Platí pojišťovna screening v I. trimestru?

helca76
11. říj 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli jste také někdo podstoupil screeaning v I. trimestru a jestli jste za něj platily. Mě řekl můj lékař že ho pojišťovna platí jenom ve druhém trimestru a tenhle že si musím zaplatit sama - 1400 Kč ☹ Díky za opověď.

lisounek
3. dub 2008

tanuki: nam taky takhle dr. ve 13 tt predbezne rekl, ze je to kluk a v mem albu podle nozicek to i tak fakt vypadalo, ale ted pri plodovce nam rekli, ze je to holka jak vysita, takze to hrozne klame a mozna to co jste videli byl pupecnik a ne pindik.....jako u nas 😀

tanuki
3. dub 2008

hihi, no je to vážně dobrodrůžo 😀 tak uvidíme za pár týdnů 😉 Je možné, že to byl pupečník, protože Dr. to jinak hodně komentoval a o pohlaví ani ň 😉

lisounek
3. dub 2008

tak uvidis - treba to fakt bude prekvapko jak u nas - byli jsme pekne vyvaleni, porad jsme uz pocitali s klucinou a pak najednou holcicka 😀 😀

tanuki
3. dub 2008

No u nás by to bylo příjemné překvápko - tatínek chce kluka a já holčičku 😉

mikulka
4. dub 2008

tanuki, oni pohlaví tak brzo neříkají, ale vytvořené snad je, tak to klidně mohlo být 😉 Pupečník je snad silnější než pindík. 😕
Od kdy to vlastně už mohou dr. říct?

ilci
4. dub 2008

u nás to někteří dr. něříkají vůbec, protože se jednou dokonce rodiče soudili, že jim bylo řečeno špatné pohlaví 😒
takže se radši sichrují

holly1
4. dub 2008

Ahoj, jak ten screening v 1. trimestru vypadá? Je to takový ten "větší" ultrazvuk? Jsem na něj objednaná ve 12+2 tt, ale nevím, jestli se jedná o ten screening. Předtím jdu ještě v 10 tt na krev.

tanuki
4. dub 2008

jojo, to bude asi ono - krev na PAP a hCG a ten ultrazvuk - měří šíjové projasnění a nám třeba i tepovou frekvenci.

holly1
4. dub 2008

ano, šíjové projasnění a nosní kůstku, co je to PAP?

tanuki
4. dub 2008

nějaký pregnancy associated protein 🙂

holly1
4. dub 2008

jejda, a z toho se pozná co? 😲

casia
4. dub 2008

Ahoj holky, tak asi blby, ted jsem prisla od doktorky, brecim a je mi zle, jsem v 6. tydnu, sono pred 10 dny ok, zloutkovy vacek 3,5 mm, hcg testy na moc ok, boli prsa a trochu picha v brise, dnes pry beze zmeny, zadne zvetseni, tak jeste pocka do pristiho tydne a bude se to muset prerusit, je mi hrozne, ted me bude kazdej litovat, ja o to nestojim, poradte, mate nekdo takove zkusenosti, nebo se muze preci jen podarit?

ilci
4. dub 2008

casia, to je mi líto
srdeční akce byla?

ilci
4. dub 2008

holly, pokud bys měla abnormální hodnoty v krvi, hrozí riziko DS

viz :

Vyšetření NT se provádí ultrazvukem, kdy je změřeno nahromadění tekutiny v podkožní oblasti krku plodu (tzv. ztluštění nuchální šíjové řasy), tato tekutina se na ultrazvuku zobrazuje jako projasnění. Přítomnost většího množství tekutiny v tomto místě byla sledována u cca 70% plodů s přítomností chromozomální aberace, např. s Downovým syndromem. Vyšetření je většinou možné provést ultrazvukem přes břišní stěnu.
Vyšetření krve spočívá ve vyšetření dvou látek (PAPP, HCG), které se vytváří v placentě a z ní přestupují do mateřské krve. U těhotenství s Downovým syndromem jsou hodnoty těchto látek abnormální.

helisek84
4. dub 2008

ahoj holky, tak já si za 14 dní volám opět do Brna, tentokrát, aby mě objednali na tzv. velká utz ve 20 tt, letí to letí strašně rychle

jitinka84
21. dub 2008

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli výsledek z toho screeningu řeknou hned. Mám na něj jít zítra, tak jsem zvědavá, jestli to budu vědět hned.
díky 🙂

tanuki
21. dub 2008

Ahoj Jiti, NT šířku řeknou hned, orgány taky zkontrolují hned a na celkový výsledek...toť otázka. Jestli ti krev brali předem, tak třeba jo, a jestli až zítra, tak to den dva potrvá... Pak výsledky krve a NT šířku hodí do počítačového porgramu a vyplivne jim to riziko vad. Tak hodně štěstí, je to krásný zážitek!

nelinka79
21. dub 2008

ahojte
chcem sa spýtat ci je NT vysetrenie velmi dolezité? nestací len odber krvy v 16tt? ja v posledných dnoch nad tým rozmyslam a dnes som volala aj lekarovy a sestricka mi povedala ze oni na také vysetrenia neposielaju... ze staci vysetrenie v 16tt.. všetký tehule o tom hovoria tak teraz neviem ... ☹

tanuki
21. dub 2008

Ty tripple v 16.tt mají poměrně nízkou úspěšnost - 60% to znamená docela dost falešně pozitivních i falešně negativních výsledků. takže část miminek označí za potenciálně rizikové a maminkám je doporučená aminocentéza, kde jim často nakonec řeknou, že je vše v pořádku.
Screening tím, že kombinují krev s ultrazvukem má přes 90% úspěšnost. Navíc tam kontrolují i orgány(hlavně srdce, ledviny), což běžně gyndaři moc nedělají-ani na to nemají tak dostatečně dobrý ultrazvuk, takže se dají odhalit věci, které by se jinak odhalily třeba až na tom velkém UZ ve 20.tt No a je tu ještě jeden podstatný rozdíl, který se mi nepíše úplně snadno, nevím, jak to formulovat, záleží na přístupu každého ☹ - je to, že se dělá v 1.trimestru znamená, že kdyby to bylo špatné, dá se to jednodušeji ukončit než později - když už se vyvolává porod ☹
A v neposlední řadě je to úžasný zážitek 🙂

nelinka79
21. dub 2008

a dá sa to vybaviť aj ked mi lekar nedá nato odporucanie? ked to nerobia..

tanuki
21. dub 2008

nevím jak u Vás, ale u nás ano 🙂 v podstatě buď máš štěstí a nebo přinejhorším si to zaplatíš- 1000až 1500 Kč u nás takže Sk asi trochu víc. A v kolikátém jste přesně? Mně v tom centru, kde jsem byla já říkali, že do 13+6

nelinka79
21. dub 2008

tanuki dnes som 12+0 ...takže este by to malo byt v pohode ..

katzi
21. dub 2008

nelinka - třeba v Brně ten NT sceening dělají v dělají v Centru prenatální diagnostiky, doporučení od gynekologa nepotřebuješ, ale hradí si to každý sám - 1450Kč. V ČR je jen několik center a gynekologů, kteří na tento druh vyšetření mají licenci - seznam se dá najít na internetu. Jak je to na Slovensku bohužel nevím ☹

tanuki
21. dub 2008

Koukám, že ty Vaše Nové Zámky jsou blízko Blavy, tam určo musí nějaké centrum být. Zkus kdyžtak napsat těhulce "evitkamalicka" bydlí v okrese Šala a taky psala, že na screeningu byla, asi ti poradí víc než my Čechandy 🙂

jitinka84
22. dub 2008

ahoj holky, tak za sebou mám dnešní screening, pokoukání to bylo krásný miminko vypadá zdravě, ale mám vyšší hodnoty NT, takže mě v pátek čekají nějaké odběry. Jsem z toho celá taková rozhozená ☹ Miláček mě pořád uklidňuje, že to bude v pohodě, ale nějak se s tím nemůžu srovnat. Krev byla OK a vzhledem k tomu, že jsem mladá tam není "snad" tak velké riziko, ale příští pondělí budu chytřejší, mají být už nějaké výsledky.

gabrus
28. dub 2008

Holky, tak jsem byla dneska na NT screeningu a biochem. vyš. krve a mám vše OK: jsem děsně moc ráda, prd¨cek se krásně hýbal a dělal kotouly, srdíčko jsem si i poslechla, no nádhera. Nosní kůstku Mudr.našel a NT máme 0,4, což je prý idelální. Podle UZV jsem 12+0, což tak nějak vychází...no a fotečky dodám snad co nejdřív. Jo a máme 5,34cm. Jsem fakt nadšená!! Byla jsem vBrně na Veveří, zaplatila 1450kc a bylo..

No a to, že si to někdo platí a někdo ne je pravda..můj strýc je prim.n agynekologii v Mor. Třebové a říkal mi, že na tohle vyšetření posílají všdëchny pacientky a mají to prý zadarmo, že je to standartní vyš!! Takže pak mi to vysvětlete!! No a já nejsem v rit¨zikové skupině, výv.vady jsme neměli, stará taky nejsem, ale strejda mi to doporučil..takže tak.

akras
2. srp 2008

Ahoj holky, chci se zeptat.
V pátek jsem byla na odběru Papp-a na Karláku, ale prý výsledky pošlou mojí dr., já myslela, že mě rovnou objednají na ten UTZ k tomu. Jenže oni říkali, že neví, jak to moje dr. dělá, že většinou to posílají k Apolináři, když je pacientka odtamtud...bla bla bla. Moje dr. ještě teď vůbec není k zastižení, tak se bojím, abychom to do toho 13tt vůbec stihli 😒 - znamená to, že si musím vyzvednout u své dr. výsledky krve a pak se teprve objednávat někam na UTZ? Hele jsem z toho totálně zmatená. Jak jste to měli s objednáváním vy? Dík 😉

muriel293
2. srp 2008

baby ja som z toho debil! počula som o screeningu ale neviem čo to je a o čo tam ide,len tak tuším ale nie som si istá! ☹

akras
2. srp 2008

Muriel, mně dala dr. vybrat, jestli si chci zaplatit tenhle screening, co se dělá asi 10-13tt - NT screening+ krev nebo až v tom 16tt triply.
Já vybrala NT, i když se to platí (já 1000,-), protože je o hodně spolehlivější než triply a kdyby se nedejbože nměco špatného stalo, tak se to pak všechno řeší dřív.
NT by se podle mě mělo jednat o odběry krve a následná velký UTZ, kde mimču prosvicují šíji a "něco" (nevím co) by tam mělo měřit cca do 2,5mm, aby to bylo v pořádku. Co je nad, je větší riziko downa apod. a taky se hledá nosní kůstka. pak se společně výsledky UTZ a krve nějak dají dohromady a vyjde ti poměr rizika na vývoj. vady (např 1:1300). Pkud je riziko velké (myslím 1:100 a míň, ale nejsem si tím jistá), tak jdeš na odběr choriových klků (podobný systém jako s amniocentézou).
Každopádně triply vycházejí správně tak na 60% a NT asi na 94% nebo tak nějak.
Jsem taky laik, ale takhle nějak jsem to pochopila. 🙂

campi
2. srp 2008

Akras: mně na všechno objednala moje gyn. Sestra mi odebrala krev a za 14 dni objednala na velky UTZ (vysetreni NT screening). Tam už měli moje výsledky krve, tak tam všechno spočítali. Já byla zmatená, protože jsem myslela, že vycházejí jenom z UTZ a tu krev tam bude potom dopočítávat moje dr. U té jsem byla ve ctvrtek a gyn. říkala, že výsledky krve šly k ní i na to specializované pracoviště, které dělá NT screening.

Celkově jsem v tom měla ale velký zmatek, se mi zdá, že to každý dělá jinak. Jinak jsem nic neplatila.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru