Nepřehánějí to s tou cukrovkou trochu?

13. pro 2020

Ahojte,
nedávno jsem byla na doporučení svého gynekologa na diabetologii, protože jsem měla cukr na lačno zvýšený na 5,2 (dvakrát). Samozřejmě jsem to vzala vážně a po první schůzce na diabetologii jsem začala jíst podle přísné diety kterou mi dali a začala jsem měřit a výsledky byly naprosto perfektní, takže super. Začala jsem být však zvědavá a postupně jsem začala testovat různá jídla a měřit jak na ně moje tělo zareaguje a zjistila jsem, že mám cukr naprosto v normě ať sním prakticky cokoliv, a to jak po jídle, tak i na lačno. Vím že měření z krve je určitě přesnější než ty domácí glukometry co dávají, ale přes to, nemělo by u pacienta s cukrovkou po nesprávné stravě docházet alespoň k nějakým výkyvům? Někde jsem se dočetla, že ještě nedávno byla tolerance na lačno do 5,6 než se to začalo řešit. Neříkám že to, že se něco dřív dělalo jinak znamená že to je teď zbytečné, ale přesto se mi úplně nezdá že bych měla cukrovku s hodnotami jaké mám, to by ji pak měl snad úplně každý. Byla jsem odhodlaná do toho naplno jít kvůli zdraví miminka a svému, ale jak to teď tak pozoruji, tak mi ta dieta přijde zbytečně přísná. Rozhodně se nebavím o sladkostech a fastfoodech apod, to snad nikdy nikomu neublížilo vysadit a není dobré to jíst ať už s cukrovkou nebo bez ní, ale ten zbytek mám chuť prostě přestat řešit, alespoň částečně ... měl to někdo taky tak ? Nebo jsem úplně mimo a je to takto u cukrovky normální ? Nevadí mi dietu dodržovat pokud to je potřeba a má to nějaký význam, ale pokud nemá, tak mi přijde prostě zbytečné se s tím jídlem trápit, protože úplně jednoduché to fakt není 🤷🏻‍♀️

werumka
13. pro 2020

Glukometr je rozhodující. ALE - mnoho jídel způsobuje vzestup glykemie dřív, než za hodinu (nepíšeš, zda se měříš po hodině od začátku jídla nebo po dvou). Tvoje glykemie na lacno jsou spíš takovým semaforem, kdy je potřeba zbrzdit a sledovat vývoj glykemii v dalších týdnech. V těhotenství se glykemie mohou skokove zhoršit během několika dnů. Proto se drží dieta a proto se tomuhle skoku snažíš upravou stravy vyhnout. Ano, u nekterych zen zůstane cukrovka nerozvinuta. Ale je to velmi důrazný zdvizeny prst do budoucna, protože těhotenství nakládá na metabolismus cukru vysoké nároky. Z tohohle důvodu je dobré dietu držet, abys předešla diabetu 2.typu v budoucnu u sebe.

linee
13. pro 2020

hodne zen si mysli stejne co ty a docela mne to mrzi. Ja mela tehu cukrovku 2x a doted se mne kamkoliv vlezu ujistuji, zda opravdu jenom v tehotenstvi a nebo to melo i dalsi pokracovani. Takze urcite riziko tam je. Neni receno, ze kazda zena s GDM (to je prave ta tehu cukrovka) skonci v budoucnu jako diabeticka, ale je to varovani, ze k takovemu riziku muze dojit a je potreba si hlidat stravu i po tehotenstvi. A pak ma samozrejme takova tehotenska cukrovka vliv i na plod, proto se delaji casti ultrazvuky a miminka se vice hlidaji.

autor
13. pro 2020

@werumka, @linee supr díky za odpovědi, přesně proto se ptám, protože nevím a chci vědět 👍 Měřím se 2 hodiny po jídle, ale jsem zvědavá a někdy se měřím navíc i po 1 hodině pro info, a vždy také v normě.

emillyhk
13. pro 2020

Upřímně, mít to jako vy, vysadím sladké a zbytek moc neřeším... Mě třeba hodnoty glykémie zvedá stres (a migréna), takže méně řešení toho co jím mi paradoxně pomohlo...
GDM mi diagnostikovali už ve 14. TT, bohužel z domácího měření mi ze začátku neprocházelo skoro nic, co jsem byla zvyklá (kuskus, těstoviny, rýže...). Do toho nevolnosti ještě v 5. měsíci 🙄 Teď jsem ve 34. TT a na to, že všude strašili, že se cukrovka zhoršuje, tak u mě je to lepší, dalo by se říct, že když si dám normální porci, tak můžu sníst "cokoli". Samozřejmě dál nepoužívám cukr ani jiná sladidla. Ale sacharidy už dva měsíce nepočítám a měsíc už ani přílohy nevážím (už to mám myslím celkem v oku)... Hodnoty mám ukázkové, mimčo tabulkové. Když jsem to vydržela do teď, tak těch pár týdnů už zvládnu.
Ale rozhodnutí dodržovat/nedodržovat je stejně na vás 😉 (mimochodem, ono to není tak nedávno, co se tolerance u těhotných měnila na 5,1)

michaela666
13. pro 2020

Když se dieta nedodržuje a po HODINĚ měření máš hodnoty ukázkové může ovlivňovat i miminko. Na zpracování rychlých výkyvů sacharidů se podle mojí dia doktorky podílí i slinivka malého. Takže ho tím můžeš zbytečně zatěžovat.

autor
13. pro 2020

@michaela666 já jsem teprve ve 13. Týdnu, to snad ještě ani slinivku vyvinutou nemá ne ? 🤔🤔 to jen hádám, fakt nevím 😂

michaela666
13. pro 2020

To asi ne, ale zatěžuje se tím zbytečně jeho organismus. Místo aby se soustředil na správný vývoj, tak ho to může už i teď negativně ovlivňovat....Dieta je naprd, hlavně na začátku než se v ní najdeš. Časem ti to vůbec nepřijde divné a uděláš si v tom systém, co ti chutná,...Jenom teď o Vánocích je to docela zkouška vůle. 😀

amazonkajanik
13. pro 2020

Našla jsem,že slinivka je vyvinutá už v 7tt

michaela666
13. pro 2020

@amazonkajanik Díky, zase jsem chytřejší.

autor
13. pro 2020

@michaela666 no ty Vánoce jsou nejvíc na prd ... copak já, to nějak zvládnu, musím zaklepat kupodivu ani chutě na sladké nemám. Ale když se představím ty uražené příbuzné že nebudu chtít jejich cukroví ... 😂 nechci nikomu vykládat že mám těhotenskou cukrovku, není mi to příjemné aby to lidi věděli, takže se asi vymluvím na nějaké těhotenské nevolnosti 😂

amazonkajanik
13. pro 2020

@michaela666 hodila bych odkaz,ale nějak mi to zlobí. Máme dnes štěstí, router odešel do věcných lovišť,tak to tlacim přes data a lítá signál. Stačí zadat "vývoj slinivky u plodu"

autor
13. pro 2020

@amazonkajanik teda tak to čumím, když si vezmu že se i stane že někdo tou dobou ani neví že je v tom a třeba pije alkohol tak se divím kolik je na planetě lidí 😳

michaela666
13. pro 2020

Co cukroví to je ještě v pohodě, ale řízek/ kapra jenom na přírodno bez strouhanky. Salát bez majonézy, žádné chlebíčky, chuťovky,... Hlídat si jestli je vhodná uzenina na obložené míse atd. 😂 Já si opožděné Vánoce udělám na jaře. Na kapra se salátem bez náhražek se těším celý rok.

michaela666
13. pro 2020

@amazonkajanik Jj teď na to koukám. Můj starý telefon nezvládá 2 okna internetu současně. Už aby přišel Ježíšek.

autor
13. pro 2020

@michaela666 no ale zase k roku 2020 se to docela hodí 🤷🏻‍♀️😂

amazonkajanik
13. pro 2020

Tak ona vyvinutá být může,ale propojení krevního oběhu s matkou je až dýl. Jinak co se týče vánočního cukroví,klidně jim řekněte,že máte těhu cukrovku. Když řeknete,že je vám blbě,tak to budou tuplem cpát se slovy "a to je tím,že má maličké hlad,na,vem si,uleví se ti ..."
Jinak moje mamka nemohla předloni cukroví a celkově skoro nic...zánět žlučovodu a po preleceni ji pak žlučník rovnou brali. Takže ta,by vás v tomhle ohledu plně chápala 😉

amazonkajanik
13. pro 2020

@michaela666 tak si dejte kapra po novohradsku,to by vám vadit nemělo a za mě,je to lepší než kapří řízek 😉
Potřít drcenym česnekem se solí,nechat chvilku,rozpalit olej,maso ještě lehce posypat mletou paprikou a pomoucit hladkou moukou. Nepect příliš zprudka,má sklony se spálit a zhorknout. Svůj podíl na tom má i česnek ...A hlavně jsou takhle výborné "podkovy" nebo žebra co zůstanou po odříznutí filet 🤤😁

michaela666
13. pro 2020

Takovým těm klasickým řečem jako že " Za nás to nebylo a taky jsi zdravá. To jsou zase nějaké novinky z internetu. Moc to řešíš...." se asi nevyhneš, ale já to řekla na rovinu. Prostě mám tenhle problém, dodržuju nějaký režim a vyhovuje mi to. Navíc to dělám pro svoje dítě. Nikdo nemá právo se cítit uražený, že nechceš chutnat cukroví od celé rodiny.

michaela666
13. pro 2020

@amazonkajanik Díky určitě vyzkouším. 👍

autor
13. pro 2020

@michaela666 máš samozřejmě pravdu, ale o to mi zrovna úplně nejde... nechce se mi to nikomu říkat spis proto, že kolem cukrovky panuje takové stigma že jsou lidi co budou přesvědčeni že si za to můžeš sama protože nejsi úplně hubená (myslím sebe) nejsem nijak obézní, ale i tak jsem za polední rok něco přibrala a když si vezmu co jsem si kvůli tomu vyslechla za rýpaní a pomluvy (ano i v řadách příbuzných, resp. především, protože mají pocit že mají právo to komentovat) ... nemám chuť nikomu vysvětlovat jak to je... protože každý kdo o těhotenské cukrovce nikdy neslyšel dojde okamžitě k závěru “to máš z toho že jsi přibrala/jedla sladký” atd ...a ikdyby to tak bylo, fakt nemám chuť to od nich slyšet

michaela666
13. pro 2020

To naprosto chápu...Jestli jsi ještě nekoukala tak doporučím web tehotenskacukrovka.cz . Je tam spousta informací, které mi dost pomohly. Hlavní je si uvědomit, že teď jsou hodnoty dobré, ale čím déle budeš těhotná může se to horšit ( samozřejmě nemusí). A zařídit se podle sebe....Kecala bych, kdybych řekla, že jsem nikdy nezhřešila. Zrovna nedávno po kontrole, která dopadla dobře a zmizely nějaké problémy ovlivňující porod jsem se odměnila 2 vanilkovýma rohlíčkama. 😀 Pak následovala dlouhá procházka, abych si to vykompenzovala. Určitě se to dá vydržet, ale je to otrava.

autor
13. pro 2020

@michaela666 díky kouknu 🙂 budu se snažit to přežít tak, že si budu představovat příští Vánoce, které poprvé oslavíme s mojí čerstvou rodinou, a s vosími hnízdy s vaječným likérem 🤤🤣🤣

chaira
13. pro 2020

Jen moje zkušenost s cukrovkou. První těhu mi zjistili cukrovku až po vánocích, Mudr se přehlédla v čísle a já se pak do konce těhotenství trápila s jídlem a měřením, chodila jsem denně na dlouhé procházky. Dle kontrol bylo miminko v pořádku, přibrala sem během celkového těhotenství cca 9 kilo. U druhého těhotenství mi cukrovka vylítla stresem, vylila sem mi v kabelce celá termoska a pak hodnota ukázala o jednu desetinu větší a už jsem spadla do diabetologie. Na otázku Mudr zda musím být na dietě byla že hodnota byla taková a že stres může ovlivnit výsledek. Podotýkám že jsem hubené postavy a hodnoty mám po porodu v pořádku.

lenerka1
13. pro 2020

Já měla na lačno 5,13 (stres z toho, že jsem hladová s žaludkem jak na vodě musela jet mhd na test a bála se, že se pozvracím nebo sebou švihnu), odeslána na diabetologii, pravidelně jsem se měřila před jídlem, hodinu po a 2 hodiny po, hodnoty až do konce těhotenství nejlepší z celé rodiny. Na doporučení diabetoložky jsem ze začátku experimentovala a zkoušela, co mi glykemii zvyšuje...no i po čokoládě, kupě hrozna a dalších věcech vše v normě, tak jsem se na dietu vykašlala, jen jsem si 2-3x týdně udělala profil, jestli jsou hodnoty pořád dobré. Za mě jsem žádnou cukrovku neměla. U druhého jsem ani na test nešla a sama jsem se hlídala glukometrem.

puhelin
13. pro 2020

Kdyz jsem byla na OGTT v roce 2017 ve 27tt, byla hodnota jak pisete, tedy asi 5,6. V roce 2019 uz byla hodnota 5,1. Uprimne jsem si taky tehdy rikala, ze maji asi prilis mnoho tech, ktere se do hodnoty vesly, tak ji zprisnili. 🙂 Vic jsem to neresila, prosla jsem obema. Ale vim, ze moje gynekolozka do urcite hodnoty pod 5,1 vic neresi, zadne mereni, pouze doporuci dietu. Prave z duvodu pochopitelnych faktoru (stres, hlad, unava), ktere hodnotu ovlivnuji.

autor
13. pro 2020

Tak mne tak napadá, jak se tu cimdal častěji objevuje spojitost se stresem, že jsem v obou případech před odběrem krve vypadala jako zombie jak jsem byla nevyspalá... 3 hodiny spánku v kuse bylo požehnání a nevyspání snáším hodně špatně (jojo vím, s miminkem bude sranda 😂) ... mohlo to být zvýšené třeba i z toho ?

puhelin
13. pro 2020

Urcite ano

veruuu_kubesovic
14. pro 2020

5,2 je zvýšená? to mi teda u zdravého člověka nepříjde, možná o nějakou setinu...
mám dceru s DM1 a jí všechno na co byla zvyklá, do té doby než onemocněla, samozřejmě to "vykrýváme" inzulínem, když je výš, nicméně kdybys potřebovala jakékoliv info písni do zpráv 😉 jinak stres působí na cukrovku jako "magnet"...

astyna88
14. pro 2020

5,2 jsem měla taky a nepřišlo to nikomu vysoký... Ale pokud to máš řešit, tak res. Byla se mnou v porodnici holka, která na to dlabala a nejen, že její dcera byla veliká (kolem 5kg), ale pořád k ní někdo chodil a řešil nevyvinute kdeco. Ono to fakt není sranda.

werumka
14. pro 2020

Limity se měnily z tohoto duvodu: https://www.modrykonik.cz/blog/werumka/article/vysledky-studie-hapo-hyperglycemia-and-m6a7fw/

Jinak glykemie na lacno je potřeba zkontrolovat dvakrát (tj. Třeba podruhé ještě za dva dny po prvním zachytu). Z jedné zvýšené lačně se závěry nedělají a dělat nemohou.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru