Ovitrelle

Léčivý přípravek Ovitrelle je buď prášková forma léku k přípravě injekčního roztoku s rozpouštědlem a nebo již hotová naplněná injekční stříkačka roztokem, či předplněné pero, které se používá ke spuštění ovulace. Lék obsahuje látku choriogonadotropin alfa, která je v laboratoři připravována speciální technikou rekombinantní DNA a která je shodná s hormonem v těle ženy, jenž se nazývá choriový gonadotropin. Tento přirozený hormon, známý taktéž jako těhotenský hormon, se v ženském těle zapojuje do reprodukce a fertility.

Komu je lék Ovitrelle předepisován?

Lék je předepisován, tzn. že není volně dostupný, a nasazován ženám, které si prošly léčbou ke stimulaci vaječníků, aby se jim spustila ovulace6 a podpořil se rozvoj speciální struktury na vaječníku, který usnadní otěhotnění.

Ovitrelle mohou užívat jen ty ženy, které podstupují léčbu neplodnosti3, např. IVF5 a nebo ženy, které trápí anovulace6 a nebo oligo-ovulace. Lék tedy pomáhá uvolňovat vajíčka z vaječníků a pomáhá vyvíjet a prasknout folikul u těch žen, které podstupují asistovanou reprodukci24

Aplikace a použití Ovitrelle

Užívání a aplikace injekcí Ovitrelle musí probíhat za konzultace a pod dohledem s lékařem, který má zkušenosti s poruchami a léčbou neplodnosti. Bez konzultací by si pacientka neměla ordinovat užívání léku sama, protože se lék aplikuje injekcí podkožně v době, kdy po 24 až 48 hodinách vaječníky vytvořily dostatečně zralé folikuly - tzn. vajíčka připravena k ovulaci.

Ženy, které podstupují léčbu neplodnosti3 je to zpravidla právě uvedených 24 - 48 hodin po ukončení léčby za účelem stimulace vaječníků. Injekci si pod kůži může píchnout buď žena sama a nebo jí s tím může pomoci její partner. Jakákoli aplikace injekcí musí být ale předem probrána s lékařem, který ženu i jejího partnera o aplikaci poučí, proškolí a v případě, že to bude potřebné, poskytne i odbornou radu.

  • Obvykle se aplikuje 1 předplněné pero, tj. 250 mikrogramů/0,5 ml, jednorázová injekce pod kůži. Jakmile si žena injekci aplikuje, musí ji bezpečným způsobem odstranit, tedy jehlu odstranit a pero zlikvidovat.
  • Pokud žena užije více Ovitrelle než je určeno, může dojít k hyperstimulaci, rychlému nárůstu váhy, nevolnostem, bolesti dolní části břicha, zvracení, dechovým potížím a musí okamžitě vyhledat lékaře.
  • Pokud lék žena zapomněla použít, je taktéž potřeba toto oznámit svému lékaři.

Aplikace Ovitrelle (EN) :

Vedlejší účinky Ovitrelle

  • Velmi vzácně se po aplikacích léků objevují dechové obtíže, kýchání, sípání, nepravidelný puls a nebo zduření jazyka s hrdlem.

Dále jsou velmi vzácné také problémy se srážením krve4, které se objevují nezávisle na syndromu hyperstimulace ovarií. Velmi vzácné jsou i kožní alergické reakce, jako je vyrážka.

  • Častým vedlejším účinkem jsou i příznaky syndromu hyperstimulace ovarií, které se projevují bolestmi břicha v dolní části, nevolností, zvracením. Dalšími jsou bolesti hlavy, ůnava, reakce v místě vpichu injekce jako bolest, zarudnutí, otok.
  • Méně časté jsou ve spojitosti se syndromem hyperstimulace ovarií problémy se zvětšenými vaječníky, sníženou tvorbou moči, přibíráním na váze, potížemi při dýchání a možným nahromaděním tekutiny v žaludku a hrudníku. Dále průjem, deprese, bolesti prsou2, podráždění, neklid.

Více o Ovitrelle na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.diagnosia.com/cz/leky/ovitrelle-250-mikrogramu-injekcni-roztok-v-predplnenem-peru
  2. http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/000320/W...

Hodnocení a zkušenosti s Ovitrelle

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Ovitrelle?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marty154  27. lis 2013

Vše v pořádku

Ovitrell jsem měla a žádný vedlejší účinek se nedostavil, takže všechno v pořádku :-)
crime  22. lis 2013

Ovitrelle - žádný problém

Já jsem Ovitrelle píchala až ve svém 3. IVF a nemůžu k němu říct nic špatného. Neměla jsem ani žádné vedlejší účinky, prostě nic. Nejdůlejžitější hlavně je opravdu přesně dodržet čas aplikace.
malinka_02  20. lis 2013

S Ovitrelle netestovat brzy

Absolvovala jsem celkem 2 IVF a 3 KETy než se mi podařilo otěhotnět.

Pokaždé jsem píchala Ovitrelle. Po míchání injekcí už to byla hračka, nejdůležitější je dodržet přesně čas aplikace. Po aplikaci jsem měla místo zarudlé jako po alergické reakci, ale brzy zarudnutí zmizelo.

Ovitrelle mi ještě 10 dní po aplikaci dělal duchy na těhotenských testech, proto doporučuji vydržet netestovat, než být zklamaná.

Přihlas se do těhotenského newsletteru