Záhada u císařského řezu (spinální anestezie)

miskuet
10. bře 2021

Ahoj holky,
mám dotaz, který se vám možná bude zdát triviální, ale musím se přiznat, že mně je to opravdu záhadou. Čeká mě plánovaný čísařský řez, ještě nejsem rozhodnutá, jestli v celkové nebo ve spinální anestezii, ale zejména u té spinální anestezie mi něco není jasné. Údajně se nemá po nějakou delší dobu vůbec vstávat (četla jsem až 12 hodin), protože pokud žena vstane, hrozí postpunkčnó bolest hlavy. Zároveň jsem se dívala, co si s sebou mám vzít do porodnice a byly tam poporodní vložky, což údajně platí i pro císař, že i po císaři jsou vložky "tam dole" potřeba. A teď mi řekněte - když nemám 12 hodin vstávat, jak se o sebe tam dole budu starat? Nepředpokládám, že by mi personál měnil vložky. Pokud jste měly spinální anestezii, jak moc jste vložky potřebovaly?
Děkuju moc 🙂

monikavitezslav
10. bře 2021

@miskuet já měla teď 3 císaře. Po spinalu se ani nezkousej zvedat dřív jak za 12hod. Budeš mít vše bolavé a necitlive nohy. Vložku ti vždy mění sestry. Druhý den už tě budou nutit vstát a fungovat kvůli miminku. Já měla i sterilizaci takže vše horší průběh ale jelikož to byl 3.cisar věděla jsem do čeho jdu. Každopádně vložky si Vem.

barunkiss
10. bře 2021

Já měla sice celkovou anestezii, ale i když jsem byla vzhůru a při smyslech par hodin po CS, tak jsem musela ležet do druhého dne, pod sebou jsem měla jednorázové podložky, na očistky, které mi sestry měnily 🙂. Já byla po tom zákroku tak vyšťavená, že jsem byla rada, že si mohu odpočinout.

vhanka
10. bře 2021

@monikavitezslav můžu se zeptat na tu sterilizaci? V čem to bylo horší a navrhl to sám lékař kvůli 3timu CS nebo jste se rozhodla sama?

sarrita
10. bře 2021

@miskuet Abych pravdu řekla, nad tím jsem před císařem vůbec neuvažovala 😀 Vložky mi chodil měnit personál a několikrát mě i omyli. Druhý den ráno už jsem musela sama vstát, jít do sprchy. Po vizitě šup na normální pokoj a po obědě už nám nastálo přivezli miminka.

littlebee124
10. bře 2021

@miskuet Jde o to, že při spinalni anestezii se vstupuje do paterniho kanálu, proto se doporučuje hodně ležet, aby nebolela hlava, jelikož tam dojde ke změně tlaku. 🙏🏻 A hlavně císař se bere už jako operace, takže se i tak postupuje, ten den si polezis, miminko ti privezou, ono budeš i rada, ze ho mají u sebe, abys nabrala sílu a druhy den už vstanes a jak se zvládneš postarat o sebe, budeš mít více i miminko.

vladienka
10. bře 2021

@miskuet nejak nerozumiem dotazu, to je jedno ci mas spinal alebo celkovu narkozu, vlozky samozrejme potrebovat budes 😁kym budes na jipke tak ich menia sestricky, pak vstanes a uz je to na tebe

mamikry
10. bře 2021

@miskuet Ja jsem po sekci lezela na JIP 24 hodin. Vlozky mi menily sestricky, prvni den mi davaly ze zasob v porodnici, dostala jsem jeden balicek, pak uz jsem mela svoje. Potrebovat je budete, protoze i po sekci jsou ocistky jako po prirozenem porodu.

kelerub
Autor odpověď smazal
Zobraz
emamaira
10. bře 2021

Měla jsem císaře v celkové anestezii a taky mi dovolili vstát až za 12 hodin. Do té doby jsem měla podložky v posteli, které mi měnily sestry. A vzhledem k tomu, že sem nebyla ani schopna otočit se ze zad na bok, tak by to jinak nešlo 😀

adenka84
10. bře 2021

@miskuet mám za sebou dva v císaře v každé porodnici to je jiné.. u nás má rodička plenu posléze kalhotky s vložkou a setry spodek omývají.. jak hned budeš moc vstát můžeš do sprchy..

cekypetra
10. bře 2021

Ahoj, ja mam za sebou cisare dva, u obou spinalni anestezie. Po cisari te vzdy daji na JIP a vstavala jsem vzdy nejdriv az po 12 hodinach. Sama nikdy vstavat na poprve nebudes. Vzdy je u tebe sestra, rekne ti jak, jak u toho dychat, aby se ti nezamotala hlava a pomuze ti. Pocas lezeni na JIP jsem vlozky nemela, mela jsem pod sebou podlozku, kterou sestry vzdy menily a pri tom me otrely. Vlozku a poporodni kalhotky jsem mela az po prvni sprse. Taky za mnou chodila rehabilitacni sestra a ukazovala cviky na dobre zavinovani delohy (neboj, cvici se nohama predevsim), pomaha to lepsimu hojeni. A ocisty s tebe pujdou. Ja mela u obou cisaru ocistky 7 tydnu. Nekdo ma mene.

miskuet
autor
10. bře 2021

Holky moc dekjji vsem za odpovedi, hned je mi vse jasnejsi 🙂 I ldyz musim priznat, ze to vedomi, ze me takto pbsluhuje sestra, mi neni prijemne, ale myslim si, ze tam mi to bude asi jedno a budu rada, ze jsem rada...

rnika
10. bře 2021

@miskuet Při porodu a po něm... ti to opravdu bude jedno 🙂 Opravdu je lepší se nehýbat... ani otáčet hlavou se nějakou dobu nesmí... ( mám za sebou dva císaře ve spin. anestezii). Jinak očistky po císařích ze mě šly jen asi 14 dní...

rnika
10. bře 2021

@monikavitezslav Taky by mě zajímalo v čem je to při sterilizaci jiné? Pokud budu ještě rodit, byl by to také 3 císař a chtěla bych jí...

hezz17
10. bře 2021

@cekypetra "vzdy na jip" uz davno neplati. Ve appuste porodnic uz se chpdi rov ou na sestinedeli

cekypetra
10. bře 2021

@hezz17 ja naposledy rodila pred 18 mesici a teda uprimne, neumim si predstavit, ze jdes ze salu hned na sestinedeli, kdy musis byt nejakou dobu pripojena na kardiograf, sleduji v pravidelnych intervalech tlak, mas cevku a spousta zen i dren. Cisar je velka brisni operace....

hezz17
10. bře 2021

@cekypetra dekuji za info. Jsem PA 😀 na sestinedeli byva 1-2 pokoje vybavené na "cerstve sekce", na jip se tak uz nemusi. Ne vsude,ale dost porodnic od toho uz upustilo. Velka vyhoda je, ze mas dite mnohem vic u sebe nez kdyz jsi na jipu.

zmrzlinka
10. bře 2021

Samozřejmě ,že Ti je budou měnit sestry.Musi sledovat krvácení....

paja26
10. bře 2021

Jestli bys to chtěla slyšet přímo od odborníka, tak napiš tady na MK do poradny porodní asistentky, viz. https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna...

monikavitezslav
10. bře 2021

@vhanka horší to bylo v tom, že celá operace trvala déle a deloha se zavinovala též déle takže celkově vše bylo delší. Tak nějak jsme se s doktorem shodli, a nejspíš by jsme další dítko finančně nedali takže máme splněno a jsme spokojený.

katule1990
10. bře 2021

@miskuet U nás dávali absorbční podložku, kterou mi sestra měnila a otřela mě vlhčenýma ubrouskama. Krvácela jsem docela dost, ale zase ne dlouho, asi 2 týdny. Vložky a síťovaný kalhotky jsem měla svoje (erární tam k dispozici nebyly nebo aspoň ne volně) a používala jsem je pak na šestinedělí, kdy už jsem byla schopná se o sebe postarat. To, že to nejdřív dělají sestry ti je po císaři fakt jedno 😀. Navíc mi předtím dělaly klystýr a cévkování, takže mě otupilo už to. Po císaři jsem na JIP nebyla, byla jsem na normálním pokoji, kde měli přístroje, bylo to na gynekologickým oddělení, šestinedělí mají patro výš. Na to jakýkoli zvedání hlavy pozor. Měla jsem tu postpunkční bolest hlavy a bylo to snad horší než ten císař. Musela jsem pak na krevní zátku do zad, protože jsem ve stoje skoro brečela bolestí. Za mě spinál nikdy víc. I když si to teda kupa žen chválí a doktoři říkají, že je to lepší.

cekypetra
10. bře 2021

@hezz17 tak pokud to takto funguje, tak jenom super. Ja psala pouze svou zkusenost z Bulovky a Apolinare. Nechtela jsem urcite psat zavadejici info.

teerulka
10. bře 2021

Také upozornuji na opatrnost po spinalu. Měla jsem postpunkcni syndrom, sice ne po císaři, ale po lumbální punkci. Bolest hlavy je strašná ještě 14dni po zákroku. To bych s novorozencem opravdu nechtěla zažít.

simkrk
10. bře 2021

Mela jsem spinal a ano 12hodin jsem nevstavala.... A nechali me omyt asi po 14hodinach a dojit na wc a jinak joo sestricka mi dala vlozku a podlozku kdyz jsem jen lezela.. 😊 A jinak jeste cevkujou... 😁 Ja ty nohy a bricho necejtila dost dlouho takze bych ani driv schopna nebyla vstat 😁🤭😊 jinak mela jsem zimnici, navaly, bylo mi na zvraceni.. 😬 Menili mi kapacky s opiaty a "vodou" na zavodneni a sjeta jsem byla slusne ze jsem nevedela co jsem vyplnovala do papiru a nekolikrat u toho usla🤣🤣

petra123321
10. bře 2021

Já mám po 2 CS , obě akutní po prvním CS na JIP a říkala jsem sestrickam že se mnou mají akorát starosti když mi měnily vložky a pořád sem se jich ptala jak mužů pomoct 🤣🤣🤣 po druhém CS jsme byla pak hned na šestinedělí a druhý den ráno hned vstavacka do sprchy ☺

journals
11. bře 2021

@cekypetra ja jsem lezela hned od zacatku na normalnim pokoji 😉

jako_mala_holka
11. bře 2021

@kelerub já krvácela 8 týdnů po sekci 😁 první tři nebo čtyři týdny furt, pak s prestavkama

Jinak k dotazu, já byla ráno v 9:40 na sekci, ve spinalu, pak na pooperačním pokoji a vložky mi měnily sestry, nesměla jsem vstávat... Vstávala jsem až další den kolem 5-6 ráno a celý ten den jsem omdlivala, ale měla jsem problémy s nízkým tlakem

kelerub
Autor odpověď smazal
Zobraz
jako_mala_holka
11. bře 2021

@kelerub no to každopádně závidím, ne že ne 😁🙂 já měla problém vstát i po těch cca 20 hodinách, ale jak říkám, mela jsem problémy s tlakem a i velkou ztrátu krve, no nic moc 🙄😄 hojení pak už naštěstí bez problémů 🙂

gorra21
11. bře 2021

U nás v nemocnici jsem po spinálu ležela cca 2 hodiny na JIP (než jsem začala hýbat nohama) a pak šup na normální pokoj - ležela jsem Teda na gynekologii, protože šestinedělí měli plné, ale zas tak to nevadilo, protože o mrňous bych se nedokázala postarat. Operoval mě cca v 8:30 a cca v 17:00 už se mě sestřička ptala jestli nechci zkusit vstát? No riskla jsem to až v 19:00.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru