Nepřehánějí to s tou cukrovkou trochu?

13. pro 2020

Ahojte,
nedávno jsem byla na doporučení svého gynekologa na diabetologii, protože jsem měla cukr na lačno zvýšený na 5,2 (dvakrát). Samozřejmě jsem to vzala vážně a po první schůzce na diabetologii jsem začala jíst podle přísné diety kterou mi dali a začala jsem měřit a výsledky byly naprosto perfektní, takže super. Začala jsem být však zvědavá a postupně jsem začala testovat různá jídla a měřit jak na ně moje tělo zareaguje a zjistila jsem, že mám cukr naprosto v normě ať sním prakticky cokoliv, a to jak po jídle, tak i na lačno. Vím že měření z krve je určitě přesnější než ty domácí glukometry co dávají, ale přes to, nemělo by u pacienta s cukrovkou po nesprávné stravě docházet alespoň k nějakým výkyvům? Někde jsem se dočetla, že ještě nedávno byla tolerance na lačno do 5,6 než se to začalo řešit. Neříkám že to, že se něco dřív dělalo jinak znamená že to je teď zbytečné, ale přesto se mi úplně nezdá že bych měla cukrovku s hodnotami jaké mám, to by ji pak měl snad úplně každý. Byla jsem odhodlaná do toho naplno jít kvůli zdraví miminka a svému, ale jak to teď tak pozoruji, tak mi ta dieta přijde zbytečně přísná. Rozhodně se nebavím o sladkostech a fastfoodech apod, to snad nikdy nikomu neublížilo vysadit a není dobré to jíst ať už s cukrovkou nebo bez ní, ale ten zbytek mám chuť prostě přestat řešit, alespoň částečně ... měl to někdo taky tak ? Nebo jsem úplně mimo a je to takto u cukrovky normální ? Nevadí mi dietu dodržovat pokud to je potřeba a má to nějaký význam, ale pokud nemá, tak mi přijde prostě zbytečné se s tím jídlem trápit, protože úplně jednoduché to fakt není 🤷🏻‍♀️

werumka
14. pro 2020

@veruuu_kubesovic Taky jsem si to dřív myslela, co blázni s tou glykemii, ale časem jsem zjistila, že GDM je fakt úplně něco jiného...

nattt
14. pro 2020

mrkni se na web tehotenskacukrovka.cz, který píše doktorka z Apolináře. Má to tam hezky logicky vysvětleno a popsáno. Případně se jí můžeš na něco doptat..

baal7513
14. pro 2020

Pozor, ale spravne se ma měřit hodnota hodinu od zacatku jidla!

lachtanice86
14. pro 2020

Tak hlavně u GD se ma měřit hodinu od začátku jídla! A za druhé, spousta věcí ti cukr vystřelí během pár minut, ty rychle cukry a to je ten problém

werumka
14. pro 2020

@baal7513 Ne vždycky, záleží na metabolismu. Většina žen má u gdm peak po hodině. Ale i z vysledku ogtt je vidět, že některé ženy mívají vrchol až u druhé hodiny. Je to častější u žen, které mají třeba nadváhu.

agneska7
14. pro 2020

Mám to dost podobné , doma jsem zvýšené ještě nikdy neměla ani na lačno ani po jídle , takže já jedu tak že jim normálně , jen si hlídám ať v tom jídle není přidaný cukr , nejím sladké , nesladim , když dělám třeba rajcatovou omáčku tak si odeberu před oslazením , na vánoce si normálně malou filetu a lžičku salátu dám , ( stejně ho moc nemusím) ,,, neříkám že je to dobrá cesta je to jen moje věc , .... Ono se dá říct že dietu nedodržují jen v tom že nevažím a občas si dám obyčejný rohlík nebo 2 a po změření po hodině mívám 4,5

michaela666
14. pro 2020

Stres a hlavně kvalita spánku hodně ovlivňují měření...Když spím v noci 3 hodiny, lačnou mám trochu vyšší než běžně.

autor
14. pro 2020

Měřím dvě hodiny po jídle protože tak mi to řekla doktorka. Nevím proč dávají různí lékaři ruzné formace, ale setkávám se s tím tak často, že už mne to ani nepřekvapuje 🤷🏻‍♀️ @agneska7 jako nevím no, ale mě tohle co píšeš jako nějaké nedodržování nepřijde. Mám kamarádku a ta to měla stejně jako já. S tím, že se na to vy****a úplně a jedla i sladké... přiznám se, že jsem ji tajně trochu odsuzovala, ale narodil se ji krásný zdravý chlapeček 3kg. Ale podle mne ona už teda docela riskovala. Já zvažuju odchýlení od diety v tom smyslu, jakože nebudu jist pouze vše nízkotučné, ovoce si dám na jaký mám chuť dopoledne, a porce příloh snad krom knedlíků si dám normální tak abych se najedla (ne větší, normální 🤷🏻‍♀️) sladkosti, džusy a sladidla nebudu vůbec, max výjimečně doma upečená buchta se sníženým obsahem cukru. jo a úplně nejvíc proti pravidlům půjdu s jídlem před spaním, a to z toho důvodu, že co jsem těhotná tak je pro mne naprosto nemožné jít spát s prázdným žaludkem. Je mi zle a nemůžu usnout. Řeším to tak, že po posledním zápisu hodnoty těsně než jdu spát, tak sním misku jakékoliv zeleniny co mám doma. Hodnota na lačno je pak dobrá takže to rozhodně budu dělat dál. Protože podle tabulek na zapisování které jsem dostala bych měla změřit dvě hodiny po večeři a pak ještě za další hodinu před spaním. To jsou 3 hodiny bez jídla před spaním. Před těhotenstvím pohoda. Teď naprosto nereálné 🤮

autor
14. pro 2020

Tak ženy, dnes poprvé od návštěvy na diabetologii jsem měla zase krušnou noc, totálně nevyspalá a hodnota na lačno 5,6!!! Dnes mám volat doktorce a diktovat jí výsledky, takže se na to zeptám a jsem zvědavá co na to řekne ...

agneska7
14. pro 2020

To ti vyhodil glukometr ?

agneska7
14. pro 2020

Jinak nízkotučné vůbec nemusíš ... Tuky a bílkoviny můžeš kolik chceš jasné že zdraví životní styl není žrát tučné , ale pokud neřešíš váhu tak normálně můžeš

alkuska
14. pro 2020

To ti udělalo to nevyspání. Cukr je zvýšený taky u onemocnění jako je běžná viróza a tak, u zvracení, u velké psychické zátěže... Je to normální reakce organismu na stres. Hodně s tím mává alkohol, paradoxně na obě strany.

lachtanice86
14. pro 2020

Proc by si jedla nizkotucne? To je nesmysl.

autor
14. pro 2020

No já na ně s těma tukama taky koukala jak puk, ale tak mi to tam řekli ... místo normálního másla Flóru, žádná smetana, slanina, tučné maso atd ... jestli se mi to konečně podaří tak sem vložím papíry co jsem dostala ale nejde mi to nahrát. Jinak jsem dnes mluvila s doktorkou a poznamenala si tam že ve dny zvýšení jsem měla spánkové deficit. Začínám si myslet že žádnou cukrovku nemám, protože vím naprosto jistě že ty dny kdy jsem to měla zvýšené jsem spala úplně stejně jako dneska, takže nespala ...

PS nejvíc mě dostalo avokádo a vejce, prý moc tučné 😂

autor
14. pro 2020
michaela666
14. pro 2020

Prosím tě tohle celé je špatně ☹ Těhotenská cukrovka má trochu jiná pravidla než klasická....To si doktoři dost ulehčují....Ty právě NESMÍŠ jít nízkotučné výrobky, ale tučné, protože ty ti pomáhají sacharidy správně zpracovávat. Ne margarín, ale kvalitní máslo, smetanu, tučné bílé jogurty kvalitní za studena lisované oleje - kokosový, olivový, Vajíčka můžeš prakticky neomezeně...Když vidím co jsi dostala od doktorky chce se mi brečet.
Nastuduj si ten web co jsme ti tady poslílaly a pokud budeš chtít inspiraci na recepty, tak mrkni na fb je tam skupina, kde si holky navzájem radí s vařením a dietou.

somalicats
14. pro 2020

Tohle je sestaveno pro diabetiky 2. typu. A je to u GDM špatně. Umělá sladidla - v těhotenství nevhodná. Složení stravy pro těhotnou nevhodné. Mrkni opravdu na www.tehotenskacukrovka.cz, tam najdeš rady validní pro těhotné. DM 2. typu a GDM není jedno a totéž.

lachtanice86
14. pro 2020

Presne tohle jsem chtěla napsat. Souhlasím s
@michaela666 . To co si dostala je obyč cukrovka, ty máš tehotenskou a to je něco úplně jiného. Opravdu koukni na ty stránky, případně si najdi holky s gdm na fb. Taky ji musím držet, ale na Vánoce si dam klidně řízek, obalím v parmezanu a mandlové mouce. A salát si taky jen upravím.

michaela666
14. pro 2020

Zkusila bych se podívat po jiné dia doktorce, protože pokud ti bude celé těhotenství cpát do hlavy pravý opak co ty i miminko potřebujete můžeš ohrozit vás oba....Odkud jsi? Třeba je někdo ze stejného města a poradí ti lepší doktorku.

lachtanice86
14. pro 2020

Ale úplně nejlíp bych radila zmenit dia poradnu

autor
14. pro 2020

@michaela666 teď jste mě teda pěkně vyděsily. Ne kvůli mě, ale kvůli ostatním těhotným které tam pošlou ... mě se to zdálo divné už od začátku když mi řekli že avokádo vejce a kokosový olej jsou pro mě nevhodné 🙈 jsem z Lanškrouna a myslím že v okolí někde něco je, ale co když mi tam řeknou to samé? K této doktorce mám chodit pouze 1x měsíčně ... tak si říkám jestli nebude lepší to vydržet a zjistit si sama jak to má správně být 🤔 určitě kouknu na ty stránky

michaela666
14. pro 2020

Jít spát hladová je taky blbost...Druhá večeře ti pomáhá k lepší lačné hodnotě ráno. Já si třeba půl hodiny než jdu spát dám pár oříšků, kousek sýra, kvalitní šunku ( pozor i tam se musí hlídat sacharidy - nejlíp se nakupuje v Lidlu), trochu tučného tvarohu, zelenina....Ovoce je zase dobré si dát dopoledne na svačinku. Klidně si můžeš udělat domácí štrůdl - to je snad nejlepší sladké co teď znám. Jenom si pohlídáš aby v listovém těstě nebyl ocet a cukr, jablíčka nepocukruješ a jinak jak jsi zvyklá. Palačinky z vhodné mouky s tvarohem a kvalitní čokoládou můžeš taky. Na začátku to chutná trochu jinak, ale pak už ti to nepřijde.

michaela666
14. pro 2020

Já bych doktorku změnila, pokud se ti budou hodnoty horšit a bude potřeba nasadit léky nebo inzulín. Bála bych se co mi tato naordinuje, když nezná základní rozdíly mezi klasickou cukrovkou a těhotenskou je to docela risk...Každopádně tím, že si začneš hledat informace z ověřených zdrojů nic nezkazíš. 😉 Mě taky nejdřív doktorka tvrdila jak se mám měřit 2 hodiny po jídle, ale je to blbost....Protože hodinu po jídle jsem měla třeba 8,2 a za 2 hodiny už 6 - tu nálož s mrňousem zpracovaly obě...Běžně se opravdu měří hodinu od prvního sousta.

somalicats
14. pro 2020

@michaela666 Bohužel poslední dobou jsou ty rady měřit se až 2 h po nějak moc časté - já u své první GDM chodila k Apolináři a to je snad jediná diabetologie, kterou jsem prošla, kde to dělají tak, jak se má. Všude jinde radili blbosti.

somalicats
14. pro 2020

Ovoce konzumujte ráno - to je taky blbost u GDM - tam se glykémie nejhůř kompenzuje právě ráno, takže hlavně u snídaní si těhotná musí dát pozor. Naopak odpoledne je to lepší, tam člověk často snese bez problémů to, co ráno ani omylem.

michaela666
14. pro 2020

@somalicats Já po téhle informaci prošla stránky od Krejčí, které mi tady holky poradily...do té doby jsem v tom měla taky trochu bordel.

somalicats
14. pro 2020

@michaela666 Já měla kliku, že u prvního gestačního diabetu jsem chodila přímo k ní, takže u dalších těhotenství už jsem věděla 😀

lachtanice86
14. pro 2020

@somalicats ja hlásím ještě dia ve FNHK, informace naprosto seděly se stránkou tehotenskacukrovka.cz

michaela666
14. pro 2020

@somalicats Vždycky jsem si myslela, že všichni doktoři se neustále vzdělávají v oboru podle nových informací a výzkumů...Teď mi přijde, že v dia poradnách na to nějak zapomněli a jedou podle toho co se naučili ve škole klidně před 20 lety. 😂 Ne všichni samozřejmě.

autor
14. pro 2020

To je fakt hrozný, když si vezmu kolik těhotných žen tam projde 😣

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru