Porodnice Neratovice

V nemocnici Neratovice jsou podporovány přirozené porody v bezpečném prostředí porodnice s možností akutního zásahu v případě nutnosti. Lékaři a sestry zde respektují individuální přání rodiček, pokud to nemůže ovlivnit bezpečí miminka a rodičky. Každý rok zde přijde na svět více než 1 000 dětí.

V Nemocnici Neratovice podporují myšlenku, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence, při zachování co nejpřirozenějšího a nejintimnějšího prostředí, s laskavou pozorností, jaká tomuto neopakovatelnému a jedinečnému okamžiku přísluší.

Před porodem

Prohlídka porodnice
Předporodní kurzy
Vlastní porodní plán
Baby friendly nemocnice
Oddělení rizikového a patologického těhotenství
Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Vybavení a možnosti porodnice

Standardní porodní sály/boxy
Nadstandardní porodní sály/boxy a boxy
Standardní pokoje pro šestinedělí
Nadstandardní pokoje pro šestinedělí
Doprovod k porodu
Možnost ubytování doprovázející osoby
Zamluvení konkrétního porodníka/operatéra/asistenta

První, druhá a třetí doba porodní

Volba polohy při porodu
Volný pohyb po oddělení při porodu
Epidurální anestezie
Jiné prostředky proti bolesti
Císařský řez
Dotepání pupečníku

Novorozenec

Perinatologické centrum
Bonding při porodu
Rooming-in systém
Laktační poradna při šestinedělí
Dokrmování umělým mlékem v případě potřeby

Prohlídka porodnice

Porodnici v Neratovicích si můžete prohlédnout každé pondělí od 16:00 hod a od 17:00hod. Oddělením porodnice Vás provede zkušená porodní asistentka, která Vám zodpoví všechny Vaše dotazy týkající se porodu a pobytu na porodnickém oddělení. Na prohlídku se prosím objednávejte předem na tel. čísle +420 315 637 471 z důvodu omezeného počtu účastníků.

Konzultace a informace pro rodičky a tatínky

Registraci k porodu můžete provést kdykoli. Nejpozději mezi 28. a 30. týdnem těhotenství. Registrační formulář najdete ZDE. Pracovníci porodnice se vám ozvou během 2 dnů.
Zkušená porodní asistentka Milada Barešová Vám odpoví na všechny Vaše dotazy týkající se těhotenství, porodu, šestinedělí, kojení a naší porodnice. Dotazovat se můžete prostřednictvím e-mailové adresy porodniceonline.ner@mediterra.cz.

Předporodní kurzy

On-line setkání s porodními asistentkami.

Určitě máte mnoho otázek kolem porodu, šestinedělí a péče o vaše miminko a na porod se určitě chcete připravit pokud možno co nejlépe. Na online předporodních kurzech se dozvíte všechny důležité informace týkající se porodu27 a miminka. Kurzy vedou zkušené porodní asistentky a to ve třech tematických blocích:

  • PRVNÍ BLOK: Těhotenství a předporodní příprava
  • DRUHÝ BLOK: Porod a možné komplikace porodu
  • TŘETÍ BLOK: Šestinedělí, kojení a péče o novorozence

Aktuální termíny on-line předporodních kurzů se dozvíte ZDE nebo ZDE.

Porodní sály

Na porodním sále se nachází dva oddělené porodní boxy, čímž je vám zaručena individuální péče s co největší mírou volnosti a možností volby. Během porodu se využívá celá řada dalších metod tlumení bolesti, jako teplá lázeň (vana), sprcha, relaxační pomůcky (balón, olejíčky), poslech hudby a aromaterapie.

Standardní pokoje

Gynekologicko-porodnické oddělení má k dispozici 23 lůžek, kde ve větší míře leží maminky před a po porodu. Jeden dvojlůžkový a čtyři čtyřlůžkové pokoje vybavené digitální váhou, přebalovacím pultem, vaničkou. Na celém šestinedělí máme plný rooming-in. Doba hospitalizace po spontánním porodu závisí na zdravotním stavu matky a dítěte. Standardní doba hospitalizace po spontánním porodu jsou 3 dny, po císařském řezu 4 dny.

Nadstandardní pokoje

Pět nadstandardních jednolůžkových pokojů je vybavených přebalovacím pultem, televizí, lednicí, rychlovarnou konvicí, telefonem a mají vlastní sociální zařízení. Na těchto pokojích umožňujeme i pobyt otce.

Doprovod k porodu

Kromě tatínků a příbuzných umožňují v neratovické porodnici přítomnost vlastních porodních asistentek a dul. Může Vás doprovázet kdokoliv, koho si vyberete, maximálně však dvě osoby. Doprovod s Vámi může zůstat po celou dobu trvání porodu a po celou dobu hospitalizace s Vámi může pobývat i na nadstandardním pokoji. Doprovod k porodu není zpoplatněn. Otec si pouze před návštěvou porodnice zakoupí v recepci nemocnice set povinných ochranných pomůcek a prostředků pro návštěvu porodnice. Set se skládá z respirátoru FFP2, ochranných rukavic, ochranného obleku (kalhoty + halena), pokrývky hlavy či návleků.

Epidurální anestezie

Epidurální anestezie22jako možnost tlumení bolesti je k dispozici.

Bonding po porodu

Bonding33po porodu je samozřejmostí, pokud jej dovoluje zdravotní stav váš a vašeho miminka.

Adresa porodnice

Alšova 462
277 11 Neratovice

Kontakty

Sekretariát:
Primář: MUDr. Daniel Driák, PhD.,

Zástupce primáře:
Vedoucí sestra: Bc. Monika HELEMIKOVÁ,

Ostatní kontakty

Oficiální stránky porodnice

Kde co najít v porodnici

Příjem 4. nadpodlaží
Ambulance 2. nadpodlaží
CTG vyšetření 4. nadpodlaží
Porodní sály 4. nadpodlaží
Operační sály 4. nadpodlaží
Oddělení šestinedělí 4. nadpodlaží
Primář kliniky 4. nadpodlaží

Použité zdroje

  1. https://www.nemocnice-neratovice.cz/luzkova-pece/gynekologicko-porodnicke-oddeleni/
  2. https://www.facebook.com/nemocnice.neratovice
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s porodnicí Neratovice

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s porodnicí Neratovice?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
p4vl4  19. kvě 2020

Super!

Porodnici stoprocentně doporučuji. Měla jsem dlouhý, ale ne těžký porod, celá akce trvala asi den a půl. Vystřídalo se u mě postupně nespočet porodních asistentek (žádnou "vlastní" jsem zaplacenou neměla) a dvě lékařky. Všichni byli velice profesionální, před každým krokem se mě ptali na souhlas a vysvětlovali nejasnosti. Zároveň na mě působili jako velice dobře sehraný tým. Umím si představit, že při jiném stylu komunikace bych si mohla z takto dlouhého porodu odnést trauma, přece jenom je to spousta bolesti a nervů, přičemž jste plně v cizích rukou..., ale já mám naopak zpětně pocit, že to všechno proběhlo doslova v pohodě.
  • Skvělá komunikace směrem k rodičce!
  • Nevím, proč si tady všichni TOLIK stěžují na jídlo. Ano, je to prostě stravování á la školní jídelna, ale těch pár dní to jde úplně v klidu vydržet.
marky123y  5. dub 2017

Vřele doporučuji

Rodila jsem 23.12.2016.

V půl 12 v noci mi praskla voda, v klidu jsem byla doma doporučované dvě hodiny a pak jsme jeli do Neratovic. Jakmile mi praskla voda, přítel zavolal do porodnice, jestli mají volno a ať s náma počítají, že tam přijedeme. V půl 2 příjezd do porodnice ještě s úsměvem. Vzbudili doktora, který mě vyšetřil a oznámil, že do rána neporodím a šel zase spát. Přítelovi doporučili, ať jede domů, že rodit do rána nebudu. PA Květa, která se mě ujala, mě ubytovala - naštěstí měli poslední nadstandard. S přítelem jsem se rozhodli, že se mnou zůstane, hlavní roli v tom hrál samostatný pokoj, kde si přítel rozložil sedačku a v klidu se natáhl. Kolem půl 4 jsem ho poslala za PA, že me to opravdu bolí, ta me vyšetřila na lůžku, poslala mě do sprchy a pak už mě "táhli" na monitor.

Syn se narodil v půl 6 ráno 23.12.2016, rodila jsem pouze s PA Květou, doktora zavolali až když bylo po všem, aby zkontroloval poranění. PA byla skvělá, povzbuzovala, nechala mě nadávat. Respektovala, když jsem přítele "vyhodila" ze sálu, že ho tam nechci a nepustili ho tam. Až když se Jiřík narodil, tak ho hned zavolali, ať si jde přestřihnout pupeční šnůru.

Z porodu jsem si odnesla 2 stehy, bez nástřihu. Květa byla skvělá, velice kladně hodnotím, že jsem rodila pro mě v pohodlné poloze tj. na všech čtyřech, zády k asistentce. Jediné, co mi bylo hodně nepříjemné, bylo zašívání za "živa" bez umrtvení. Dr. oznámil, že dva stehy nebude "opichovat", a to jsem ho teda proklínala. Sestřičky a doktoři na novorozeneckém oddělení byli hrozně milí a ochotní. Jiříka jsem měla od porodu celou dobu u sebe, kromě pár minut, kdy se šel po porodu vykoupat, ale to s ním šel přítel, aby se naučil koupat a já jsem se šla po porodu taky trochu "zkulturnit".

Já si tedy nemůžu stěžovat, dr. jsem sice ještě neodpustila šití za živa, ale vše ostatní hodnotím velice kladně. Byla jsem spokojená, na to, že jsem byla v porodnici přes Vánoce.

Málem bych zapomněla. Jediné, co je teda děsné, je jídlo. Přítel mi vozil krabičky z domova. Opravdu to nebylo dobré.
1 člověk považuje za užitečné
linda273  11. říj 2016

Příště zase

Já jsem byla nejvíce spokojená. PA super , sestřičky na šestinedělí super a doktoři taky. Za mě 1*
1 člověk považuje za užitečné
katerina100  10. říj 2016

Spíše nedoporučuji

Dobrý den,
do porodnice jsem se řádně zaregistrovala (trochu zmatečně, nějak snad mají 2 registry a paní na recepci snad prý nepochopila, že když píšu v nadpisu e-mailu, že se chci zaregistrovat k porodu, že se chci zaregistrovat k porodu a ne jen do jejich systému - ale to se stává, vyřešili to rychle a v pořádku).

Když jsme přijeli do porodnice, tak mi řekli, že nemají sály ani doktory. A i když viděli, že porod proběhne hodně rychle (navíc s vyhřezlou ploténkou nevěděli, jestli to zvládnu normálně nebo císařem), tak nás poslali buď na Bulovku nebo na Mělník. Když se manžel zeptal, jestli si myslí, že to stihneme, jestli mu neporodím v autě, tak doktor řekl, že snad to stihneme. Rozhodli jsme se pro Mělník a tam ten doktor chtěl zavolat až když tam pojedeme, takže ne předem. To už ho ale manžel donutil ať tam zavolá hned, protože nechceme zas někam přijet, navíc jsme byli neregistrovaní, aby nám řekli, že nemají místo. Místo tam měli, tak jsme tam vyjeli. Vůbec s námi, navíc jako s prvorodiči, neposlali ani sanitku, nic.

Naštěstí jsme to stihli, ale malá byla venku hodinku poté, co jsme tam přijeli, takže to bylo skutečně rychlé. A nevím, co by dělali, kdybychom to tam skutečně nestihli. :-( Každopádně na Mělníku byli úžasní a vše jsme zvládly s dceruškou na jedničku! :-)

Následující asi 2-3 dny poslali na Mělník min. další 4 rodičky, nevím kolik na Bulovku. Ty maminky jsem jen slyšela přes dveře (nebo tatínky), když mluvily se sestřičkami, že jsou z Neratovic. A pak jsem to probírala i se sestřičkou z Mělníka, že se jim to z Neratovic stává velmi často.

Ale jinak ty kontroly 4 týdny před porodem, kdy jsme jezdili do Neratovic, probíhaly dobře, s milými sestřičkami i doktorem.
lusesita25  8. črc 2016

Trošku zklamaná

Začlo to první kontrolou ve 36 tt. Všechno super a já nadšená ze všeho. Porodnice moc hezká, na ozvech super milá sestřička a to samé i na ambulanci.

Takto to pokračovalo ještě tři návšťevy. Než sem šla na předposlední kontrolu před termínem porodu. Najednou se teprve teď začli zajímat, jestli všechny velké UTZ proběhl y v pořádku nebo ne a zda byly zjištěny nějaké vrozené vady. No bohužel nám byla zjištěna lehká vada srdce a že najednou bohužel rodit u nich nemůžu. Takže v tu chvíli obrovské rozčarování, nemohli mi to prostě říct už na první kontrole a já si ty cesty k nim ušetřit.

No jediné, co mě na tom těší je to, že mě vmáčkli do porodnice v Motole.
marketa666  18. čer 2015

Vřele doporučuji

Na porodnici v Neratovicích mám ty nejhezčí vzpomínky.

Bohužel jsem nemohla mít přirozený porod, ale císařský řez z důvodu polohy konce pánevního. Porod jsem měla naplánovaný na 1.6.2015. Doporučuji všem maminkám chystajícím se rodit v Neratovicích připlatit si za gynekologickou ambulanci (1500Kč), kde jste vždy objednány na přesný čas a nečekáte žádné fronty. Také doporučuji připlatit si služeb porodních asistentek, které porodnice nabízí. Připlatila jsem si také nadstandardní pokoj, kde jsem ocenila klid, polohovací postel a možnost přespání tatínka, což jsme 2x využili.

Holky, vykašlete se na nové a drahé kočárky, nesmyslné výbavičky pro miminka, ale připlaťte si za lepší péči o sebe a své miminko. Já jsem tak učinila a díky Pavle Sedláčkové (PA) a celému personálu jsem v nemocnici prožila krásný týden. Veškerý personál byl velmi milý, usměvavý, lidský a profesionální. I přes to, že jsem jídelní vrtal, bylo jídlo vynikající. Do nemocnice jsem šla s důvěrou bez porodního plánu. Klystýru se nebojte, překvapilo mě, že to není nic nepříjemného. Naopak, byla jsem ráda, že jsem vyprázdněná a po operaci nemusím týden na záchod. Z nemocnice jsem odcházela jako šťastná, usměvavá a kojící maminka.

Mávám do Neratovic a děkuji. Markéta a Amálka. :-)
1 člověk považuje za užitečné
evaamy  23. bře 2015

Vřele doporučuji

Pokud chcete přirozený porod, příjemnou atmosféru na sále i na šestinedělí, příjemný personál, kterého se nebojíte zeptat, rodinné prostředí, tak v Neratovicich neprohloupíte.

Diky nim mám na porod a první okamžiky s miminkem jen ty nejkrásnější vzpomínky (až na jídlo, které je katastrofa - nemocniční klasika, velmi malé množství, manžel mi musel každý den něco vozit. Příklad: snídaně: dva rohlíky, máslo, marmeláda, jablko. Oběd: kulajda, rýže, játra, uho. Večeře: dva tvarohové šátečky).

Z ubytování doporučuji připlatit si za jednolůžkový pokoj. Nedovedu si představit nemít soukromí a klid (hlavně od uječených návštěv), naopak nevidím důvod platit si Ladycare kartu a porodní asistentku.
olinka111  7. pro 2014

Nedoporučuji

Porodnici v Neratovicích určitě nedoporučuji. Rodila jsem v červnu 2014. Doma mi praskla voda, čekala jsem na kontrakce. Po 5 minutových jsem jela.

Přijela jsem do porodnice. Měla jsem domluvený nadstandartni pokoj. Ten ale téměř nikdy není volný, jelikož mají hodně porodů a porodnice je celkem malá. Měla jsem domluvenou asistentku, ta ale nepřišla, raději spala doma, přestože věděla, že ji potřebuju. Přijela jsem tam v 10 večer a nikdo si mě nevšimnul. Manžela poslali domů, že to bude trvat dlouho.

Byla jsem na sále (jinde volno nebylo) sama a ležela a hekala. Asi jsem měla hekat víc nahlas, aby si mě někdo všiml. Jediné, co udělali, bylo, že mě natočili. Ozvičky nebyly moc dobré, přesto mě nechali samotnou celou noc. Asistentka přišla normálně na směnu ráno v 8 hodin. Ani jsem ji nemohla vynadat, jak sem byla unavená. Už jsem nemohla. Nejhorsi bylo tam být úplně sama bez jakékoli podpory. Měla jsem noční můru ještě za 2 měsíce. Nakonec mě udělali v 1 hodinu odpoledne císaře, že to musejí udělat rychle.

Tak nevím, ale zdá se mi to hrozně neprofesionální. Kamarádka mi říkala že mají sice na netu hezký recenze, ale když s někým muvíte osobně, moc si to nechválí. Něco na tom bude.
ljonas  2. pro 2014

Každý porod je jiný...

V Neratovicích jsem rodila 21.6.2014.

Do Neratovic jsem se vdala, tak mi připadalo logické, že budu rodit tady. Porodnici mám 10 minut od domu a jako prvorodička jsem to uvítala. Přečetla jsem si spoustu referencí o krásných porodech, usměvavém personálu a moc jsem se těšila - musím podotknout, že na koníkovi v té době toho moc nebylo a příspěvky byly spíše staršího data. Můj gynekolog mi doporučil Mělník nebo Bulovku, ale já si prosadila své a chtěla rodit "doma".

V porodnici jsme absolvovali prohlídku porodnice - každé pondělí a uvítala nás velice usměvavá PA, pro kterou není nic problém a snesou vám i modré z nebe. Na základě doporučení jsme si zaplatili i předporodní kurz 3 lekce - těhotenství - porod - šestinedělí. (Téma kurzy patří někam jinam, nebudu tedy komentovat.)

Týdny ubíhaly a ve 36. týdnu jsem poprvé zavítala na monitor a 1. poradnu v porodnici.

Na monitory se neobjednává, přijdete do porodnice a zeptáte se, kde monitory probíhají - z důvodu nedostatku personálu jsou buď ve 4. patře na porodnici, nebo v 1. patře na monitorech. Já chodila vždy před 8. hodinou, abych byla první, jinak se na monitory čekalo i několik hodin. Po monitoru se odeberete do ordinace, kde opět několik hodin čekáte, aby vám doktor shlédl graf z monitoru, zeptal se na vaše pocity a vy jste mohly spokojeně odejít - žádné vyšetření vás tu nečeká a za týden znovu. Tato organizace je hrozná, jediné řešení je placená VIP ordinace, kde se dá objednávat na daný čas - to nemůžu posoudit, VIP jsem si neplatila.

V ambulanci je každý den jiný Mudr, podle toho se odvíjí i fronty - v úterý byl Mudr. Vanko, ke kterému jsem chodila velice ráda, naopak v pátek k Mudr. Žáčkové nikdo nechtěl, tak bylo volněji.

Na poslední kontrolu jsem šla v úterý k primářce a ta mi kvůli mé anamnéze doporučila zátěžový test a vyvolání porodu, tak jsme se doma zabalili a vyrazili.

V porodnici jsem si zaplatila nadstandartní pokoj - no, nadstandartní byl jen díky tomu, že tam byla 1 polohovatelná postel, nábytek, co pamatuje Františka Jozefa, špinavé zdi a komunistická koupelna - a to vše za 1400 Kč. Nebudu komentovat gauč, na kterém spal můj manžel - po roztáhnutí jsme se už nedostali k přebalovacímu pultu. Vizity jsou spíše nepravidelné, lékaři neznají vaši anamnézu, PA jsou zlatička, pomocný personál také.

Pokud se budete rozhodovat pro Neratovice jako prvorodička, tak si velice stůjte za tím co chcete a nenechejte se do ničeho nutit. Můj porod byl bohužel vyvolávaný a skončil císařským řezem.

Dětští doktoři jsou super, laktační poradkyně mne naučily kojit, koupat, ošetřovat a mají ode mne 1*.
ivetenzie  30. bře 2014

Hodocení neratovické porodnice super doporučuji!!!

25.3.2014 se nám narodil synek Fabio a musím všem poděkovat za veškerou péči, především Pavlínce Prusenovské, ale i celému oddělení šestinedělí - sestřičky úžasné. Moc děkujeme Květušce a Zdeničce, musíme pochválit i dětské pediatry, rodila jsem v této porodnici podruhé a jsem opět nadšena. Nepotkala jsem za celou dobu človíčka, který by se neusmíval a nebyl ochoten okamžitě s čímkoliv pomoci.

Moc Vám tuto porodnici doporučuji!!!!! Moc milý personál, cítíte se během pobytu jako doma, odcházíte s kojeným miminkem a spokojeností, nebojíte se na nic zeptat. Děkujeme :-) :-) :-)
snowvwhite  27. kvě 2013

Porodnice Neratovice

Rodila jsem v říjnu 2011 v Neratovicích.
Rozhodla jsem se tak jednak proto, že jsem tam v té době bydlela, porodnice byla 5 min chůze od domu (v těhotenství 15 min) a chodila jsem tam na gyndu. Pročetla jsem si nějaká fóra a weby a dospěla k závěru, že to není špatná volba.
Porodnici jsme si byli s partnerem prohlédnout (jde to každé pondělí, info na jejich webu). Je to tam vcelku hezké. Porodnice je umístěna v uzavřeném patře městské nemocnice, je to takové komorní prostředí s několika pokoji a dvěma porodními sály.
Porod mi začal v 7 ráno prasknutím vody. Dobalila jsem poslední věci do tašky a nechala se odvézt švagrovou (muž byl na cestě z práce). Měla jsem připravené všechny požadované dokumenty (najdete na jejich webu) a vložku se vzorkem vody. Převzala mě milá doktorka (MUDr. Jarošová), která mě hned prohlédla a předala do péče porodní asistentky (Helenky), která se o mě celou dobu starala.
Řekla jsem, jaký chci pokoj, ale skoro hned jsem se mohla přesunout do koupelny. Mají tam rohovou vanu a sprchový kout, kam sem se naložila a několik hodin pobyla v teplé vodě a unikla tak křížovým bolestem. Tam se mnou byl celou dobu i muž, občas mi dal napít, občas doplnil teplou vodu. Čas od času přišla asistentka a poslechla si miminko, nebo se podívala, jak se otevírám.
Když naznala, že je čas, odešli jsme na porodní sál. Muž dostal slušivý „papírový“ oblek a já si vyskočila na křeslo. Na zádech mi to bylo nepříjemné, tak mi muž s asistentkou pomohli na bok, kde mi bylo líp. Chtěla jsem původně epidurál, ale ten se prý už nestihl.
Při velkém finále dorazil doktor (MUDr. Winter), který mě povzbuzoval, že už vidí vlásky a že to určitě bude holčička s tolika vlasy. Neměla jsem sílu oponovat, že to má být kluk. Síly už mě opouštěly. Ke konci mi to trochu splývá, ale řekla bych, že při poslední kontrakci mi asistentka pomohla tlakem na břicho.
Tak někdy úplně na závěr dorazila dětská doktorka a sestřička. Dostala jsem hned dítě na břicho (ale moc jsem o něj po té bolesti nestála), tak jsem ho nechala pod tátovým dohledem očistit a zvážit. Pak proběhl porod placenty – už celkem rychle a bezbolestně a doktor mě šel sešít. Při tom jsme si povídali a bylo to celkem veselé.
Táta s mimčem si sedli kousek ode mě a já dojatě sledovala, jak je muž dojat jako nikdy. Po nějaké době jsme se přesunuli na pokoj, kde s námi byl táta, dokud neuznal, že pojede domů. Na nadstandardních pokojích mohou návštěvy i přespat, ale muž šel stejně další den do práce. Ještě se na mě přišla podívat asistentka a šlo se spát.
V porodnici tenkrát byly k dispozici podložky pod sebe, vložky po porodu, plínky pro mimčo, oblečení pro mimčo, látková plínka pro mimčo (na utírání), kosmetika na koupání a po koupání pro mimčo, kojící čaj (na požádání konvice), papír na WC. Vlastní bylo potřeba mít vlhčené ubrousky, mast proti opruzeninám, koupací kosmetiku pro sebe, mýdlo pro sebe a návštěvy, neperlivou vodu.
Porod hodnotím velmi kladně.

Každý den byla ráno a večer kontrola zavinování placenty, každý den ráno měly děti svoji kontrolu a procedury (nějaké to vážení, odběry apod.). První den jsem to nechala na sestřičce, ale další dny už jsem nedala dítě z ruky. Dětské sestřičky ukázaly, jak se dítě koupe, co, jak a čím se maže a jak se dítě drží. Byly všechny hrozně milé a ochotné.
Nepamatuju si přesně, kdy se na mě poprvé přišly podívat, jak kojím, ale to je jediné negativum. Řekly mi, že mám vpadlé bradavky, dostala jsem klobouček na kojení a šmitec. Nejsem průbojná a měla jsem pocit, že je všechno OK, tak jsem klobouček používala. Nějak se mi nedoneslo, že mám dítě průběžně vážit, aby bylo vidět, jestli přibírá.
Až když nás čtvrtý den odmítly pustit, že malý nepřibývá, začalo se na to dohlížet. Vážila jsem poctivě, ale na váze nic. Po několika marných pokusech mě posadili k odsávačce, ale po půl hodině útrpného odsávání jsem zjistila, že mlíko není. Teprve na několikátý pokus jsem odstříkala asi 10 ml. Malý to dostal stříkačkou a já musela zůstat o den déle. Pátý den jsem podepsala revers, že chci jít domu, i když malý „ubyl“ víc než povolených 10 % hmotnosti.
Dostala jsem na cestu domů kromě obvyklých dokladů i papír, jak se o dítě starat. Psalo se tam mj., že kojit každé 2-3 hodiny a v noci nebudit. Tak jsem se toho držela a protože malý spal, byla jsem šťastná, že si v noci odpočinu. Jak se ukázalo na kontrole u pediatra, nespal kvůli spokojenosti, ale protože neměl víc síly. Poslali nás na Bulovku, jestli je malý jinak zdravý a je problém jen v kojení. Ukázalo se, že je to přesně tak. Ani tady to s ukázkou kojení sestry nepřeháněly, ale trochu víc mi přece jen poradily.
Nakonec vše dobře dopadlo – malý ten pomalejší začátek hravě dohnal a kojení se 3 týdny po porodu rozjelo.
I přes výše uvedené budu (doufám) v červenci 2013 v Neratovicích rodit zas.