Gonal - f

Gonal - f je lék2, vydávaný na lékařský předpis, který je dostupný ve speciální formě předplněného injekčního pera. V dalších formách jako prášek nebo rozpouštědlo k přípravě injekčního roztoku.

Součástí Gonalu - f je lék folitropin alfa. Jedná se o typ hormonu, tzv. FSH (hormony stimulující folikuly) a náleží do skupiny hormonů s názvem gonadotropiny. Viz. článek: Gonadotropiny.

Použití

U žen

U této léčby se používá kombinace Gonalu -f a hormonu lutropinu alfa (LH).

U mužů

Gonal - f je nevhodný při

Tento lék je nevhodný pro muže s poškozením varlat.

Nežádoucí účinky

U žen

 • cysty na vaječnících
 • lokální reakce v místě vpichu (zarudnutí, otok, hematom)
 • bolest hlavy či břicha
 • nevolnost (průjem1, zvracení)

U mužů

 • nárůst hmotnosti
 • zvětšení prsou
 • variokéla (otékání žil nad nebo za varlaty)

Vzácně se může u obou pohlaví vyskytnout alergická reakce v podobě kopřivky, vyrážky nebo otoku obličeje, který může být provázen dýchacími obtížemi. Existuje i možnost zhoršení astma.

Užívání

 • Gonal - f je určen k podkožnímu podání (tzn. injekce těsně pod kůži).
 • První aplikace probíhá zpravidla v ordinaci a pacient bývá řádně poučen.
 • Dávkování provádí vždy lékař.

Více o Gonalu - f na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.diagnosia.com/cz/leky/gonal-f-900-iu15-ml-66-mikrogramu15-ml-injekcni-roztok-v-predpln...
 2. https://web.archive.org/web/20140209125923/http://www.lékařskáprohlídka.com/drogy/gonal-1325

Hodnocení a zkušenosti s gonalem - f

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s gonalem - f?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
michaela825  21. únor 2018

Gonal

Ahoj holky, tak i mě čeká ivf. Dnes večer začínám stimulovat Gonalem. Dr mi dala rozpis, podle kterého pojedu. Mam si píchat hned 300j po dobu 6dní. Jsem z toho trošku rozčarovaná, jelikož od kamarádek, které ivf podstoupily vím, že píchaly třeba 100 max 200j. I zde jsem vygooglila, že normál je tak v průměru 200j max. Tak nevím.
jita123  28. únor 2017

Gonal-f

Mám za sebou první stimulaci s Gonal-f, dopředu jsem si nic nezjišťovala, doktor mi ho předepsal s tím, že s ním mají nejlepší zkušenosti. Jedno pero vyšlo na 789,-, potřebovala jsem dvě (z druhého jsem asi polovinu vracela). Zafungoval krásně a vypěstoval mi 18 folikulů. :)
1987katka  1. lis 2016

Dobrá manipulace a spokojenost

Použila jsem u IVF a hned napoprvé vyšlo, nyní 26 tt. :-) Mě drahý nepřišel, doplatek za celý cyklus byl cca 2000 Kč, což je nic oproti zbývajícím úkonům. :-)
oldana  12. říj 2015

Cesta k úspěchu

Gonal jsem si píchala před prvním IVF, za mě sice drahá, leč účinná metoda. Vždy jsem měla velký strach jak si budu sama zvládat píchat injekce, ale nakonec na tom vůbec nic nebylo a brala jsem to jako rutinu.

Těhotenství vyšlo na první pokus. :-)
netanel  15. črc 2015

Já a Gonal F

Jsem právě sedmý den stimulace Gonalem. Začala jsem na 75 jednotkách kvůli PCO, postupně byly dávky navýšeny na 125 jednotek. Odběr mě zatím čeká, nicméně manipulace s Gonalem je skvělá a jsem ráda, že nemusím používat klasické injekce. Břicho mě skoro nebolí, modřiny nemám, zatím jsem nepřibrala.
adenka84  7. dub 2015

Gonal nám pomohl

První dceru máme po třetím IVF, každé IVF jsem stimulovala Gonalem. Zadařilo se však až na poslední pokus, kdy jsem měla dlouhý protokol, tudíž jsem gonal píchala mnohem déle než při IVF, které byli předtím.

Skvěle se píchal, manipulace s ním je velice jednoduchá a hlavně to s ním vůbec nebolí. Nikdy jsem po něm ani nepřibrala, nikdy jsem neměla ani modřiny. Není se čeho bát... a určitě se vyplatí do něj peníze investovat.
keeshka  11. bře 2015

Jednoduchá manipulace

Gonalem jsem stimulovala při IVF, kdy mi byl v centru doporučen pro dobré výsledky a lepší manipulaci. Určitě pro mě bylo příjemnější si píchat do břicha tímto způsobem, už díky jednoduché přípravě míry, taktéž díky krátké a tenoučké jehličce, takže mi to vůbec nedělalo problém. Co se týče účinku, těžko říci, protože nám IVF po této stimulaci vyšlo, ale i přes stimulaci a normální hodnotu AMH jsem měla pouze jediný oocyt, což není úplně dobrý výsledek po stimulaci.

Co se týče ceny, neměla jsem vysoké hodnoty. Stimulovala jsem cca 10 dní dávky 75 - 125 a vyšlo mne to na 3 tisíce. Ale je fakt, že Gonal patří k těm více doplatkovým.
lucijete  5. pro 2014

Spokojenost

Při stimulaci jsem nevěděla, jaké stimulační preparáty jsou na trhu, takže jsem se nepídila po nějakých značkách, dražších či levnějších. Dr. mi automaticky nabídl Gonal, píchala jsem 150 jednotek a krásně reagovala. Na to byla ještě nějaká akce na Gonal, takže to vyšlo o něco levněji. edno pero mi ještě zůstalo, takže jsem ho na klinice vrátila a dostala zpět peníze.
ramdy  11. lis 2013

Gonal F

Gonal F jsem používala při prvním i druhém IVF. Při obou jsem bohužel přibrala, takže vedlejší účinky potvrzeny.
Bohužel mi při prvním IVF byly chybně diagnostikovány Polycystické vaječníky a byly mi předepsány nízké dávky gonalu a tak se "neurodilo" moc vajíček.
Při druhém IVF, kdy jsem změnila CAR, jsem měla dávky mnohem vyšší, na což dobře zareagovalo i moje tělo a vajíček bylo mnohem víc.

Na dávkách tedy záleží hodně. Jak píše leni_tom, je to injekce v peru, takže snadná aplikace, ale také zaplacena. V průměru jedno pero vyšlo na cenu 800,-Kč.
2 lidé považují za užitečné
leni_tom  11. lis 2013

Zbytečně drahý

Gonalem jsem stimulovala při svém prvním IVF cyklu v 8/2013. Je to předplněné pero, manipulace je tedy velmi jednoduchá a dobře se aplikuje. Patří mezi dražší stimulanty, ale prý by měl mít nejméně nežádoucích účinků (já nabrala za ten stimulovaný měsíc 5kg, takže mě se nevyhnuly :-S )

Nicméně po zdražení doplatků na stimulanty v 9/2013 jsou doplatky právě na Gonal velmi vysoké - výrobce se špatně dohodl s pojišťovnami.

Pro příklad: Moje stimulace mě v 8/2013 vyšla celkově na 4 000,- (Gonal, Cetrotide, Ovitrele, Utrogestan). Po zdražení v 9/2013 jsem si přepočítala, kolik bych se stejnou spotřebou léků platila a dostala jsem se na 10 000,-. A to už jsem v tu chvíli věděla, že spotřebu stimulantů budu mít téměř dvojnásobnou oproti prvnímu pokusu.
Proto jsem byla velmi ráda, když moje lékařka sama zvolila pro 2. IVF Puregon.
2 lidé považují za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru