Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vyšetření

Dnešní medicína přináší řadu vymožeností a umožňuje lékařům, aby měli vás i vaše miminko pod dokonalým dohledem. Pokud ještě nejste rozhodnutá, do které gynekologické ordinace nebo centra budete docházet, případně nevíte, jaké máte ve vašem městě možnosti, koukněte na náš seznam. Vybrat si takového lékaře, který vám bude příjemný a budete k němu cítit důvěru je velmi důležité, budete ho následujících 9 měsíců vídat dost často.

Kromě běžných kontrol7 v poradně pro těhotné, kam budete ze začátku chodit každé 4 týdny,kdy vám gynekolog bude měřit tlak, vážit vás, kontrolovat moč a monitorovat miminko pomocí ultrazvuku, vás čeká i řada jiných vyšetření. Interval se bude s rostoucím bříškem zkracovat.

Některé maminky říkají, že během těhotenství si připadaly spíš jako nemocné a byly z toho “maratonu” vyšetření unavené, ale jistota, že se miminko vyvíjí, tak jako má, za to určitě stojí. Abyste se v tom lépe orientovala, doporučujeme pročíst náš těhotenský kalendář. Samozřejmě také dostanete od lékaře těhotenskou průkazku, kam vám bude všechna vyšetření zapisovat.

Připravte se na to, že vám budou brát spoustu krve a provádět různé krevní testy, aby zjistili vaši krevní skupinu včetně Rh faktoru16 a ujistili se, že netrpíte nějakou nemocí, která by mohla ohrozit těhotenství. Pokud budete mít zájem nebo patříte do rizikové skupiny, můžete na konci prvního trimestru podstoupit tzv. Kombinovaný test (odběr krve a detailní ultrazvuk), případně Triple test29, který má odhalit případné genetické vady plodu jako je Downův syndrom. Pokud by tyto testy vyšly pozitivní, doporučí vám lékař vyšetření plodové vody2. Bohužel často Triple test vychází jako falešně pozitivní a tím zbytečně stresuje maminky.

Ve druhém trimestru vás čeká příjemnější vyšetření, tzv. Velký ultrazvuk, kdy lékař podrobně prozkoumá, zda se vaše miminko vyvíjí, tak jak má a neobjevily se u něj známky žádné nemoci. Toto vyšetření může být provedeno 3D2/4D ultrazvukem2, takže při troše štěstí (pokud bude miminko v dobré náladě a nebude se schovávat) uvidíte i jeho tvářičku a s naprostou přesností zjistíte pohlaví.

Na konci druhého trimestru vás ještě čeká test na těhotenskou cukrovku, tzv. OGTT29 , což je jedno z posledních nepříjemných vyšetření. Ve třetím trimestru podstoupíte už “jen” standardní vyšetření, ultrazvuk a stěry na vyloučení streptokokové infekce.

<< Zpět do kategorie Jsem těhotná17

Pomohl ti tento článek?
 / Ne