Biochemický screening. Rozumíte hodnotám krve, prosím?

4formy
23. říj 2023

Ahoj rozumíte prosím hodnotám odberu krve z prvotrimestralniho screningu?jsou v pořádku?dekuji

ukki
23. říj 2023

@4formy to by ti měl vysvětlit odborník, ale obecně hodnoty MoM by se měli pohybovat kolem jedné

4formy
autor
23. říj 2023

@ukki proste jsem se nezeptala a studuji to az doma moje chyba proto se aspon ptam .

4formy
autor
23. říj 2023

@ukki a kdyz to hcg mam teda 2,9 to je spatne???co to mohlo ovlivnit,vubec tomu nerozumim 🤷

peclen
23. říj 2023

@4formy Ty hodnoty slouzi k vypoctu rizika tri nejcastejsich trizomií. Ideal je 1 MoM. Ruzne vychylene kombinace mohou poukazovat na zvysene riziko na nejakou konkretni trizomii. Dle tvych hodnot, budes mit vyssi riziko na T21 -Downuv syndrom (Mas zvysene to free Beta HCG a Papp-a u dolni hranice). Ty biochemicke markery jsou hodnoty hormonů, ktere tvori placenta, jejich vychyleni muze poukazovat na nejaky problem ALE TAKE VUBEC NEMUSI. Cilem screeningu je vytipovat rizikovejsi tehotenstvi a provezt dalsi podrobnejsi vysetreni. Drtiva vetsina tehotenstvi js pozitivnim screeningem je naprosto vporadku.

4formy
autor
23. říj 2023

@peclen dekuji...ano t21 mam popula ni 1:211 ,upravene 1:279.bylomi sdeleno info ze dle uzv je vse v naprostem poradku ale info ze mohu jit na nipt tot vse,celkove test negativni..stale ctu,premyslim a nevim 😔 verim ze je vse ok...a hodilo to to,ze je.mi uz 36.. 🤷

ileni
23. říj 2023

@4formy to HCG je vysoké. Podle toho,co jste psala minulé tak i šíjové projasneni bylo na hraně... k ní jsem také řešila, na odběry jsem šla, za ten stres mi to nastalo

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni to si asi pletete dle dr je sijove projasneni jabsolutne v poradku.. 2,4. 🤷

ileni
23. říj 2023

@4formy ne nepletu, je to na hrane

ileni
23. říj 2023

@4formy dělali ten screening v Plzni?

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni neee v olomouci.a proc na hrane?me rekl ze absolutne v poradku 🤷

ileni
23. říj 2023

@4formy ta hranice bývala 2,3 teď je to zvednuté na 2,6 nebo 2,7, takže to máte na té horní hraně. Tohle všechno ten program zohlední, včetně té krve, kde je to HCG vysoke

ileni
23. říj 2023

@ileni proto vychází i ta šedá zóna, je to na hrane a při výpočtu se zohledňuje i chyba měření....jeden naměří 2, druhý zase 2.3....

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni tady na koniku je to tedy popsane jinak 🤷

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni a to by mi snad dr rekl kdyz jsem se ptala rekl ze vse ok.

ileni
23. říj 2023

@4formy tak to je zase upravené. Záleží na Dr. Který prováděl. Vždy jsem si hledala jejich seznam jestli maji certifikát, známé řekli po utz je je to ukázkové a za hodiny volali že krev nic moc, že doporučuji odběr, šla na konzultaci do gennetu a tam už při utz řekli, že je vše špatně. ..pokud si nejste jistá, a to asi nejste, když už je to 3 diskuze, jděte na další testy...

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni je to dr s certifikatem ..zdejsi odbornik je to me 4 dite vzdy jsem byla u nej...jista si nejsem protoze ani ty predrazene testy nejsou jistota 🤷

ileni
23. říj 2023

@4formy pokud Dr má důvěru tak není co řešit,pokud krevní test vyjde spatne, stejně se pošle na plodovku, asi bych to zvážila,pokud si nejste jistá a celé tehu se stresovala a ten odběr není tak zlý,jak se pise

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni plodovku urcite neee dekuji.

martina0888
23. říj 2023

Zakladatelka chce prostě slyšet, že je vše v pořádku a všechna další vyšetření jsou zbytečná 🤷‍♀️

ileni
23. říj 2023

@4formy tak jinou možnost nemáte, test platit taky nechcete tak popravdě nevím, co řešíte. Hodnota krve ok není, a na tok věk vliv nemá ...

4formy
autor
23. říj 2023

@martina0888 zakladatelka se pta jestli nekdo rozumi.hodnotam krve jestli neumite cist 🤷

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni penize na to vliv opravdu nemaji spis jsem cetla ze ty testy moc spolehlive nejsou pokud je nejaky problem.prave v odberech krve..

ileni
23. říj 2023

@4formy tak to jste asi četla špatně, protože ta spolehlivost je hodně vysoká, ale pokud vyjdou pozitivní, tak se stejně musí na odběr

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni u naa v cr se na to spoleha cetla jsem to na zahranicnich serverech 🤷

ileni
23. říj 2023

@4formy tak když jste rozhodnutá, proč to řešíte? krev špatně, plodovka taky...

4formy
autor
23. říj 2023

@ileni no ja jsem.proste chtela zjistit cim to muze byt ze krev hcg vyjde vyssi tot vse.jestli to treba muze byt tim ze ovulace byla o tyden pozdeji nez si mysli doktori atd.a tak dale co.proste muze zvysit tu hodnotu a jestli by se treba nedalo jen hcg vzit znovu,proste,zkoumam ctu a nevim.genetil byl v klidu ze to vypada ok 🤷 dle uzv a ze kdyby se mu to osobne nezdalo poslal by me na odber klku a ze uvidime na uzv ve 20tt ze by se to melo srovnat.ale co presne se ma srovnat kdyz uzv byl ok a ve 20tt se uz na krev nechodi,nebo ano?? 🤷 omlouvam se jestli vas tim zatezuji proste mi neodpovidejte sama jsem ztracena a nevim co se sebou..hloupa..vim..

ileni
23. říj 2023

@4formy tohle je beta hcg, to nemá s tím hcg co se testuje jestli je/není těhotenství nic společného. a ne, nedá se to vzít znovu, je dané rozpětí, kdy se může odebírat, potom už to nemá vypovídající hodnotu. špatné hodnoty beta hcg může ovlivnit třeba trombofilní mutace,na genetice to pak také testují

lentilkah
23. říj 2023

Ty hodnoty opravdu nevypadaji nejlepe...to sama vidis, kdyz ideal je, aby byl ekvivalent co nejblize 1.
Osobne bych sla do tech krevnich testu.

4formy
autor
23. říj 2023
peclen
24. říj 2023

@4formy Hcg se starim tehotenstvi klesa, ty hodnoty jsou prepocitavane na stari tehotenstvi a vasi telesnou konstituci. Nicmene to stari dle utz na tomto utz je velice presne. Ty hodnoty muze ovlivnit hodne veci, nikdo vam s jistotou nerekne, ze se nejedna o nejakou vyvojovou nebo genetickou vadu. Vase hodnoty pouze rikaji, ze by se v tomto tehotenstvi mohlo neco objevit a melo by se vice sledovat. To sijove projasneni se take musi brat v navaznosti na stari tehotenstvi 2,4mm ve 12+0 je ok, ale 13+6 je uz hranicni. Osobne si myslim ze je fajn, kdyz lekari s temito vysledky odeslou tehotnou na genetiku, tam se proberou rizika a rodinna anamneza a jeste se udela ultrazvuk od jineho lekare. Pokud nechcete ani NIPT, ani invazivni testovani, tak je jeste variantou nechat si odebrat krev na tripple test a integrovat ho s vysledky prvotrimestralniho screeningu (tato krev je zdarma) a dale se rozhodnout jak postupovat dle vysledku.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru