Downův syndrom a jeho vyhledávání

monikavlckova
5. bře 2015

Mám opravdu divný pocit když čtu leták o vyhledávání plodů s Downovým syndromem v I.trimestru, dala mi jej moje gynekoložka, prý je to vyšetření dobrovolné, ale více mi k tomu neřekla a řekla ať si ten leták přečtu, jenže tady je na mě moc informací a zdá se že je tu popsáno dost výkonů, nevyznám se v tom.
Byla prosím nějaká na tomto vyšetření, je to prosím bolestivé, a jak dlouho to trvá. Jak to vůbec probíhá, někteří říkají že jen ultz. a odběr krve a jiné že odběř vzorku placenty a plodové vody. Docela se bojím, protože je tam riziko potratu. Jsem v 10 tt. A navíc jsem obědnaná zvlášť na odběry. Nechápu to. Pomoc 😔 ☹

lrg
5. bře 2015

Vždyť to je jen obyčejný 1. screening, který se dělá standardně. Odběry ti udělá tvůj gyn a pokud by podle utz měli nějaké podezření, můžeš podstoupit vyšetření z plodové vody, ale nemusíš.

ronyx
5. bře 2015

@monikavlckova je to jen odběr krve a pak ultrazvuk,kde ti dr. zkontroluje šíjové projasnění miminka a ností kůstku.Porovná s výsledky z krve a řekne ti zda je riziko či ne,až kdyby se potvrdilo riziko tak se můžeš rozhodnout pro odběr plodovky,nebo nemusíš.Vůbec se neboj,nic to není.Já na tom byla před pár týdny a užila jsem si to,krásně jsem si prohlídla celé své miminko a viděla ho i v 4D a když budou úplně příznivé podmínky řekne ti dr i pohlaví miminka,pokud budeš chtít 😉

guinea
5. bře 2015

@monikavlckova Jak píšou holky přede mnou, nemáš vůbec důvod být vyděšená, je to standardní a bezbolestný postup - odběr krve a ultrazvuk. Pokud by bylo podezření, posílají na odběr plodové vody, ale k němu je bezpečnější alternativa - Prenascann, to je vyšetření DNA plodu z krve matky. Takže opět jen odběr krve. Já jsem měla prvotrimestrální screening v pohodě (tedy oběry a ultrazvuk), ale vzhledem k mému věku a rodové zátěži mi doporučili tu plodovku neno Prenascann. Rozhodla jsem se pro Prenascann, sice stál 12 500 Kč, což nejsou zanedbatelné peníze, ale já jsem tu plodovku riskovat nechtěla.
Takže klid 🙂

hanih
5. bře 2015

@monikavlckova Jak píšou holky výše, nic to není. Nejdřív se bere krev (v 10. týdnu), to jsou asi ty odběry, na které jsi objednaná, a cca ve 13 nebo 14 týdnu se jde na ultrazvuk. Oni pak vezmou ty výsledky z krevního testu, to, co vidí na ultrazvuku, a ještě se myslím bere v potaz věk matky, a z toho všeho pak stanoví výši rizika. Na odběr plodovky posílají až v momentě, kdy vidí vysoké riziko, takže se tam třeba ani nedostaneš...

cabo
5. bře 2015

Prvotne je to jen odber krve a ultrazvuk. Ja se na to objednavala do prenatalniho centra v Brne na Veveri a to ve 12.tydnu. Tam mi vzali krev a udelali ultrazvuk. Pote vyhodnotili riziko-vysledek na internet.strankach. kdyby bylo riziko zvysene,az pak se dela odber plodove vody. Ale jak uz psaly holky vyse, to je dobrovolne....
Drzim pesti a nebojte,nic to neni

monikavlckova
autor
6. bře 2015

Moc děkuji holky, ani nevíte jak mi to pomohlo!! 🙂 Jelikož je mi 21 a mému manželovi také, a navíc oba máme zdravé ,,kořeny,, . Tak jsem opravdu o něco klidnější 🙂 jste zlaté. Opravdu děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru