Vcestná placenta v 15. tt. Musí se odpočívat?

kikus16
16. dub 2021

Zdravím, mám dotaz ohledně vcestné placenty. Minulý vikend jsem začala hodně špinit měla jsem křeče v břiše. V pondělí jsem šla ke svému gynekologovi, ten mi řekl, že mám vcestnou placentu, napsal utrogestan a zakázal sex. Jinak neříkal nic, jen, že jak bříško poroste, tak se určitě placenta zvedne. Můj dotaz je zda musím odpočívat nebo můžu normálně doma uklízet atd., tak jako by bylo vše v pořádku? Četla jsem hodně diskuzí, ale všude píšou něco jiného, i teda katastrofické scénáře, tak mě zajímá nějaká čerstvější zkušenost, přece jen diskuse jsou docela staré. Děkuji

glk
16. dub 2021

@kikus16 ja jsem ve 30tt a mam vcestou, ale naštěstí jsem nekrvácela. V 15tt máš velkou šanci, že se ti vytáhne. Každopádně já netahám nic těžkého a úklid dělám jen základní se zbytkem pomáhá manžel. Prostě se víc šetřím a snažím si to rozdělit na vic dní aby to nebylo nárazově. Jinak pokud jsi krvácela tak bych opravdu dodržovala to co ti nařídil doktor. Nakou chvíli se to dá vydržet 😊

kikus16
autor
16. dub 2021

@glk a ve 30tt už se to nemůže upravit? Je nutný císařský řez? Jinak samozřejmě držím pěsti, aby vše dopadlo dobře. Doktor mi právě nic nenařídil, jen ten sex vypustit, ale o šetření se nic. Proto se raději ptám, snažím se odpočívat, i proto, že mám hodně nízký tlak, a pořád se mi motá hlava, ale s pětiletou dcerou, která se do školky do září nejspíš už nepodívá to moc nejde :D

lisnice
16. dub 2021

V předchozím těhu. jsem měla vcestnou, dostala jsem zákaz sexu, sportu a zvedání těžkých břemen. Běžný úklid pokud to nepřeháníš by neměl být problém, chce to jen poslouchat své tělo a nepřetěžovat se. Co se týče šance na vytáhnutí placenty záleží na tom jak moc zasahuje do porodních cest. Já ji měla přes celé hrdlo (indikace někdy v 5m) s rostoucím bříškem se sice vytáhla, ale né dostatečně. Každopádně Dr. ji bude při každé kontrole sledovat a dá ti jistě vědět jak se to vyvíjí, člověk musí doufat : )

glk
16. dub 2021

@kikus16 no uvidíme co teď na 3. Screeningu, ale říkala, že tomu moc velkou šanci nedává. Beru to jak to je.. Když bude nutný císař tak s tím stejně nic neudělám...Hlavně aby byl malej v pořádku 😊 tak držím palce ať se placenta zvedne 😊

kikus16
autor
16. dub 2021

@lisnice díky za reakci, ja budu doufat, ze to dobře dopadne. Nevím jak moc zasahuje, ani nevim jestli to doktor zmínil, měla jsem strach co se děje. Snažili jsme se o druhe strašně dlouho, měla jsem malou šanci na otěhotnění, takže mě hlídá. 🙂

kikus16
autor
16. dub 2021

@glk děkuji 🙂 a přeji hodně štěstí a hlavně ať jste oba v pořádku 🙂

svorly
17. dub 2021

Doporučila bych co to jde odpočívat a nezvedat nic. Já měla vcestnou a posunula se do 2 screeningu nahoru, porod v 39tt. Sestra to trochu podcenila, odpočinku moc nedala a nakonec skončila na měsíc v nemocnici a porod o 2 měsíce dřív, akutní cs. Držím palce ať je brzo všechno OK 🍀

ejmate
17. dub 2021

@kikus16 já měla také vcestnou placentu a s rostoucím břichem se vytáhla nahoru. Měla jsem normální režim, žádná omezení, dlouhé procházky v tempu, jízda na koních atd. bez problémů. Ale já jsem tedy nešpinila.

kikus16
autor
17. dub 2021

@svorly no tak to se budu raději šetřit, člověk nikdy neví, je to buď a nebo. Děkuji za reakci

kikus16
autor
17. dub 2021

@ejmate mám předepsaný utrogestan, takže už také nešpiním, ale nebudu to přehánět. Děkuji za reakci

vaseli16
17. dub 2021

Měla jsem přesně jako ty nejal 15+6,měla jsem narizeny klidov rezim, bez sexu... Na kontrole ve 20tt už byla jen lehce přes branku 22tt už vše v pořádku

kikus16
autor
17. dub 2021

@vaseli16 super, děkuji 🙂

kikus16
autor
18. dub 2021

Teď se dívám do průkazky a mám tam napsáno cervix 46 mm, nevíte co to znamena? Alespoň orientačně. Na kontrolu jdu až za 3 týdny, jinak bych se zeptala doktora. Díky

levinstonka
18. dub 2021

@kikus16 délka děložního hrdla 46 mm je oki, ale v 15 tt je to normální, já vcestnou placentu měla, ujišťovali mě, že se vytáhne nu v 30tt byla 2 cm od branky a děložní hrdlo jen 19 mm, takže rizikové těhotenství od 19tt, rodila jsem v 32tt s kortikoidy na plíce po odtoku plodovky akutní sekci, držím pěsti kazda to máme jinak, určitě to doktor ohlídá

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru