Postpunkční bolest hlavy 1 zkušenost

Nežádoucím účinkem spinální anestezie10 zkušeností je postpunkční bolest hlavy (též postpunkční cefalea nebo PDPH). Bolest se také může objevit po lumbální punkci. Při epidurální analgezii21 se tato bolest objevuje jen výjimečně.Příčiny a rizikové faktory PDHP


Vznik postpunkční bolesti je komplikací propíchnutí tvrdé pleny. Za hlavní příčinu vzniku je považován únik mozkomíšního moku do epidurálního prostoru, což vede k poklesu tlaku mozkomíšního moku.

Velikost uniklého množství je do značné míry ovlivněn průměrem použité jehly a tvarem jejího hrotu. Při jehlách s menším průměrem hrozí menší únik moku. Tyto jehly jsou však technicky náročnější při aplikací a také vykazují větší možnost nezdařeného zavedení. Erudovanost anesteziologa je tak významným faktorem.

Vyšší výskyt PDPH byl zaznamenán u pacientů s nízkým věkem a u žen. U těhotných24 žen je riziko výskytu 2x vyšší než u běžné populace. U těhotných žen a žen po porodu27 klesá objem krve v těle a jsou také náchylné k dehydrataci, což vede k pomalejší regeneraci mozkomíšního moku.

Charakteristika postpunkční bolesti hlavy


Postpunkční bolest hlavy bývá lokalizovaná v záhlaví, obvykle se šíří symetricky frontálně. K výraznějším bolestem dochází při vertikálních polohách těla (stoj, sed). Vleže naopak dochází k úlevě. Většina žen popisuje bolest slovy, že podobnou bolest hlavy5 ještě nikdy předtím nezažily.

Nástup bolesti


V 90% se bolest objeví do 3 dnů. V 66% dochází k nástupu bolesti do 48 hodin.

Délka trvání bolestí a jejich intenzita


Délka trvání bolestí je individuální. Může se jednat o několik hodin až několik měsíců. V 72% případů bolesti ustoupí do 7 dnů.

Nejvyšší intenzita bolesti bývá zpravidla 4 dny, pak se bolest postupně zmírňuje, až úplně vymizí.

Léčba


  • uložení pacienta do vodorovné polohy,
  • intravenózní (nitrožilní) a perorální hydratace,
  • analgetika2 na zmírnění symptomů.

Podle některých studií je účinné i ovázání břicha pevným obvazem na 24 hodin. U žen v šestinedělí9 se však téměř nepoužívá.
Pokud nenastane úleva do 2-3 dnů, aplikuje se tzv. epidurální záplata (angl. EVP - epidurál blood patch). Při zákroku se do epidurálního prostoru aplikuje 20-30 ml krve bez protisrážlivých činidel. Úspěšnost zákroku je udávána v rozmezí 70 - 98%. K úlevě dochází okamžitě a bývá trvalá. Jen výjimečně je nutné zákrok opakovat.

Související článkyVíce o postpunkční bolesti hlavy na modrykonik.cz
Použité zdroje


  1. http://www.lubusky.com/clanky/37.pdf
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Post-dural-punctur...
Pomohl ti tento článek?
 / Něco mi tam chybělo...

Zkušenosti s postpunkční bolestí hlavy

Máš zkušenost s postpunkční bolestí hlavy?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
aninkas1
1. pro 2014

Migréna jak blázen

Při prvním porodu jsem dostala epidurální anestezii, ovšem nikde jsem se předem nedočetla, že k migréně může po epidurálu dojít a ani mě na to speciálně nikdo neupozornil.

No upřímně, nebyl moc čas - dostala jsem EPI a do 10-ti minut porodila. :-D Akorát to stačilo zabrat. :-D Ale vzhledem k tomu, že na bolesti hlavy poměrně trpím (jak se změní počasí, jsem jasná) a jsou to bolesti ochromující, tak jsem si vybrala svou daň i po porodu. U druhého porodu jsem EPI nestihla, ale druhý den mě po "výkonu" hlava třeštila také. Takže nedokážu přesně určit, zda u prvního porodu byla migréna následkem podání EPI nebo celkovým výkonem organismu. Jen mohu potvrdit, že jsem bolest hlavy měla a pořádnou. :-o

Ovšem to samé po porodu druhém, bez EPI. A teď "babo raď". :-o :-D
1 poděkování