Interrupce - nevím, zda dělám správně (přítel na psychiatrii). Co byste dělaly v mé situaci?

adslll
12. kvě 2021

Zdravím.
Měla bych jít zítra na plánovanou interrupci. Jsem momentálně v 6 týdnu těhotenství. Miminko jsme plánovali, byli jsme hrozně šťastní, ale bohužel se stala velká věc. Přítel se “zbláznil”, měl psychické problémy už predtim, ale teď skončil na dobu neurčitou na psychiatrii a diagnostikovali mu bipolárku. Jednoho prcka už mame (2roky) a já se teď musím stěhovat, vyhledat jiný levnější bydlení (přítel se chtěl rozejít - je opravdu duševně nemocný teď). I přes to, že bych mimi hrozně chtěla, nepřijde mi to jako racionální krok. Na čtvrt úvazku pracuji, prckovi platím dopo ve školce, do toho teď to bydlení. S druhým mimi nebudu moc pracovat, takže nebudou tolik finance (přítel měl hezké peníze a vše finančně tahnul) a hrozně bych nechtěla muset živořit a zničit všem třem život (mne a dětem, kterým nebudu moci nic dopřát). Co byste dělaly v mé pozici?

bonavoxa
17. kvě 2021

@somalicats Když myslíš. Více ,,empaticky" ten opačný názor napsat nešel. To poplácávání a mlčení je úplně ,,empatie" sama. Přijde mi to spíš jako pokrytectví. Už je rozhodnuto, ale ne vyřešeno, jak by se mohlo zdát. Chápu, že internetové diskuse jsou jiný svět, že pro někoho má smysl se dohadovat o tom, kdo napsal příspěvek, který je co nejvíce atraktivní, nehledě na závažnost tématu. Mě je to hlavně líto. A to je co? Neempatie asi.

somalicats
17. kvě 2021

@bonavoxa Šlo to udělat více empaticky - šlo mlčet. Když teď budu hodně tvrdá - Ty autorku a její děti živit nebudeš, takže nemáš vůbec právo hodnotit její rozhodnutí. Už to, že autorka miminko plánovala, ale nakonec se rozhodla, jak se rozhodla, pro ni musí být sakra těžký a další nálož odsouzení (protože to z Tvého příspěvku znát je, i když si možná myslíš, že není) teď fakt nepotřebuje.

bonavoxa
17. kvě 2021

@somalicats Tvrdá? Tento argument tu je pokaždé, stejně tak s tou empatií. Jestli jsi chtěla být za tvrdou, zkus něco opravdu podnětného. Ty hodnotíš mě, co ty víš, co v reálném životě dělám na pro tyhle nešťastné duše? Hele, i mlčení ke zlu je zlo, špatné rady mají taky svoje následky. Ty na sebe bereš spoluúčast na schvalování takových ,, řešení"? Co se týče naší teoretické diskuze, tady mi to mlčení přijde jako výborný nápad. Nemám potřebu to vysvětlovat nebo obhajovat. Ale přeju pokoj a dobro, ať už si to dovedeš představit jakkoli.

levandule_k
18. kvě 2021

@bonavoxa Přijde mi, že si potřebuješ ukázat, že jsi morálně lepší než autorka, protože neschvaluješ potraty.

Co jsi pro ni udělala, že jsi soudíš? Nabídla jsi bydlení? Budeš jí platit nové boty pro dítě, tábor, kroužek angličtiny, kino do kterého půjde celá třída a ona nebude mít blbých 70 Kč (nebo kolik to stojí)? Budeš řešit to, že má v peněžence poslední tisícovku, potřebuje udělat víkendový nákup jídla a zrovna se pokazila pračka? Napsala jsi ji seznam dávek na které má nárok, seznam neziskovek, kam se má obrátit?
Znáš příběh, kdy se někdo s maniodepresivní poruchou z toho dostal a funguje bezvadně? Žila jsi s někým, kdo trpí závažnými psychickými potížemi? Klidně i jinými, alkoholismus, gamblerství, deprese, schizofrenie atd. Po bitvě je každý generál.

Kdyby jsi byla taková světice, tak mlčíš. Uvědomuješ si, že není v lehké situaci a určitě není vysmátá jak lečo.

Teoreticky, co kdyby se k ní okolí začalo chovat, jako teď ty. Pak by to taky nemusela zvládnout, najednou by neviděla jiné východisko než sebevraždu. Pravděpodobně by jsi se to nikdy nedozvěděla.... Byli by ti lidé včetně tebe bez viny a ona si za to mohla sama, nebo by se podíleli na pletení její oprátky?

Každý náš čin, slovo, myšlenka, mají dalekosáhlé důsledky.

Mír a lásku všem.

bonavoxa
18. kvě 2021

@levandule_k Viz. výše. Když se mám cítit morálně lepší, tak tím potvrzuješ, že je i lepší řešení, než potrat, ke kterému se souhlasně mlčí? Tak snad by lidé s maniodepresivní poruchou neměli mít děti? Je jich spousta, chtějí je dokonce cíleně. Několik takových znám, při léčbě fungují. Něco jiného je třeba schizofrenie. Útočíš přímo na mne, přitom vůbec nevíš, kolik lidí reálně nabízí pomoc matkám v různých životních situacích, žádnou teoretickou ,,radu" na internetu, ale fyzicky dle potřeby. Okolí se chovalo tak, že si radši vybrala potrat, jak se prosím Tě mohlo zachovat hůř? Nenasazuj mi prosím Tě psí hlavu za psychické následky špatných rozhodnutí jiných. Je mi to líto a budu vyprošťovat, aby všechno zvládli. Seznam organizací si umí najít i hotentot, když si umí zařídit zákrok. To je o těch prioritách. Osobně bych se lépe vyrovnala se smutným dítětem, které nemá hi tech život, než tím, že ho zabiju. Ale, tak, když jsi tak akční, jakou pomoc jsi nabídla ty a jak pomáháš teď?

levandule_k
18. kvě 2021

@bonavoxa Píše tady v příspěvku výše, "Ty hodnotíš mě, co ty víš, co v reálném životě dělám na pro tyhle nešťastné duše?" Ne nevím, co pro ty duše děláš, ale můžeš to napsat, očividně asi něco děláš. Já nejsem vševědoucí, takže to nevím. Když jsem ti napsala konkrétní otázky, co jsi pro ni udělala, tak jsem dostala akorát odpověď, že i hotentot si umí vygooglit seznam organizací.

Proč jsi nenapsala příběhy těch lidí ve zkratce s maniodepresivní poruchou? Já neznám ani jednoho. (Tuším, že snad herec Miloš Kopecký a zpěvák Petr Muk ji měl, jak skončil Muk, všichni víme.)
Ne nevím, kolik lidí nabízí reálně pomoc, očividně máš lepší přehled než já, proto jsi ji mohla napsat, jak překlenout situaci v krizovém období a ne si honit v diskuzi triko po té, co byla na potratu. Člověk v těžké životní situaci a ve stresu jedná jinak, než když je vše zalité sluncem.

Jestli máš pocit, že ti nasazuji psí hlavu, tak se ti omlouvám. Nicméně prezentuješ tady svoje názory sama za sebe.

Já jsem pro neudělala vůbec nic kromě toho, že jsem ji navrhla, aby zvážila adopci a řekla ti, že jsi mohla mlčet. Mně nepřísluší hodnotit správnost, nebo nesprávnost jejího rozhodnutí. Zajímalo mě, co jsi udělala ty, když si myslíš, že si dítě měla nechat a na to jsi mi jaksi neodpověděla.

Já vím, že moje slova, myšlenky, činy, rozhodnutí mají reálné následky, ať se mi to líbí, nebo ne, můžou být tou pověstnou poslední kapkou, nebo můžou někoho pohladit po duši.

Nebavíme se o "smutném" dítěti, co nedostane nový ipohone na Vánoce, ale rodině na hranici existencionálního minima, a to matka samoživitelka s 2 dětmi je, eventuálně matka + partner v invalidním důchodu a 2 děti.

bonavoxa
18. kvě 2021

@levandule_k Celé to chápu, lidsky je mi to líto, ale rozhodla bych se úplně podle jiného ,, klíče". Sama autorka vznesla dotaz takto, že co bychom dělaly...ne, jestli nevíme konkrétně, jak z toho ven. Mě už přijde zbytečná tahle naše teoretická diskuze. Je to tu stále dokola. Proč bych prosím Tě měla psát, co konkrétně a přes jakou organizaci nebo i osobně jsem udělala? Přijde mi, že spíš projíkuješ, myslíš, že ,, hlazením po duši" na internetu se něco změní. A cítíš se lépe? Mě teda z toho dobře není, že to takhle dopadlo. Jelikož nějaké zkušenosti mám, vím zaprvé, že internet je tak trochu jiné pole, než běžný reálný život, zadruhé nejsem v pozici ,,spasitele", abych se jim házela pod nohy, když chtějí jít... ta pomoc je většinou formou nenásilnou, doprovázející...už jsem se i snažila to psát tak, aby to neznělo příliš tvrdě, protože to by se hned snesly ochránkyně ,, svobodné" volby. Kdyby mi ty děti i natruc přinesly před dveře, byla bych radši. Ale to už je jiný boj...takže pokoj všem duším.

zelenaesmolda
18. kvě 2021

@bonavoxa
Ja jsem naopak rada,ze tu moznost interupce mame.Kojenaky a detske domovy uz jsou tak preplnene.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru