Hrdlo na 1,5 cm ve 35tt, můžu rodit kdykoliv?

kophana
26. dub 2013

Ahoj, ráda bych znala názor/zkušenosti - po téměř 14 dnech nemoci (bolest v krku, neskutečná rýma a kašel) jsem si nejspíš přivodila díky šílenému kašli podle kontroly ve 35tt otevření děložního hrdla na 1,5 cm (při předchozí kontrole nic), dle zprávy "čípek vyhlazen", PPHL I. Podle doktorky mám mít klidový režim, ale prý nemusím vyloženě ležet, vlastně mi řekla, ať nechodím na túry (?) - sotva lezu🙂) jen řekla, že asi přenášet nebudu a že to co mě asi bolelo byly kontrakce, ale vůbec netuším, jestli teda můžu rodit kdykoli nebo se to dá ještě ten měsíc držet? Snažím se už kašlat jen minimálně a možná budu mít hloupý dotaz - ale to "otevření" už zůstává, drží se nebo narůstá - nebo je možné, že se zase uzavře? Jaké máte zkušenosti? Tvrdnutí břicha mě trápí už od 4. měsíce, teď beru denně 2 sáčky Magnosolvu, ale odpoledne už mě břicho stejně dost bolí a občas už si říkám, že ty kopance jsou drsné a jestli náhodou už nerodím.. samozřejmě se teď víc hlídám a bojím, co mi to řekla a nevím, jak se uklidnit nebo co teda ne/dělat... díky za rady!

zlatelevizeedna
26. dub 2013

Ahoj, nezavře, zůstaneš otevřená, ale udržet se to dá. Já byla od 35tt na 3 cm otevřená, čípek žádný, pan doktor se se mnou loučil slovy, že do pár dnů porodím... A to samé jsem slyšela na každé kontrole v porodnici až do 40tt - rodila jsem nakonec přesně na termín😀. Tvrdnutí břicha jsem měla taktéž už od poloviny těhotenství, koňské dávky magnézia nepomáhaly, bála jsem se, že nepoznám, že rodím, protože břicho mi tvrdlo opravdu často. Nakonec mi praskla v noci doma voda a za 2 hodiny a 10 minut byl syn na světě🙂.

kophana
autor
28. dub 2013

@zlatelevizeedna no a dodržovala jsi prosím nějaký režim nebo jen ležela? divím se, že mě doktorka nikam neposlala, řekla, že je zbytečné abych ležela v nemocnici... na druhou stranu když jsem odcházela, tak prý kdyby se něco změnilo, mám jí zavolat (jestli taky nemyslela, že porodím🙂.... to tvrdnutí mě děsí, říkám si, jestli už nerodím nebo bych neměla jít na kontrolu do porodnice, v noci kopance a dost se mele, "dole" mě to nějak pulsuje... samozřejmě jsem teď víc nervní, rodit ještě nechci🙂 ale to se asi nedá ovlivnit a záleží jen na mimču, co? chci vydržet silou vůle🙂 včerejší bouřka mi moc nepomohla🙂

zlatelevizeedna
28. dub 2013

@kophana snažila jsem se odpočívat, přes den polehávat, od pánve ve zvýšené poloze - hlavně tedy do toho 36tt, protože předčasný porod mi hrozil už dlouho předtím, pak už jsem ale fungovala v rámci mezí normálně - chodila jsem na procházky (normální, ne vysokohorské túry), pracovala doma (zase spíš lehčí věci, ne něco tahat a lámat skály), prostě jsem si řekla, že jestli se má narodit, narodí se, a jestli má vydržet, vydrží. A bouřek bylo teda taky požehnaně😉.

kophana
autor
29. dub 2013

@zlatelevizeedna podkládala sis jen pod zadek nebo i nohy nahoře? mě to dělá problémy, při ležení na zádech se mi dělá špatně☹ zkoušela jsem nohy na balon, tak našikmo, ale to jsem neměla nic pod zadkem... leda tak ležení na boku a to mě zase mimčo kope.. v sedě na balonu mi břicho hodně tvrdne i přes magnezko, takže teď babo raď🙂)

zlatelevizeedna
29. dub 2013

@kophana měla jsem celou postel nakloněnou nohama nahoru, dělá se mi blbě, jen si vzpomenu, protože to bylo nepohodlné.

kophana
autor
29. dub 2013

@zlatelevizeedna celou postel? jako doma? tak to mě fakt nenapadlo🙂

zlatelevizeedna
29. dub 2013

@kophana ano ano🙂. Poradil mi to pan doktor.

jandulinkaa
29. dub 2013

Ahoj, já jsem ve 32. týdnu a celý minulý týden jsem ležela v nemocnici. Na kontrole mi dr. sdělili, že mám hrdlo jen 19mm, na půl prstu prostupné a je tam zřetelný funneling. Mimčo je navíc hodně dole a tlačí hlavičkou, proto ten funneling. Navíc mám denně bolesti břicha jako při menzes, trvají skoro celý den a noc, břicho mi tvrdne jen tak 3-5 krát za den, což je jediná pozitivní zpráva. Tak už jsem se chystala pomalu na porod a po týdnu v nemocnici se mi hrdlo zavřelo a prodloužilo na 2 ,5 cm, takže určitě klidovým režimem se to spravit může. V nemocnici jsem měla zvedlou postel, doma si podkládám pánev a nohy, ty ještě výš než pánev a snažím se opravdu ležet, i když s tříletou dcerou to moc nejde 🙂. Doufám, že vydržím alespoň do 36. týdne! Jinak beru magnézium, 8 tabletek denně a na noc 2 tobolky utrogestanu na zavádění...

evelp
29. dub 2013

já teda nevím, ale mě bylo řečeno, že to vlastně moc neovlivnuje...já jsem měla tohle cca měsíc, možná déle a jela jsem tak i k porodu i když mi praskla voda, až později se to rozjelo..rodila jsem přesně na termín

kophana
autor
1. kvě 2013

@jandulinkaa no já moc těm lékařským termínům nerozumím☹ mě o hrdle nic neříkala, jen že čípek vyhlazen (?) ... a funneling je co? jsem zvědavá, jak zítra dopadnu na kontrole, jestli jsem pořád na 1,5cm nebo můžu být znovu zavřená? a čípek že by se taky prodloužil... ta zvednutá postel je pro mě dost nepřestavitelná, vždyť musíš být s odkrvenýma nohama a vše v hlavě ne? utrogestan je na co? našla jsem, že je k podpoře v časné fázi těhotenství, to ty už nejsi ne?

jandulinkaa
2. kvě 2013

@kophana jak mi bylo vysvětleno v nemocnici, hrdlo drží dělohu, pod ním je čípek, když čípek už nemáš, tak to prý nevadí, hlavně, aby se ti neotevíralo hrdlo. Funneling znamená otevírání hrdla zevnitř, utvoří se takový tvar nálevky, většinou, když mimčo tlačí hlavničkou na hrdlo a to se začne otevírat. Je tam nebezpečí toho, že čím se ta nálevka bude zvětšovat, hrdlo už neudrží tlak a hrozí prasknutí plodové vody. Že by se hrdlo znovu zavřelo, je hodně málo pravděpodobné, čípek se může prodloužit. Tu postel jsem měla zvednutou mírně, ani jsem to skoro nepocítila. Utrogestan se dává v prvních třech měsících a pak na udržení těhu, pokud není tvrdnutí břicha, v tom případě spíš dávají gynipral, to je docela drasťák. Utrogestan obsahuje přírodní hormon progesteron a ten by měl v mém případě to hrdlo udržet, samozřejmě při klidovém režimu. Pokud by se mi to zhoršilo, to se dozvím v pondělí, tak by mě asi zase hospitalizovali nebo nasadili gynipral.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru