Jaké jméno pro holčičku, když první je Anička?
Čekáme druhou holčičku, první je Anička, ale nevíme jaké druhé jméno 🤔. Už jsem ve 29tt a pořád nevíme 🙈. Chlap chce Emičku, ale přijde mi, že když budu na holky volat Aničko a Emičko, tak se to bude plést 🙊. Další nápady jsou Pavlínka (Pavla), Kateřina a Alena. Všechna k příjmení jdou, ale nemůžeme se rozhodnout pro to pravé. Jaký je váš názor? Předem děkuji 🙂.
Stručné shrnutí
- Ema/Emma je v aktuální generaci velmi časté jméno, což je častý důvod ho při výběru odmítnout.
- Z navrhovaných možností diskuze byly nejčastěji doporučovány jména Kateřina a Alena; často padly také Pavla, Lucie, Barbora a Eva.
- Praktické rady zahrnují kontrolu znělosti jména s příjmením, zvažování délky a zdrobnělin (Kačenka, Alenka), a vyhýbání se stejnému počátečnímu písmenu u sourozenců kvůli záměnám.
Nejčastější otázky
Q: Jaká jména se ke jménu Anna obvykle hodí?
A: V diskuzi byly jako vhodné k Anně často uváděny Kateřina, Alena, Eva, Barbora a Marie; také byla zmiňována varianta Ema/Emma, i když autoři příspěvků varovali před její četností.
Q: Může volba stejného počátečního písmena u sourozenců způsobovat problémy?
A: Ano, v diskusi rodiče popisovali časté záměny oslovení, když mají sourozenci jména se stejným počátečním písmenem, a doporučovali volit odlišné začátky jmen.
Q: Je Ema/Emma dobrá volba, když je Anička starší sestra?
A: Názory se lišily; několik příspěvků uvedlo, že Ema/Emma je „teď všude“ nebo „přeemičkováno“, zatímco jiní uživatelé Emu/Emmu chválili jako hezké jméno.
Q: Jak zohlednit příjmení při výběru křestního jména?
A: Doporučuje se vyzkoušet plné spojení jména s příjmením nahlas; v diskuzi bylo zmíněno příjmení Poláčková jako příklad a doporučována jména jako Kateřina Poláčková nebo Alena Poláčková.
Q: Jak řešit, když partner preferuje jiné jméno?
A: V diskuzi se doporučovalo hledat kompromis, vyzkoušet oslovení v různých variantách a použít kalendář jmen nebo knihu o jménech pro další inspiraci.
Q: Mají zdrobněliny vliv na volbu jména?
A: Ano, uživatelé upozorňovali, že zdrobněliny (Anička, Emička, Kačenka, Alenka) jsou běžné v každodenním použití a mohou ovlivnit, jak jméno „sedí“ vedle sourozencova jména.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ema/Emma je v současnosti velmi časté jméno.
- Kateřina a Alena byly mezi diskutujícími nejčastěji doporučované volby k Anně.
- Při výběru se doporučuje zohlednit znělost s příjmením, délku jména a možná zdrobnělina.
Sporné názory
- Ema/Emma: část diskutujících považuje jméno za hezké, část ho považuje za příliš časté a „přeemičkované“.
- Pavla vs Pavlínka: někteří preferují Pavlu jako odlišnou variantu, jiní varují, že se může samovolně proměnit ve zdrobnělinu Pavlínka.
- Alena: někteří ji vidí jako pěkné méně časté jméno, jiní ji považují za zastaralé nebo „pro starší generaci“.
Otevřené otázky
- Jak silně ovlivní výběr jména počet nositelek v okolí (kamarádky, zaměstnanci) a má se tomu přizpůsobit volba?
- Do jaké míry by mělo jméno reflektovat rodinné vazby nebo osobní preference partnera?
- Jak se bude popularita jmen jako Ema/Emma a Kateřina měnit v následujících letech?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
kniha se jmény, kalendář jmen, kontrola znělosti s příjmením, zvažování délky jména a zdrobnělin, vyhýbání se stejnému počátečnímu písmenu, výběr podle osobního pocitu, pojem „karmická zátěž jména“ (zmíněno v diskusi)
Místa a osoby
žádné
@jirovapa
vsak ji stejne nikdo Alzbeto rikat nebude,ten tvuj chlap je nejaky moc vybiravy jak tak ctu ty komentare 🙂
Kateřina je každá druha. Mám kolem sebe dost kamarádek a většina se jmenují Kateřina. Jméno je to hezké ,ale dost časté. Já jsem Sabina jméno se mi nelíbí, ale vím že mamka chtěla Sabinu a Sarinu, Darinka se mi líbí. Tak takový tip 🙂
@zelenaesmolda nebo, to je také hezké. 🙂 Mě se třeba líbí Emma každopádně je fakt, že teď je to dost časté. Také se mi líbí Vanda a přítelovi Růt ( to se mi teda vůbec nelíbí). A co třeba Sofie ? Anna a Sofie nebo třeba Izabela, Nela apod. 🙂
@kok123
Vanda se mi taky libi,Růt kdyz uz tak Ruth,ten cesky prepis vypada dost otresne.
Sofie je taky dost casta posledni dobou.Nela je moc pekne jmeno,kdyby mi nepripominala jednu spoluzacku,kterou jsem zrovna nemela rada tak bych ho mozna taky zaradila do uzsiho vyberu 🙂
Katka se mi u výběru líbí nejvíc. 🙂 A mezi miminkama budeš s tím jménem poměrně originální - i když tu někdo psal, že Katek je hodně - to sice ano, ale v naší generaci (25-35 let). Děti Katek tolik není. To je stejný jak třeba Petra - byly jsme ve třídě na gymplu 4 a dneska už se tak skoro žádná holčička nejmenuje. 😀 Takhle to holt bývá. 🙂
@jirovapa mě se strašně líbí Antonie a Tonicka se k Anicce také hodí. Ale samozřejmě můj názor. Rozhodnou musíte vy 😊
Já jsem Barbora (sestra Tereza) a dceru mám Kateřinu a Karolínu a oslovují je Káťo/Káji, zdrobněle Katuško/Karolínko.
Já jsem chtěla, aby jména byla přibližně stejná, ve smyslu délky, variability oslovování. 😄😅 Pletou se všem, ale to proto, že si jsou podobné a je mezi nimi 17 měsíců 😁.
Proto jsem pro Emu 😀
@bayt netusim :D kazdopadne se mi to nelibi v psane podobe ani s carkou,ani s krouzkem 🙂
@jirovapa mě se libí Ema .. Ve vašem výběru je Kačenka tak potom bych volila tu.. mě se libi i jmeno Nina
@jirovapa konkretni jmeno nevim ale za me nedavat jmeno ktere zacina stejnym pismenem,silene se to pak plete.Mame dva kluky oba od B,mensi ma uz 5 mesicu a manzel ho skoro porad oslovuje jmenem starsiho,i ja se obcas spletu a o sirsi rodine ani nemluvim. Kamoska ma dve holky od A a rika to samy.
@vydrusa ja mam dva syny Honzu a Lukáše a taky je volám jménem toho druhého 😉 dceru občas taky o křiku jménem staršího syna..tak to je asi u vice rodin že je občas oslovujeme jménem sourozence😊
@jirovapa tak to je vtipne, kdyz jsem si precetla nadpis, tak me hned prave k Anicce napadla Emicka, maji to tak nasi znami a zni to vazne hezky. Ani, Emi, Anicko, Emicko... 🙂 A jako druhe mi naskocila prave Alenka, vubec nevim, jak, ale tak nejak hned. Mam ve tride Alenku, coz je vazne nezvyk, no, ale kdyz neposloucha, oslovim ji vyhruzne A-le-no 🙂 ,a to uz tak roztomile neni 😀 Takze za me Anca a Emca 😀 A co Amalka?
K Aničce bych Emu nedala. Nějak mi to přijde z jiného soudku a navíc je jich jako máku. A co Majda? Magdaléna.

Já bych ty okolnosti, včetně jak se k sobě jména hodí, tolik neřešila. Prostě bych to vybrala pocitově a tak, abyste se s manželem nakonec shodli. Každému se líbí něco jiného. Vemte znovu kalendář do ruky a uvidíte. My máme doma Kristýnku, líbila se manželovi a já s ní neměla problém. Líbí se mi moc a teď kupodivu jich zase tolik není. Ve školce byla jediná, zato Barborky tři.