Z otce se stává alkoholik. Co můžeme dělat?

Zodpovězené
5. říj 2020

Dobrý den,

mému otci je 59 let. Už nějakou dobu se občas stávalo, že se během dne pomočil, nebylo to tak často. Za posledních několik měsíců se to ale zhoršilo.
Asi před půl rokem jsme ho donutili, aby se nechal vyšetřit jestli nemá problém s prostatou. Naštěstí vyšetření dopadlo dobře, ale doktorka otci zakázala pít. Nějakou dobu to vydržel max. u jednoho piva denně, ale situace se zase zhoršuje. Dokonce začal celkem pravidelně chodit do hospody, domů chodí pomočený a zapáchá. Všichni to cítí, jen on ne.
Samozřejmě, když mu někdo něco řekne, tak to buď není pravda nebo odpoví no a co. Ještě jsem zapomněla, že chodí pravidelně k psychologovi, tudíž bere i léky, a ten nám nedokázal říct, co s tím. Proto se obracím tady, jestli můžeme něco dělat nebo ne.

Děkuji za odpověď.

Hezký den,

odpověď na tuto otázku je velmi složitá. Pravděpodobně by bylo vhodné cílené vyšetření například v adiktoligické ambulanci a zvážení dalšího postupu. Bohužel, pokud tatínek nechce, těžko dospělého člověka k něčemu nutit. Zkuste nabízet, spolu s projevením zájmu a obav a nabídkou spolupráce a podpory v řešení této situace.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová