Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Spinální anestezie

10 zkušeností

Subarachnoidální anestezie čili spinální anestezie je úkon, při kterém se aplikuje lokální anestetikum do subarachnoidálního prostoru (páteřní kanál v bederní oblasti).
Anestetikum pak působí na nervové buňky, čímž vzniká znecitlivění spodní poloviny těla.


Video: "Porodní bolesti a dostupné metody jejich tlumení".

Rozhovor s přednostou kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:

🎞️ Jak pomáhá Aniball a Epino?

🎞️ Příznaky porodu.

🎞️ Porodní plán.


Technika punkce při spinální anestezii je podobná anestezii epidurální22, rozdíl spočívá v nutnosti propíchnutí tvrdé pleny v níž zanechává po ukončení výkonu otvor. Z tohoto otvoru následně uniká mozkomíšní mok do prostoru epidurálního, čímž může vznikat pokles tlaku mozkomíšního moku.
Toto může způsobovat bolesti hlavy.
Spinální anestezie

Techniky aplikace lokálního anestetika

 • Hyperbarická - při císařském řezu81 je jedinou vhodnou polohou pro podání lokálního anestetika poloha naznak. Anestetikum při této aplikaci má vyšší hustotu než mozkomíšní mok a vlivem tíže stéká do hrudní kyfózy, kde zůstává a způsobuje fixaci anestetika (dochází k vázání anestetika na nervové buňky).

V poloze vsedě (rodička má co nejvíce kulatá záda) stéká ke kostrči a způsobuje tzv. sedlovou blokádu. Tento způsob bývá vhodný zejména při vaginálním porodu28 při druhé době porodní28.
Snížením hlavy rodičky1 dochází k větší úrovni znecitlivění.

 • Hypobarická - dnes již málo využívaná technika, která není vhodná při císařském řezu.
 • Izobarická - při této aplikaci je hustota anestetika přibližně stejná jako hustota mozkomíšního moku, tudíž zůstává v místě aplikace.

Působení anestetika při spinální anestezii leze měnit polohováním rodičky.

Výhody spinální anestezie

 • rodička zůstává při vědomí, odpadá zajištění dýchacích cest, jež je nezbytné při celkové anestezii
 • anestetikum se nedostává k novorozenci7
 • tlumí porodní bolesti
 • působení anestezie i pooperačně - v případě nutnosti leze použít katetru pro postoperační dávkování anestetika, čímž se snižuje spotřeba injekčně či ústně podávaných analegetik
 • cena

Rizika spinální anestezie

 • poranění míchy a nervů
 • krvácení
 • infekce v místě vpichu
 • postoperační bolest hlavy4
 • bradykardie - pokles srdeční frekvence
 • hypotenze - pokles krevního tlaku

Nastávající maminka při plánovaném císařském řezu má možnost volby anestezie.

Více o spinální anestezii na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.naseporodnice.cz/volba-anestezie-u-cisarskeho-rezu.php
 2. http://www.lubusky.com/cc_22_optimalizovany-postup-pri-provadeni-spinalni-anestezie-pro-cisarsky-...
 3. http://lekari.porodnice.cz/subarachnoidalni-spinalni-anestezie
 4. https://web.archive.org/web/20170202211125/http://chirurgie24.cz/anesteziologicka-ambulance.html
 5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Regionální_anestézie
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti se spinální anestezií

Máš zkušenost se spinální anestezií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
pajula123
26. únor 2016

Ano, ale...

Syn se narodil císařským řezem ve spinálu. Pokud bych ještě někdy rodila císařem, šla bych do toho znovu, protože díky tomu jsem ho viděla hned na sále a mohla s ním potom zažít bonding, došlo k samopřisátí a vím, že i díky tomu se nám daří kojení.

Daní za to byla nesnesitelná bolest hlavy, trvající asi týden. Trpívám na migrény, takže jsem na ledasco zvyklá, ale toto opravdu nemělo obdoby. Z bolesti se mi dělalo špatně, nejvíc při změně polohy (z leže do sedu, ze sedu do stoje). Cestu z porodnice jsem probrečela bolestí. Pravda také je, že díky tomu jsem ten týden prakticky nevnímala bolest břicha a po tom týdnu už břicho bylo docela o.k. :-)

Ale jak říkám, neměnila bych, bonding za to stál! :-)
0 poděkování
adenka84
30. lis 2015

Spinál je skvělá věc

Já jsem za spinál u sekce byla moc vděčná. Nebylo mě po něm zle, nic jsem necítila, dcery jsem hned viděla, slyšela a hned je ňuňala. Mohla jsem na pokoji ihned přikládat k prsu a mazlit se s nimi. Navíc mohl být se mnou manžel a i rekonvalescence díky němu je rychlejší.

Není čeho se bát, napíchnutí jen lehce zatlačí, pro mě bylo osobně více nepříjemné zavádění cévky než vpich spinálu.
0 poděkování
rituska88
31. led 2015

Díky za tuto možnost

Měla jsem plánovaný císařský řez a při rozhodování o tom, jakou chci anestezii, jsem měla jasno: chci být při vědomí a svého chlapečka hned vidět, takže spinál.

Čekala jsem, že to bude pohodička, ale než se jim povedlo mi to správně píchnout, docela jsem si zkusila. :-( 2x mi to píchli špatně a já cítila nesnesitelnou bolest v páteřním kanálu, jak mi tam tou jehlou rejdí. Napotřetí to zkusila jiná doktorka a konečně se povedlo, jinak už jsem byla rozhodnutá nechat se uspat úplně.

Potom už to bylo v pohodě, nic jsem necítila. Pak byla akorát sranda, když mi na pokoji chtěla sestra dát čípek proti bolesti a řekla mi, ať zvednu nohu (neuvědomila si, že nohy ještě necítím). :-D

I přes tu počáteční velkou bolest jsem strašně ráda za tuhle možnost, že jsem mohla synka vidět okamžitě po tom, co se narodil a hned mi ho dali na břicho a zatímco mě šili, byli jsme spolu.
0 poděkování
marketkab
1. pro 2014

Spinální anestezie

Můj CS byl velmi akutní, takže na rozhodování o druhu anestezie nebylo moc času. Rozhodlo to, že jsem malého chtěla vidět hned. Po 14 hodinách kontrakcí jsem už neměla sílu a chtěla jen už necítit žádnou bolest, bohužel, napíchnutí se podařilo až na třetí pokus, prý moje záda vypadají jako po úraze.

Rekonvalescence nebyla nic moc, ikdyž byla vlastně bez komplikací. Doufám, že příště už nic takového nebude potřeba a já porodím přirozeně. :-)
0 poděkování
rosaleen
1. pro 2014

Spinání anestezie u SC

Porod jsem měla plánovaný císařský řez pro polohu koncem pánevním a mohla jsem si vybrat celkovou a spinální anestezii, vybrala jsem si spinál, protože celkové se bojím a nelitovala jsem, měla jsem trochu obavy, protože mi někdo strašil, že když mám na bedrech tetování, že to nepůjde, ale když to viděla anestezioložka, uklidnila mě, že to nevadí.

Zavedení cévky bylo hodně nepříjemné, také potom obtížné skulit se do správné polohy skrčit nohy přes břicho, ale nakonec se povedl vpich na poprvé a ani to nebolelo, jen to tlačilo. Potom jsem ležela a pořád hýbala prsty u nohou jestli je ještě cítím, za chvíli se mi na sále smáli, že UŽ NE a pak jsem přestala cítit i tu protivnou cévku.

Samotný porod byl bezbolestný, cítila jsem akorát tlak a hýbání břichem. Po skončení účinku anestezie jsem cítila bolest, ale dostávala jsem čípky na bolest, takže to bylo ok.

Hlavně oceňuji to, že jsem mohla po porodu hned vidět svoje dítě a že jsem si porod mohla užít a ne prospat. :-)
1 poděkování
llluckaaa
29. lis 2013

Moje dvě spinální anestezie

Spinální anestezii jsem u porodu zažila dvakrát.

Poprvé při porodu syna. Císařský řez jsem měla sice plánovaný, ale syn se rozhodl, že se podívá ven dřív. Na výběr jsem dostala celkovou a spinální anestezii a já se rozhodla pro to druhé. Píchání nebylo nic příjemného :-| Představte si, že ležíte na lůžku a anesteziolog říká, ať se stočíte do klubíčka, aby vám mohl dát injekci k páteři? Jak se mám jako stočit, když mám obří břicho, které tomu zabraňuje? A jak mám vydržet chvilku v klidu, když se mi pravidelně vrací bolesti při kontrakcích? Ale nakonec se povedlo. :-)

Chvilku jsem ležela a pak mi zkoušeli něco dělat na nohách - co nevím, protože jsem to už necítila. A šlo se na řez. Bolest jsem žádnou nepociťovala, jen ke konci takové tahání a škubání, když vyndavali miminko. V průběhu se mi udělalo špatně a dávila jsem se, ale protože jsem dostatečně dlouho lačnila, nic ze mě nevyšlo. Pak už vyndali miminko, oznámili mi chlapečka a že je zdravý. Zašití trvalo jen chvilku. Při převozu ze sálu se na mě sestřičky usmívaly a říkaly, že ukázaly miminko manželovi a on se jim tam rozplakal :-) Štěstím jsem se rozbulela taky x-)

Ze sálu jsem jela hned na pokoj šestinedělí. Miminko mi ukázaly hned po odjezdu ze sálu. Musela jsem 12 hodin jen ležet a ani se nehnout. Sestřičky mě chodily kontrolovat a upozorňovaly, že musím hodně pít, ať mě nebolí hlava. Dětské sestry mi nosily miminko pravidelně na kojení, jinak přes den leželo vedle mě a v noci ho měly u sebe. Po 12 hodinách přišlo to nejhorší - musela jsem se sama zvednout a dojít si na toaletu. Tohle bolelo opravdu hodně :-p Pak už se to ale jen zlepšovalo a já po pár dnech odjížděla bez komplikací s miminkem z porodnice.

Při druhém porodu už nebylo žádné drama. Císařský řez byl předem naplánovaný, na vše bylo dost času a já už věděla, do čeho jdu. Opět jsem si vybrala spinální anestezii. Celé to probíhalo velmi podobně jako při prvním porodu. Už jsem se ale tolik nebála a celé to mnohom lépe prožívala. I bolestí bylo znatelně méně než při prvním porodu.

Jsem ráda, že jsem se rozhodla pro spinální anestezii a nelituji toho.
1 poděkování
milca78
28. lis 2013

Spinální anestezie 2x

Za mě ano.
První spinální anestezie a tedy i císařský řez byl neplánovaný, ale jiná cesta už nebyla a já moc děkuji.
Rekonvalescence byla trochu delší, protože trochu pracovaly nervy, ale mohla jsem hned po porodu vidět syna a odvezli mě na normální pokoj . Sice jsem si říkala, že už nikdy nechci rodit, ale "nikdy neříkej nikdy"!

Druhý porod byl plánovaný císařský řez hned od začátku těhotenství. Kvůli prvnímu porodu řezem a možným stejným komplikacím jsem nechtěla rodit přirozeně.
Nastal den D. Ráno krystýr, kapačka, už si nevzpomínám s jakou látkou. Odebrání krve a pak hurá na sál.
Napíchnutí nebyla už taková sranda jako při prvním, ale zadařilo se a já pocítila zase to příjemné teplo v nohou.

Po příchodu pánů doktorů se šlo na věc. Řez jsem necítila a najednou byl na světě druhý syn. 3800g lásky.
Na řadu přišlo čištění, cítila jsem šílené tlačení v břiše a chtělo se mi hrozně zvracet.
Šití nevím kolika vrstev kůže jsem cítila taky. Ne bolest , ale tlačení, tahání a zase se mi chtělo zvracet, pořád mi klesal tlak.
Ustála jsem to, tentokrát byla rekonvalescence rychlejší, lépe se hojila jizva a rychleji jsem vstala z postele.

Díky spinální anestezii jsem mohla mít oba kluky brzo u sebe. Nebylo to nic příjemného, ale když to jinak nejde, děkuji za to.
1 poděkování
petra1407
28. lis 2013

Císař aneb pro mě nejhorší zážitek v mém životě

Nastoupila jsem do nemocnice na plánovaný císařský řez mých dvojčátek. Jen předem upozorňuji, nevím a neznám medicínské názvy.
Ráno před CS mi udělali veškeré přípravy a v 10:00 hod se šlo na sál.

Tak spinál, na který mě přesvědčil můj Dr., mi napíchly na potřetí ale dobrý - to byla první ťafka!
Nemyslím si, že jsem přecitlivělá, ale první řezy a cvakání nůžek mě fakt bolelo a doktoři mi to začali věřit až v době, kdy jsem jim začala omdlívat a bylo mi špatně. Ale pak už dobrý.

Jipka byla ok a byla jsem tam cca. 2 hoďky. První postavení taky nic moc, ale dalo se to :-)
Ale třetí den po CS začalo to pravé ořechové. Začala mě bolet hlava takovým stylem, že jsem myslela, že probourám hlavou zeď! Kojení pro mě bylo hrozně namáhavé a bolestivé. Jen když jsem ležela uplně rovně, tak jako když utne a hlava nebolela, dobrý. Když doktoři uznali, že si asi nelžu, tak přišel anesteziolog a řekl, že se bohužel stala chyba, že mi přepíchli ten nervík, či kam píchají tu tekutinu na znecitlivnění. Tudíž mi míšní tekutina utíkala do páteře a z toho bolela hlava - chyba lékaře. Chtěli mi udělat takzvanou krevní zátku - to je to samé jako spinal, akorát se do páteře vpíchne má vlastní pročištěná krev, ale to jsem s díky odmítla.
Hlava bolela tímto způsobem asi týden.

Nechci někoho odrazovat, ale já už bych do toho nešla :-)
Jedinou odměnou jsou mi teď dva půlroční synové :-)
1 poděkování
gletnulka
27. lis 2013

Císař ve spinálu

Za mne rozhodně ano! Mám to "štěstí", že mohu porovnat i císaře v celkové a to se tedy nedá srovnat.
Bolest, kterou najednou pocítíte, když vás proberou z narkózy je obrovská a náhlá. Ve spinále vše přichází k sobě postupně, takže vás to nepřekvapí a není to opravdu tak hrozné.
Další obrovskou výhodou je, že pokud jde vše hladce a lékaři mají dobrou náladu, nemusíte být prvních 24 hod "po" na JIP, ale na svém pokoji a za třetí, a to je nejvíc, miminko vidíte hned a nemusíte čekat několik hodin, než vám ho přivezou.

Za mne tedy byla i rychlejší rekonvalescence, když to srovnám s celkovkou. Svůj porod jsem popsala zde http://www.modrykonik.cz/blog/gletnulka/article...
Opravdu se nebojte!!!!
2 poděkování
hohe
27. lis 2013

Spinální Anestezie u CS

Moje zkušenost se spinální anestezií je kladná, protože mi přivedla naši Aničku. ;-)

Příprava - Na CS mě připravovali na intermedialu, dostala jsem slušivou košulku, manžel modrý obleček. Točily se ozvy, pak jsem dostala kapačku na zavodnění a pak přišla ta nepříjemná část - zavedení cévky. Trochu to bolelo, ale dalo se to vydržet - cesta na sál s cévkou byla nepříjmená, ale ustála jsem to.

Aplikace - No to byla celkem sranda. Musela jsem se svléci, dali mi hučku, na ruku nějaký vercajk a prý - Maminko předkloňte se, hlavu tlačte do hrudníku. Hahaha. Pohunek mi tlačil na záda, anesteziolog píchal na několikrát. Vpichy jsem vůbec necítila, nevím jestli to bylo adrenalinem. Pak mi projela jakoby bolest do jedné nohy a pak do druhé - to byl tedy správný vpich. Rychle mě položili na stůl a začali.

Furt jsem zkoušela hýbat palcema u nohy a ono to šlo - tak to říkám sestře a ta na mě s úsměvem, že pan primář už operuje :-D Docela mi zatrnulo. Manžela jsem měla u sebe a pořád jsem se soustředila jen na to, že za chvilku tady už bude Anička s námi. Cítila jsem takové tahání a tlaky - ale to mě většinou sestra upozornila. Poté byla Anička venku, tak ji rychle zkontrolovali a dali mi ji k hlavě a já se kochala. Pak ji odvezli a manžel odešel - mě šili - to byla ta nepříjemná část - ne že by to bolelo, ale už jsem se neměla na co zaměřit a až moc jsem si uvědomovala, že mám v břiše díru - trochu jsem začala panikařit, ale za chvíli bylo po všem.

Rekonvalescence na JIP - po uzavření mě převezli na JIP, kde jsem byla 24 hodin. Sestřička mi řekla - odpočívejte a spěte. HAHAHA :-D fakt se to nedá, tak jsem počítala kachličky na zdi a světla na stropě :-) Dostala jsem něco na bolest, měla jsem pomalounku zkoušet hýbat nohama. Druhý den jsem bez komplikací odfrčela na šestinedělí :-)

Není čeho se bát, sice jsem trochu panikařila, ale to bylo také z důvodu, že jsem tam měla lékaře, kteří se školili na lékaře bez hranic a tak vše, co mi primář dělal, jsem slyšela, páč to popisoval :-D Byla to docela sranda, hlavně když nemohli najít pinzetu v použitých nástrojích :-D - byla schovaná pod rouškami :-D
3 poděkování