Rizikové těhotenství nebo úřad práce? Co je výhodnější?

sarak11
5. lis 2015

Ahoj všem. Mám takový dotaz.
Jsem v 7 tt a pracuji na dobu určitou, která mi končí 31.1.2016. Pracuji ve skladu a tahám těžké věci a krabice. smlouvu mi neprodlouží. Rodit bych měla v červnu kolem 13. Takže na mateřskou půjdu v květnu.
Mám se dobrovolně napsat na rizikové těhotenství nebo se mám přihlásit na UP. Co je dle Vás výhodnější?
Jak by jste to řešily vy?

xpila
14. pro 2015

@karamela007 A počítáš s tím, že budeš doma první 2 týdny zadarmo?

karamela007
15. pro 2015

@xpila samozrejme, porad mi to vyjde lip nez byt na UP za to, co nabizeji🙂

benny7
16. únor 2016

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jsem ve zkušební době a již dva měsíce marodím s nohou. Je mi jasné, že po ukončení neschopenky, končím v práci. Do toho jsem otěhotněla, což v práci nevědí. Čekají, až mi skončí PN a dostanu výpověď. Chtěla bych se zeptat jak dál postupovat, jestli přejít z neschopenky, kterou mám kvůli noze, na rizikové (které mě patrně kvůli vysokému věku nemine) a nebo jít na pracák, kde mi byla vyplácena podpora (na kterou mám nárok, což jsem si zjistila). Děkuji za odpovědi.

dzogobela
16. únor 2016

@xpila A to i když má smlouvu na dobu neurčitou, tak jí ta neschopenka platí i v momentě, kdy jí skončí smlouva? .... tak to by mi logické přišlo, že dnem ukončení smlouvy nemá nárok prostě na nic 🙂 ale jde asi o nějakou ochranu zaměstnanců. I když si myslím, že to pak takhle udělá velké % těhotných a trochu mě to rozčiluje, protože je to nespravedlivé vůči pracujícím, ale tak co 😀

xpila
16. únor 2016

@dzogobela Asi jsi myslela na dobu určitou 😉 Jo, zůstává na ní i pak, je to samozřejmě ochrana zaměstnanců. Těžko by někdo doktorovi nařídl, ať neschopenku ukončí, když stále není práce schopná.

dzogobela
16. únor 2016

@xpila Jo určitou jsem myslela 🙂 dík za info 🙂

leninek88
16. únor 2016

Taky jsem byla ve svízelné situaci. Nástup do práce
,zkušební doba a hle...jsem tehule.. jeli jsme k MUDr,vše potvrdil,týden jsem ještě chodila do práce ale pak vzhledem k tomu že jsem o dvě mimi přišla mi po týdnu napsal mudr neschopenku.Po týdnů na neschopence mi přišla výpověď..Volali jsme právníkovi,zjišťoval nám co a jak..V ty době co marodis na podnik vás propustit nesmí.Pak už může.Ještě jsme si zajeli na pracak.Noi když v tom mám guláš. Jsem rada že jsem na neschopence. Ted snad vše OK a tak uvidíme...

benny7
16. únor 2016

@leninek88 vím, že mě nesmí propustit, když jsem na nemocenske, ale jde o to, že po pil roce musí doktorka stejně PN ukončit tak jestli rovnou přejít na další a nebo na pracák. Je to blba situace no

xpila
16. únor 2016

@benny7 Po půl roce nic ukončovat nemusí.

@leninek88 Jenže tys nedostala výpověď, ale zrušení pracovního poměru ve zkušební době. A to je něco jiného.

benny7
16. únor 2016

@xpila pokud to neukonci, musím si požádat o částečný invalidní důchod, půjdu před komisi. Po půl roce PN musí byt neschopenka ukončena i když stav není vyleceny a je stabilizovaný. To mi řekla doktorka a jak jsem si ověřila na Čssz, je to tak

xpila
16. únor 2016

@benny7 Není to tak. To bych pak všechny těhotné byly v ID nebo měly ukončenou PN. Doktor musí jen poslat vyjádření, že jsi stále práce neschopna (tady se už posuzuje schopnost jakékoliv práce, ne jen přímo té tvé).

benny7
16. únor 2016

@xpila nejde o Pn na těhotenství, ale o klasickou Pn.

xpila
16. únor 2016

@benny7 Ani tak to ukončovat nemusí.

jajaninikaka
4. dub 2016

holky co je tedy lepsi? me konci smlouva v praci za mesic.. mesic jsem uz na neschopence ... termn mam 9.10. je lepsi pak ukoncit prac.neschopnost a jit se prihlasit na up nebo pokracovat v prac.neschopnosti jeste pul roku? ale jak to potom je kdyz uz nejsem v prac. pomeru a jsem na prac.neschopnosti? spis mi jde o to co je vyhodnejsi jak penezmi (pro mimi bude potreba hodne veci ) tak i tim abych si mohla volit delku materske... v praci jsem rok takze potrebne mesice odpracovane mam....

hhranolka
4. dub 2016

@xpila po pul roce se nemocenska skutecne ukoncovat nemusí.. byla jsem tak v prvním tehotenství

headrustry
20. kvě 2016

Dobrý den holky, jdu za vami z otazkou. Kdyz jsem pracovala 4 mesice firmy a tedkom delam u dalsi firmy jeden mesic, mam skusebni dobu 3 mesice ale otehotnela jsem. Lekar chtel at jdu na neschopenku (delam lisarku plastu coz je docela silny zapach ) jenze mam strach ze me muzou propustit behem zkusebni doby. Mam narok na materskou kdyz bych sla na neschopenku? Mohly by me propustit? Jsem z toho docela zoufala nevim jak to udelat abyc lh mela za posledni 2 roky odpracovany ten limit pro materskou. Dekuji

xpila
20. kvě 2016

@headrustry Nárok na mateřskou bys neměla, protože bys nesplnila podmínky pro její nárok, a to být ke dni nástupu na mateřskou zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě.
A ano, propustit tě můžou ve zkušební době, i když jsi těhotná a na neschopence.

lusesita25
20. kvě 2016

@headrustry Ver tomu ze te propusti. Ja sem nahlasila ze jsem tehotna a druhy den sem si jela pro vypoved ve zkusebni dobe, kdybych nepotrebovala nutne jit na velky UTZ tak jsem v praci doted, protoze mi zkusebni doba koncila tyden na to co me propustili :-/

xpila
20. kvě 2016

@lusesita25 A proč jsi hlásila, že jsi těhotná? A propustit ji nemusí, zaměstnavatel to kolikrát ani neví, že ji může na PN propustit.

headrustry
20. kvě 2016

No já jsem to ještě naštěstí neohlásila že jsem těhotná, chtěla bych dělat ty tři měsíce aby mě už nemohly propustit a poté jim to nějak říct.. to už by mě po zkušební době nemohly propustit ne? Mohla bych mít potom nárok když bych měla odpracované dny a počítá se do toho i neschopenka?

xpila
20. kvě 2016

@headrustry Pak už by tě propustit nemohli. A pokud po dobu neschopenky trvá pracovní smlouva, tak se do těch 270 dní počítá.

headrustry
20. kvě 2016

@xpila pokud dobře chápu když mám odpracované 4 měsíce jinde a tedkom dělám měsíc tak když to utajím ty dva měsíce ještě tak potom bych šla na neschopenku pokud bych to nezvládala a měla bych nárok na mateřskou na 3 roky?

xpila
20. kvě 2016

@headrustry Mateřská je na 28 týdnů (případně 37 týdnů u dvojčat). Pokud máš na mysli rodičovský příspěvek, tak pokud bys na něj přecházela z neschopenky (bez nároku na mateřskou), tak by sis ho sama mohla zvolit do výše 7600 Kč, takže na ty tři roky.

tynice
6. čer 2016

@xpila ahojky, procitala jsem a jestli teda chápu dobře. Pracuji od začátku roku na určitou dobu do konce tohoto. Předtím škola a jen jeden měsíc na DPČ. Na mateřskou nárok nemám a doktor mě teď nechal doma na neschopence. Můžu na ní zůstat teda až do porodu nebo šestinedělí a pak jít rovnou na rodičovskou? A budu si moct vybrat délku? Moc děkuji

kukacka25
17. říj 2016

Ahoj holky,
chtela bych se s Vama poradit..30.9.2016 jsem ukoncila prac.pomer ve firme s tim,ze sem mela domluvenou uz praci jinou,jenze tam se zacalo propoustet a ja sem musela na pracak a na to 8.10.2016 jsem zjistila,ze cekame prduska.no musela sem samozrejme na pracak.ted je otazka co je pro me lepsi..byt na pracaku(mam narok na podporu) jenze to neni zadna slava(45% z platu)jelikoz sem odesla.Nastoupila sem dnes 17.10 do nove prace ale tam mi zrovna moc dobre neni a navic budu muset jit s pravdou ven(sem v 7tydnu) a je to prace sice na HPP ale pres agenturu s tim ze zaklad mam psany jako 9900kc a zbytek jako premie..takze jdu k veci mam byt na UP kde se mi pocita z predesleho zamestnani z 13 000kc,nebo mam pracovat a kdyz to nebudu zvladat jit pryc a pak se mi bude pocitat z tech 9900kc nebo se na to vyprdnut a jit rovnou na UP?? Prosim moc o rady! Dekuji

kukacka25
17. říj 2016

5 Ahoj holky,
chtela bych se s Vama poradit..30.9.2016 jsem ukoncila prac.pomer ve firme s tim,ze sem mela domluvenou uz praci jinou,jenze tam se zacalo propoustet a ja sem musela na pracak a na to 8.10.2016 jsem zjistila,ze cekame prduska.no musela sem samozrejme na pracak.ted je otazka co je pro me lepsi..byt na pracaku(mam narok na podporu) jenze to neni zadna slava(45% z platu)jelikoz sem odesla.Nastoupila sem dnes 17.10 do nove prace ale tam mi zrovna moc dobre neni a navic budu muset jit s pravdou ven(sem v 7tydnu) a je to prace sice na HPP ale pres agenturu s tim ze zaklad mam psany jako 9900kc a zbytek jako premie..takze jdu k veci mam byt na UP kde se mi pocita z predesleho zamestnani z 13 000kc,nebo mam pracovat a kdyz to nebudu zvladat jit pryc a pak se mi bude pocitat z tech 9900kc nebo se na to vyprdnut a jit rovnou na UP?? Prosim moc o rady! Dekuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru