Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Těhotenské nevolnosti. Proč se to děje?

luciass
29. zář 2006

ahoj holky,
tehotenske nevolnosti jsou fakt mazec, ty ktere je prozivaji, vi o cem mluvim, zkousim najit nektere odkazy at vime proc se tomu tak deje a pokud najdete nejake zajimave odkazy i vy, supnete je sem at vime zas o neco vic 😉

luciass
autor
29. zář 2006

Je vám špatně?
Vašemu miminku se určitě daří dobře !
Pocity nevolnosti v těhotenství jsou nepříjemné, ale důležité. Vědci zjistili, že dokážou dokonce ochránit před potratem. Přesto však byste neměla bezmocně trpět. Naopak, něco proti tomu dělejte !
Filmoví režiséři se k tomu klišé stále znovu vracejí: žena pospíchá do koupelny, rukou si zakrývá ústa – a každému divákovi je to hned jasné. Čeká miminko.

Od té doby, co existují těhotenské testy, které ještě předtím, než vynechá první menstruace, dovedou potvrdit otěhotnění, ztratily ranní nevolnosti velkou část své diagnostické důležitosti. Když se ženě poprvé udělá ráno špatně, většinou už dnes dávno ví, že je těhotná.

Asi tři čtvrtiny všech žen, které čekají děťátko, více či méně nevolnostmi trpí. Existují různé varianty: Některým ženám je špatně jenom ráno. Jiné se s nimi musí vyrovnávat přes celý den nebo jsou jimi dokonce probouzeny i v noci.

Některé těhotné se těchto potíží po pár týdnech zbaví, ze dne na den je jim najednou lépe a zase dostanou chuť k jídlu. U jiných se střídají lepší a horší dny.

Ve většině případů přestanou nevolnosti zhruba po ukončení třetího měsíce těhotenství, část žen ovšem prožívá své “jednou jsi dole, jednou nahoře” během prvních šesti měsíců. Skutečně těžkou formou těhotenského zvracení trpí asi dvě procenta žen. Z nich musí být mnohé hospitalizovány a potřebují dostávat umělou výživu, aby se jejich dítě mohlo vyvíjet.

Ačkoliv jsou nevolnosti v těhotenství velmi rozšířeny, vědecké kruhy se jimi až donedávna příliš nezabývaly. Mnoho lékařů pokládá za jejich příčinu dělohu, která tlačí na žaludek. To však není minimálně ze začátku těhotenství logické, protože na to děloha není dost velká. Naproti tomu existují důkazy pro to, že je těhotenské zvracení dědičné. Může to tedy záviset už na rodině, jestli bude mít žena tyto problémy nebo ne.

Dnes se však už dá s jistotou říct, že nejdůležitější roli tu hrají hormony. HCG, těhotenský hormon, může být dokonce zodpovědný za rozsah nevolností. Testy prokázaly, že ženy, kterým bylo obzvlášť špatně, ho v krvi měly více, než ty, které nevolnosti nepociťovaly vůbec nebo jen trošku. Hladina HCG je na svém vrcholu mezi osmým až dvanáctým týdnem; to také vysvětluje, proč se stavy nevolnosti obvykle po třech měsících zlepšují.

Dva američtí vědci, Samuel M. Flaxman a Paul W. Sherman z Cornellovy university v New Yorku, vyhodnotili průběh těhotenství u zhruba 80 000 žen. Přišli na to, že nevolnosti chrání matku i dítě. Zjistili, že v ženách vzniká averze zejména na určité látky a že se jim už při pomyšlení na ně dělá zle. V žebříčku těchto látek vévodí úplně nahoře alkohol, nikotin a káva. Všechny tři jsou pro dítě nezdravé.

U jídla vede v seznamu maso, vejce, drůbež a ryby. Právě tyto potraviny mohou obsahovat bakterie nebezpečné pro dítě (např. listerióza, salmonela, escherichia coli), a to zejména v období, kdy se vyvíjejí orgány a údy. Je proto dobře, když se jim těhotná maminka vyhne. Její imunitní systém totiž ještě není dostatečně silný na to, aby mohl proti těmto bakteriím bojovat.

Oba vědci ze svých poznatků vyvodili závěr, že těhotenské nevolnosti zvyšují šanci ženy porodit zdravé dítě. Je to potvrzováno i dalšími vyšetřeními. Mnoho studií totiž dokládá, že mezi ženami, které v těhotenství zvracely, je jen malé procento samovolných potratů. Zjistilo se totiž, že ženám, které o dítě přišly před 20. týdnem těhotenství, velmi často vůbec nebylo špatně.

Při všech pozitivních ukazatelích nevolností však je pravda, že jsou nepříjemné a skrývají pro těhotnou ženu i určitá rizika. Žena, které je často špatně, méně jí i pije. Tím ztrácí tekutiny, může docházet k nebezpečí dehydratace, dítěti mohou chybět důležité minerální látky a vitaminy. Je tedy důležité upozornit ženy, které trápí časté zvracení, aby se alespoň pokoušely pít, když už nemohou nic sníst. Čistá voda se dá v malých doušcích většinou v těle udržet i při nevolnostech. Hodně žen má dobré zkušenosti s vychlazenými nápoji: vodou, mlékem, sladkou kolou bez obsahu kofeinu. Nebo naopak s horkým pitím: čajem nebo zeleninovým vývarem. Vyzkoušejte si, co pro vás bude lepší.

Dejte si ovocný nanuk, olizujte kostku ledu nebo citrón, to může zklidnit váš žaludek. Alternativou nápojů je šťavnaté ovoce, jako jsou melouny, hrušky nebo hroznové víno. Blahodárně může působit také tento nápoj: Ve sklenici teplé vody rozpusťte půl kávové lžičky soli a půl kávové lžičky medu a po lžičkách spolykejte asi během hodiny.

Další tipy na to, jak utlumit nevolnost :
Ráno v posteli, ještě než vstanete, snězte kousek suchého chleba, sucharu nebo sušeného ovoce – zvýší to hladinu cukru v krvi, která je po ránu obzvlášť nízká a může přispět k zesílení pocitů nevolnosti.
Během dne často uzobávejte malé kousky jídla: ulamujte si kousky sušenek, žvýkejte syrové ovesné vločky, kousněte si banánu, aby žaludek nebyl nikdy úplně prázdný. Nejlepším prostředkem proti nevolnosti je totiž nenechat k ní vůbec dojít. Když už vám je jednou zle, většinou už do sebe nedostanete vůbec nic.
Co nejčastěji odpočívejte, a to i během dne. Většina žen se v prvních týdnech těhotenství cítí velmi unavená. Únava však vede také k nevolnosti.
Hodně se pohybujte na čerstvém vzduchu. Přitom se v těle šíří endorfiny, které přirozeným způsobem potlačují bolest.
Obklopujte se příjemnými vůněmi. Těhotné ženy reagují velmi citlivě na pachy. Čerstvé vůně, například s obsahem citrónu nebo pomeranče, mohou zahnat nepříjemné pocity.
Jezte zázvor. Toto koření pomáhá proti nevolnosti a povzbuzuje trávení. Zázvor je obsažen v nápoji Ginger Ale (nejlépe chutná dobře vychlazený) a v zázvorových sušenkách. Čerstvý zázvor se dá často přidat do jídelníčku jako koření. Kdo jej nesnáší v žádné takové podobě, ať požádá svého lékaře o tablety.
Když vám nic z toho nepomůže, zkuste brambory na loupačku. Mezi těhotnými se tradují jako tajná rada, kromě toho obsahují důležité živiny.
Lékaře se zeptejte na tablety obsahující vitaminy a minerály, aby bylo správné zásobování dítěte pojištěno. Možná vám také doporučí terapii pomocí vitamínu B6: budete tak mít zvracení víc pod kontrolou.
Pijte bylinné čaje, například z meduňky, máty, listů maliníku, heřmánku nebo chmelu. Nejlepší je postavit si večer termosku s čajem k posteli.
A když vás někdy bude nevolnost opravdu zle trápit, myslete na své dítě. Až ho budete držet v náručí, na všechno ošklivé zapomenete.

M. Leistnerová
časopis Rodiče

luciass
autor
29. zář 2006

O původu těhotenských nevolností
Emancipované lidské embryo rozhoduje o svém osudu samo
Radka Storchová
Publikováno: Vesmír 81, 490, 2002/9
Ranní nevolnost, slabost, mdloby, nechutenství – to vše bývá první předzvěstí příchodu nového člena rodiny. Mají tyto časné příznaky těhotenství nějaký význam? Anebo to jsou jen bezpředmětné patologické reakce na nečekanou změnu uvnitř organizmu? Protože se období těhotenských nevolností (první tři měsíce) kryje s obdobím největší zranitelnosti zárodku a protože těhotné ženy s nevolnostmi mívají méně potratů i předčasných porodů než ženy, které těmito nevolnostmi netrpí, dalo by se usuzovat, že nevolnosti mají spíše pozitivní účinky.

Koho nevolnosti chrání?
Na konci sedmdesátých let E. B. Hook a R. E. Little upozornili, že by nenadálý odpor k některým pokrmům (rybám, tučným jídlům, kávě), popř. těhotenské zvracení mohly chránit zárodek i matku (ta má v těhotenství potlačenou imunitu) před běžnými mutagenními a toxickými látkami či patogenními organizmy v potravě. Při takové představě o původu těhotenských nevolností není divné, že společnosti (např. některé domorodé kmeny v Severní Americe), kde se lidé živí téměř výhradně obilninami nebo kukuřicí, ranní nevolnosti neznají.

Další teorie se objevila začátkem devadesátých let. Její autor D. Haig kauzalitu mezi těhotenskými nevolnostmi a kvalitou embrya obrátil: Možná jen opravdu silné a zdravé zárodky dokážou pozměnit pochody mateřského organizmu tak, aby nebyly potraceny, a nevolnosti jsou pouze vedlejším projevem prostředků, které k tomu používají. Tím D. Haig naznačil, že ten, kdo rozhoduje o udržení embrya, není matka, nýbrž embryo samo. Zároveň poukázal na konkrétní mechanizmus, jehož prostřednictvím se lidská embrya dokázala emancipovat.

U většiny placentálních savců o osudu nově počatého zárodku rozhoduje (byť nevědomě) matka prostřednictvím luteinizačního hormonu, který vylučuje ze své adenohypofýzy (součásti podvěsku mozkového) do krve. Luteinizační hormon ve vaječnících stimuluje produkci jiného hormonu – progesteronu. Ten už se přímo stará, aby těhotenství probíhalo tak, jak má. Jestliže se progesteron nevylučuje, embryo je potraceno. Matka tak v nepříznivých životních podmínkách (např. při nedostatku potravy) může teoreticky sama zvážit, jestli by měla v těhotenství pokračovat nebo raději počkat na lepší časy. To je výhodné pro matku, avšak zcela nevýhodné pro zárodek – potratem je pro něj vše ztraceno. Příští zárodek, byť zplozený za lepších podmínek, bude už prostě jiný.

U lidí vyhrála embrya
Jenže embryím lidí (stejně jako embryím ostatních primátů, koní a morčat) se podařilo převzít nad produkcí životadárného progesteronu kontrolu a vzít osud do svých rukou. Lidské embryo vypouští do matčiny krve hormon hCG (human chorionic gonadotropin) s velmi podobnými účinky, jaké má mateřský luteinizační hormon, avšak v nesrovnatelně větším množství. Hladina hormonu vypouštěného embryem přesahuje v krvi těhotné ženy běžnou hladinu luteinizačního hormonu až 500krát. Tato situace je zřejmě důsledkem evolučního zápasu mezi matkou a zárodkem o to, kdo bude rozhodovat o ukončení těhotenství. U lidí vyhrála embrya, avšak pokud se jim nepodaří vyrobit dostatečné množství hormonu, jsou potracena. Tak končí například většina postižených zárodků s různými genetickými poruchami. Výjimkou bývají zárodky s trisomií (přítomností tří stejných chromozomů místo dvou) 21. chromozomu neboli s Dawnovým syndromem; ty dokážou vyprodukovat neobyčejně velká množství hormonu.

Obrovská množství hormonu, která jsou embrya schopna vyloučit do krve svých matek, jsou zřejmě příčinou těhotenských nevolností. Přímá souvislost zatím nebyla prokázána, ale platí, že za vysokých hladin hormonu hCG bývají nevolnosti horší a naopak. Nadměrně vysoké hladiny tohoto hormonu (nebo jeho variant) jsou někdy navíc spojovány s velmi vážnými a dlouhodobými formami těhotenských nevolností. Ty bývají provázeny neustálým zvracením, a pokud nejsou léčeny, mohou vést až k zvrácení iontové rovnováhy, a posléze k smrti.

Pozitivní účinky a míra nevolností
Obecně je možné prohlásit, že těhotenské nevolnosti signalizují správný průběh těhotenství a dobrý zdravotní stav zárodku. Na druhou stranu nelze říct, že matky bez nich musí záhy potratit nebo že budou mít postižené dítě. To v žádném případě! Míru těhotenských nevolností ovlivňuje vedle kvality embrya řada dalších faktorů, jako jsou kouření (to nevolnosti zmírňuje), alergie (ta je zhoršuje), hmotnost matky (s vyšší hmotností nevolnosti vzrůstají), pohlaví zárodku (holčičky nevolnost zhoršují) a další vnitřní záležitosti mateřského organizmu. I nastávající matka bez těhotenských nevolností se proto může dočkat naprosto zdravého dítěte (zřejmě chlapečka).

Literatura Scott Forbes: Pregnancy sickness and embryo quality, Trends in Ecology and Evolution 17, 115–120, 2002/3
David Haig: Genetic conflicts in human pregnancy, The Quarterly Review of Biology 68, 495–532, 1993/4

luciass
autor
29. zář 2006

Těhotenské nevolnosti
„Těhotenství prospívá!“, tak to je možná věta, kterou uslyšíte v těhotenské poradně, když si stěžujete na těhotenské nevolnosti. I když to berete jako nutnou průvodní nepříjemnost, která bude posléze vykoupena velkým štěstím, si každé ráno u toaletní mísy říkáte: „Prospívá, prospívá, ale proč zrovna já!!!!“ Pojďme se společně podívat na to, z čeho vlastně nevolnosti vznikají a jak se s nimi vyrovnat.
Nauzea a vomitus...

...neboli česky nevolnost a zvracení jsou běžnými průvodními jevy těhotenství. U některých žen se nedostaví vůbec, jiné jimi trpí v různé míře po celé těhotenství. Vyskytují se u cca 75 % všech těhotných žen zejména v prvních třech měsících gravidity, u 20 % žen přetrvávají i poté. Projevují se v různých denních dobách, nejčastěji ráno, ale také vás mohou probudit v noci. Stejně tak jejich délka bývá různá, u některé nastávající maminky se jedná o minutu, u jiné třeba o 4 hodiny. Ani pokud jde o jejich opakování nebo periodicitu, nemůžeme mluvit o nějakém řádu. Nevolnosti mohou mít podobu jednoho nebo i několika za sebou se opakujících návalů. A rovněž jejich průběh či projevy se liší, náhlým pocitem nedostatku dechu počínaje, přes nutkání ke zvracení, které lze „rozdýchat“ a skutečným zvracení konče.

Za nevolnosti může zvýšená hladina těhotenského hormonu HCG. Je produkován placentou už od raného stadia těhotenství. Když se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu chemické látky a hormony, které zabrání nástupu další menstruace. Na přítomnosti tohoto hormonu v krvi (později v moči) jsou založeny těhotenské testy. Nejvíce HCG má těhotná žena v krvi kolem 8. – 12. týdne, poté se jeho hladina ustaluje. To vysvětluje, proč nevolnosti po prvním trimestru zpravidla odeznívají.

Může být nevolnost nebezpečná?

Asi 2 % žen trpí skutečně těžkou formou těhotenské nevolnosti. Ta může být nebezpečná jak pro matku, tak pro dítě. Projevuje se zvracením až patnáctkrát denně a vede až k váhovému úbytku matky a k dehydrataci jejího organismu. Obojí má samozřejmě negativní vliv také na vývoj dítěte. V extrémních případech je těhotnou ženu dokonce třeba hospitalizovat a napojit na umělou výživu. I když netrpíte touto extrémní formou nevolností, nepodceňujte nebezpečí dehydratace a doplňujte tekutiny. Doporučována je zejména čistá vychlazená neperlivá voda, která zažene žízeň a nenadme vás. Někteří lékaři také radí pít ještě další vychlazené nápoje, např. mléko, nebo naopak horké tekutiny v podobě čaje či zeleninového vývaru. Polykejte vše pomalu a po malých doušcích, zvýšíte tak pravděpodobnost, že tekutinu nevyzvrátíte. Pokud to okolnosti dovolí, nahraďte tekutiny šťavnatým ovocem (melouny, hroznové víno, hrušky). Tím do organismu dostanete také vitamíny a další potřebné látky. Takový dobře vychlazený ovocný talíř může být příjemným osvěžením zejména v horkých letních dnech.

Co radí zkušené maminky

Výzkumem bylo prokázáno, že sklon k nevolnostem je dán geneticky. Pravdou ale zároveň zůstává, že se jedná o záležitost značně individuální. Zkuste proto některou z našich rad:

- Vstávejte pomalu a nechte se rozmazlovat snídaní do postele. Nebo si k posteli alespoň dejte kousek suchého chleba, sucharu či sušeného ovoce. Rozproudíte krevní oběh a zvýšíte hladinu cukru v krvi, která nevolnosti zhoršuje, pokud je po noci nízká.

- Snažte se jíst pravidelně, obzvláště když je vám dobře. Lépe je jíst častěji po malých dávkách. S prázdným žaludkem se nevolnostem rozhodně nevyhnete.

- Pijte pravidelně po malých doušcích neslazené neperlivé tekutiny. Pořiďte si termosku, v níž budete mít po celý den při ruce buď studený nápoj, nebo třeba teplý bylinkový čaj. Pomáhají meduňka, máta, listy maliníku, heřmánek nebo chmel. Více o bylinkách najdete zde.

- Odpočívejte během dne a vyhněte se stresům. Obojí nevolnosti zhoršuje.

- Choďte na procházky a užívejte si čerstvého vzduchu. Jakákoliv tělesná aktivita přispívá k produkci „hormonu štěstí“ – endorfinu, který vám pomůže zvládat nepříjemné pocity.

- Zkuste aromaterapii. Najděte si vůni, která vám udělá dobře a čas od času při ní relaxujte. Vzpomeňte si na ni, když zaznamenáte zápach, který vás bude nutit ke zvracení.

- Pokud jsou nevolnosti tak úporné, že neúměrně ubýváte na váze, poraďte se s lékařem. Může vám předepsat vitamíny a minerály, aby dítě netrpělo nedostatkem látek potřebných pro svůj vývoj.

Berte to s humorem

Nevolnosti sice nepatří k těhotenským radostem, ale je možné, že na ně budete po letech vzpomínat s úsměvem na tváři. Jako třeba jedna známá, která vypráví: „Celá moje rodina se mnou těhotenské nevolnosti dost intenzivně prožívala. Má pětiletá dcera, manžel a pes na mne vždy netrpělivě čekali před toaletou. Vypadali jako špalír hotelového personálu nebo tým pečující o nějakého významného sportovce. Dcera mi hned podávala mokrý ručník, manžel sklenici vody a pes svým pohledem vyjadřoval, jak je mu líto, že jeho panička je taková zdrchaná. Ta podpora mých nejbližších mi ohromně pomáhala. Vždycky jsem si na jejich porozumění vzpomněla zejména venku, když „to na mě přišlo“ a cizí lidé se na mě dívali s opovržením, jako kdybych příliš holdovala alkoholu.“

autor článku: Eva Táborská

luciass
autor
29. zář 2006

10 způsobů, jak zatočit s ranní nevolností
Ranní nevolnost je problém každé budoucí maminky. Některou postihne více, některou méně. (Mám známou, které bylo v těhotenství špatně jen jednou, když se na zabíjačce přejedla ovaru). Pokud patříte k těm šťastnějším, pak mám pro Vás špatnou zprávu. Dnes pro Vás žádný článek nemáme. Ale možná i vás bude zajímat, co můžete proti ranní nevolnosti dělat.

Deset možností
Mějte po ruce vždy něco malého k jídlu. To platí jednak přes den, kdy byste měla sníst spíše hodně porcí - ale také hodně malých, ale také už ráno, ještě než vstanete. Zaměřte se na nedráždivou stravu bohatou na proteiny a sacharidy.
Nachystejte si k posteli nějakou zdravou mňamku, která trošku zažene hlad a hlavně naředí nahromaděné trávící šťávy v žaludku. (Mimochodem, tohle funguje i při žaludečních vředech.) Vhodný je kousek rohlíku, krajíček celozrnného chleba, knackebrot, různé celozrnné křupavé chlebíčky - knuspi a podobně.
Připravenou "předsnídani" snězte ještě před tím, než vstanete a ještě chvíli si poležte v postýlce - stačí tak 20 - 30 minut
Vstávejte pomalu. Není nic horšího, než s žaludkem na vodě vyletět z postele při prvním zazvonění budíku. Před tím, než vstanete si ještě na posteli příjemně protáhněte svaly (ne moc, abyste si bříško nenatáhla - jen tak, aby vás to probralo). V klidu se posaďte, spusťte nohy z postele na zem a teprve po chvíli vstante.
Vyzkoušejte vzít navíc nějaký vitamín B6. Doporučená dávka v těchto případech je 50 mg of dvakrát denně. I když obeně předávkování tímto vitamínem nehrozí, raději se zeptejte svého lékaře - on zná nejlépe Váš zdravotní stav. Jinak můžete zkusit jíst jídla bohatá na vitamín B6 a na skupinu vitamínů B vůbec. Patří mezi ně jogurty, banány, ořechy a především celozrnné - pšeničné klíčky a také maso.
Na chvíli přerušte každodenní dávky těhotenských multivitamínových prostředků nebo změňte dobu, kdy je berete - zkuste večer místo ráno. Pokud nevolnost pomine, vraťte se po několika dnech zase zpět k jejich braní. V případě, že by takovéto přerušení mělo trvat déle než jen několik dní, bude vhodné, když se s lékařem poradíte o tom, zda není potřeba ve vašem případě dát zvýšený pozor na některé konkrétní vitamíny. Největší důraz bývá v tomto období kladen na kyselinu listovou.
Některé budoucí maminky špatně snášejí zvýšené dávky železa. Pokud po jejich vysazení zjistíte, že je vám lépe, počkejte s nimi až do druhého trimestru. Opět tato rada platí pro maminky, které netrpí nějakým problémem s příjmem železa (chudokrevnost a podobně). Můžete také vyzkoušet zlepšit přijímání a trávení železa ze stravy. K tomu je potřeba zvýšený příjem vitamínu C, který vstřebávání železa napomáhá.
Nejezte žádná tučná, smažená nebo příliš kořeněná jídla. Obecně nejsou tuky a smažená jídla zdravá jako taková a mnoho lidí s nimi má problémy - ani nemusí být v jiném stavu.
Nezapomeňte hodně pít. Pokud zvracíte, může dojít k dehydrataci. Je proto potřeba tělo dobře zásobit vodou (navíc dobře hydratovaná pokožka vypadá mladší). Pokud vám dělá příjem tekutin problémy, zkuste pít jen mezi jednotlivými denními jídly a ne při jídle.
Nakrájejte si citrón. Už jejich vůně vám může pomoci při pocitech na zvracení. Jinak si můžete dát kousek citrónu do minerálky nebo do vody, takže vás příjemně osvěží.
Odpočiňte si. Nebojte se v každodenním shonu zastavit a relaxovat. On stress jako takový škodí jak vám, tak vašemu miminku a tak se nedivte, že se tělo bouří. Při vypjatých situacích pomáhá hluboké dýchání a hlavně věta stojí mi to opravdu za to rozčilování?

Autor článku: Lenka Hanzlová, 26. 09. 2005, zobrazeno:14737

luciass
autor
29. zář 2006

Nevolnost a zvracení v těhotenství

Nauzea a vomitus v těhotenství postihuje 60-80 % těhotných žen, především v I. trimestru. Obtíže se nejčastěji objevují od 2.-5. týdne a přetrvávají do 8.-14. týdne těhotenství. Přibližně u 20 % těhotných se vyskytují i po tomto období. Ve většině případů se nevolnosti projevují ráno a jejich průměrná doba trvání je 1 - 4 hodiny. Četnost a intenzita nevolností vrcholí okolo 9. týdne těhotenství.

Nevolnost a zvracení (1 - 2krát denně) v I. trimestru těhotenství není nic nefyziologického a svědčí dokonce o zdárně probíhajícím vývoji embrya. Pozor je nutné si dávat na dlouhotrvající nevolnost spojenou s nechutenstvím a časté zvracení, které mohou negativně ovlivnit kvalitu výživy matky, což se může projevit na vývoji plodu nebo nižší porodní váze dítěte. tento stav se odborně nazývá hyperemesis gravidarum. Je třeba mít ovšem na paměti, že časté zvracení mohou způsobovat i některá onemocnění. Proto je nezbytné při výskytu nevolnosti či zvracení důkladné vyšetření odborným lékařem, který vám doporučí léky - antiemetika, které účinně potlačují nevolnost i zvracení.

Jak můžeme minimalizovat projevy nevolnosti ?

Všeobecně se v I. trimestru nedoporučuje zbytečně užívat léčiva. U nevolností je vhodné začít s níže uvedenými nefarmakologickými postupy. Doporučuje se změna dietních návyků, např. studené vysokokalorické pokrmy. Je vhodné se co nejvíce vyhýbat škodlivým spouštěčům, tj. především pachovým a chuťovým podnětům. Je možné vyzkoušet účinnost akupresury, tzv. bod PC6 nacházející se nad zápěstím na straně dlaně. Vhodné jsou vitaminové přípravky obsahující vyšší dávky vitamínu B6 (Pyridoxin), který prokazatelně snižuje projevy nevolnosti (nikoliv už vlastní zvracení). Z rostlinných přípravků je vysoce účinný sušený, práškovaný zázvor v dávce 250 mg (vyšší dávky se těhotným ženám nedoporučují), dostupný v některých volně prodejných léčivech v lékárnách.

Pokud by však nevolnosti i zvracení byly natolik intenzivní a obtěžující, že by u matky omezily příjem potravy a tekutin, není důvod se zbytečně a za každých okolností vyhýbat farmakoterapii.

nahoru

Co je to hyperemesis gravidarum ?

Jedná se o těžkou formu těhotenského zvracení, jejíž výskyt je ale poměrně vzácný. Projevuje se především soustavným a úporným zvracením, a to až 15krát denně. U těhotných žen tak dochází k značnému úbytku na váze, jednak z důvodu dehydratace, jednak vlivem hladovění. Dojde-li k výskytu tohoto onemocnění, je nutná hospitalizace těhotné ženy. Základní léčba spočívá v intravenózním podávání tekutin, výživě parenterální i enterální a podávání léčiv.

nahoru

Které léky se používají k léčbě nevolnosti a zvracení v době těhotenství?

K terapii nevolnosti se používají léčiva ze skupiny sedativních antihistaminik. Nejčastěji je doporučován moxastin (Kynedryl ) a embramin (Medrin). Jedno z nejčastěji užívaných léčiv pro zvládání nevolnosti s velmi nízkým teratogenním rizikem je prothazin (Promethazin). Opatrně by se měl užívat v období těsně před porodem u matek se sníženou srážlivostí krve. Doporučené dávkování je 25 mg a to večer, dávku je možno v případě potřeby zvýšit až na 4krát denně. Dalším často používaným léčivem je tiethylperazin (Torecan), který je přímo určen k léčbě těhotenské nevolnosti a zvracení. Užívá se v nízkém a bezpečném dávkování (6 mg, 1-3krát denně). Léčivo chlorpromazin (Plegomazin) se používá při silném zvracení. Jeho nevýhodou je výskyt ospalosti, lhostejnosti a zácpy u těhotné ženy. Pro plod je toto léčivo bezpečné.

Léky proti zvracení je vhodné podávat večer s ohledem na žádaný ranní efekt. Účinek léčiv lze výrazně podpořit pyridoxinem (Pyrydoxin tbl.). Samotný pyridoxin, jak bylo výše uvedeno, také částečně tlumí nauzeu. Navíc užívání pyridoxinu snižuje výskyt některých vrozených vad.

Pokud jsou těhotnou ženou užívány léky proti nevolnosti a zvracení, doporučuje se současně s nimi podávat kyselinu listovou jako embryoprotektivum.

K látkám, které potlačují zvracení, můžeme zařadit i zázvor, který je v řadě zemí doporučován k potlačení mírnějších forem těhotenských nevolností a zvracení. Nesmí se samozřejmě užívat přehnaně vysoké dávky a před jeho použitím je dobré absolvovat lékařské vyšetření, které vyvrátí případné podezření na vážnější onemocnění.

lamia
29. zář 2006

Mě moc a moc pomáhalo v prvním trimestru chodit na dlouhé procházky na čerstvý vzduch, nejhorší bylo se vždycky vykopat, oblíknout a vyrazit, pak už se to v průběhu procházky jen zlepšovalo 😀, ale můj drahoušek drobet nadával, že to není těhotenství, ale pochoďák 😀 😀

lakpet
30. zář 2006

Ahoj,já nevolnosti zažívala teda dost.Představa nějaké procházky nepřícházela vůbec v úvahu, byla jsem ráda, když jsem zvládla cestu před panelák a to vždycky pro jistotu s nějakým jídlem v ruce.Postupně to ale mizelo a od 16.týdne je to za mnou a už je mi fajn a na ty protrpěný dny vzpomínám s úsměvem. 😝

protea
30. zář 2006

Ahojky,
tak já ranními nevolnostmi trpěla, ale nezvracela jsem takže to bylo celkem v pohodě.
Teď bych řekla, že už pomalu ustupují, už mi není špatně každý den jako dřív.
Jak píše Lamia, vyhovují mi také hodně dlouhé procházky na vzduchu.

sorathia
2. říj 2006

Ja jsem tedy zvracela jednou, ale pocit ze budu zvracet mam cele dny - uz mne to nebavi, ani se mi moc nechce nekam mezi lidi neb se bojim zda bych vcas dobehla, navic mi prijde ze lidi hrozne smrdi, nejradsi zalezt nekam do hlubokeho lesa do nory a tam to prespat - uz se tesim az to prejde.

xsipm04
7. říj 2006

Ahojky Luciass, díky za příspěvky o nevolnostech. Věděla jsem, že se vztahují spíš k začátku těhotenství, ale netušila jsem přesně, ke kterému období. Tak teď už vím, kdy a do kdy je můžu čekat a doufám, že když zatím nedorazily, tak už se neobjeví 🙂

alcatko.j
8. říj 2006

Holky, jsem v 15.tydnu a nmevolnosti mam porad 😖 Je to sila..nezvracim, takze na vaze neubiram, ale kazde rano v 6:30 😀 Nekecam, fakt v 6:30 mam pocit, ze umru..trva to asi 10 minut, nekdy to prejde samo, nekdy je potreba abych se na zachode"vyplivala" a pak uz je dobre..Pani doktorka se mi smeje, a lituje me, ale pry to opravdu znaci, ze miminku je dobre..no, ale mamince ne 😲 Ale navadi, vydrzim to, ale uz bych byla opravdu rada, kdyby to preslo...
Lucko, diky za prispevky 🙂

andrea73
8. říj 2006

Ahoj holky, tak já jsem ranními nevolnostmi začala trpět již od začátku, cca. od 4-5 týdne, ale zvracet jsem začala až od konce čtvrtého měsíce a přetrvalo to dodnes, i když se to každým dnem zlepšuje...tudíž si myslím, že to konečně přestane 😀 . Není to nic příjemného, jak říkala Sorathia ani já raději neabsolvuji nějaké dlouhé procházky a už vůbec ne, když jsem sama. Pokud jdu s někým, nevadí mi chodit ani 5 km.(až na ty pozdější bolesti nohou, které mi po takové procházce pěkně nakynou).
Alcatko taky mi kolikrát stačí se vyplivat, přidat nějaké ty žalud. štávy a jsem v pohodě....

luciass
autor
8. říj 2006

Holky ja mela nevolnosti od 4. tydne, zvraceni jsem se snazila rozdejchat, dochazelo jen na plivani.. blee, ale od 8. tydne doslo uz i na zvraceni a je jedno jesli rano nebo vecer, tesi me ze to je dobre znameni, ale co nesnasim kdyz mi je spatne, tak je prave zvraceni..., nevolnosti mam temer cely den od rana, ted jsem jeste nemocna takze mi pres nos pachy sice proudi, ale ne tolik, jelikoz je zabetonovany, kdyby nebyl, myslim ze bych klecela nonstop 😀 , co mi trochu pomaha je vzduch, ale musi byt fakt cisty :o), proste mimisek roste, vi se ze na nej tesime, tak se snazi o sobe davat vedet 😉

bodlina
9. říj 2006

Děvčata tak čtu ty vaše příspěvky a jelikož jsem zrovna podruhé viděla svoji snídani, tak jsem se rozhodla že taky napíšu. Mě bylo na začátku těhu taky zle, ale nezvracela jsem. Já teda měla problémy s bolestma žaludku vždycky když se o mě pokoušela nějaká nemoc, tak by bylo asi divný kdyby mě z toho těhotenství vyléčilo... 🙂 No, ale asi tak ve 14.týdnu jsem začala i zvracet a teď jsem v 18-tém, a pořád to nepřestalo...Občas mi pomáhá, když mám pořád něco malého v žaludku-jako že nesmim mít hlad, ale neni to stoprocentní. Moje mamka říkala, že prozvracela celý těhotenství-že jí nejdřív říkali, že to přejde do třetího měsíce, pak že do šestýho...no a do devátýho to teda přešlo určitě 😀 Tak jestli je to dědičný-tak se mám na co těšit... 😒 😅

alcatko.j
9. říj 2006

Bodli, moje mamka to mela jako tvoje, tak snad nejsem po ni.... 😅

bodlina
9. říj 2006

Uvidíme uvidíme... 😉 Pokud zůstane jen u toho a nepřidaj se jiný problémy, tak to snad nějak zvládnem 🙂 Malej se tam šmrdlá jako divej, tak to vypadá, že jemu to teda vážně nijak nevadí 😅

linda02
9. říj 2006

ahoj , poraďte mi rychlou pomoc nejspíš na mě jdou nevolnosti, ale nezvracím jen mám v krku knedlík a je mi jako na zvracení a většinu jídel co cítím mi nevoní. Není něco rychlého účinného co zabírá? Díky za tipy.

draga
9. říj 2006

linda tak už ti to začíná 🙂) já jsem to řešila, že jsem si hned lehla a pila hodně chladnou vodu a někdy i studenou colu ale je pravda, že jsem zatím do dneška nezvracela jen jsem měla pěkný návaly na omdlení 🙂) ale už je to mnohem lepší tak držím palečky 🙂)

linda02
9. říj 2006

draga: děkuji jelikož jsem stále v práci tak ležení nepřipadá v úvahu šla jsem na vzduch a dostala chuť na ledovou fantu a už je mi trochu líp, ale dneska je to teda za poslední týden děs klepou se mi ruce je mi jako bych se měla složit, jím a mám pocit že mám prázdný žaludek je to děs snad to přejde. Díky za odpověď L. 😉

draga
9. říj 2006

jo jo to znám já měla pořád hlad takovej ten vlčí...přesně jak popisuješ strašná klepačka a stav, že omdlím..už jsem se bála, že něco není v pořádku ale vždy jsem třeba snědla kousek rohlíku a vypila tu ledovou vodu a bylo líp...taky jsem chodila (a pořád chodím :((() do práce ale lehla jsem si na židli a podložila nohy a většinou to přešlo do 10ti minut...to zvládneš neboj 🙂)

linda02
9. říj 2006

draga: díky 🙂 nejsem typ ženský, která by se nad vším hroutila , ale tohle jsou tak nepříjemné pocity. Ale dík za radu s těma podepřenýma nohama.

bodlina
9. říj 2006

Linda_ taky říkaj že pomáhá čerstvý zázvor. Třeba ho nastrouhat do čaje, nebo existujou přímo čaje se zázvorem... Mě to teda moc nepomáhalo, ale jinak je to prý osvědčený. Mě spíš pomůže sladkej černej čaj-a to já jinak čaje vůbec nesladim🙂 Musim to pít pomalu, ale pak je mnohem líp. Nebo taky se doporučuje vývar... Asi si to budeš muset vyzkoušet 😒 Držim pěstičky ať to nemáš jako já a brzo tě to přejde 🙂 No, a čerstvej vzduch zabírá na 100%, Jestli jsi v práci, tak si vždycky alespoň otevři okno. Teď jak už je venku chladno, tak je to příjemná vzpruha 😉

linda02
9. říj 2006

bodlina: díky za tipy ale s tím oknem nevím mám okna přímo na Václavák kde asi moc čerstvého vzduchu není, ale o zázvoru už sem slyšela. Tak to nejspíš vyzkouším zítra , pokud mě to zase bude zlobit. 🙄

bodlina
9. říj 2006

Linda- No tak to máš blbý-Václavák ti asi vážně moc nepomůže 😅 Tak zkus ten zázvor a držim palce atˇ to pomůže

linda02
10. říj 2006

ahoj dneska jsem byla na prohlídce a ptala jsem se doktora co zabíra na ty moje nevolnosti , že nezvracím ale je mi jako bych se měla pozvracet tak mi doporučil hodně chladnou až polo zmrzlou kolu po douškách a pak si dát třeba 15minut pauzu a pak pokud to nepřejde tak zase kolu. Říkal že čím víc chladná s tříští je to prý nejlepší. 😉

Sem začni psát odpověď...

Odešli