Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

V 8. týdnu těhotenství na lyžařský kurz. Ano nebo ne?

searata
14. únor 2020

Dobré ráno,
ve zkratce - věc se má tak, že vyučuji na 2.st. ZŠ, polovinu úvazku učím tělocviky a za 14 dní bych měla s dětmi odjíždět na lyžařský kurz od neděle do pátku. Tou dobou budu 8.tyden těhotenství. Že jsem těhotná vím od pondělí. Je to moje první těhotenství.
Vůbec nevím, co dělat. Sama za sebe nejsem den ode dne stálé víc přesvědčená se zúčastnit. Ani netuším, jak mi tou dobou bude, ale už teď jsem každý den dost unavená z běžného pracovního fungování. Navíc začínám mít pocit, že je to zbytečný risk. Asi bych byla permanentně ve strachu, aby do mě nějaký žák nebo cizí lyžař nenajel. Ale bojím se, co na to zaměstnavatel, když příjdu s tím, že nechci jet. Za prvé bych musela již takto brzy s pravdou o těhotenství ven a také za mě náhradu neseženou, tím jsem si poměrně jistá. Takže jsem teď v takové zvláštní pozici - na jednu stranu nechci ohrozit ten malý hrášek uvnitř mě, na druhou stranu nerada komukoli přidělávám problémy a starosti.
Co byste dělali Vy v mé situaci?
Moc děkuji za případné odpovědi, prostě jen potřebuji víc pohledů na věc...

vikinkav
14. únor 2020

Ja bych primarne neriskovala lyzovani, pad muze prijit i kdyz se jedna o zkuseneho lyzare, takze tak 🙂 od toho se odviji ostatni - oznamit, ze na lyzak nemuzes jet atd

verionka
14. únor 2020

Já třeba měla se zaměstnavatelem velmi dobrý vztah. V sedmém týdnu těhotenství jsem začala spinit a byl mi doporučen klidivy režim, ale vzápětí jsem měla jet s jednou třídou na adaptacni pobyt (ne jako učitel, ale jako psycholožka). Nebylo by to nijak náročné, ale stejně bylo lepší, abych ležela doma a ne připravovala aktivity pro deti. Zaměstnavatel to pochopil a já jet nemusela. Kdyby se něco stalo, asi bych si to vyčítala.

microfon
14. únor 2020

tak to budete v 10 týdnu - to už je opravdu nic moc se nekde na lyžích natáhnout nebo zvedat žády ... já bych nejela ... došla bych co nejdřív na kontrolu jestli je u miminka videt srdíčko a rozmyslela bych se jestli neříct rovnou pravdu, což je nejjednodušší, stejně by jste asi ve 12 týdnu oznamovala v práci ... ( a nebo pokud chcete opravdu tajit, tak leda sehnat papír od doktora na gyn potíž nebo třeba záda apod, kvuli
kterým na lyžák nemužete )

emamaira
14. únor 2020

A co se domluvit s kolegy na místě, že třeba budete s nejslabším družstvem, které toho tolik nenalyzuje, ale nebude zvedat děti, nosit lyže... byli jsme teď na lyžích s kamarádkou, která byla asi 11tt a vše v pořádku.

bamak
14. únor 2020

@searata těhotenství není nemoc. V tomto týdnu tě nebude obtěžovat břicho, ani nic jiného. Maximálně nevolnost.... Pokud jsi zdravá žena, tak toto opravdu miminku neublíží. Nikde nikoho tahat nebudeš, nepracuje v MŠ. Pokud se bojíš lyžovat, řekni zaměstnavateli o těhotenství, ale normálně bych jela.

gryfis
14. únor 2020

Já bych klidně jela.. za mě, tady to obecně, nemyslím jen u tebe, přehnané strachování se o "hrášek", a v tu dobu je to opravu jen velikostně hrášek.., je poslední dobou nehorázně vyhnané někam.. Jsi zdravá ženská, ve finále můžeš dělat co si jen zamaneš, pokud tě tedy neskolí nevolnosti a šílená únava. Těhotenství není nemoc, je to naopak důkaz, že jsi zdravá.. Možná si teď někdo řekne, že jsem nehorázně riskovala a nevím co.. ale já lyžovala i ve třetím měsíci, do pátého jezdila na koni a hrála badec, v osmém ušla 40 km v terénu, ve skalách, čtrnáct dní před porodem ujela 20 km na kole.. a po celé těhotenství chodila plavat.. ano sport je moje hobby, né každá to tak má.. prostě dělej na co se cítíš.. A ve finále ti čerstvý vzduch a pohyb prospěje..

piskle89
14. únor 2020

Já učila na ZŠ. A v době, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná, nás čekalo každý týden bruslení. Chodila jsem, ale dávala jsem pozor. Nikdo to ještě nevěděl. Na lyžák jsem měla jet, ale to vycházelo na 18.týden a to už jsem odmítla. Naštěstí. Když se moje děti vrátily, dostaly zástupce, protože já zůstala doma s tvrdnutím břicha po 15 minutách. Každopádně bych to řekla vedení. Za sebe určitě. Můj vedoucí byl skvělý chlap, vše chápal, ale zároveň to nikde nešířil. Mimochodem, nevím úplně přesně, jak to je, ale těhotná by neměla pracovat v noci, což při těchto pobytech je.

hankaviki
14. únor 2020

@emamaira Ale nejslabší družstvo bude právě pořád na zemi, aspoň někteří. Jezdím na lyžáky se školou jako zdravotník a učitel, co měl na starosti třetí družstvo vždycky tvrdil, že nejvíc navzpírá právě na lyžáku. Se někde sekne 100kilový sedmák, že nemůže vstát a je to hned.

similenka
14. únor 2020

@searata Zasla bych ma gyndu, jak miminko vypada, a s dr.bych se poradila. Pokud jsi zdrava, žádné komplikace, tak bych sla za vedenim skoly a oznamila jim těhotenství s tim, ze pojedu, ale aby to věděli. Třeba mate fajn zastupkyni nebo reditele a rozumne si promluvite. Pro ne nebuded 1.případ, vzdyt ve skole pracuji hlavně zeny

konidana
14. únor 2020

v takhle nízkém stupni těhotenství je největší potíž , že ti může být blbě. JInak se dle mého soudu nemůže nic stát (nebo by se to stalo tak jako tak)

konidana
14. únor 2020

@hankaviki tak jako práce učitele ani lyž. istruktora není nosit někomu lyže ani zvedat děti ze země. Vysvětlím postup a čekám až začátečník zvedne a je jedno jestli mu jsou 3 roky nebo 10 nebo 15, jestli má 10kg nebo 50
@emamaira

hankaviki
14. únor 2020

@konidana Tak to jsi dobrá a tví žáci taky.

konidana
14. únor 2020

@hankaviki nejsem učitel, to bych nemohla dělat😉 , lyž. instruktora jsem dělala jen párkrát, vlastní děti mi daly zabrat víc , ale prostě se s nikým nebudu tak mazat. Když se mi (moje) dítko vztekalo tak jsem si holt počlkali... když to byl nějaký nemotora, tak poradím pomůžu srovnat nohy , případně ho zapřu aby neujel, ale rozhodně nezvedám

lucisuska
14. únor 2020

Já bych to určitě oznámila vedení (jsem taky učitelka) s tím, ať si to nechají pro sebe. Na druhou stranu si umím představit tu šuškandu ve škole... přece jen ženský kolektiv...😀 A jestli bych jela... toť otázka. Může to být úplně v poho. Nebo naopak ti napíše 10 ženských, že jely v 5.měsíci a nic se nestalo a ty to zbytečně hrotíš. Pojedeš a třeba se něco stane a budeš si to vyčítat. Tady bych se asi zařídila podle toho, jak moc se bojíš. Já vím, že bych asi nejela.... Celkově učit TV v těhotenství bude asi jiné než třeba pracovat v kanceláři nebo učit češtinu. Já třeba kolikrát schytám ránu při vybíjené, protože se zrovna dívám jinam nebo dělám záchranu při stojkách a mám skoro vyražené zuby... (učím na 1.stupni)

dendasubaristka
14. únor 2020

@searata udělej podle svého pocitu. Cítíš že je to rysk,tak to neryskuj a nejed. Stejně budeš muset časem říct že jsi těhotná,tak to řekneš dřív no. Ale pokud opravdu cítíš že je to špatný nápad,tak se tím řid.

g_m
14. únor 2020

@emamaira A kdo ty děti bude ze země zvedat? Nejslabší družstvo je právěže nejhorší, padají z vleku, nejsou schopní se zvednout ze země apod. A rozhodně jim nikdo nebude nosit lyže, je to 2.stupeň ne školka...

konidana
14. únor 2020

@searata takže já bych jela (v těhotenství jsem lyžovala)

not_blond
14. únor 2020

Já bych taky jela. Můj názor je, že co se v tomto trimestru má udržet, tak se udrží a naopak. My když jsme byli na 2.stupni na lyžáku, tak i nás, co jsme nic neuměly, rozhodně nikdo ze země nezvedal a nechytal nás.

klea81
14. únor 2020

Já oznámila těhotenství v práci v 6 tt, ještě před návštěvou gyne. Za mě je zase vyhrocene tajit to do 7 měsíce. Každou chvíli začneš zvracet a jak si to na sjezdovce představuješ? Holky mají pravdu, nikoho netahej, dcera teď byla v 6 třídě a když se nemohla zvednout učitelka jí vypnula jednu lyži a šlo to. Nás teda taky nikdo kdysi nezvedal, to sis tak nastavila sama.

emamaira
14. únor 2020

@g_m
@hankaviki proto jsem psala, že je to o domluvě s kolegy, jaké družstvo bude nejvhodnější a zda by ji někdo z kolegů pomohl. Já si nepamatuju, že by mě někdo na lyzaku zvedal, ale nejsem instruktor.

g_m
14. únor 2020

@emamaira Zvedat doslova moc ne, spis pomoct za ruku apod. Oni jsou strasne neohrabani s tema lyzema na nohach... A bohuzel neni moc prostor na pomahani, kazdy ma sve druzstvo, se kterym pracuje, takze nejde prejizdet jeste do jineho... Max zdravotnik by mohl, nez nekdo odpadne...

searata
autor
14. únor 2020

Holky, děkuji za odpovědi. Já loni byla s dětmi na lyžáku poprvé a zcela upřímně to bylo první dva dny peklo. Schytala jsem nejslabší družstvo, 15 naprostých začátečníků (u nás máme třetinu žáků Vietnamců, Číňanů a jiných, co na sněhu nikdy nebyli) a jako upřímně, kdybych nepomáhála těm nejslabším, aby se vůbec zvedli že země, tak se tam valí doteď. Sama jsem z toho byla úplně vedle, že můžou některé děti být tak „ničemné“ a to nic ve zlém. Podotýkám, že to byli vždy odhadem 70 kg a výš kluci, které rodiče pošlou z domu z gauče rovnou na svah. To jen k tomu zvedání. Vycházím bohužel z loňské zkušenosti. Letos jich budeme mít opět přes 40,jen tedy s rozdílem, že už na ně nebudeme jen 4 tak jako loni - z toho 1 byla asistentka, protože vedení nebylo schopno ani zajistit dostatečný doprovod a druhá sehnaná vyučující odmítala mít družstvo, protože na pobyt jela jako zdravotník - ještě že nás v tom nenechala, jinak bychom to asi ani nedali - já jela úplně prvně, první půlrok ve škole, vedoucí kurzu byl jen o dva roky déle vyučující stejně starý mlaďoch. Přijela jsem strhaná jak borůvky. Možná proto k tomu mám takový postoj. Nemáme totiž bohužel schopné vedení a tak se věci buďto moc neřeší nebo řeší dost pozdě, plánování předem jim též moc neříká.

searata
autor
14. únor 2020

Nevím také, jestli i když bych dostala lepší družstvo nelyzaru na starost, jestli to bude větší výhra. Bohužel každý rok jezdí i tací, kteří i přes všechny snahy dělají machry a tak se třeba loni stalo, že i přes moje doslovné pokyny a jasně nastavená pravidla kluk neposlech a na úzké spojnici, kde všichni měli jet stejnou stopu za mnou (a on byl přímo první za mnou), se rozhodl vyjet přede mne zleva (jakoby mě chtěl předjet) a velice nehezky sejmul malou holčičku. Naštěstí byla v pořádku, ale v tu chvíli se mi zastavilo srdce. Dostal ode mě takovej zjebuňk, jak snad nikdo v životě. Přesto se prostě na nic nedá spolehnout. Proto tolik váhám...

nik1
14. únor 2020

Já když v práci řekla , že jsem těhotná, tak mi okamžitě sebrali i dozory na chodbách, aby do mě třeba někdo nevrazil. Naše ředitelka byla na těhule dost opatrná. Poraď se na gyndě, řekni to ve škole (však to nemusí vynechat celému sboru) a uvidíš. Problém nás učitelek je ten, že máme pocit, že bez nás to nepůjde. 😉

searata
autor
14. únor 2020

Jen dodám, že u nás se lyžák jezdí dobrovolně (je to oficiálně jen zimní ozdravný pobyt), kde jsou zájemci že všech možných ročníků. Letos nám jede hodně sesťáků, což mám taky z loni zkušenost, že není žádná výhra (běžně se lyžáky jezdí na školách až v 7 třídě a já se nedivím).

ariadna12
14. únor 2020

Sla bych s pravdou ven

eithelwing
14. únor 2020

Jsem taky ucitelka, taky 2. stupeň, ale ne tělocvik. A i tak jsem to vedení řekla hned. Máme tam normální chlapy, co si váží práce. Aspoň mi nedávali suplovat telak a nedivili se, že tu a tam jdu pozdě, protože mi bylo zle. A udrzeli tajemství. 😊

Řekla bych to. Jo, problém to asi bude, ale kdyby se to podelalo, budeš si to vycitat. A lyžák mi zrovna nepřijde dvakrát bezpečný.

Co sehnat narychlo nějakého studenta s licencí? Můj muž takto za studentských let byl, byl to fajn přivýdělek. 😊 A ty by si mohla jet jen jako pedagogický dozor

atekram42
14. únor 2020

Podle toho, co píšeš o té náročnosti, tak bych nejela. Jinak jasně, že to na lyžích může být risk, ale víc bych se bála nevolností a únavy. Nemůžeš vědět, jak to budeš mít, ale já v prvním trimestru měla co dělat, abych byla schopná vůbec nějak fungovat. To byly celodenní nevolnosti a únava permanentní, taková, jakou jsem do té doby snad nezažila. Měla jsem problém jen jít po ulici, jak se mi dělalo mdlo. Můžeš být klidně v pohodě, to nechci strašit, ale dopředu to nevíš. Kromě toho, je teda blbé to takhle říkat, ale člověk s tím musí takhle na začátku počítat, je brzo a nemusí to dopadnout. Osobně bych nejela i z toho důvodu, že ty první týdny jsou nejrizikovější a nechtěla bych případné problémy řešit někde na horách.

g_m
14. únor 2020

@searata Tohle je ale problém vedení příp. vedoucího kurzu, který si musí dupnout u vedení. Tohle nemusíš řešit ty. Být tebou jdu první za vedoucím kurzu a zkusím se s ním o tom pobavit a pak případně za vedením a oznámit, že nejedeš ze zdravotních důvodů.

klea81
14. únor 2020

Čím dýl to oznámení oddalujes, tím bude mít vedení min času na hledání náhrady...

Sem začni psát odpověď...

Odešli