Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak na správný výběr kočárku? (pozn. bezradná druhomatka po sedmi letech 🙂)

Zodpovězené
7. led 2019

Dobrý den, po sedmi letech to vypadá, že budu zase maminkou a čeká mne otázka výběru kočárku. Za ta léta se ale situace na trhu tak změnila, že jsem naprosto bezradná v tom, co si vybrat. Nevyznám se ve značkách a nemám ponětí co od které čekat. Mohla bych požádat o nějakou radu jak na správný výběr? Děkuji.

Ahoj!

Gratuluji! A přeji v první řadě klid, co se týká maminkování i kočárku. Neboj se, nakonec něco vybereš, i kdyby si rovnou měla jít do náhodné prodejny a koupila první, který ti bude sympatický. Kočárky jsou dnes na docela fajn úrovni. 😉

A nyní k tomu, jak na ten správný výběr. I když jsem zmínila náhodný výběr kočárku - sympaťáka na prodejně, doporučuji přece jen, pokud máš možnost, si něco nastudovat i předem, případně objednat online. Objednávka online má pár výhod, z nichž samozřejmě největšími jsou obvykle nižší cena než na prodejně, ale také možnost jednoduchého vrácení - odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, které zákon při online nakupování umožňuje. Takže i v případě, že si nejsi úplně jistá, se dá kočárek objednat, doma klidně vyzkoušet, a pokud to není ono, poslat zase zpět. Méně tlaku, než v případě, že by ses rozhodovala definitivně na prodejně! Zajít však do některých obchodů či na výstaviště se vyplatí minimálně v případě, že si nějaké ty kočárky chceš prohlédnout a pochytat, aby sis jejich reálné vlastnosti dokázala porovnat i živě a zjistila, na čem ti skutečně záleží a co naopak oželet.

Když už víme kde a jak vybrát, pojďme na co a způsob, jak svůj výběr co nejvíce zúžit. Lépe se totiž vybírá z několika modelů. A hned prvním a snad i nejdůležitějším je CENA kočárku. Ano, kočárek má mnoho důležitých vlastností / kritérií výběru, na které je třeba se soustředit také, ale pokud máš nějaký cenový strop, je jedno, že 2x dražší kočárek je má kvělé, pokud ty ty peníze prostě nemáš/nedáš. Takže se nejdříve zamysli nad částkou, kterou chceš na kočárek přibližně utratit a také si urči maximum, které si ochotna zaplatit v případě, že by ti nějaký kočárek ultimátně vyhovoval.
.
Dalším krokem bude promyslet si, JAK kočárek nejvíce využíváš. Buď realista - pokud například bydlíš na vesnici s opravdu náročným terénem v okolí, klidné nenáročné procházky městem až tak v úvahu neber a soustřeď se na komfort jízdních vlastností po nerovných površích. Ano, budeš jezdit i městem (pokud se například do nejbližšího odvezeš autem), ale tvůj hlavní terén bude ten v okolí, tedy těžký. A naopak - možná se ti představa horských túr líbí, ale pokud bydlíš ve městě a běžně do lesního terénu chodíváš jen velmi občasně, soustřeď se na praktické, lehké a kompaktní městské kočárky a nepřidávej si zbytečné starosti s těžkým teréňákem. Důležitým při "jak" je i fakt, zda často cestuješ, a zda autem nebo MHD. I když se nejprve zdá, že ale "ten kočárek do auta přece narvu, resp. to dám udělat muži, takže je fuk, že je těžký ", opak je pravdou a po čase začne být v případě častých cest autem vysoká váha, špatná skladnost nebo náročné skládání skutečná otrava. A to jak pro tebe, tak i pro tvého muže. 🙂 Kompaktnost a spíše nižší váhu oceníš taky v hromadné dopravě, kde se občas budeš muset s kočárkem nacpat a také ten kočárek do toho autobusu vyložit. Váhu a skládání neřeš pouze v případě, pokud skutečně neplánuješ cestovat ani kočárek často skládat / nakládat apod.

Teprve po “za kolik” a “jak” bych si začala klást otázku designu a detailů. Kromě oblíbených barev se snaž zohlednit zejména praktičnost. Já osobně se soustředím na provedení potahů spíše než na jeho zabarvení. Koženkové detaily na rukojeti a madle jsou jen plusem - pěna se dokáže popraskat a také je ne vždy příjemná na dotek. Velkým přínosem je i prostorný, ale zejména dobře přístupný nákupní košík. Ty sama víš, či s kočárkem budeš chodit i do obchodu, nebo to není tak podstatné. Otočná rukojeť je nutností především v případě, že ty a manžel máte různé výšky. Dej si také pozor na velikost stříšky a případné (ne)zakrytelné větrací síťování, hloubku/rovnost lehu při polohování sedadla, pohodlí polstrování a délku zádové i nožičkové opěrky. Malinkaté sedadlo budeš přece muset i tak rychle vyměnit. A důležitou je i stříška vaničky - její délka kvůli případnému prudkému slunci, větrání, ale také polohy. Pokud je totiž na výběr jen zcela nahoře a úplně dole, mezipoloha pro polostín tak jaksi chybí.

Co bych naopak až tak neřešila je velikost vaničky - ano, mnoho maminek se na to dost soustředí, ale v konečném důsledku každá klasická korbička poslouží plus mínus 5-7 měsíců. Později chce už děťátko obvykle vidět a v kryté vaničce je akorát tak nervózní. Já osobně jsem také nevyužila polohování zad hluboké korby - když dítko chce sedět, je pro mě čas přemístit ho do sporťáku, kde je i bezpečně zapásano a neklouže.

Pokud budeš kočárek zkoušet v prodejně, doporučuji kromě ohlédnutí designu a základních funkcí opravdu vnímat jeho slabé body. Snaž se nedívat na něj jen s okouzlením, ale zejména kriticky. Jsou tam nedotažené, příliš plastové či nedomyšlené spoje? Vrže, nebo mu prokluzují kola už na prodejně? Vypadá látka kvalitně? Je manipulace s jednotlivými částmi intuitivní, jednoduchá, bez 10 minutového přemýšlení proč je to takhle? Zkus ho složit, jde to dobře? A moje osobní doporučení - nalož ho několika kily, a zkus jezdit až potom. A nejen jezdit, ale zvednout, jak na schod či obrubník. Protože s prázdným kočárkem se po hladké prodejně jezdí dobře, ale ty v něm budeš vozit čtyř- a později až 10-15kilové dítě, a to i po jámách a hrbolech a na cestu a z cesty! A to je obrovský rozdíl.

Rada ti poradím, když mi několik kritérií zadáš do poradny ještě separátně, protože teď dokážu opravdu jen zmínit pár oblíbených modelů z každé hlavní kategorie. Co se týče lehkých kompaktních modelů od narození, podívala bych se na Cybex Balios S případně korýtkový Balios M, Valco Snap Ultra Tailormade, Mamas & Papas Sola či Urbo, ekologickou stylovku Greentom, případně Quinny Zapp Flex Plus. Casualplay LOOPi, je dostupný i s nápravou Allroad či běžeckou Running, pro které je výborným hybridním řešením pro všetranného rodiče. Z neotočných, převážně městských a snadno skladných kočárků kompatibilních s hlubokou vaničkou bych se soustředila na Oyster Zero, Valco Snap 4 či Snap Trend Tailormade, případně Baby Jogger City Mini či City Mini GT. Oblíbeným je i v podstatě terénní Britax B-Motion Plus. Robustnější polské modely obvykle doporučuji od značek Bebetto, Espiro, případně Bexa, které jsou kvalitnější a prostorné i ve sportovní konfiguraci. Mezi oblíbené sportovní tříkolky patří Baby Jogger City Elite, TFK Joggster Trail, Easywalker Sky Plus, Mountain Buggy Urban Jungle či Mountain Buggy Terrain. Populární dizajnovky a komfortní, kvalitní kočárky zahrnují zejména Cybex Priam či pouze městský Cybex Mios, Joolz Hub nebo Day 2, Britax Go Big, Bugaboo Fox, Mamas & Papas Ocarro, Baby Jogger City Premier, Inglesina Aptica nebo Neonato Puro. Fajn poměr ceny a výkonu nabízejí i značky Cam, Moon, ABC Design, GB, Jané či Concord. Mezi kvalitní "klasické", tedy houpavé retro kočárky bych zase zařadila značky Navington, Inglesina, Silver Cross. Na trhu však najdeš i levnější variace převážně polské produkce.

Nezapomeň - kočárek budeš s největší pravděpodobností používat denně, proto šetřit na podstatných věcech se ti až tak nevyplatí. Pohodlný kočárek pro dítě, ale i pro rodiče, který ho nemusi s brbláním skládat, zvedat na obrubník, nakládat do auta či tlačit do kopce je neskutečnou úsporou nervů. Jeho cenu si uvědomíš až tehdy, když ho vyměníš za jiný - horší, který tě bude (téměř denně) štvát.


Přeju to najpohodlnější kočárkování,

Eli z Modrého Koníka

Více o mně na Youtube: kočárkuju / zpívám (koukni i Spotify), nebo Instagramu.