdu po obědě nezalehnout... (S tím jsem třeba měla trochu problém já 😄)

martinatd
autor
15. led 2021

@emillyhk věřím že to může být horší, ja to mam teprve krátkou dobu tak se na to snažím ještě přijít jak s tím fungovat apod.. spíš jsem zmatena na diabetologii mi řekne dr ze mam jist jak jsem zvyklá jen omezit cukry a sacharidy což fakt delam obcas si dam kinderko tu tyčinku, ale.hodnoty mam i tak v normě a na gynde mi pak řekne dr ze je maly.s váhou cca o 2 týdny na před a ze si mam ten cukr hlídat, ale když mam z 98% hodnoty v pohodě, diabetolog na kontrole vidi kde a jak často jsem mela hodnoty vyssi a řekne ze je to oka da mi další tabulku a tím to končí, tak pak už nevím co delam špatně. Vynechám teda ted i tu občasnou čokoládu budu se snažit jist pravidelně a uvidíme 😊 závidím ze už to mate za pár , uz to chci mít taky za sebou 🙈😊 Hlavně hodně štěstí 😊

martinatd
autor
15. led 2021

@emillyhk no tak tenhle typ pohybu mam 😁i když občas bolestivý kvůli zadum, bohužel ne po obědě, většinou se plna hodím na gauc . Neumím s plným břichem něco dělat 🙈😁

emillyhk
15. led 2021

@martinatd Ještě můžeš zkusit na Facebooku skupinu Těhotenská cukrovka + vhodné recepty. Je tam spousta informací, zdroj převážně od Dr., která se zabývá přímo GDM. I kdyby ses nezapojovala nějak aktivně, jsou tam moc hezky ucelené informace a mě to hodně pomohlo pochopit PROČ je nějaká potravina vhodná/nevhodná. Držím palce, ať to s dietou co nejdřív poladíš, abyste ty i mimčo byli v pohodě 😊👍

martinatd
autor
15. led 2021

@emillyhk super, určitě mrknu. Dekuji 😊

michaela666
15. led 2021

@martinatd Ono je důležité i vážit a počítat kolik a čeho sníš. Podle toho si potom upravuješ množství příloh a velikost porcí...Mě hodně pomohla ta zmiňovaná fb skupina. Tam jsem zjistila, že toho můžu jíst víc než jsem původně myslela...Zaměř se hlavně na čtení etiket při nákupu...cukr se v potravinách skrývá i jako dextroza, fruktoza, různé slady v pečivu,... Takže číst prvně složení a pak podle počtu sacharidů ve 100g potraviny si vypočítáš kolik toho můžeš sníst....Držím palce, není to tak hrozné, jak se ze začátku může zdát.

mona91
15. led 2021

@martinatd hele je to o tom se kousnout. Ja nespim od 12tt, prumerne 3 hodiny spánku, kyčle od začátku prosince od vánoc totalni peklo a dneska v noci od 3.30 poslicky a celý den jak prase s prominutím. Ale ja mam doma skoro dvouletá který ten venek vyžaduje a jsem cely den v pohybu. U prvního rizikové PN a v malém byte pohyb minimalni taky to s cukrem byl boj to jsem chodila jen na tehu cvičení v pondeli jsem byla jeste cvičit a ve středu porodila 🤣 ted cele tehu procházky cca 10km denne s klukem ted v zimě cca 2 hodiny venku a doma to ani nemluvim. A to me chytaj kyčle a uz I zada a bricho jak sutr od 20tt. Jde to je to boj ale jde to. Drzim palce jako ty začátky s GDM jsou peklo. U prvního jsem neresila nic jiného než cukr a dost hrozny.

@emillyhk ja jsem u prvního to mela cca od 20tt zjištěné nahodne ze jsem.mela doma glukometr a ted to mam hned od začátku od prvního screeningu s tím že jsem na dietu najela od pozitivního testu. Přece jen zase o dva roky starší a vsechno co jsem zhubla jsem nabrala takze mi bylo jasné ze ji budu mít zase. A uz to není tak hrozný u prvního totalni peklo pekel... takze chapu.. naštěstí to mam taky za par i když s otazníkem mesic do oficiálního terminu ale všichni mo rikaj ze se terminu nedockam... dneska na špičku otevrena, cipek 1cm i přes leky co jsem mela 2 měsíce, hlavička naleha jak šílená, poslicci pres konskou dávku magnezka furt a čím dál sinejsi.... takze ja mam další cil vydržet jeste dva tydny aby to bylo 37+0 a donosene dite 🤣

mona91
15. led 2021

@martinatd joooo anjeste doporucuju stáhnout kalorické tabulky do telefonu fakt ti to ulehčí život narazil si vsechno jídlo a spocita ti to kolik to má sacharidů bilkovin vlákniny tuku a mas to krasne prehledne

lachtanice86
15. led 2021

@martinatd no tak takhle bych se pri gdm fakt nestravovala. Ty výkyvy jsou špatně. Čokoláda jsou rychle cukry a ty NIKDY nezmeris.

emillyhk
15. led 2021

@mona91 Držím palce, ať se to do toho 37+0 zadaří 👍😊

mona91
15. led 2021

@emillyhk dekuju 😊

michaela666
15. led 2021

Jediná možnost jak si dát něco čokoládového je tak maximálně OBČAS kostičku kvalitní vysokoprocentní hořké čokolády ( 80% a více) . Touhle rozpuštěnou čokoládou trošku polít svačinku, která obsahuje tuky ( tvaroh, zakysanku, jogurt) a nebo si na svačinu udělat kakao ( NE Granko, ale to holandské a bez cukru).
Vždycky to, ale musíš započítat jako příjem sacharidů do celkového jídla.

mamio
15. led 2021

@mona91 můžu mít dotaz...pro tebe a nebo znalé místní...po OGTT mám prý těhotenska cukrovku, třetí a poslední odběr krve přes 11...je to moc nebo do kolika se to počítá až hodnot? Mudr mi řekla že je to sice lehce ale mám se objednat na diabetologii, což se už stalo... dělam si papírky na moč a do teď tam byl pozitivní cukr v moči,tak jsem podle webovek těhotenska cukrovka nasadila a vysadila,- podle instrukcí,a cukr v moči už není,ale zas vyskočili ketony...já mám neuvěřitelnou chuť na čokoládu nebo kakoo celej den.Pritom jim 6x denně.Mam pocit že zdechnu hlady do konce těhotenstvi,a mám z toho všeho akorát stres...Jsem 27 týden začátek, před těhotenstvím 56kg,teď 66....

mona91
15. led 2021

@mamio treti a poslední? Delaj se tri odběry prvni nalačno tam je hodnota do 5,1, druhy je do 10,0 po 60 minutách a treti do 8,5 po 120 minutách. Takze 11 je dost muze byt I hur, ale na diabetologie patříš. Zacala jsi teda držet dietu? Květiny v moci se začnou objevovat ve chvíli kdy tělo bere energii ne ze sacharidů ale z tukovych zásob, aspon takhle mi to bylo vysvětleno kdyz mi na konci tehu vylezli ketony v moci. Ono ty chutě na to sladké jsou narocne pro většinu lidí, se mnou to teda nic nedělá diky bohu ale fakt ja za sebe se tomu radši vyhýbám. Kolikaty jsi týden?

mamio
15. led 2021

@mona91 ano třetí a poslední odběr, čili po 120 minutách,nemohla jsem si vzpomenout na minuty.Prvni a druhej odběr jsem se vlezla ale třetí už byl přes 11... zítra začínám 27tt...dietu držím ale mám pocit,že telu pořád něco chybí.Na dia poradnu jdu až ve čtvrtek.Ja právě na sladký nikdy nebyla ale teď tou dietou mám pocit unavenosti a celkově jsem taková bez energie.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru