Celkově špatný psychický stav. Měl někdo podobně a je to normální?

17. říj 2022

Dobrý den maminky. Omlouvám se za anonym, ale je to pro mě hodně náročné. Jsem v 9+2 tt. Je to druhé těhotenství, už máme syna 5 let. Miminko sem si přála, trochu přemlouvala přítele abychom do toho šli. Nějak se to nehrotilo a podařilo se hned napoprvé, to byl trochu šok … ujišťovala sem přítele i sebe ze to hned jen tak nepůjde, tak je čas to začít řešit. Pro mě je představa dítěte po 30 nějaká děsivá i když do 30 mám dost času…ze začátku sem byla rada. Od nějakého přelomu 5-6 tt mi začalo být dost zle, 2 dny sem nic nejedla, do toho sem ještě chodila do práce …celodenní nevolnost, slabost, pachy úplná katastrofa, nezvládnu nic uvařit a já sama toho moc nesnim, hlavně nemůžu cítit maso a šunku a celkové vařené, smažené. Zvládnu vařený brambor a to je moje jídlo už 3 týden. Momentálně jsem na neschopence z toho nedostatku jídla, ale i pití sem si způsobila zánět močových cest, takže ATB hned na začátku, no hrozny. Do toho se mi asi z celkové slabosti začaly přidávat úzkosti nebo deprese, syna absolutně nezvladam, mám pocit ze jsem úplně marná, nic neudělám, bez nápadu, nadšeni, nálady. Všechno mě vytáčí a syn mi to vůbec neulehčuje, podle mě to cítí, ze mi není dobře a i to ví se bude mít sourozence i si to přál. Mám strach úplně ze všeho, v noci nemůžu dobre spát, pořad se mi melou různé myšlenky v hlavě a hlavně strašný myšlenky jestli to neukončit. Což je strašný, protože sem si to přála a vlastně ani já sma sebe teď nechápu a nepoznavám. Zvládnu klidně cely den jen ležet a k ničemu se nedokážu přinutit, taková sem nikdy nebyla, po normálním zaměstnání jsem ještě dělala druhou práci.
Další strachy co mám jsou z toho jak to bude, syn se narodil předčasně, neměla sem ani šanci se připravit na porod natož na to co bude po něm. Samozřejmě to neprobíhalo tak, aby to bylo dobre a z porodnice jsem odchazela jako troska s poporodni depresi, kterou nikdo neřešil, pořad sem brečela, nedokázala se ani najíst a sestrám sem v porodnici říkala, ze chci doktora ze potrebuji s někým mluvit, ze dítě není moje a já ho nechci. Do toho měl syn silnou žloutenku, nedokázal sám moc pít, pořad usinal a Hondě spadl s vahou, takže nás po dni doma museli hospitalizovat v nemocnici, tam to byla další psychická zátěž. Na pokoji postižena holčička od které se maminka nebála odejít a holčička ( ležák) s epilepsií zvraci a neustále vydává skřeky. Snad nejhorší zážitek, ty pocity bych nepřála absolutně nikomu. Po tom všem sem přišla o mléko a na kontrole po šestinedelí jsem neměla ani kapku. Můj obvodní lékař mi v tu dobu psal antidepresiva abych se alespoň v noci trochu vypsala. Bylo mi tenkrát 20 a myslím ze přítel měl úplně stejný psychicky zapřah jako já, protože mít ženskou která je úplně mimo a on k tomu ještě studoval školu ( studuje tedy stále ale teď na Mgr) … sám mi později řekl, ze se hodně bal ze bych mohla malému nebo sobě něco udělat. Postupem času sem si k synovi našla cestu, trvalo to tak půl roku, kdy sem začala pociťovat ze ho mám rada a vše se tak nějak dávalo dohromady. A me momentálně děsí stejný scénář jako byl předtím, do toho strach z postiženi miminka, protože pracuji ve školce a máme tam par těžkých případu, které me vyloženě děsí. Vše jsem popsala ve zkratce, nedalo by se to všechno úplně detailně popsat, to by bylo ještě na dlouhé stránky. Já bych moc prosila abyste me nějak nenapadaly za to co cítím, sma to nechápu a nevím jak s tím naložit. Na další UTZ jdu za par dni takže s dr to řešit budu, ale obavám se ze na me nebude mít s tímhle čas. Proste nechápu proč mě to tak děsí, přítel mě i ujistil ze už teď nás všechny 3 miluje a udělá vše pro to abychom to zvládli ….i oporu v rodině máme z obou stran, tak proč? Potřebovala bych prosím vědět a uklidnit, jestli někdo měl podobnou zkušenost, jetsli je to v rámci možnosti normální, nebo už to hraničí s něčím horším. Všem přeji dobrou náladu a krásné pohodové těhotenství. Snad to přijde i za mnou 🙏🏼
Omluvte případné chyby v textu…

lv
17. říj 2022

Běž k psychiatrovi pro léky, antidepresiva jsou na místě.

jancazao
17. říj 2022

Tak ve tvém případě bych rozhodně šla k psychologovi. Třeba pomůže jen se vypovídat a on zhodnotí jestli je potřeba i psychiatr a léky.
Drž se 🍀

elu
17. říj 2022

Mělo jsem to trochu podobné... Jen jsem byla o dekádu starší... Holka 5 let a druhé chtene těhotenství... Kolem 9 týdne přišla šílená deprese, že to dítě nechci... Muj psychiatr se na mě vybodl... Tak jsem vlitla s pláčem na gyndu.... Doktorka i hned zavolala jinému, jestli by mě tentýž den nevzal... Zvýšila jsem antidepresiva, která už jsem brala a hned ten den se mi trochu ulevilo... Že má někdo zájem mi pomoci.... Asi za měsíc, kdy přešly i nevolnosti jsem z toho byla venku... Začalo jaro a já jsem se začala moc těšit.... Porod byl lepší než první, u prvního byla pneomonie a plicní ventilace, strach o život miminka.... Teď mám dvě velké zdravé a opravdu nádherné, katalogové děti a jsem šťastná.... Hned po porodu jsem letěla s obrovskou kytici za moji gyndarkou a řekla ji, že je to od syna Richarda, kterému zachránila život... Bude to dobré... Neboj se mediace, jestli máš stavy nesnesitelné, ničemu to nevadí ani v těhotenství... Držím palce 💕

elu
17. říj 2022

@elu medikace, tam mělo být 😄

autor
17. říj 2022

@elu moc děkuji za útěchu, jsem rada ze v tom nejsem sama a někdo měl něco podobného. Těžko se o tom mluví a ne každý tomu věří, jakoby nechtěli lidi slyšet, ze se to děje 😞 těžké o tom mluvit s někým kdo takové pocity nikdy nezažil.

gabu6
17. říj 2022

Určitě jak tady holky radí - běž na kontrolu.
Když už jsi se s tímhle stavem léčila po porodu - tak se na tebe koukne doktor znovu , aby ti pomohl co nejdřív 👍😊 ..
Těšení na miminko je věc krásná , ale ty počáteční nevolnosti to kazí , hlavně když teď nemůžeš ani nic jíst , co by ti mohlo chutnat. Ale měla bys jíst , ten 1.trimestr je náročný , ale věřím že ho zvládneš.
1.trimestr končí 12.-13.týden , to už by mohlo být klidněji.
Nic strašného se neděje , máš věk krásný. Já jsem si taky říkala do 30let .. vyšlo to a jsem ráda. A ty si řekni to stejné , máš super manžela a syna , všichni se těšíte.

kajicek1q
17. říj 2022

Podle toho co pises se ti vlivem hormonalnich zmen v tehotenstvi zmenila psychika, ja uz to zazila hodnekrat v zivote, cca ve 14 letech kdyz dorazila menstruace, pak cca v 26 letech po vysazeni hormonalni antikoncepce, vzdy v tehotenstvi i kojeni, dokaze to cloveka moc trapit a kdo nezazil nebo to nevystudoval netusi, co vse se muze dit. Ja zazila v zivote vlivem hormonalnich zmen panicky ataky, hluboky deprese, uzkosti, i hospitalizace ze jsem nebyla schopna se o sebe postarat. Mezi tim zas uplne bezproblemovy zivot. Dnes uz je spousty moznosti jak tohle dat do poradku, jen je potreba se sverit doktorovi nejlip psychiatrovi ci psychoterapeutovi. Preju hodne stesti, vse bude zase v poradku .

inssomnia
18. říj 2022

V tomhle těhotenství jsem si užila taky svoje. K nevolnostem neustálý strach, že to dítě umře nebo bude aspoň postižené. Taky jsem byla 4 měsíce úplně nepoužitelná. Po screeningu jsem se trochu uklidnila a s ústupem nevolností to bylo dobrý. Klidně napiš, když budeš potřebovat ucho. Teď mám týdenní miminko a je za odměnu.

holkaokomodra
18. říj 2022

ahojky, hormony jsou mrchy, ale ja myslim, ze to co prozivas a ty pocity co popisujes jsou uplne normalni, co me trochu alarmuje je to, ze te to tak semila, bude to nascitany s tou unavou a vsim kolem, takze bych na tvym miste hned mazala na konzultaci ke svymu psychologovi, protoze tam neuskodi chodit ani kdyz je vsechno ok, co si budem povidat. A pokud žádného nemas mrkni na usmev mamy, tam je spousta mamin a spousta ruznych podpurnych prostredku pro zvladnuti takovych stavu 😊 a neboj, fakt nejsi jedina ani divna, ze se ti tohle děje, mohla bych ti povidat 😉 preju ti at to brzy zvladnes překonat a neboj se rict si o pomoc, vsude, at uz o tu nejblizsi od partnera a rodiny, tak i tu odbornou... udelej si zachranou sit o ktere budes vedet, ze te chyti i kdyby bylo opravdu nejhůř 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru