Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Těhotná ve 40

Těhotná ve 40 - no možná Vás tato představa děsí, ale není to nic špatného a ani, v dnešní době, výjimečného. Věk matek se totiž stále zvyšuje. Vedou je k tomu především sociální důvody. Chtějí vybudovat kariéru, užít si svobodného života a těhotenství odkládají. Často také hledají dlouho partnera a čas velmi rychle utíká. Samozřejmě, těhotenství ve 40 má větší rizika než u ženy v 25 letech, ale má i své výhody.

Výhody těhotenství ve 40 letech

Podle lékařských studií se můžete díky těhotenství24 přirozenou cestou ve 40. letech dožít vyššího věku. Způsobuje to vyšší produkce estrogenu, který má pozitivní účinky na srdce, kosti a jiné orgány v těle.
Těhotná ve 40

Těhotenství v tomto věku má také tu výhodu, že už máte určitě trvalý a dlouhodobý partnerský vztah, vybudované nějaké zázemí a nejspíš jste se už podívala tam, kam jste chtěla. Teď už vás může čekat další meta a tou je mateřství, aniž byste musela mít obavy, že vám s příchodem miminka v životě něco unikne. Vy už jste se vyřádila, a tak je teď ta pravá chvíle stát se matkou.

Pro pohodové mateřství je důležitá i finanční stránka a potřebné zabezpečení. Určitě už máte dost odpracováno i naspořeno, a tak se nemusíte bát počít miminko a víte, že mu můžete pořídit vše, co si přejete. Vhodné je se také zaměstnavatelů přímo zeptat, do jaké míry s Vámi počítají. I to je výhoda starších rodiček, které už mají něco za sebou a mohou si to „dovolit“. Mladé maminky za sebou většinou velkou kariéru nemají a už vůbec nestihnou naspořit velkou finanční rezervu. Proto pro ně bývá často obtížné vybudovat kariéru po návratu do zaměstnání z mateřské.

Jako starší maminka jste také uvážlivější a zodpovědnější. Zajímáte se o předporodní kurzy6 i cvičení pro těhotné9. Nepodceňujete přípravu na porod a příchod miminka.

Z gynekologického hlediska už patříte mezi „starší maminky“, a proto je důležité si hlídat své zdraví, cvičit a dbát na váhu. Dobrá životospráva1 ovlivňuje i pravděpodobnost početí a velmi důležitou roli hraje také psychika. Nemusíte se stresovat, že vám někde něco utíká a své těhotenství si o to víc můžete užít.

A ještě jedna velká výhoda těhotenství ve 40. Děti starších rodičů studují většinou na těch nejkvalitnějších školách a jsou velmi inteligentní.

Těhotenství ve 40

Rizika těhotenství ve 40

Těhotenství má vždy nějaká rizika. S přibývajícím věkem se ale zvyšují. Vždy je ale potřeba brát ohled na fyzický i duševní stav konkrétní ženy. Obézní dvacetiletá žena může mít mnohem větší problémy otěhotnět12 a těhotenství udržet než štíhlá čtyřicetiletá žena, která dodržuje správnou životosprávu.

Můžete zvládnout těhotenství naprosto bez komplikací, ale existuje i velké riziko, že se nějaké objeví.Počítejte s tím, že ho můžete snášet hůře, budete více unavená. Zvyšuje se také riziko vysokého krevního tlaku, preeklampsie, problémů s placentou nebo těhotenské cukrovky.

U pětiny čtyřicetiletých žen se početí vůbec nepodaří nebo s problémy. Podle lékařů se plodnost ženy snižuje už před 35. rokem života. Ve 38 letech je šance na početí asi poloviční než ve 30 letech a ve 40 letech už jen třetinová. Také dochází k častějším samovolným potratům1, zejména u prvorodiček. Pravděpodobnost dosahuje až 34 procent.

Z hlediska pocitů hodně záleží na tom, zda je vaše těhotenství plánované nebo neplánované, zda jde o první nebo několikáté dítě. Po porodu10 můžete být více unavená než mladší maminky a těžké pro vás může být i to, že vy se budete starat o miminko a vaše vrstevnice s odrostlými dětmi budou mít spoustu volného času na své záliby a koníčky.

Také délka porodu se prodlužuje, když už je přirozený, proto častěji dochází k císařskému řezu. Děti se rodí s nižší porodní hmotností53 a pravděpodobnost narození dítěte s Downovým syndromem je 1:106.

Nebojte se být těhotná ve 40

Stát se mámou je dar. A pokud jste se pro něj rozhodla ve 40 letech, ať už poprvé nebo poněkolikáté, nebojte se rizik a jděte do toho. Oproti mladším maminkám je vaší výhodou vyzrálost, sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda. I samotné mateřství probíhá obvykle v poklidu, vyrovnaně a bez většího stresu.

Více o těhotné ve 40 na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://mojebetynka.maminka.cz/clanek/stat-se-mamou-po-petatricitce
  2. https://ona.idnes.cz/tehotenstvi-po-ctyricitce-matkou-ve-40-dxm-/zdravi.aspx?c=A150528_152246_zdr...
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s těhotnou ve 40

Máš zkušenost s těhotnou ve 40?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost