Přítel u porodu ANO či NE. Vás názor?
Ahojky děvčata jsem 24tt a přemýšlím zda vzít přítele k porodu.
Vaše názory a zkušenosti?
Vím ze je ještě čas, ale tak nudim se a zajímalo by mne jaké jste měla kdo prožitek s partnerem/manželem či bez.
Přítel se k tomu stavi tak, ze tam nemusí, ale pokud bych ho tam vyloženě chtěla a chtěla podpořit, tak půjde.
Takže nevím.
Děkuji všem. 😊
Stručné shrnutí
- Přítomnost partnera u porodu často poskytuje konkrétní emoční a praktickou pomoc, například držení za ruku, masáž zad, podávání pití, pomoc do sprchy, utírání krve nebo přebírání novorozence na vážení.
- Rozhodnutí, zda má být partner u porodu, by mělo být společné; pokud má partner strach nebo nechce, doporučuje se nenutit ho a zajistit alternativní podporu jako dula, porodní asistentka (PA), kamarádka nebo člen rodiny.
- Pravidla pro přítomnost partnera při císařském řezu se liší; v některých případech byl partner na sále při spinalní anestezii, jinde rodičky uváděly, že na sál partnera nepustili.
Nejčastější otázky
Q: Může partner být při císařském řezu?
A: Některé rodičky uváděly, že partner byl na sále při císaři pod spinalní anestezií, jiné napsaly, že „při sekci to zde není zvykem“ a partnera na sál nepustili; záleží tedy na konkrétní porodnici a jejích pravidlech.
Q: Co může partner během porodu dělat prakticky?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny činnosti jako držení za ruku, masírování zad, pomoc při dýchání kontrakcí, podávání pití, držení misky při zvracení, utírání podlahy nebo přebírání dítěte k vážení a přestřižení pupeční šňůry.
Q: Co mám udělat, když partner u porodu být nechce?
A: Doporučuje se ho nenutit, domluvit si rozhodnutí včas a zajistit záložní podporu — dula, porodní asistentka (PA), maminka nebo kamarádka — aby rodička nebyla dlouho bez „svého“ člověka.
Q: Jak připravit partnera na přítomnost u porodu?
A: Doporučené kroky zahrnují společné předporodní sezení nebo kurz, probrání očekávané role (držení ruky, komunikace s personálem), informování, že může kdykoliv odejít, a varování, aby „nekoukal dolů“, což podle diskuzí snižuje obavy.
Q: Může partner kdykoliv odejít z porodního sálu?
A: Ano; více rodiček v diskuzi uvádělo dohodu, že partner může kdykoliv jít na chodbu nebo odejít, pokud to nezvládá.
Q: Je lepší místo partnera najmout dulu nebo vzít kamarádku?
A: Dula a porodní asistentka (PA) poskytují kontinuální mentální a fyzickou podporu a obvykle lobují za přirozený porod; pokud chcete bezpodmínečně respektovat pokyny lékařů, domluvte se s dulou předem, že bude vystupovat jako podpora bez zpochybňování postupů personálu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přítomnost partnera je pro většinu rodiček významnou emocionální a praktickou oporou, pokud oba chtějí.
- Rozhodnutí o přítomnosti partnera má být dobrovolné; partnera by se nemělo nutit.
- Pokud partner nechce nebo má obavy, doporučenou alternativou je dula, porodní asistentka, kamarádka nebo matka.
Sporné názory
- Někteří považují přítomnost otce u porodu za samozřejmost a důležitý společný zážitek, zatímco jiní považují porod za výhradně ženskou záležitost a preferují rodit bez muže.
- Někteří tvrdí, že partner může být při císařském řezu (např. při spinalní anestézii), jiní uvádějí, že v jejich porodnici partnera na sál nepustili.
Otevřené otázky
- Zda dlouhodobě změní partnerský vztah nebo sexualitu to, že muž viděl porod „dole“, zůstává bez jasné odpovědi.
- Jaké konkrétní zásady platí v jednotlivých porodnicích ohledně přítomnosti partnera na sále při císařském řezu.
- Jak nejlépe připravit muže s úzkostí, aby přítomnost u porodu zvládl.
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
spinalní anestézie, císařský řez, vyvolávaný porod, porodní plán, dula, porodní asistentka (PA), přestřižení pupeční šňůry, masáž zad, prodychávání kontrakcí, porodní stolička
Místa a osoby
Praha, ČR
@strasidelko Za me urcite ano. Manzel se mnou byl u porodu 2x a bylo to skvele. Moc mi pomohl a i pro nej to byl uzasny zazitek. Takze pokud s tim on nema problem, vzala bych ho stopro. Pokud by ale problem mel, netlacila bych na nej.
@sudylichozrout Děkuji. No on je takový, ze má strach, ze by mě vnímal hůř. Má strach z toho ze by se mu to nějak mohlo zkazit názor na mě nebo na dítě. Říkal ze když uvidí jak mě to bolí a nemůže mi pomoct aby prý neměl dítěti něco za zle nebo prý nedej bože, aby viděl něco tam dole 😀😀😀
Před osmi lety se mnou byl. Podpora od něj sice na pěst, ale byla jsem vděčná, že tam nejsem sama. Teď tam nikdo nebude, při sekci to zde není zvykem. Ale kdybych rodila normálně, tak nevím. Už nám jiného partnera a ten těžce nese, když mi nemůže pomoct. Ale zase na druhou stranu jsem na druhém konci republiky než je zbytek mé rodiny, tam by to měl asi befelem. Sama bych tam byt nechtěla
Ano, pokud chce matka i otec. My si to do posledního okamžiku nevykomunikovali a nechali to plynout. Manžel tam byl a jsem za to ráda.
@strasidelko Manzel mi stal za hlavou, mezi nohy nevidel. Kdyz budu uprimna, uporodu jsem zvracela, muz mi trebaa drzel misku pred usty, omyval mi celo, pecoval o me. Pred vlastnim porodem mi pomahal prodychavat kontrakce, sprchoval me, bavil me, pomahal mi to prezit 🙂 Bez nej by to bylo daleko tezsi. A jemu doslo, co vsechno jsem musela vytrpet, aby mohl mit deti. Rekla bych, ze jsem v jeho ocich naopak jeste stoupla 🙂
Ale pokud se na to diva takto, tak ho nenut a radeji si tam vem treba kamaradku 🙂
@sudylichozrout Prave no. Nechci ho nutit. Jen řekl pokud si ti vyloženě přeju tak to dá.
😊😀
@strasidelko Hm, tak to bych asi couvla a nehrotila to. Vem kamosku a nech ho uzivat tu otcovskou roli jinak 🙂
Za mě určitě ano, ale musí chtít otec i matka. Jinak, ať se připraví na to, že může vidět dost nebo i všechno ... mě třeba chlap držel nohy, já na to už neměla sílu a viděl všechno a z první ...
@vita_ ouu tak to je dobrý ze to takhle zvládl. 👍 prave. Řeknu mu asi ze to nechám na něm. Ať se rozhodne. Odejít z porodního sálu muže asi kdykoliv ne.
@strasidelko Tak ono, když se to vezme do důsledků, trpím já, on to jen vidí, bolest si odžije matka ne on ;)
@strasidelko Můj chlap od začátku hrozne chtěl být u porodu, já byla proti. Nakonec jsem povolila, když o to tolik stál a jak jsem byla ráda, že tam se mnou je!😊
manzel byl u obou porodu a rozhodne nelituji a on taky ne. ale je to dost o povaze cloveka, on mi i hlasil zatlac uz vidim vlasky 😀. a kdyz se ho kamarad psal jaky to je ta krev a tak tak pronesl pamatnou vetu... no je to jak kdyz se kucha prase... no jo chlap s vesnice 😀 😀
Určitě ano pokud tam chce dobrovolně. Mě byl manžel 5krat u porodu a bude i teď po 6te je to úžasný zážitek a navíc strašně veliká opora se vším pomůže do sprchy že sprchy atd je to něco uzasnehooo mi t po boku manžela či přítele. 🙊🙊🙊
Bez manzela by to byl rozhodne horsi zazitek, hrozne ocenuju ze jsme to cele sdileli, ze jsem o vsem mohla mluvit s nim a ne jen s nejakou sestrou, rict mu kde to boli, co bych potrebovala, on to zaridil, podepiral me, doted na ty dva nejvetsi zazitky naseho zivota vzpominame. Chlubi se kamaradum, ze to tam ustal 😊 jen diky tomu, ze jsme tam byli my dva spolu, to bylo snesitelny...
@vikinkav to je krásný. Tak radši bych chtěla aby tam chtěl být sám od sebe a ne jen proto, ze to chci já. 😊
Manžel teda u porodu byl, ale do poslední chvíle jsem si nebyla jistá, že ho tam chci, ale všichni v okolí to brali tak, že otec u porodu prostě být má a že by vypadal jako slaboch, že tam být nechce... Já jsem teda ten typ, co když trpí, chce trpět sám a ne, aby ho u toho někdo sledoval... Ale na konec tam teda byl a bylo mi to vlastně jedno, ani jsem nevnímala, že tam je, ale myslím, že pro něho to musel být hrozný zážitek, hrozně jsem totiž řvala :D
Pro mě byl manžel u porodu neuvěřitelně důležitý. Taky se na to úplně netvářil, ale nedovedu si představit tam mít někoho jiného. Taky se bál, že to bude moc prožívat, když uvidí, jak mě to bolí a nemůže pomoct, ale zvládl to super a u druhého už byl ostřílený 😀 A pak rozhodně stojí za to výraz, když uvidí to miminečko a mají na krajíčku 🙂 Ale bez něj by to bylo všechno daleko horší a nevím, komu jinému bych teda mačkala ruku 😀 A kde by na tebe čekal? Při prvním porodu to trvalo 6 hodin od příjezdu do samotného miminka, tak si nedovedu představit, kde by byl po tu dobu on. Stejně by chodil nervní buď někde po chodbě nebo doma a žralo by ho, že neví, co se se mnou a mimiškem děje...
@anita003 no prave já taky nerada když mě někdo vidí zhroucenou. Já jsem teda hidne drobná, ale když mě něco bolí nebo naštve tak strašně sprosté nadavam. 😀ještě bych ho mohla poslat někam 😀😀
Můj manžel tam byl a byla jsem hrozne rada. Ale ob to vidět chtěl. Přemluvil doktorku, ze chce vidět i hlavičku, to jsem moc nechtěla, ale on má zážitek na cely život. Prý to bylo dokonale, nepopsatelne.
Pokud má pochyby, pak bych možná volila někoho jiného. Chápu, že pro spoustu párů je to velký zážitek, že chlap může být velkou oporou - na druhou stranu, on sám neví - dokud to neproběhne - jaký to na něho bude mít vliv. Vím celkem s jistou, že jistou "neestetičnost" procesu by můj muž dal s přehledem, ale už si nejsem tolik jistá, zda by zvládl dívat se na mé "utrpení". Jsem asi jedna z mála, ale mně samotnou u porodu překvapilo, že jsem spíše vyhledávala "ženský kruh" (manžel měl být přítomen, ale nakonec to z objektivních důvodů nevyšlo a když došlo na moment, kdy jsme ho mohla zavolat, neudělala jsem to). Ani u jednoho porodu nebyl žádný muž (včetně lékařů) a naprosto mi to vyhovovalo. Pokud ale nebude manžel, vřele doporučuji jinou podporu - kamarádku, sestru, dulu nabo PA, které věříš.
Bude to fungovat pouze pokud oba dva chtějí a nedělají to "kvůli tomu druhému." Pokud je muž vynervovaný, tak celkem snadno ty emoce přenese na ženu a může to být u porodu dost kontraproduktivní... Dula, kamarádka či někdo z rodiny pak může být mnohem lepší oporou.
@strasidelko toho jsem se taky bála, že mu budu sprostě nadávat za to, co provedl :D na konec jsem teda nadávala jenom tak obecně :D
@anita003 😀😀😀 no přesně.
Kdyžtak to nějak zvládnu sama. 😊 nebudu ho nutit. Děkuji je krasne číst vaše zážitky. 😊 je to teprve 24tt a už bych rada aby byl začátek listopadu 😊
Pro mě byl manžel obrovská psychická podpora u porodu. Vážím si toho, že tam byl, protože z krve se mu dělá špatně.. vydržel to až do konce a pak až se šel nadýchat ven vzduchu, aby neomdlel. Pokud by ale nechtěl, tak bych ho nenutila. 🙂
@strasidelko ctu to o tom ze se boji ze by zmenil nazor. No tak za me teda vul... promin, ale tohle nejaak nechapu. Ty sw taky bojiis ze budes mit diteti neco za zle? Protoze tebe to bolet bude urcite. A ze by videl neco dolle, tak at tam necumi. Tvl zohle by me.zeda nadzvedlo ze zidle.
@barulina 😀😀 mě to taky rozcilovalo, ale co nadělám. Chlapi jsou větší babovky no.
Tak jasný ze mě to bude bolet, ale na to nemyslím. Spis na to ze budu za tu bolest mít největší odměnu. 😊
Měla jsem manžela u porodu a rozhodně nelituji! Při kontrakcích mi pomáhal sprchovat, obléknout, dával mi napít.. a při samotném porodu taky, musel mi držet nohy, neskutečně jsem se klepala, takže viděl opravdu ''všechno'' 😖 Ale tohle jde všechno stranou, když se milujete, je mu to jedno, těší se stejně jako ty, až vykoukne ten maličký uzlíček 🙂 Pro něj to byla pocta být u toho. Hlavně po tom mě šili a šla jsem do sprchy a manžel šel s malou na vážení, takže pro mě taky + že se nám neztratila z očí.. Jo a sprostě jsem taky nadávala, sice ne jemu ale co máme na to právo 😀

Ano pokud chce. Me osobne by vadilo kdyby partner nechtel. Nastesti otec dcery chtela spucasny partner az se podari chce taky