Femibion, brát ve 2. trimestru či nikoli?

mrsnikola
14. srp 2014

Zdravím dámy, mám otázku ohledně doplňku Femibion (píše se to tak snad) , jsem ve druhém trimestru a první jsem to poctivě brala na doporučení lékaře, vzhledem k obsahu kyseliny listové, která je podstatná hlavně v začátku. Nic méně, teď nevím jestli v tom stále pokračovat. Má kamarádka, která je o dost starší a od začátku měly různá podezření na genetické vady atp. to nebrala a ani netušila, že by snad měla a je to v pohodě, a takových maminek znám několik, ale i takových co furt zobou... popravdě nevím jestli chci furt zobat :D na začátku jsem si říkala, že je to potřeba, člověk kyseliny listové do sebe tolik nenatlačí...ale teď? 😒 no nevím..zkušenosti?

sarkad2856
14. srp 2014

@mrsnikola Kamarádka brala do konce těhotenství u obou holek a ted u třetího brala chytré miminko ...
já jsem taky brala Femibion 😉

evaamy
14. srp 2014

ahoj, já to pro jistotu beru, prý kys. listová zmenšuje riziko vrozených vad.. pokud jíš zdravě, tak to asi není nutné, ale mě je pořád šoufl a tak jím kde co, hlavně, aby to bylo rychlé- jím hůř jak před otěhotněním. třeba zeleninu nejím skoro vůbec, protože na ni jednoduše nemám vůbec chut a přemáhat se nejde.

jaja01k
14. srp 2014

@mrsnikola Kyselinu listovou jsem brala v prvním trimestru, pak už ne. A mám naprosto zdravé miminko 🙂

zazulka
14. srp 2014

Určitě.

bajana
14. srp 2014

@mrsnikola ja od zaciatku 2.trimestra neberiem nic, teda okrem magnezia (tvrdlo mi brusko) a teraz ku koncu zelezo (na zaklade odberu krvi, chybalo mi)...inak su za mna Femibion iba predrazene vitaminy, ktore urcite nie su nevyhnutne, navyse som sa niekolkokrat stretla s nazorom, ze po tychto vitaminovych pripravkoch sa rodia vacsie miminka...u mna sa to potvrdzuje, vahovy odhad je len nieco cez 3kg 😉

zazulka
14. srp 2014

Ha, odesláno dřív 😀 Určitě na začátku a v prvním trimestru, pak už jsem taky nezobala, někde jsem četla, že to pak už nemá smysl, ale přesný týden už si nepamatuju 😅

heduskak
14. srp 2014

taky neberu žádný vitamíny, jen jsem brala první trimestr kyselinu listovou 🙂 ale nějak bohužel nepřibírám, doktorovi to příjde divné ale do 13tt jsem skoro nejedla bylo mi pořád špatně, a ted už jím tak jako dřív trošku víc a přibrala jsem zatím 1,5kg a jsem v 17tt a doktorovi to příjde divné :/ ale plno kamarádek přibralo 6kilo za celé těhotenství

gwennie
14. srp 2014

Takhle. Když se koukneš na skladbu vitamínu zastoupených ve femibionu nebo kdekoliv jinde, zjistíš, že jsou to většinou vitaminy, které člověk denně přijme ve stravě - Cečko, několik Béček ... nedostatkem tohodle fakt nikdo netrpí. Naopak minerály/vitamíny, které těhotným nejčastěji chybí, protože jsou na ně velké nároky, ty v těhle multivitamínových přípravcích nejsou - a to železo, magnesium a kalcium. Takže doporučuju: brát kys.listovou v 1.trimestru, DHA v 2. a 3. trimestru, magnesko (předepíše doktor) a případně dobírat vápník. Kdyby chybělo železo, kolem 30tt ti udělají testy a případně předepíšou.

Trochu jiná situace je, pokud např. denně zvracíš, pak se určitě vitamíny navíc hodí, protože to stravou logicky nepokryješ. V tomhle případě se zaměř fakt hodně na ten vápník, jinak budou později trpět zuby a kosti, a na zinek, jinak vyplešatíš 🙂

mamkamarketa
14. srp 2014

@bajana to neni nikde dokazany. Je to fama. Ja brala vitaminy u obou deti narodili ve 40+0 a 39+6 a starsi mel 3030gr a mladsi 2850gr 🙂))

anulilinkaaa
14. srp 2014

@mamkamarketa já třeba měla malou 4,106 gramů a brala Femibion vitamíny. Nikdo v rodině nebyl velký (max. 3 kg) a sama doktorka to přikládala za vinu těm vitamínům. Nevím, kde se nám ten náš obřík jinak vzal 😀

zuzajda20
14. srp 2014

@mrsnikola Já brala před těhu a v 1.trimestru a pak už ne a mám zdravou holčičku a znám spoustu holek co nebraly nic a mají zdravé děti.

bajana
14. srp 2014

@mamkamarketa viem, ze to nie je dokazane, ale ja si laicky myslim, ze na tom nieco bude 😉 ... navyse ani nie je dokazane, ze nieco hrozi, ak ich tehotna po 1.trimestri neberie

frantiska85
15. srp 2014

Pokud jsi zdravá a zdravě jíš, tabletky nemají smysl, ale můžeš špatně trávit listovku a pak je Femibion nutný, protože jako jediný má listovku ve vhodné formě.

mrsnikola
autor
15. srp 2014

děkuju za zkušenosti 🙂 já se teď právě soustředím na to magnesium a vápník, fluor a to i díky zubům 🙂 😖 stravu máme dost pestrou, ostatně tatínek si na to potrpí a moje zrůdné chutě ve formě fastfoodu mi neumožňuje 😀 mě ani nešlo o váhu miminka či tak, ale spíš jestli je opravdu nutné to zobat. Já spíš dávám přednost klasické formě přijímání vitaminu, ale v prvním trimestru mi bylo jasný, že do sebe tolik věcí nenakopu 😀 ale teď už asi zvolním a budu se opravdu jen soustředit na stravu a uvidíme 🙂 děkuju moc

pampeklec
15. srp 2014

Já mám problém se zpracováním kys. listové a sama doktorka mi sice nejdřív nabídla Femibion, ale když vzhledem k tomu, že jsem si o tom něco načetla předem, jsem trochu z oboru stejně jako zbytek rodiny a rovnou jsem se jí zeptala, tak potom sama uznala, že už to v mém případě (v 2. trim., jinak zdravá, zdravě se stravující, hýbu se atp.) nemá smysl a je to hlavně na tahání peněz z lidí. Nabízet jako nejlepší možnost ho ale "musí" (koneckonců, v ordinaci od Fembionu mají snad kapesníky). Dělali mi pak ještě testy, jestli nemám té kys. listové nedostatek a mám úplně normální hodnoty. Což znamená, že i přes špatné vstřebávání se jich dá dosáhnout jenom z jídla. Takže tak. Ale chápu, že pokud někdo nemůže nebo nechce jíst denně čerstvou zeleninu, luštěniny a tak, tak je jednodušší si vzít prášek. Kromě kys. listové je tam navíc ještě jód, což může být taky trochu problém získat z jídla, když člověk skoro nesolí. Ale ryby líp chutnaj 🙂

tarien
15. srp 2014

@mrsnikola Já nejsem obecně příznivce umělých vitamínů, a spol....takže jsem v prvním trimestru zobala co 2-3 dny kys.listovou...a teď nezobu vůbec, snažím se jíst pestře. V prvním těhu jsem to dělala obdobně a malá je někdy až moc ,,chytrá" 😉 Jinak holky v okolí zobali hodně femibion celé těhu a na hmotnosti miminka nebo jejich se to nějak víc neprojevilo...to bylo spíš kdysi, v 90.letech ty vitamíny a velké děti 😉

rousse
18. srp 2014

Já osobně za sebe (jsem biolog) nejsem příznivce všech možných doplňků stravy, vitamínů a multivitamínů - už jen proto, že u zdravě stravujícího se člověka vzniká zbytečný nadbytek, který tělo neumí uložit a vylučuje se pak močí....takže výsledek je jen předražená moč🙂 ale pokud je nějaký důvod (špatné zpracovávání listovky např.), tak určitě ano.... sice se na to dívám jako na "obchod se strachem" - když to nebudu zobat, narodí se mi postižené dítě, a není mi zrovna po vůli každý měsíc cálovat 3 kila nebo ještě víc (u Femibionu 2), ale třeba já konkrétně nemám moc na výběr - jsem epileptička a antiepileptika, co beru (Depakine) jsou největší sajrajt z celého spektra antiepileptik - způsobují rozštěpové vady páteře plodu a poruchy autistického spektra, takže si nelajznu, že bych neudělala maximum, abych měla zdravé mimčo....

radulka57
18. srp 2014

@mrsnikola já brala femibion celý těhotenství , navíc protože vím, že se extra nějak zdravě nestravuju a ty vitamíny určitě nemám.

keeshka
18. srp 2014

Brala jsem Femibion před těhotenstvím a pak v prvním trimestru. Pak jsem přešla na dvojku, ale dobrala jsem jen jedno balení a to ještě, že jsem ho nebrala každý den. Jak můj endokrionolog tak gynekolog mi doporučili již Femibion nebrat. Prý je to ve 2. trimestru zbytečné. Akorát tedy beru zvlášť jód a vápník 😉 .

mrsnikola
autor
18. srp 2014

Děkuju moc, já teď přešla na extra výživu železa a tam kyselina listová obsažená je pro lepší stravitelnost, tím se mi to vyřešilo 🙂 každopádně jsem svůj jídelníček vzala z gruntu (pro jistotu), a opravdu se hlídám a jím zdravě. Akorát to železo vzhledem k mým fyziologickým předpokladům mi chybí a vždy chybělo, takže bohužel, to už zobat musím 😖 🙂 ale co už 😀

a popravdě lepší je doplatek 30,- za měsíc než skoro 700,- , to si tu stravu raději fakt ohlídám 😀

mrsnikola
autor
18. srp 2014

@rousse já souhlasím s tím,že pokud není potřeba a tělo dostává co zvládne, tak mi to přijde zbytečný. jenže moje doktorka by byla nejraději, abych si předplatila lékárnu 😀 já se na to snažím koukat selským rozumem a beru to, co jsem se dozvěděla o stravě a těle i ze školy, takže bych nerada byla ustrašená a v nervech, že něco dělám fakt špatně ☹ ale souhlasím, že pokud není nutné to brát, tak na co... druhá věc jsou peníze.. jasně, že když by mi doktorka řekla, že testy špatný a musím, že 700 dám, ale když to není nutné, raději je dám za dupačky 🙂

rousse
18. srp 2014

@mrsnikola ještě, že existují maminky se zdravým selským rozumem - já uplně šílím z takových těch dogmatických panikářek těhulek....jednou z nich se bohužel stala i moje kamarádka a jde mi z toho dost hlava kolem.... věty typu "já jsem přestala pít kafé půl roku před plánovaným těhotněním, abych se od toho očistila" mě dostávají do kolen🙂)

mrsnikola
autor
18. srp 2014

souhlasím, někdy je to drsný jak se ženy změní a "jedou" 😀 ale pravda je zase na druhou stranu, že se ráda uklidním tady, že v tom nejsem sama a nejsem divná, že nehrotím

dalja789
13. dub 2018

taky jsem ho brala,v podstatě jsem ho brala celou dobu těhotenství

martinides
17. kvě 2018

taky jsem ho brala po celou dobu, v podstatě až do porodu. Dcerka se narodila týden po termínu a měla 3570g, takže na její váhu to nemělo žádný vliv.

emilkamilka
12. zář 2018

jsou maminky co ho berou i po porodu. Je to individualní

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru