Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Teploměr

11 zkušeností

Digitální teploměr BeurerPřimět nemocné dítko k tomu, aby správně drželo teploměr je téměř nadlidský úkon, proto by měl být kvalitní teploměr součástí každé domácí lékárničky. V současnosti nabízí trh mnoho variant teploměrů. Velmi oblíbené jsou teploměry digitální, kterými lze měřit teplotu nejen v podpaží, ale i v ústech či konečníku. Revoluci v měření teploty pak přinášejí dotykové infračervené teploměry, které poskytují nejpohodlnější a nejrychlejší způsob měření tělesné teploty v uchu a na čele.

Rtuťový teploměr

Tento teploměr byl velmi oblíbený, avšak od roku 2009 je jeho prodej zakázán dle směrnic Evropské unie. V některých nemocnicích je však stále možné se s ním setkat.

Nevýhody:

 • snadné rozbití,
 • v případě rozbití jsou rtuťové výpary toxické a to již při pokojové teplotě,
 • dlouhá doba měření (3-5 minut).

Skleněný kapalinový teploměr

Použití tohoto teploměru je stejné jako u teploměru rtuťového, avšak kapalinový teploměr neobsahuje jedovatou rtuť.

Nevýhody:

 • snadné rozbití,
 • dlouhá doba měření (3-5 minut).

Digitální teploměr

Výhody digitálních teploměrů

 • rychlé měření tělesné teploty, cca do 10 sekund od počátku měření,
 • automatické paměťové ukládání poslední naměřené hodnoty,
 • zvuková signalizace,
 • automatické vypínání, které šetří baterie,
 • vodotěsnost,
 • u některých výrobků ohebná a pružná špička k bezpečnému měření teploty v zadečku u miminek,

Ceny digitálních teploměrů se pohybují v řádech stokorun.

Digitální teploměr v podobě dudlíku

Výhodou tohoto teploměru je, že nejprve utiší miminko a zároveň změří jeho tělesnou teplotu. Problémem však může být i obyčejná rýma, při které nemůže miminko pořádně dýchat nosíkem a také hrozí, že dudlík vyplivne, čímž bude naměřená tělesná hodnota nepřesná. Cena digitálního teploměru v podobě dudlíku je kolem 200 Kč.

Bezdotykový teploměr

Tento teploměr je vyroben na základě nejnovějších poznatků medicínských diagnostických technologiích. Bezdotykovým teploměrem lze měřit teplotu na bříšku, středu čela, v podpaží, na krku a pod ušním boltcem.

Výhody

 • teploměr není nutné vkládat do žádných částí těla, což ocení zejména děti,
 • snadné měření u spících dětí,
 • jednoduché a přesné určení teploty,
 • ideální způsob měření teploty zejména u miminek a malých dětí,
 • nedráždivý a neinvazivní,
 • hygienický, nepřichází do kontaktu s pokožkou,
 • teploměr lze využít i k měření teploty vody ke koupání, ke zjištění teploty mléka a stravy apod..

Technologie bezdotykového měření tělesné teploty spočívá ve snímání a převádění elektrického signálu přes speciální senzor, který následně zobrazí informace o naměřené teplotě na digitálním displeji. Díky tomuto principu je měření velmi rychlé. Je však důležité dodržet přesně pokyny výrobce k co nejpřesnějšímu měření tělesné teploty. Cena bezdotykového teploměru se pohybuje cca od 800 Kč výše.

Infračervený teploměr

Tímto dotykový infračervený teploměr se měří teplota na čele nebo v uchu. Teploměr se přiloží k pravému či levému spánku, po zapnutí se jemně přejíždí okolo dané oblasti měření. Průběh skenování (měření) provází zvukový signál - pípání, které signalizuje měření.

Výhody

 • okamžité změření tělesné teploty, cca 2-3 sekundy,
 • zobrazení aktuálního času,
 • zvukový signál při horečce,
 • všestranné použití - měří teplotu vody, pokojovou teplotu, teplotu mléka a pod..

Systém infračerveného teploměru lze přirovnat k lidskému oku, kdy oční čočka slouží jako optika, a záření, které vydává měřené dítě (osoba), dopadá přes atmosféru na fotocitlivou vrstvu. I zde platí, že je nutné dodržení pokynů od výrobce k co nejpřesnějšímu měření teploty. Cena infračerveného osobního teploměru se pohybuje od 350 - 2 300 Kč.

Proužkový/páskový teploměr

Tento teploměr se prodává ve formě proužku či pásku, který je pokryt okénky s teplotami. Tento proužek se přilepí dítěti na čelo, přičemž teplotu udává rozsvícené okénko s nejvyšší naměřenou hodnotou. Tento způsob měření však není příliš spolehlivý. Cena se pohybuje cca od 29 Kč.

Měření teploty

 • V podpaží - toto je klasický způsob měření tělesné teploty. Teploměr se vloží do podpažní jamky a paže se přitiskne k hrudníku. V případě měření malého dítěte tímto způsobem si můžeme dítko posadit na klín, obejmout a paži, pod kterou se nachází teploměr lehce přidržet.
 • V zadečku - tento způsob měření je vhodný zejména u miminek a batolat2. Před vsunutím teploměru do zadečku je vhodné namazat špičku teploměru mastí, např. takovou, kterou používáte při přebalování. Při měření samotném je důležité držet děťátku nožičky z důvodu možného poranění (např. při prudkém pohybu). Teploměr se lehce zasune do zadečku cca 1,5 - 2 cm a ponechá se na místě až do konce měření. Po použití je nutné teploměr vždy pečlivě umýt teplou vodou a mýdlem.
 • V ústech - tento způsob měření je určen spíše pro starší, spolupracující děti, protože pro úspěšné a přesné měření je potřeba zůstat v klidu a mít zavřená ústa. Teploměr se vkládá do pravého či levého důlku pod jazykem.
 • V uchu - v uchu lze tělesnou teplotu změřit infračerveným teploměrem.
 • Na čele - na čele lze měřit tělesnou teplotu páskovým teploměrem, nebo bezdotykovým a infračerveným teploměrem.

Nejoblíbenější výrobci

 • Beurer
 • Microlife
 • Hartmann
 • Omron
 • Geratherm Medical AG

Tělesná teplota se u děťátka během dne mění a nejvyšší bývá zpravidla v odpoledních hodinách. Závisí také na dalších faktorech, jako je aktivita dítěte atp.. Horečkou1 v dětském věku je označován stav, kdy dojde k vzestupu tělesné teploty nad 38 °C, pokud je naměřená hodnota menší než 38 °C, není třeba ji nějak ovlivňovat. V případě, že teplota vystoupí nad tuto hodnotu, je možné ke snížení horečky použít léků2 k tomuto určených nebo využít fyzikálních principů srážení teploty (zábaly a pod.).

V každém případě je nutné posoudit celkový stav dítěte, protože nemocné může být i bez zvýšené teploty či horečky. V případě jakýchkoli pochybností je vhodná návštěva dětského lékaře.

Více o teploměru na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://teplomery-osobni.heureka.cz/thermoval-duo-scan/specifikace/#section
 2. http://www.rodina-finance.cz/zdravi.206/teplomery-pro-mereni-telesne-teploty-vyber.21463.html
 3. http://www.jarodic.cz/cz/jak-zmerit-diteti-teplotu.php
 4. https://web.archive.org/web/20130924060045/http://mamanamaterske.cz/clanky/d-ti-v-e-kolem-nich/be...
 5. http://www.naseinfo.cz/clanky/tehotenstvi-a-deti/zdravi-deti/druhy-teplomeru-a-jejich-pouziti
 6. Foto http://www.beurer.cz/medical/teplomer-6v1-beurer-ft-65
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s teploměrem

Máš zkušenost s teploměrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bajushh
4. pro 2015

Nejpřesnější teploměr

Moc mě mrzí, že nedělají už rtuťové teploměry, jelikož ty byly a budou nejpřesnější. Jeden mám doma schovaný, ale pro miminko ho nepoužívám.

Koupili jsme klasický digitální s ohebnou špičkou a měří přesně. Jelikož pracuji ve zdravotnictví, nikdy bych infračervený nepořídila, jednak je drahý a hlavně teplota orientační. Pokud bych měla investovat, pak do ušního. Do jiného ne.
0 poděkování
adenka84
30. lis 2015

Teploměr

Nej teploměr pro kojence i starší děti je klasický digitál s ohebnou špičkou. Je přesný, levný, rychlý a spolehlivý. Měla jsme dva bezdotykové a ani jeden nebyl přesný a spolehlivý a to byly značkové a poměrně dost drahé.
0 poděkování
nikolapomahacova
3. srp 2015

Bezdotykový raději nechat v lékárně !

Za mě rozhodně ohebný 10 sekundový teploměr. Vždy měřím v konečníku a je to nejpřesnější číslo. V období velkých horeček na bezdotykovém měla 38°C a v konečníku 40,5°C takže je jasné, že spoléháním na bezdotykový jsem mohla dceru zbytečně ohrozit.
0 poděkování
marticep
9. dub 2015

Rektální je nejpřesnější

Teploměr jsem měla připravený už před prckovým narozením, volba pro mne byla jasná - digitální rektální s ohebnou špičkou, na ostatní ušní, čelní či bezdotykové jsem v zaměstnání (v lékárně) slyšela většinou negativní reakce. Je fakt, že když by mělo dítě vysoké horečky, které neklesají, o nějakém tom bezdotykovém bych uvažovala, abych prcka nemusela budit, ale nejsem si úplně jistá výsledky měření.
0 poděkování
lenjii
10. bře 2015

Co na tom?

O teploměru jsem neuvažovala. Pracovala jsem v dětském internetovém obchodě a věděla jsem, že musím koupit digitální teploměr s ohebnou špičkou. Cena cca 100-130,- Žádná hrůza a funguje skvěle. Neměnila bych. 8-)
0 poděkování
miru001
9. bře 2015

Bodycomfort BC 07

Zkoušela jsem čelní, ušní teploměry a pokaždé měřily jinak. A protože dcerka měla hysterické scény, jakmile jsem jí chtěla změřit v zadečku, koupila jsem bezdotykový teploměr Bodycomfort BC 07.

Jsem naprosto spokojená, během 2 vteřin změřeno, měřím jím i vodu na koupání, popřípadě teplotu jídla.
0 poděkování
jana_ul
20. lis 2014

Thermoval duo scan

Zdravím,

když byla dcerka miminko, používala jsem digitální teploměr s ohebnou špičkou do zadečku. Jak ale rostla, začalo být měření v zadečku téměř nemožné. Dcerka plakala, vzpouzela se a bylo to stresující pro nás všechny. V tu chvíli jsme přešli na digitální teploměr.

Vybrali jsme Thermoval duo scan. Používáme měření na čele - je to rychlé, dcerka se nebojí a obrovskou výhodou je, že ji nemusím v noci na měření budit. Teploměr s sebou bereme i na cesty. Je k němu praktické pouzdro.

Jsme spokojeni a ráda tento teploměr doporučuji.
0 poděkování
kacajak
7. lis 2014

Cemio

Když se malý narodil, začala jsem řešit pořádný teploměr. Chtěla jsem čelní, tak jsem začala pátrat. Nakonec zvítězil Cemio Metric 308 smart a musím říct, že jsme velmi spokojení. :-)
0 poděkování
silvapokorna
30. srp 2014

Thermoval duo scan

Maminky,
já mám doma už skoro rok infračervený teploměr Thermoval duo scan a jsem naprosto spokojená. Oceňuji hlavně rychlé a jednoduché měření na čele. Nejvíce oceňuji, že nemusím děti budit. A jak jsou školkové, tak měření v zadečku opravdu není nutné a v podpaždí držet teploměr nevydrží. Takže určitě výhoda pro obě strany.

V oušku neměříme, to se holkám nelíbí. Ale s trochou cviku to jde taky. Ouško je nutné trochu při měření povytáhnout. Praktický videonávod má společnost Hartmann přímo na své stránce thermoval.cz nebo ho najdete i na youtube.

Teploměr je rozhodně praktický, dobře se s ním manipuluje, měří rychle a spolehlivě. Žádné veliké rozdíly jsem nezaznamenala a myslím, že u rtuťových nám taky nikdo a nic nezaručí, že jsme naměřili správně. Prostě jsme tomu věřili a nic jsme neřešili. Místo spekulací nad teploměrem jsme řešili dítě a jeho problém. :-)

Cena je podle mně adekvátní. Stačí se jeden měsíc uskromnit a máte doma pomocníka na celý život. :-)

Za mně rozhodně pro tento teploměr palec na horu.
1 poděkování
andrejka_86
9. led 2014

Digitální Hartmann

Při pořizování dětské výbavičky jsme tápali i nad teploměrem. Rtuťový jsem ihned zavrhla a dle nabídky na trhu jsme vybrali digitální teploměr Hartmann s dětskými motivy, který zaručoval změření teploty do 10 sekund. Naštěstí jsme teploměr zatím použili jen párkrát, ale jsem s ním spokojená. Měří rychle, při připravení teploměru na měření zapípá, při naměření také zapípá, tak člověk nemusí pořád kontrolovat, zda se hodnoty ještě mění nebo už jsou stálé.

Co se týká měření, tak měříme teplotu zatím jen v zadečku, mám docela neposedné dítě, tak je pro mě snažší udržet jej na 10 sekund v leže než aby seděl a nechal si teploměr v podpaží.
1 poděkování
kotito
9. led 2014

Teploměr infračervený Beurer FT 90

Dcerka měla šestou nemoc a nechtěla jsem jí budit, když se jí podařilo v horečce konečně usnout, tak jsme sedli k internetu a podle recenzí vybrali teploměr.
Bohužel jsme vybrali špatně. Měl veliké odchylky. Naměřil třeba 37,6 a klasický rtuťový 36,4 nebo nahlásil teplotu 39,4 a smajlík se usmíval. No po každém měření jsme váhali, zda dát čípek nebo ne, takže jsme stejně měřili rtuťákem.

Prostě a jednoduše se mu podle našeho názoru nedá věřit. Dnes ho partner zkusí vrátit. Přece jen 1500kč za věc, která nás akorát děsila a nedá se jí věřit je dost.
V názvu teploměru je lékařský. To by nás teda fakt zajímalo jak tento název mohl dostat :-|
2 poděkování