Jak obrátit miminko? Ve 32tt je hlavičkou nahoře

bejushenka
16. čer 2015

Ahoj maminky, čekám druhé miminko, jsem 32tt a miminko je pořád hlavičkou nahoru. První miminko šlo kvůli stejnému problému císařským řezem, pokud se mi teda prcek neotočí, automaticky půjdu na císařský řez ☹ ☹ V prvním těhotenství mě taky pořád utěšovali, že se obrátí bla bla... teď zkouším homeopatii, moxuju si nohy a ještě budu užívat pulsatillu 30 ch - což je homeopatikum. Problém je, že miminko sebou mlátí tak šíleně, že nemůžu v noci spát, chce se mi z toho zvracet a já totálně nevím, jestli se otočilo nebo ne. Nechci aby se mi zamotalo do pupeční šňůry nebo něco podobného, poradíte mi? 😒 Máte s tím zkušenosti?

koncita
16. čer 2015

@bejushenka možná to, že tak divočí, znamená, že se otočit chce, ale z nějakého důvodu mu to nejde....zajdi si raději na kontrolu, extrémně bolestivé pohyby by se neměly podceňovat....jinak moxování jsem v těhotenství hodně chtěla vyzkoušet, ale už jsem byla moc těhotná a odmítli mě, zajímalo by mě, zda to opravdu funguje....držím palce! 🙂

monul88
16. čer 2015

švagrová taky neměla dítě hlavou dolů a pomohla jí akupunktura.

marty154
16. čer 2015

Já měla malého taky hlavičkou nahoru,tak jsem pak cvičila nějaké cviky na otočení,bylo to jakoby"kočičí hřbety" mělo se to cvičit alespoň 2xdenně 5minut,ale když byl čas cvičila jsem vícekrát denně a malý se mi pak otočil a už zůstal hlavičkou dole.Ale může tam být i jiný problém,např.:krátká pupeční sňůra.........tak hodně štěstí 🙂

snecek.v
16. čer 2015

Měla jsem první dcerku hlavičkou dolů - normálně, druhou v 32tt příčně, v 37tt hlavičkou dolů a v 39tt zase zadečkem natlačenou v porodních cestách.. Rodila jsem tedy svoje druhé dítě KP přirozeně, ale už jsem nestihla nic podniknout pro obrat - protože jsem se v pátek dozvěděla, že je zase KP a v pondělí jsem rodila.. Jen jsem četla takové šílené rady - jako udělat stojku v bazénu, taky vím, že v Brně v Bohunicích dělají obrat miminka přes bříško - že je otočí. Ale opravdu tam může být nějaký problém např. krátká pupeční šňůra. Mám známou, ta teď rodila císařským řezem svoje třetí dítě z důvodu, že všechny tři byly KP..Držím palce - je ještě brzy, může se otočit! 😉

bejushenka
autor
18. čer 2015

Já vím, že se ještě může otočit, ale jak říkám, poprvé to nevyšlo. Slyšela jsem, že to může být i tvarem dělohy atp. Mám hlavně strach aby se mi mimčo třeba nezamotalo do pupeční šňůry, když tam sebou tak mele. Proto nevím, jestli moxovat, protože po tom sebou vrtí ještě víc (koncita: já si to moxuju sama, na to člověk nemusí nikam chodit a fakt u toho drobek řádí), zkoušela jsem i ty cviky, ale zatím se mi zdá, že se tak možná sem tam naklání, ale pak se zase vrátí hlavou nahoru ☹ ach jo, já nevím, že na císař chodí někdo dobrovolně, vždyť ta rekonvalescence je děsná a taky se toho bojím, protože kdybychom chtěli ještě třetí, tak 3 císaře už jsou dost problematické ☹

hohe
18. čer 2015

@bejushenka naše první bylo také hlavou nahoru, nožičky v porodních cestách, nehrotila jsem... Myslím si, že pokud se dítě nechce otočit, má to nějaký důvod... otočit se může klidně týden nebo den před porodem... Já mám za sebou 2 císaře a když jsem se ptala na třetí dítě, bylo mi řečeno, že v pohodě, jen se budu více sledovat... Třetí teda neplánujeme, ale zajímalo mě to, co by kdyby... Hlavně to nehroť Anička se mi taky podle mého snažila otočit, občas to až bolelo, ale neotočila se...

maki_j
18. čer 2015

já jsem 33. týden a mám ten samý stav. Doporučili mi dělat jakoby stojku a svítit světýlkem na bříško směrem dolů, aby se za světýlkem "vydal". Zatím asi žádná změna:( Tak snad se nám přetočí, taky bych nerada císaře. Ale údajně se opravdu může otočit i den před termínem. Hlavně nevím, zda v tomto stavu pořizovat Aniball apod, kdyby císař fakt hrozil:/

mrkew
20. čer 2015

před týdnem jsem byla na kontrole a mala byla hlavou nahoře 33 tt, ale dělala jsem kočiči hřbety a přijde mi že mě ted vic pokopava pod žebry a jakoby v levem boku někdy to je bolestive tak nevim jestli to nějak řešit nebo nechat být do další kontroly, holky když b se mala neotočila do porou mohu řici že chci cisaře?? nerada bch podstupovala nějake riziko při porodu kp

akankeo
20. čer 2015

ja bych neotacel.a Prvni dceri konec panevni zachranil zivot. Selhavaly ji prutoky, ja chtela rodit normalne, cisare stejne v moji porodnici davaj az ve 40.tydnu, ale diky konci panevnimu me hnali na ultrazvuk v 38. tydnu, aby zkontrolovali polohu a zjistilo se, ze ve mezhubla, ze pomalu selhavaji pupecniky a sla hned ven. Kdyby se mi ji podarilo otocit, monitor byl v 38. tydnu jeste dobry, dalsi by byl ve 40. a to uz by tu s nami nebyla. Jian kja kazdy den rukama dratkovala parkety, dite se otocilo ale nastesit se pak zase otocilo nazpatek - mam prostornou panev... Jinak na cisare se automaticky jit nemusi ale dneska je to hold moderni pritom je spousta zen co porodila KP a v mem okoli vsechny bez komplikaci a bez siti coz povazuji za uctihodne...

nonnni
20. čer 2015

Neotacela bych, verim, ze ke kazde pozici ditete je duvod a pokud chce byt hlavou nahore, tak bych to respektovala a radeji mela cisare, nez resila, ze se pri nejakych pokusech o navrat do sve polohy priskrti na pupecniku. Jsem velky odpurce mechanickeho otaceni, neco jineho je, kdyz to nakonec udela samo, i kdyby na posledni chvili. Otocit se muze doslova az pred porodem, ale pokud ne, nervala bych to pres zavit ze strachu pred cisarem, je velika sance, ze v pohode odnosis i treti/ctvrte dite...

akankeo
20. čer 2015

@mrkew dobre si to rozmysli s cisarem na prani, zkus se treba poradit s dulou nebo nejakou porodni asistentkou nez ho budes vyzadovat, ona to neni zas takova prochazka ruzovym sadem a muze ti to ohrozit dalsi miminko v dalsim tehotenstvi Nejdriv sem tu chtela vypsat svoje zkusenosti, ale zase te nechci zbytecne strasit, u me vse dopadlo dvakrat dobre a kdo vi, treba ot tak dopadne i potreti i kdyz to tak zatim nevypada...

gepe
20. čer 2015

@akankeo ono ani nejde tak o to, ze sekce pri kp je moderni, jako o to, ze uz vetsinou neni moc porodniku, kteri porod kp zvladnou levou zadni a nevezmou si to prip. riziko na sebe.
@bejushenka asi Te nepotesim, zastavam stejny nazor jako @nonnni.

hanik73
20. čer 2015

Žádné otáčení bych nepodstoupila.Rodila jsem před 16.ti lety syna KP a porod byl spontánní a naprosto v pohodě.Pouze jsem měla Epidural.Syn vážil 3750g.To,že se miminko neotočí má podle mě svůj důvod.Císařský řez není v tomto případě podmínkou.Pokud dítě má do 3 kg,může se porodit normálně.U nás tehdy špatně odhadli váhu na UZ,proto jsem mohla rodit normálně a jsem za to ráda.Podstoupila bych to klidně znovu.

akankeo
20. čer 2015

Zkuste si o tom opravdu promluvit treba s nejakou dulou nebo dobrou porodni asistentkou, co ma s koncem panevnim zkusenost. Takove zeny dokazi i dobre posoudit, co pro Vas bude lepsi po nekolika rozhovorech. Jinak tady je na toto tema zajimavy clanek http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-mimin... a tady jedna bakalarska prace, v kazuistikach jsou zkusenosti maminek s cisarem i normalnim porodem https://is.muni.cz/th/395544/lf_b/Porod_koncem_... . , je tam dobre popsano, jak se miminko vybavuje. A pokud rodit prirozene, jednine v nejake vetsi porodnici, v mensich s tim vetsinou nemaji zkusenosti snad krome Horovic a radsi posilaji prave na ten cisar. Deti s koncem panevnim jsou snad jen 4 procenta a kdyz se vezme kolik procen z toho se dnes rodi prirozene, neni se cemu divit, ze porodnici co to umi nejsou vsude. Zkuste si klidne zalozit diskusi se zkusenosti maminek co KP odrodily, at si muzete udelat vlastni usudek, co zvladnete a nezvladnete vite stejne jenom vy

akankeo
20. čer 2015

@gepe ve fakultni nemocnici se vzdycky nejaky najde, takze volby jsou, pokud se nejedna o prekotny porod. Napriklad v apolinari znamem cisarem takovi jsou. Nemeli problem vse domluvit, umi odrodit prirozene i dvojcatka, kdyz to maminka chce a na toto tema by se tu strhla asi jeste vetsi diskuse nez na porod koncem panevnim, protoze to je jeste vetsi rarita. S jednou takovou maminkou jsem tam lezela na sestinedeli...

molynka
20. čer 2015

Já slyšela o metodě spinning baby, jsou to jednoduché cviky, které se mohou cvičit od 2.trimestru na otočení miminka 🙂 A taky je prý dobrý všechny věci dořešit a nachystat a miminko se prý pak otočí 🙂

gepe
20. čer 2015

@akankeo napsala jsem vetsinou ne ze nejsou 😉 jinak o dvojcatech me o tom nemusis presvedcovat, znama i kdyz velmi rizikove uz tehotenstvi rodila dvojcata klasicky a porodila je v poradku 🙂 moje mama a teta taky sly klasicky a babi ok, babi sourozenci opet jednovaj taky ok, a dal hloub do linie taky ok 😅 jako rarita mi to neprijde ani v dnesni dobe 😅 zensky kdyz budou cist mnohem min ruzne diskuse apod. budou nejednou klidnejsi a nejedne se mozna i diky tomu bude lip a bez vetsich nervu i stresu rodit 🙂

gepe
20. čer 2015

@akankeo avsak musim i podotknout, ze pokud je dite kp a samo se neobrati, tak je to z nejakeho duvodu a nejen napriklad z duvodu, ze ma malo mista 🙂 takze to chce opravdu vysokou obezretnost v pripade vag.porodu a i znalosti porodnika s timto druhem porodu, to same i u porodu dvojcat. Pokud zena porodi sekci, nevidim na tom nic spatneho, ci ze by byla o neco v ramci vztahu matka dite ochuzena. Vaginalni porod boli pred prichodem ditete na svet, porod sekci boli po prichodu ditete na svet. Matkou se zena nerodi, ale stava, nekterym ani porod k tomu nepomuze, vetsinou se vsak nastesti z matek stanou mamy nezavisle na tom, jak dite prislo na svet, i ci je treba adoptovaly 😅

apacheee
AMBASADORKA
20. čer 2015

@gepe Já třeba rodila syna KP, naprosto v pohodě a opravdu se ukázalo, že žádný objektivní důvod, proč se neotočil, nebyl. Všechno bylo v pořádku, jen se mu tak asi líbilo více🙂

apacheee
AMBASADORKA
20. čer 2015

@mrkew Z jiné diskuse vím, že asi budeš rodit v Ústí. Já jsem tam rodila svoje miminko přirozeně KP, bylo mi to teda i přímo doporučeno, ale pokud bych chtěla na císaře, nebyl by to pro ně žádný problém🙂 Jinak, pokud se pohlídá; pár věcí, není přirozený porod KP o nic riskantnější než normálně při PPH

nonnni
20. čer 2015

@apacheee ze se mu tak libilo beru, jako objektivni duvod ho netlacit uz prenatalne do neceho, co se mu nelibi 😉

akankeo
20. čer 2015

@gepe ja sem sekci rodila dvakrat. Podruhe protoze mi malem praskla jizva, behem 10 dnu sla ze sily bezpecne pro porod na jeden mm, no oni by mi to stejne nevyvolali, ale v jine porodnici mozna jo a i bez dalsiho ultrazvuku neb moje pojistovna nerada plati, a to by byl prusvih. Po druhem porodu jsem nemohla dostat telisko kvuli velmi slabe jizve. Ted se bude rozhodovat zda tehotenstvi kvuli jizve neukoncit, i kdyz pocet roku od posledni sekce je dostatecny. Mam prvni tehotenstvi co me boli diky srustum, a to jsem o jizvu pecovala jak jsem mela vcetne tlakovych masazi a masazi na podporu oddeleni jednotlivych vrstev tkani. Ja kdybych nemusela, nesla bych ani do jedne sekce, jedine co si rikam je, ze mam stesti a alespon to astma se nam vyhnulo. Kamaradka co ma obe holky sekci, tak ho maji obe dve, prece jen je tam vyssi pravdepodobnost, jak se nevytlaci voda z plic atd... Proto kdyz je moznost mit mimco normalne, pisu o tom zvazit vsechny moznosti. Statisticky se se zvysujicim poctem cisaru nesnizuje pocet komplikaci u maminek a miminek ani umrti, takze to o tom zpusobu stejne neni a cisar je mnohem vetsi zasah do tela nez porod a take ma sve komplikace, kdyby ne, rodila by tak dneska uz kazda, protoze porodnici by zeny nechtely nechat porodit zadne dite prirozene protoze co kdyby se neco nepovedlo a zenska je pak hnala k soudu...

gepe
20. čer 2015

@akankeo cisar je vseobecne vetsi riziko pro matku a vag.porod pro dite. Neresim statistiky a nezavrhovala bych i duvod, ze cim dal vic zen rodi pozdeji, vic let pro rozvin ruznych neduhu apod. Ja sama rodila sekci a ne jen z nejakeho rozmaru. Zadne komplikace nastesti s hojenim jizvy vnejsi i vnitrnich. Mala je naprosto v poradku.
A k tomu astmatu, porozena jsem byla vaginou i kdyz moje mama mela velkou ztratu krve, pamatuje si akorat nejvic ze rekla jmeno a zdali mam vsechny prsty, jinak dodnes spis vse v mlze. Mam stredne tezke bronchialni astma 🙂 a nemam ho ani diky ockovani, ale dost silnou gen predispozici z tatovi strany a taky mezi nami, v 86 jsme behali jako deti venku, mavali na 1. Maje v pruvodu a pritom na nas a vse kolem padal spad z Cernobylu. Ale to uz jsem OT. Tim chci rict, ze ne za vse muze sekce ci ockovani, nebo ze zena nekojila aj.
A ze zeny chteji hnat porodniky k soudu? Casto maji porodni plany, duly a tvrde trvaji na svem scenari porodu nezavisle na momentalni situaci a vyvoji porodu. To je za me vec, proces, ktery proste nejde naplanovat a ja jako nelekar rikat co maji delat a nemaji. Je to o komunikaci a dialogu, ktere casto jak ze stran lekaru ale i casto ze strany zen nejsou. Jak se rika a i plati: lina huba hole nestesti.
Tobe drzim pesti at je vse v poradku s vami obema a nedojde k nejhorsimu scenari, ktery jsi nastinila.

gepe
20. čer 2015

@akankeo omluv prip. preklepy, tukam na tlf 😅

bejushenka
autor
20. čer 2015

Já už jsem jednu sekci měla, ačkoli jsem se jí chtěla vyhnout. Mám krásnou holčikčku, kterou jsem ale nekojila, protože mi ji v porodnici, zatímco jsem byla v ibmu, nacpali mlékem ze stříkačky a malá už se pak nechtěla namáhat sáním. Teď je pořád nemocná, ačkoli se snažíme zdravě jíst a užíváme bylinky, věčně do ní doktoři cpou ATB, každá nemoc se totiž projeví čtyřícitkami a dalšími příznaky v takovém rozsahu, že končíme v nemocnici. Proto bych miminko raději obrátila, aby přišlo na svět přirozeně, získalo imunitu a mohlo být přirozeně kojeno. Porod je určitě náročný, ale pořád lepší než se hojit po operaci a k tomu se ještě starat o děťátko. Než se člověk dostane do normálu, tak to trvá dlouho, zatímco maminky, které si protrpěly porod už po několika dnech (ne-li hodinách) byly v rámci možností shopné starat se.

apacheee
AMBASADORKA
20. čer 2015

@bejushenka No, ale ono je prostě možné, že miminko neobrátíš, i kdyby ses stavěla na hlavu. Já zkoušela všechno možné, ale bez výsledku. Nakonec jsem teda rodila normálně KP. A ty bys do přirozeného porodu nechtěla jít?

gepe
20. čer 2015

@bejushenka to ze je stale nemocna me mrzi ☹ ale nemusi to byt dusledek toho ze se narodila sekci a ze jsi nekojila. Ja treba po sekci druhy den - ctvrtek - nevstala z postele, sla jsem do kolen. V patek uz ano a v sobotu uz jsem o malou pecovala, v nedeli nas pustili domu. Byla jsem na tom lip nez nektere maminky na sestinedeli..
Osobne bych taky kp neotecela pokud se dite neotoci samo. Duvod sekce u me byl jiny nez kp plodu.
Pokud chces rodit klasicky, prober vsechny moznosti s lekari kde budes rodit a ptej se na cokoliv Te napadne, vcetne moznych rizik, hlidani prubehu klasik porodu kp atd.

akankeo
20. čer 2015

@bejushenka ja se sice za cisare neprimlouvam, ale o obe dcery jsem se po porodu starala velmi brzo i sem obe kojila stejne rychle jako maminky co rodily normalne a to nemam idelani bradavky, takze to mel byt problem. Na druhou stranu moje deti nechteji za zadnou cenu UM, takze to byla asi moje vyhoda. Prvni jsem mela po 10 hodinach od operace u sebe, druhou po 24 a to jsem teda rozchazela uz hur, jak se clovek rozlezi, ale hormony udelaly sve, takze sem si ji proste vynutila a v pohode, mela jsem ale epidural, po klasicke narkoze to je asi horsi... Na ty problemy bych klidne vyzkousela i nekoho mimo klasickou medicinu, velmi dobre vysledky jsou napriklad u kineziologie, kamaradky syn mel to stejne a po nekolika navstevach se to upravilo, taky tomu moc neverili, ale pani mela i psychologicke vzdelani, takze se ta alternativa pro ne dala zkousnout a od te doby to jenom doporucuji - tohle byla pani Cervinkova, ale urcite se ri dobrem hledani najdou i jini sikovni ne vylozene sarlatani. V pribuzenstvu zase pomohla kraniosakralni terapie, mala mela umrit dle lekaru z motole, pak to zmirnili, ze nebude nikdy chodit a zvladli to, mala je ziva, zdrava, bohuzel slepa na jedno ocicko a porad musi jeste cvicit a mit rehabilitace, ale chodi, neni nijak jinak postizena a ted jim bude nastupovat do normalni skoly a to bez asistentky. Ono kdyz jsou deti casto nemocne, tak je to i o rodicich a nejakych neresenych problemech, ktere si clovek casto ani neuvedomuje, ale deti maji antenu na vsechno. Ja se treba vzdycky osypala jako mimino, kdyz byla mama nervozni treba ze zkousek..

kvakuska
20. čer 2015

@bejushenka já bych mimčo do nějakého otáčení nenutila, respektovala bych jeho přání mít hlavičku nahoře ... navíc to že se otočí ti stejně nezaručí, že otočené zůstane, kamarádka dělala vše pro to, aby se jí dítko otočilo, nakonec se jí to povedlo, začala rodit dítko hlavičkou dolů a ono se jí při porodu znovu otočilo hlavičkou nahoru a hned z toho byl akutní císař ... jiná kamarádka také cvičila, aby dítko otočila, povedlo se, ale při porodu se otočilo příčně a opět akutní císař ... a nakonec známá, den před porodem byla u lékaře a byl potvrzen konec pánevní, v noci jí odtekla voda, dojela do porodnice a lékaři zírali, dítko bylo hlavičkou dolů ... ono ne všechno se dá ovlivnit ... lepší je smířit se s tím jak to je a tomu přizpůsobit plány na porod 😠 ... pomíjím že ani dítko hlavou dolů nezaručuje přirozený porod, mně odtekla voda, dcera už byla po x hodinách prakticky na suchu a stále nehodlala sestoupit di porodních cest, držela se zuby nehty stále nahoře, než aby mi skákali po břiše a rvali ji dolů, tak také císař ... po 20 hodinách jsem byla schopná se o ni plně starat, císař byl pro mne naprosto zanedbatelný zákrok ... je to jen o tom, jak si to matka v hlavě nastaví 😉

zulitvi
20. čer 2015

Nečetla jsem zbytek .. Mně doktor od 30.tt radil svítit baterkou na spodek břicha - prcek prý jde za světlem, aby manžel mluvil u spodku břicha - prcek prý jde za hlasem, doporučili mi umývat podlahu na kolenou, ležet s podloženou pánví, dělat kočičí hřbety.. Malej se neotočil, měl málo místa, takže jsem musela rodit císařem ..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru