Intolerance laktózy

Intolerance laktózyIntolerance laktózy (také laktózová intolerance a nesnášenlivost laktózy) je neschopnost organismu trávit mléčný cukr (laktózu)7. Je to enzymatická porucha, nejedná se o alergii - jde o nedostatečnou produkci enzymu laktázy, která laktózu rozkládá, buňkami střevních stěn. Obvykle je alespoň částečná produkce laktázy zachována a tak postižený člověk může nižší množství laktózy ve stravě tolerovat bez potíží. Často bývá intolerance laktózy zaměňována s alergií na bílkovinu kravského mléka15.

Typy intolerance laktózy

Odlišujeme intoleranci laktózy vrozenou a intoleranci laktózy získanou:

 1. intoleranci laktózy získanou - přechodnou, kdy postižená střevní sliznice produkuje menší množství trávicích enzymů a to především právě laktázy. K narušení funkce střev dochází např. při různých střevních infekcích, užívání antibiotik a jiných léčiv, průjmových1 onemocněních, projevech potravinové alergie6, po zhojení sliznice ale ještě nějaký čas trvá, než se produkce enzymů plně obnoví. Během života postihne alespoň jednou prakticky každého.
 2. Geneticky je podmíněna intolerance laktózy vrozená. Celosvětově se je jí postiženo přibližně 75% dospělých, ale rozšířenost intolerance laktózy se liší dle národnosti. Trpí jí 90 až 100% Asiatů, 70 až 90 % černochů a indiánů, ale jen asi 2 až 20 % Evropanů (čím severněji, tím menší výskyt intolerance laktózy). U kojenců a malých dětí bývá produkce laktázy ještě dostatečná, začíná většinou klesat až po druhém roce, vrozená intolerance laktózy je tedy u kojenců vzácnost.

Laktóza a její výskyt v potravě

Laktóza je disacharid, který se skládá z galaktózy a glukózy, vazbu mezi nimi štěpí enzym laktáza. Přirozeně se laktóza vyskytuje v mléce1 všech druhů zvířat, nalezneme ji tedy i v mléce mateřském7 (strava kojící ženy nemá na obsah laktózy v mateřském mléce vliv). Používá se i na výrobu většiny typů umělého mléka49, různých potravin a léčiv.

Neupravené kravské, kozí1 a ovčí mléko obsahují okolo 5% laktózy. Zakysané výrobky přibližně o třetinu méně, smetana o polovinu a nejméně laktózy je v másle. Minimum laktózy také obsahují tvrdé a zrající sýry. Dostupnou alternativou jsou bezlaktózové (nízkolaktózové) mléčné výrobky, ve kterých byla laktóza při výrobě enzymaticky rozštěpena, např. bezlaktózové mléko, smetana, máslo, sýry, jogurty. Naopak vysoké množství mléčného cukru je v syrovátce.

Příčiny vzniku

Laktózová intolerance vzniká v důsledku sníženého množství nebo úplného nedostatku enzymu laktáza, který mléčný cukr rozkládá.

Projevy intolerance laktózy

Pokud tělo neprodukuje dostatek laktázy, část laktózy se nerozštěpí na galaktózu a glukózu a stává se v tlustém střevě potravou pro střevní mikroflóru, která ji kvasí, štěpí na organické kyseliny (octovou, mléčnou, propionovou a další) a plyny (např. oxid uhličitý, vodík, metan). Do střev se přesunuje voda a příznaky se projeví zpravidla do půl až dvou hodin od zkonzumování potravy obsahující laktózu. Mezi obvyklé projevy patří kyselý vodnatý průjem1, bolesti, tlaky a křeče v břiše, nadýmání, někdy také nevolnost8zvracení3. Příznaky se objevují prakticky pouze v trávicí soustavě, při intoleranci laktózy nedochází ke kožním nebo dýchacím potížím, typická není ani krev ve stolici1.

Diagnostika intolerance laktózy

 • vodíkový dechový test
 • pH průjmové stolice
 • laktózovo-intoleranční test
 • vyšetření vzorku odebraného při střevní biopsii

Léčba intolerance laktózy

 • bezlaktózová dieta (tuky2, bílkoviny i vápník lze, i při vyloučení mléčných výrobků, snadno získat z jiných potravin)
 • podávání enzymu laktáza (ve formě kapek, kapslí či tablet)
 • podávání probiotik6 a prebiotik (např. Hylak forte)

Intolerance laktózy

Umělá mléka při intoleranci laktózy

Umělá mléka se sníženým obsahem laktózy
Nutrilon Low Lactose
HiPP Comfort8
Umělá mléka bez laktózy
FRANCE LAIT LF
Nestlé AL 110
Beba AL 110
Töpfer Lactopriv

Bez laktózy jsou i některá umělá mléka s plně naštěpenou bílkovinou kravského mléka nebo vyrobená z volných aminokyselin. Tato jsou ale v první řadě určená pro děti trpící alergií na bílkovinu kravského mléka:

Alfaré
Humana Sineall
Neocate2
Neocate Advance

Více o intolaranci laktózy na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.potravinova-alergie.info/clanek/alergie-mleko-intolerance-laktoza.php
 2. http://www.proalergiky.cz/alergie/intolerance-laktozy
 3. http://nemoci.vitalion.cz/laktozova-intolerance/
 4. MUDr. Martin Fuchs - Alergie číhá v jídle a pití

Hodnocení a zkušenosti s intolerancí laktózy

Máš zkušenost s intolerancí laktózy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martinka208  5. lis 2020

Rostlinné mléko a jeho příprava

Já bohužel trpím intolerancí laktózy taky. Ale pořídila jsem si skvělého pomocníka na přípravu rostlinných a oříškových mlék Nutramilk a jsem spokojená :-). Mám ho odtud: https://www.atranet.cz/vyrobnik-na-orechova-mas...
volantka  23. srp 2018

Získaná intolerance laktozy u dítěte

Doufám, že to někomu pomůže. :-) Nám se intolerance laktozy - budu psát IL, ukázala až po 18. měsíci. Malý měl zřejmě nějakou střevní virozu - myslím, že to byla taková ta jednodenní - prodělali jsme ji celá rodina postupně, jen našemu mladému se držela nejdýl. Průjmy neutichaly ani po týdnu ani po 14 dnech. Stolička bývala 6-7x denně, vodnatá, zapáchající kysele a v ní byly vidět kousky jakoby sraženého mléka. U dr jsem moc nepochodila, řekla brát probiotika a průjmová dieta, a bude to dobrý. Ani ve skutečnosti by mě tenkrát nenapadlo, že se bude jednat o IL.

Jenže průjmy opět neutichaly, tak jsme po dalším týdnu byli zas u dr., to už byla stolička jak plnotučná hořčice - oranžová, ale řidčí a s příměsí hlenu občas. Dr doporučila mléko AL110-bez laktozy po průjmech na měsíc. Po zavedení AL110 bylo téměř okamžitě vše v pořádku. Brali jsme měsíc a pak dle rady dr jsme začli najíždět znovu mléko. A opět... Průjmy vodové, zapáchající až hnilobně. Malý začal hubnout. Už jsme měli téměř 2kg dole. A dr opět nic neřešila. Tak si kupte AL110 slyšela jsem jen. Aby nám udělala testy - výtěr zadečku nebo odběr krve to ne. Malýmu jen prohmátla břicho a dobrý. Tak jsme opět koupili AL110, po vysazení opět špatné. Až pak jsme začali s manželem přemýšlet a on tak jen náhodou plácl: To má po mlíku. Na to jsem se zarazila a začla hledat bližší info. Našla jsem alergii na bílkovinu kr.mléka-ABKM a intoleranci laktozy-IL. Mé podezdření zprvu padalo na ABMK, protože malý od narození trpěl atopickým ekzemem na tvařích a pak i čele. Je narozen v září a v zimě se nám to zhoršilo hodně, v létě i díky slunci to bylo lepší. Bodejď by ne, když jsme přestali také v zimě kojit a dávat UM. Začalo mi leccos docházet. Neváhala jsem a s dr už jsem se nechtěla zdržovat a volala hned na alergologii, že potřebuju syna na ABMK otestovat. Objednali nás za tři týdny. Vzhledem k tomu, že průjmy neutichaly a syn začal po mléčném i zvracet-chtěla jsem vydržet do testů, např. po krup. kaši mi pozvracel celou manž.postel, zvrcel obloukem, v břiše mu kručelo jak když vaříte vodu v rychlovarce, přestával jíst a pít, bříško tvrdé dokud vše nevyzvracel. Nasadili jsme opět bezlaktozové mléko. Ale už ne Al 110 ale kravské bez laktozy a vše v pořádku.Tím se mi potvrdilo mé pozdější podezdření na IL. Na alergo už to bylo více méně jasné ABMK nemáme, máme IL.

Dnes po téměř půl roce konečně vím co synovi bylo. Byl to půlrok, který bych nikomu nepřála. Syn skoro z 16 kg skončil na sotva 14kg. Jediné co jsem slyšela od dr bylo, dyť je pěknej. To nebude po mlíku. A ejhle...Syn je sice pěknej, ale také k 14kg má 105cm.:)) a to mu nejsou ještě ani 2 roky. :-)

Maminky, prosím, pokud budete mít podezdření, že je to IL, trvejte si na testech a vyšetřeních a nenechte se odbít u dr. A hlavně přemýšlejte zpětně až k narození dítěte jak reeagovalo např na mléko a ikdyž IL nikdy malý neměl a neměl ji ani nikdo v rodině, tak ji teď máme. Teď už je ale líp, jedeme pořád bezlak.mlíko, ale můžeme i Kostíci či Jogobellu. :-) V nich sice laktoza je, ale málo...takže tu sneseme. :-) Po 3 měsících máme zase zkoušet nasadit laktozu, tak uvidime.... jo a přemýšlím o změně dr... :-)

Doufám, že někomu tato moje zkušenost pomůže.
1 člověk považuje za užitečné
crejzy  11. srp 2017

Intolerance u dospělého

Na laktózu jsem byla citlivější ještě než jsem se nakazila campylobacterem, ale nic dramatického -
asi jako plno jiných dospělích lidí mi po vypití hrnku mléka nebylo dobře.

Po prodělání infekce se situace dramaticky zhoršila. Samozřejmě jsem to hned nevěděla, takže jsem dál jedla sýry, jogurty a sušenky. Na bolesti břicha a průjmy jsem používala léky z lékarny a doufala, že je to jen přechodné. Také se mi dělaly afty v ústech.

Situace ale trvala (skoro rok) a dokonce se zhoršovala, nakonec jsem skončila na suchém rohlíku a vodě a hubla a hubla, protože jsem měla pocit, že je mi zle úplně po všem. Až pak jsem to začala řešit u MUDr.

Dnes nejím nic, co obsahuje laktózu (mléko) a syrovátku. Pozor - skoro všechny léky na průjem laktozu obsahují, antikoncepce obsahuje laktozu, ochucené brambůrky obsahují laktózu, hranolky u MC obsahují laktózu. Je tedy nutné si číst co jím, ale je mi mnohem lépe.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru