Miminko koncem pánevním, hlavička v levém podžebří

monikagurthova
7. bře 2016

Ahojte, zrovna jsem přišla od doktora, kdy mi řekl, že mrně je natočené koncem pánevním (ve středu jsem 34tt) a že hlavičku má v levém podžebří, což je trochu komplikované při pokusu o otočení se. Máte nějaká z vás stejnou zkušenost? A otočil se nakonec prcek hlavičkou dolu? Doktor mi doporučil vysávat a dělat kočičí hřbety :D :D :D

jhhd
7. bře 2016

Tak docela chápu vše, čím si teď vnitřně procházíš, protože jsem si tím jako prvorodička prošla taky. O to víc mě štvou přemoudřelé názory lidí, kteří s tím nemají vůbec žádnou zkušenost a většinou o tom ani nic neví.

Celé první těhotenství byla naše dcerka v poloze KP, hlavičkou dolů byla jen jedinkrát a to v 16. tt. O tom, na jaké straně či kdě měla při KP hlavičku, mě tedy nikdy nikdo neinformoval. Nastudovala jsem o tom, jak dítě otočit a případně i přirozeně porodit všechno možné od babských rad až po lékařské zákroky a jejich rizika. Vše jsem postupně vyzkoušela. Miminku jsme až do konce těhotenství svítili, pouštěli hudbu, podkládali můj zadek, cvičili kočičí hřbety atd.. Když nic nepomohlo sama jsem si ve 36.tt. požádala doktorku o žádanku na otočení zevními hmaty. Doktorka sice říkala, že se ještě otočit může (protože otočit se může vždycky), ale zároveň souhlasila s tím, že pokud se má obrat podařit je nejvyšší čas. Zjevná příčina, proč by se obrat povést neměl nebyla a nikdo ji neviděl ani na UTZ. S úspěšností obratů jsem byla smířená a všechny informace jsem měla dávno nastudované. Obrat nebyl příjemný, sílu samozřejmě doktoři použít musí, ale není to nic, co bych nepřežila a rozhodně to na mě ani mém břichu nezanechalo žádné trauma či jiné následky. Za každou cenu nic nikam doktoři nervou. Když to nejde, tak to prostě nejde. Miminko bylo celou dobu monitorováno, vesele si spalo a nenechalo se pány doktory rušit. Obrat se bohužel nezdařil a nikdy se neukázalo proč. Našla jsem si tedy porodnici, kde mají s KP velkou zkušenost a rodičky od přirozených porodů KP neodrazují, ale naopak je podporují. Porodila jsem klasicky vaginálně po vyvolání porodu v den termínu, vše proběhlo hladce a bez problémů. A to vše dle mého názoru díky mé psychice a skvělé podpoře a asistenci doktorů (do porodu prakticky nezasahovali - dostala jsem 1 vyvolávací tabletku, a pak už vše plynulo samo).

Takže můj názor: Nevidím důvod, proč by měl člověk kvůli KP okamžitě rezignovat a smířit se s císařem. Rozhodně bych raději vyzkoušela obrat než šla rovnou na sekci. Pokud se jako prvorodička přirozeného porodu KP bojíš, ale sekci nechceš, tak určitě obrat zkus. Pomůže ti to i po psychické stránce. Já osobně už bych u dalšího těhotenství na obrat nešla, protože vím, že porodní cesty už jsou po dvou těhotenstvích pěkně vytahané a navíc mám s rozením KP jen dobrou zkušenost. Rozhodně jsem nikdy toho, že jsem obrat podstoupila, nelitovalo. Ohromně mi to tehdy pomohlo alespoň po psychické stránce. Pokud budeš chtít rodit přirozeně, tak si najdi porodnici, kde s tím májí zkušenosti, protože psychika a zkušení doktoři jsou při porodu KP ještě důležitější než při porodu hlavičkou.

blondynka400
7. bře 2016

@monikagurthova zkus, uvidíš, jaká bude reakce 🙂
Jsi zatím ve 33tt, času na otočení má ještě dost. A když náhodou ne, porodit se to dá. Jsi vysoká, určitě nemáš uzounkou pánev, budeš mít dobrý břišní lis (díky výšce), to všechno jsou důležité věci u KP 😉

lenbela
7. bře 2016

Mám dvě děti. Obě byly KP. Obě přišly na svět plánovanou CS. První vr spinálni a druhý v celkové anestezii. Měla jsem vnitřní obavy rodit přirozeně, navíc lékař to také nedoporučoval. Operace dopadly dobře, miminka byla v pořádku, vše se dobře hojilo, rychle jsem se zotavila a do 3 dnů od operace jsem byla schopna se o děti plně postarat.

dusanba
9. bře 2016

Holky mam taky kp polohu a myslim,ze mala se neotoci, protoze je takhle celou dobu...na obrat jit nechci,mam hodne tvrdnuti bricha kolikrat s emi tam mala tak protahuje, ze to dost boli a prip predstave, ze mi nasilim budou malou pretacet....navic se mi to nelibi i vuci miminku...mozna jsou to jen reci, ale treba ma mimi duvod, proc je hlavickou nahoru a ne dolu....samozrejme vim, ze nekomu obrat treba zabral. no a normlaniho proodu kp se bojim hodne, aby se pri tom neublizilo miminku,hlavne pak pri tlaceni, aby nebyla pridusena a neco se vazne nestalo...protoze pak u tlaceni uz do toho dr nijak nemuze zasahnout, aby pomohl...bohuzel u nas v porodnici mi rekli, ze proste kp rodi vaginalne, kdyz to jde a proste cisar mi ani nenabidli...ani mi nic poradne nevysvetlili..v patek jdu na kontrolu zase, takze budu chtit aspon, aby se mnou ten porod rozebrali...vim, ze zalezi i na psychice, jak se k tomu stavi rodicka,ale kdyz mi to dr pomalu rozkazou a nic mi k tomu nevysvetli, tak jak jim mam verit a byt pristupna k tak rizikovemu porodu? myslim, ze by k tomu mel byt trochu jiny pristup, neni to normalni porod proste a rodi se tak minimum deti, takze pristup dr, ktery se chova jakoby to nic nebylo mi vadi....samozrejme,kdyz se neco stane, tak jim to pak uz bude jedno...

sarlotte09
9. bře 2016

@monikagurthova Ahoj já měla syna koncem pánevní a neotočil se. Doktor z nemocnice -primář chtěl,at rosím normálně s tím nesouhlasil můj gynekolog.Měla jsem uzkou pánev a byla prvorodička. Nakonec jsem šla císařem a super. 🙂

jhhd
9. bře 2016

@dusanba Poloha KP je jediná, kdy se může sama rodička dobrovolně rozhodnout, zda bude rodit klasicky vaginálně nebo sekcí, takže mě dost překvapuje přístup porodnice. Na druhou stranu je to spíše ojedinělý přístup, jelikož většinou tlačí rodičky s KP spíše do sekce. Obecně pokud se ti porodnice nelíbí, nemá dobrý přístup k rodičce a rozcházíte se diametrálně v představě porodu, tak si najdi porodnici jinou, kde si budete rozumět. Psychika je důležitá u jakéhokoliv porodu, takže není třeba se nechat stresovat, když to není nutné.

Držím palce, ať vše dopadne, jak si přeješ, a hlavně krásné zdravé miminko.

dusanba
9. bře 2016

@jhhd Bohuzel v brne jak na obilnim trhu, tak v bohunicich chteji rodit hlavne normalne...u milosrdnych bratri jsou mozna trochu pristupnejsi...ale zase neni to ani fakultni nemocnice a nemaji nejakou lepsi peci o novorozence,kdyby nahodou...pripada mi, ze proste musi mit dobry statistiky bez cisare a proto do toho tak tlaci..a vzhledem k tomu,ze jsem prvorodicka, tak jsem prave vystrasena docela dost,navic, kdyz ani poradne nic nereknou...vybalila na me i to, ze mi udelaji za tydne, ted v patek obrat...pak teda dodala,at si to promyslim,ale absolutne nic mi k tomu nerekla.samozrejme si o tom zjistuju veci sama,ale stejne...☹z cisare samozrejme nadsena nejsem,skoro jsme se tesila na normalni porod, jak to zvladnu s podporou manzela,ale porad je pro me na prvnim miste bezpeci miminka...

blondynka400
9. bře 2016

@dusanba na Obliňáku zrovna děti KP rodit umí 🙂 Tam bych se toho nebála...
Zase na druhou stranu to co píšeš mi nepřijde správné, chce to pořádně všechno vysvětlit probrat a určitě ne do KP tlačit. Teď už je to s tím CS malinko jinak, než předtím, ale nikdo nebude nemocnici dělat problém, když když u KP proede CS.
Jo a jinak není pravda, že doktor nemůže u tlačení KP pomoct. Naopak existuje takový hmat, kterým miminko umí krásně vytáhnout v případě, že hrozí zaseknutí nebo podobný problém. Ano nejdou kleště a pod, ale to asi nikdo nechce ani u porodu záhlavím..

japona
9. bře 2016

@dusanba Pokud se na porod kp necítíte, nikdo vás k tomu nemůže donutit. Mela jsem to stejne, také tvrdili, že dítě má ideální velikost, idealne natocene, ja ideální pánev, umeji to tu rodit a ze to zkusíme prirozene. Odpověděla jsem, že nic ZKOUŠET nebudu, prioritou je zdrave dítě a ze raději podstoupim operaci (cisar). Přiznali, že me donutit nemohou a napsali si do papíru, že bude sekce. No naštěstí se ditko umoudřilo a otočilo se🙂

monikagurthova
autor
9. bře 2016

Ja vám všem, holky, děkuji za názory 🙂 miminko ma na to aby se umoudrilo do příštího pondělí a pak tedy nejspíš zkusíme manuální otočení. Bohuzel pokud zůstane tak jak je porod KP nepůjde protože ne natočena bokem. Doktor říkal ze aspoň kdyby se otočila tak aby šla nozkama napřed, ale ze bokem to nepůjde. Takze se teď snažím cvičit, svítit domlouvat tak uvidime 🙂

jhhd
9. bře 2016

@dusanba Do přirozeného porodu KP tě opravdu nikdo nutit nemůže, pokud nechceš. Zde má vyjímečně opravdu poslední slovo rodička. Ale chápu, že hádat se s doktory je těžké a přístup, který popisuješ opravdu není profesionální a povzbuzující.

@monikagurthova Držím moc palce. Určitě vše zvládnete.

kika_21
9. bře 2016

@dusanba Moje páté dítě bylo otočené KP, příčina byla ve tvaru dělohy-prostě už opotřebená. Ptala jsem se na to hned na sále. Nikdo mě do ničeho nenutil, normálně jsem se bála a to jsem také řekla. Že jsem asi hloupá, ale ráda bych CS. Dr. řekl, že hloupá nejsem a normálně jsme se domluvili. A byl to arabský dr.-to je asi jedno,ale mohl mě tím spíše považovat za pitomou ženu.Je to o lidech a o tom, co žena-jak se cítí.Držím palce, nebojte se říct svůj názor, či změnit porodnici. 🙂

dusanba
9. bře 2016

Holky taky diky za podporu, omlouvam se puvodni tazatelce, ze ji nabouravam diskuzi🙂.rikal jsme te doktroce,ze se na to necitim, ze se bojim,aby se mimi nic nestalo...a jediny co mi rekla,ze je to hlavne v hlave...ze proste delaji vaginalmni porod a kdyz by byl problem, takse akutne udela cisar...takze nechat protrpet kontrakce a pak vas jeste riznou...no uvidime,co mi rkenou v patek..zkusim si nejak s nima promluvit.jinak drzim palce ostatnim, co maji taky kp🙂

blondynka400
9. bře 2016

@dusanba jako ona má doktorka pravdu, ale proto mi to přijde divné. Ty jí řekneš, že se na to necítíš, že se bojíš, ona ví, že je to o hlavě a bude tě do toho nutit? Místo toho, aby ti vše pořádně vysvětlila, probrali jste to a pak by se vidělo. Buď by jsi to viděla pořád stejně a pak je za mne jediné řešení CS nebo by jsi změnila názor a porodila přirozeně 🙂
Tak snad v pátek narazíš nalepšího a vstřícnějšího doktora 🙂
@monikagurthova proč na tebe tak šíleně pospíchaji? 😕 Dle toho, co máš vyplněné, jsi zatím 34tt. Mně to přijde šíleně brzy dělat nějaké závěry o poloze plodu 😅
Ať tak nebo tak přeji hodně štěstí a ať to dopadne jak si přeješ 🙂

lamia
9. bře 2016

@monikagurthova Držím palce,ale taky mi připadá,ze je ještě dost času na změny polohy, i na obrat. Držím palce

monikagurthova
autor
9. bře 2016

@blondynka400
@lamia
No protože za 14 dni jdu ma kontrolu to budu 36tt a tak abych se pak rozhodla jestli chci ten obrat pac ten je možný asi jen do 37 tt. Takze proto.

dusanba
9. bře 2016

@monikagurthova Me rekli, kdyz jsem byla v patek v porodnici a to jsem byla 36+1, ze mi udelaji obrat za tyden ted v patek a to budu uz 37+1. ale do toho jit nechci. tvrdne mi vic deloha, takze ani muj gynekolog mi to nedoporucoval, a sama ta dr mi rekla, ze sice mi to tvrdne, ale ze by to udelali...ale drzim palce at se otoci, nebo at obrat dopadne dobre.

monikagurthova
autor
9. bře 2016

@dusanba děkuji no me na to prave připravili rovnou ať vím jaké jsou varianty a mam čas se rozhodnout. Děkuji, me zatím bříško moc netvrdne tak snad to půjde

monikagurthova
autor
21. bře 2016

Tak se neotocila ☹ a nevypadá to, ze by se to povedlo. Ma nějak blbe šňůru a tak doktor ani nedoporučuje manuální obrat...a porod KP uz vubec ne, jsem moc úzká a prý i kvůli rozestupu stydké spony....takze s největší pravděpodobnosti císař ☹

ivik20
26. dub 2016

ahoj holky. kdyz si tak ctu vase prispevky tak vubec nevim co mam delat. zacinam 34tyden, pribrala jsem necelych 6kg a to vim protoze se vazim sama doma...bricho mam maly a brisni svaly pevny...
vubec nevim v jaky poloze malej je.. neziju v cr a bohuzel tady delaji max 2ultrazvuky a posledni ve 20tydnu... takze nezjistim jak je malej polozeny... tak mam z toho docela strach. tady to nekontroluji ja vlastne ani na kontroly nejak nechodim. jen k porodni babe obcas a tam mi zmeri max tlak, veme moc a to vse.... takze nejspis to bude prekvapko u porodu jak je vlastne malej pripravenej.... 😨

pkolin
26. dub 2016

Miminko má dle mě ještě hodně času se otočit. Já osobně bych do obratu nešla a KP bych přirozeně nerodila ani náhodou! Obrat mě tak nějak děsí, nevím ani pořádně proč, ale ta představa, že někdo miminko prostě násilím (ať už je to silou nebo ne) otáčí, se mi příčí. Spousta maminek píše, že jako prvorodička by KP nerodily, jako vícerodičky mají něco odrozeno a rodily by, ale to vážně není o tom, mít něco odrozeno. To vůbec nesouvisí s riziky spojenými s porodem KP. Já měla oba syny hlavičkou, naštěstí. Ale pokud by druhý syn byl KP a já se rozhodla rodit přirozeně, určitě bych ho uškrtila na pupeční šňůře, kterou měl kolem krku omotanou tak, že jí musela paní dr. přestřihnout ještě když byl částečně ve mě, jinak by ho ven prostě nedostala, byl přidušený, celý fialový, ale kdyby hlavička nebyla první venku a nebyl by přístup k pupeční šňůře, mělo by to fatální následky ☹ A jestli jsem byla druhorodička na to nemělo tedy žádný vliv. Za mě tedy zkoušet možná nějaká lehká cvičení na otočení a pokud se miminko samo neotočí, šla bych na SC, i když bych z toho byla moc smutná a zklamaná! A ještě jeden příklad mám, přítelkyně kolegy v práci měla dceru KP a dali jí vybrat, zda chce rodit spontáně nebo SC, ale že dopouručí SC. Dala na lékaře a rodila SC, pokud by se rozhodla jinak, malá by nepřežila, měla na dvakrát pupeční šňůru kolem krku ☹

monikagurthova
autor
26. dub 2016

Tak ja nakonec šla SC a o 3 týdny dříve, mala se rozhodla te pujde ven, praskla mi voda a byla jsem bez kontrakci, takze to ani jinak neslo....muzu říct jsem rada, ze jsem nesla do otočení, protože když malou vytáhli tak první co doktor rekl bylo:"nedivím se ze se neotocila ma kolem sebe 2x omotanou šňůru". Takze dneska uz muzu říct jedno miminko ví, proc je v bříšku tak jak je....dikybohu jsem do otočení nesla a porod KP mi ani nedoporučili, za prve byla jsem bez kontrakci a za druhé mala mela moc malý odhad váhy....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru